צריך מאוורר 12 ס"מ עם ווסת של מהירות - עמוד 3 - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

צריך מאוורר 12 ס"מ עם ווסת של מהירות

MichaelZ

Recommended Posts

מיכאל, תודה על ההפניה.

אני לא כל כך מבין במה זה טוב יותר מהבקר של GELID.

אני מניח שישנו חיבור למתח מהספק אותו אנחנו לא רואים. יש כניסה ל 2 מאווררים?

יש לי את הבקר של GELID ואני אתקין אותו בימים הקרובים. אני מתלבט אם להוציא את הקופסא מהמארז או לא.

אני אדווח לך מה עשיתי...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 38
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

תגובה למנהל הפורום.

הבקר הזה לא אמור "לספק 12 וולט נקי". הוא מיועד למאווררים רגילים, כאלה שאין להם בכלל שליטה בסל"ד, והוא כן יכול לשלוט בהם ע"י שינויי מתח ההזנה. במארז שלי יש כל-כך הרבה סלוטים פנויים, לא הייתי חושב פעמיים להתקין בקר כזה או אפילו שניים. לפי דעתי הוא (או משהו זהה) נותן פתרון מעולה ל-"דילמה" המקורית שלי. אני החלטתי שכנראה אני רוצה להביא בקר מסודר עם שליטה על סיבוב המאווררים בקדמת המארז. הבקרים של לכאורה נראים הבחירה הנבונה אך בשטח האיכות שלהם "בית שימוש"... אז ככה שבינתיים הפסקתי להתלבט ועברתי להתעסק בדברים אחרים.. בעוד חודשיים אני אחזור לנושא הזה..[br]פורסם בתאריך: 7.03.2011 בשעה 06:13:20

תגובה ל-KIP

ודאי שיש חיבור מהספק! רואים את זה בתמונה. אחד החיבורים הוא "הכניסה" מהספק והשני הוא היציאה. ליציאה אתה יכול לחבר מפצל ובצורה הזאת לשלוט בכמה מאווררים ביחיד. רק צריך לראות שאתה לא עובר על ההספק המקסימלי שהבקר הזה יכול להוציא. לא מספיק ההספק? או שאתה רוצה לשלוט במאווררים שלך ללא תלות אחד בשני? תביא עוד בקר כזה.. מה עוד שאם כבר יש לך 3 -4 מאווררים שאין להם שליטה במהירות הסיבוב - אתה יכול לנצל אותם, במקום להשקיע 200 שקל פלוס במאווררים חדשים.

אתה הלכת גם על משהו טוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה זאת אומרת לא אמור לספק 12V נקי ? כל מאוורר סטנדרטי עובד על 12V, בקרים איכותים הם אלו שמספקים את המתח הזה באופן קבוע ויציב, במיוחד אם זה בקר שיש בו כמה חיבורים למאווררים (כנ"ל במתח נמוך יותר).

ומצטער..אבל פשוט נראה לי שאתה לא ממש סגור על עצמך, מה אתה רוצה בדיוק, עדיף לך לתכנן דברים לפני, ואז להחליט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מתי אמרתי שאני סגור על עצמי? אמרתי בדיוק את הדבר ההפוך: שאני לא יודע מה אני הולך להביא ואני מתלבט.

כל מאוורר בגודל 12 ס"מ ובעל חיבור 3PIN אמור לקבל 12 וולט כדי לעבוד כמו שצריך, זה נכון. מגע אחד הוא מתח הזנה, השני: אדמה והשלישי מיועד לבקרה על מהירות הסיבוב.

כאן אבל אנחנו מדברים על מאווררים רגילים, בעלי חיבור רגיל. החיבור הגדול הזה מהספק, לא יודע איך הוא נקרא (יכול להיות MOLEX?). מאווררים אלו משתמשים בסה"כ בשני מגעים מהחיבור הזה. האחד הוא האדמה והשני הוא 12V. אין בהם חיבור נוסף שמאפשר שליטה בסל"ד ולכן הם תמיד מסתובבים במהירות המקסימלית. מה שהבקר שציינתי נותן הוא שליטה במאווררים כאלו. הוא משנה את המתח שהמאוורר מקבל ובמקום לתת לו את 12V המלא הוא מתחיל עם משהו כמו 6... סתם ניחוש. המאוורר יעבוד גם במתח הרבה יותר נמוך ויסתובב הרבה יותר לאט.. זה הרעיון מאחורי הבקר הזה. הוא נותן שליטה במאווררים שלא מציעים אפשרות כזאת.. לא יודע עד כמה זה בריא למאוורר... אבל על גבי רבים כתוב למשל: מתח התחלתי: 6 ומשהו ווולט, מתח מקסימלי: 12V. זה אומר שלכאורה הם כן מתוכננים לעבוד במתח נמוך.

הבקר הזול והפשוט הזה נותן פתרון יעיל ונוח ובהחלט יש לו מקום. הוא (ודומים לו) מציע לי פתרון נוסף( וטוב).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עדיין לא רואה איך הוא חוסך לך צריכה?

מ12V מגיע מכבל צהוב (12V) ושחור אדמה אתה רוצה להוציא פחות. סבבה זה נעשה ע"י נגד משתנה.

יופי חלק של מההספק נופל על מאוורר שעובד בסלד נמוך יותר וחלק שני נופל על בזבוז חום על הנגד... חסכון ישראלי מצוי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

MichaelZ אני יודע איך בקר עובד ולמה הוא נועד, לפרט על זה בתגוב לא עוזר.

כמו כן מין הסתם שהבקר עובר ממתח נמוך עד מתח מקסילי של 12V..בגלל זה הוא בקר. ובמקרה הזהה המתח המקסימלי המוצהר הוא 11.7V..לי זה קצת מפריע.

ואם כבר אתה מחפש בקר PCI תראה קצת פה, יש איכותים יותר מהבקר שציינת:

http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?cPath=48&main_page=index

אולי תעשה לנו סדר ותציין בנקודות מה אתה מחפש בדיוק..יהיה קל יותר לכולנו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תגובה ל-CRT

כן, אני יודע על מה אתה מדבר.. וזה נכון... תראה, גם אני למדתי חשמל ואלקטרוניקה ואני יודע שבקר כזה לא יחסוך לי כלום מבחינת הצריכה.. הוא לא נותן פתרון אידיאלי, כמובן, אבל הוא כן יכול לעזור לאנשים שתקועים עם כמה מאווררים זולים שמייצרים המון רעש, במידה והם לא צריכים את כל זרימת האוויר, כמובן. זאת הסיבה שהרגשתי שצריך לציין גם את האופציה הזאת. פשוט ראיתי שישנה התעניינות בנושא מצד אנשים שמחפשים פתרונות אם כי המצב שלהם שונה משלי.

אני במלא צריך לקנות שני מאווררים ואני יכול לבחור מה שאני רוצה. חשבתי להביא לי שניים בגודל 14 ס"מ ואני לא יודע להגיד אם בכלל יש כאלה עם חיבור 3PIN. בקר מהסוג שציינתי יכול לעזור להתמודד עם נושא הרעש שמאווררים בגודל כזה מייצרים. למה אני צריך יחידות בגודל 14ס"מ? כי נראה לי שהם ייתנו פיזור יותר טוב של אוויר. זה לא באמת משנה.. חסכון בצריכה הוא "בונוס".. לפני הכל אני רוצה להגיע למארז שקט. אני גיליתי משהו.. הרבה מאווררים שמסתובבים במהירות נמוכה מייצרים פחות רעש מאשר מעט מאווררים שמסתובבים במהירות גבוהה.. וזה מה שאני רוצה לקבל... 5 מאווררים שבקושי מסתובבים. וזה לא כולל את הספק, המעבד וכרטיס המסך. אם אני אראה שלמחשב "חם" אני תמיד אוכל להעלות את המהירות. ייתכן ואני אף אוכל להסתפק בהעלאת מהירות של מאוורר בודד שמכוון לאזור החם.

אני כנראה לא יילך על הפתרון של בקר מאולתר שהוא בסה"כ פוטנציומטר אבל ברגע זה אני לא רוצה לפסול שום אפשרות.

נחמד לראות שיש פה אנשים שמבינים באלקטרוניקה.[br]פורסם בתאריך: 8.03.2011 בשעה 14:56:37

תגובה למנהל הפורום.

תודה רבה על הקישור. יש שם כמה דברים מעניינים שאני הולך לבדוק לעומק כשיהיה לי קצת יותר זמן. במילא, בינתיים אני לא קונה כלום.

אני בהחלט מרגיש שמהנקודה הזאת אני כבר יכול להסתדר בכוחות עצמי. עזרו לי פה מספיק ואף למדתי דבר או שניים. אם אתה מרגיש שהדיון מיצה את עצמו אתה מוזמן לסגור אותו.

תודה לכל מי שעזר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם רוצים משהו באמת מהיר וזול או יותר נכון חינם אפשר פשוט לחבר את המאוורר בין כבל אדום 5V וכבל שחור (אדמה). ומקבלים ככה מהירות נמוכה.(אם הוא יעבוד כי יש מאווררים גם עם מתח התחלתי 6-9 וולט).

עוד אפשרות אבל היא לא מומלצת היא לחבר בין צהוב ואדום כלומר 7V (בין 12V ל5V).

בכל מקרה שיהיה בהצלחה. :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...