שאלה על הסמלים של המטבעות - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה על הסמלים של המטבעות

UponTheRose

Recommended Posts

מישהו כאן מכיר את הסמלים שעל המטבעות בארץ? (סימנים כמו חנוכייה, ציורים מאחורי 5 ו-10 שקלים)

האם הם שווי ערך יותר מהמטבעות הרגילים? יש טעם לשמור אותם לעתיד או שהם אותו דבר?

דרך אגב, למי מביניכם יש שטר של 20 שקל עם 60 שנה למדינת ישראל? ::)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ברוך הבא למדינת ,

יש חוק שאוסר על מכירה של כסף בסכום גבוה מערכו. :lol:

לגבי ה "60 שנה למדינת ישראל" לא היתי ממהר להחשיב לזה יותר מדי משמעות.

לפחות לא בזמן הקרוב.

ולגבי המשמעות של הסמלים, תוכל לעיין עליהם בויקיפדיה,

תיהיה סמוך ובטוח שלכל אחד מהם יש משמעות.

(גולדה על המטבע של ה-10 אולי בגלל שגולדה הופיעה פעם על השטר של ה-10..)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

(גולדה על המטבע של ה-10 אולי בגלל שגולדה הופיעה פעם על השטר של ה-10..)

נכון היא הופיעה. גם הרמב"ם מופיע במטבעות נדירים של 1 ש"ח (שמרתי שניים כאלה)

ולשואל: אני שומר את המטבעות המיוחדים האלה סתם בשביל הכיף. יש לי של 0.5, 1, 5 ו-10 ש"ח. מעניין אם יש משהו מיוחד במטבע של 2 ש"ח

אגב אני לא בטוח שמדובר בחנוכייה כי אם במנורה, כי המנורה מסמלת יותר את העם היהודי לעומת החנוכייה שמסמלת חג. אם היו עושים לחנוכייה היו צריכים לעשות גם למצות, סוכה וכו'. אבל יכול להיות שאני טועה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה אולי יהיה שווה משהו בעתיד הרחוק..

יש לאבא שלי אוסף של שטרות ישנים גם כן (בין השאר גם של שקל ישן-שאז שטר של גולדה היה ע"ס של 10K עד ששינו את השיטה לשקל חדש שקיים עכשיו והורידו את ערך המטבע בחלוקה ל 1000

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעיקרון המדינה מדי פעם מוציאה הוצאות מיוחדות של שטרות ( כמו ה 60 למדינת ) ומטבעות ( הדפסים שונים ) במהדורות מוגבלות

עצם העובדה שהמהדורה מוגבלת עושה את המטבע ואת השטר מיוחד , ההוצאות האלו נקראות הוצאות לאספנים , אוספיי מטבעות ושטרות שווים יותר כסף מאשר ערכם הנקוב , ערך המטבע והשטר לאספנים עולה ככול שפרק הזמן מזמן ההוצאה ( הפקה ) גודל , מכיוון שזמן ההוצאה של השטרות ( 60 למדינה ) איננו גדול ( מספר שנים מועט ) ומספר השטרות הדומים לו עדיין גדול מאוד אז הערך הוא נמוך .

לסיכום

הוצאות של מטבעות ושטרות מיוחדים שווים יותר מערכם הנקוב לאספנים אבל זה לוקח הרבה שנים , ( אולי בפנסיה יצא לכם משהו - בסגנון שיהיה 120 למדינה או אולי 100 )

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הוצאות של מטבעות ושטרות מיוחדים שווים יותר מערכם הנקוב לאספנים אבל זה לוקח הרבה שנים

כמו הכל בשוק החופשי - גם סחר של מוצרי אפסנות למיניהם עובדים לפי היצע וביקוש.

ככל שיש יותר היצע (כלומר קיימים יותר שטרות כאלה), המחיר יהיה נמוך יותר.

ככל שיש יותר ביקוש (כלומר אנשים שרוצים שטרות כאלה), המחיר יהיה גבוה יותר.

כמו יצירת אומנות כלשהי - אם מישהו מוכן לשלם 10 מיליון דולר בשביל שזה יהיה שלו, אז המחיר הוא לפחות 10 מיליון דולר.

אם המחיר הכי גבוה שמישהו מוכן לשלם הוא 20 שקל, אז המחיר יהיה 20 שקל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן אבל לא רק ^ ^

ערך האוסף הוא על פי הנדירות ועל פי המצב ( חדש/טוב/משומש/בלוי ) של האוסף

כמובן שזמן הוא פונקציה של נדירות ואיכות

ביקוש תמיד יהיה ( הכוונה במצב כלכלי "נורמלי" קרי יש שוק לאוספים ) אתה לא צריך מיליון איש שרוצים את המטבע ( אבל לא יכולים לשלם את הסכום הגבוה ) , מספיק חמישה או שישה שרוצים אותו ויכולים לשלם את הסכום הגבוה .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"נדירות" = היצע.

ולא תמיד יהיה ביקוש להכל, וגם כשיש ביקוש - השאלה זה כמה ביקוש יש.

אם יש אדם אחד שאוהב לאסוף (משום מה) גרביים משומשות, אז המחיר לא יהיה מאוד גבוה,

אך אם יש מאות אנשים שאוהבים לאסוף (משום מה) גרביים משומשות, המחיר יהיה הרבה יותר גבוה.

וכן, גם ה"מצב" של הפריט משפיע על מצבו, כמו מלא דברים אחרים, אך בבסיס, המחיר מושפע בעיקר מהיצא וביקוש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בקיצור אז אתם אומרים לשמור לשנים רבות?

אני חשבתי לעצמי משהו אחר לגבי האדם שאוסף ומרוויח, יש 2 אפשרויות בנושא:

א. האדם שומר את המטבעות ואוסף דברים ומוכר אותם בעוד מאה שנה במחיר גבוה

ב. האדם שמרוויח כל מטבע עם סמל מיוחד משקיע איתו בבנק ומחכה שיטפח בקופת חיסכון עד שיוצא סכום גבוה מאוד (ואגירה גדולה של המטבעות)

אולי עדיף למשכן אותם בבנק ולחכות לריבית שתטפח? :nixweiss:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אפשר לינק?

הילך חוקי

30. הצעת מטבע תהא הילך חוקי בישראל, כדי הסכום הנקוב במטבע.

מתוך חוק בנק ישראל 1954, מה שזה אומר שאסור להציע מטבע בסכום העולה על הסכום הנקוב בו.

בנוסף יש סעיף מיוחד בחוק שמדבר על מטבעות , אבל הבנק לא יכול לחלק את המטבעות האלה "ככסף" כלומר הם לא נמצאים בסרקולציה, על הבנק להעביר אותם לחברה מיוחדת(החברה הישראלית למטבעות ומדליות), בנוסף מותר לבנק לחלק אותם כמתנה בלבד למי שהוא חפץ בכך. מטבעות "מיוחדים" שנמצעים בסרקולציה הם לא מטבעות מיוחדים, או מטבעות , אם וכאשר הם יוכרזו כאלה לא ניתן יהיה להשתמש בהם ככסף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...