מהירות סיבוב מאווררים לא אחידה + רעש מוזר (נשמע כמו מאוורר, אולי הספק?) - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מהירות סיבוב מאווררים לא אחידה + רעש מוזר (נשמע כמו מאוורר, אולי הספק?)

lharpaz

Recommended Posts

שלום,

התחדשתי במחשב חדש:

intel i5 760 עם קירור AC freezer 7 pro rev 2

לוח אם GA-P55M-UD2

שני מאווררים במארז: SCYTHE S-FLEX 1200 rpm, אחד קדמי מכניס אויר, ואחד אחורי מוציא אויר.

ספק כוח Seasonic S12II 520W

כרטיס מסך 9600GT

יש לי שתי בעיות / שאלות:

נראה שהמאוורר הקידמי מכניס יותר אויר מאשר מה שהאחורי מוציא (אני שם את היד ומרגיש אויר מהמאוורר הקידמי אבל בקושי מהאחורי).

חשבתי ש-1200rpm אומר שהם תמיד מסתובבים במהירות הזו.

יכול להיות שהקדמי מסתובב מהר יותר מהאחורי? זה תקין?

אני רואה שהאחורי מחובר אל לוח האם, אבל לא ראיתי איך הקידמי מחובר, אז אולי הוא מחובר ישירות לספק.

האם המערכת מחליטה לבד להוריד את מהירות המאוורר ע"פ הטמפ'? (אם כן, זה יכול להסביר למה הקידמי מסתובב מהר והאחורי לאט יותר).

הבעיה שיותר מטרידה אותי היא רעש מוזר מהמחשב:

קצת קשה לתאר את זה, אבל מדובר במעין רעש עולה ויורד. אם הרעש היה קבוע, זה לא היה מעורר חשד בכלל (כי הרעש לא חזק).

זה נשמע לי כאילו יש מאוורר שמסתובב מהר / לאט לסירוגין, אבל משנה את דעתו אם להסתובב מהר / לאט כל הזמן.

לדוגמה: מחליט להסתובב מהר, אחרי חצי שניה מחליט להסתובב לאט, אחרי עוד חצי שניה מסתובב מהר וכך הלאה.

התוצאה היא מעין "פעימות" בהן הרעש החזק יותר הוא כל שניה בערך.

האם זה נשמע לכם משהו בעייתי או שזה משהו מוכר?

יכול להיות שזה הספק?

יש איזו-שהיא דרך לבדוק מה המצב של המאוורר של הספק? כלומר באיזו מהירות הוא מסתובב? יכול להיות שהוא משנה את מהירות הסיבוב שלו כל הזמן??

תודה מראש לעוזרים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי המאוורר הקידמי והאחורי..אך בדקת בדיוק ? שכן אם בדקת את המאוורר הקידמי במארז..

אז מין הסתם שאתה תרגיש יותר דחיפת אוויר..שכן המאוורר האחורי עובר דרך המארז..והזרימה יורדת..ככה שאם בדקת אותו אחרי המארז זה די ידוע..

מה שכן אם הוא מחובר ללוח האם פשוט תוריד HWMONITOR ותבדוק על כמה RPM הוא מסתובב..

לגבי ההרעש שעוהל ויורד..כמו שציינתי בדוק אם זה לא במאמת של אחד הרכיבים מעבד או כרטיס מסך..

HWMONITOR תעניק לך את הRPM של כלל המאוורר...וGPU-Z תשמש אותך לבדיקה של הRPM בכרטיס מסך..

ברגע שתשמע משהו "לא תקין" תבדוק בתוכנות הנ"ל..הם גם מודדות MAX ומינימום..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובה.

לגבי המאווררים של המארז:

כשאני שם את היד ליד המאוורר הקידמי (בתוך המארז) מרגישים זרימת אויר, וכששמים את היד ליד המאוורר האחורי (מחוץ למארז) אני בקושי מרגיש משהו.

זה נכון שהמארז עצמו פוגע בזרימת האויר, אבל לא נראה לי שעד כדי כך.

הורדתי את HWMonitor ובהנחה שהיא מדוייקת המאוורר מסתובב ב- ~777 rpm, אז זה בהחלט מסביר את זרימת האויר הפחותה.

השאלה היא האם אפשר לסמוך על כך שהמערכת תגביר את עוצמת המאוורר ברגע שיהיה צורך?

(אני אנסה לחפש קצת מידע לגבי איך מעמיסים על המערכת בשביל לבדוק טמפ', ואז אוכל לבדוק גם את זה).

לדבי הרעש העולה ויורד:

הסתכלתי בתוכנות HWMonitor ו-GPU-Z ולא ראיתי משהו שיכול להסביר את זה.

האם יש דרך לשלוט על מהירות המאווררים? אני אוכל לנסות לשנות ידנית את מהירות הסיבוב ולשמוע אם יש הבדל ברעש.

האם יש אפשרות לבדוק את מהירות הסיבוב בספק הכוח?

אני מצרף screen-shots של שתי התוכנות.

מוזר בעיני שהזרם אל המעבד משתנה. האם זה בסדר?

עדכון:

הרצתי את התוכנה prime95 למשך משהו כמו עשרים דקות בשביל לראות מה משתנה בעומס (מצורף כתמונה hwmonitor_load)

שאלות נוספות:

הטמפ' של המעבד הגיעה ל-68 מעלות - האם זה תקין?

מהירות הסיבוב של המאוורר של המעבד עלתה לסביבות 2100.

הזרם למעבד עלה עוד יותר - האם שינויים כאלה בזרם למעבד הם תקינים?

מהירות הסיבוב של המאוורר של המארז כמעט לא השתנתה - האם זה תקין? הייתי מנחש שבעומס כזה המאוורר צריך להסתובב מהר יותר בשביל לסלק יותר אויר חם...

[הסתכלתי על החיבור של המאוורר אל לוח האם, ונראה שיש על לוח האם 4 פינים, אבל החיבור של המאוורר יושב רק על שלושה מהם. האם זה עדיין מאפשר למערכת לשלוט על מהירות המאוורר?]

הנתונים של כרטיס המסך לא השתנו.

שמתי לב שהספק מוציא יותר אויר חם מאשר המאוורר של המארז. עד כמה סביר שהספק יתחמם ויפלוט אויר חם?

תודה מראש לעוזרים (במיוחד למי שיש סבלנות לכל השאלות שלי...)

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שמח לראות שהגדלת ראש וביצעת בדיקות מקיפות :xyxthumbs:

לגבי השאלות שלך:

אם אכן המאוורר מסתובב רק עם 700-800+- RPM אז לוח האם שולט עליו (אפשרי גם בחיבור של 3 פינים)..

כמו שבדקת אתה רואה שהמאוורר לא מעלה את הRPM..ולכן כנס לביוס ובדוק את הגדרות הSMART FAN בביוס..יש מצב שטעון פרופיל שקט או משהו אחר..

ולכן המאוורר לא מעלה את הRPM..בתחילה פשוט תבטל את האופציה ותראה אם הRPM עולה..

הטמפ' של המעבד סבירה בהחלט במאמץ..

לגבי ההGPU-Z שם אתה יכול לראות שהRPM די נמוך..יש לך את RIVA TUNER או התוכנה של (יש מדריך בסטיקי) שם תוכל לשנות את הRPM.

אבל כמו שזה נראה רעש לא נובע מהמאוורר של הכרטיס מסך.

תחילה תסדר את המאוורר שמוציא אוויר..ואז תתפנה לשאר "הבעיות"..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איך הגעת למסקנה שהמאוורר לא "יושב" טוב ? במיוחד לאור העובדה שהוא ציין שהוא מחובר בחיבור 3 פינים וקיימת קריאה של RPM..

אני מצטט: "ונראה שיש על לוח האם 4 פינים, אבל החיבור של המאוורר יושב רק על שלושה מהם"

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אכן המאוורר מסתובב רק עם 700-800+- RPM אז לוח האם שולט עליו (אפשרי גם בחיבור של 3 פינים)..

כמו שבדקת אתה רואה שהמאוורר לא מעלה את הRPM..ולכן כנס לביוס ובדוק את הגדרות הSMART FAN בביוס..יש מצב שטעון פרופיל שקט או משהו אחר..

ולכן המאוורר לא מעלה את הRPM..בתחילה פשוט תבטל את האופציה ותראה אם הRPM עולה..

נכנסתי לביוס ותחת הקטגוריה Health Status מצאתי הגדרות של:

CPU Smart Fan Control - הוא היה על enabled. שיניתי ל-disabled אבל המאווררים עדיין הסתובבו באותה המהירות בערך, כלומר רחוק מהמהירות המקסימלית. :(

קראתי את המדריך של speedfan בסטיקי וניסיתי לעקוב אחריו (לצערי עם הצלחה חלקית בלבד, אבל זה כבר סיפור אחר).

לשם כך שיניתי בחזרה ל-enabled, ואת ההגדרה של CPU Smart Fan Mode שיניתי מ-auto ל-PWM (כפי שכתוב במדריך של speedfan).

למרות הבעיות שיש לי עם התוכנה הזו, הצלחתי בסופו של דבר להעלות את מהירות הסיבוב של המאוורר של המעבד (הוא עלה אוטומטית קודם כאשר הטמפ' עלתה), וגם את מהירות הסיבוב של המאוורר האחורי של המארז.

עכשיו נשאלת השאלה מה הלאה - לנסות לסדר ש-speedfan תעלה בכל הפעלה של המחשב ותגביר את מהירות הסיבוב?

כאמור, התוכנה לא עובדת לי בדיוק כפי שכתוב במדריך, אז אני מעדיף לא להסתמך עליה. כלומר, הייתי מעדיף שזה ייעשה בצורה ה"טבעית" יותר ולסדר את ההגדרות של הביוס כך שהמערכת תשנה אוטומטית את מהירות הסיבוב לפי הטמפ'.

לגבי ההGPU-Z שם אתה יכול לראות שהRPM די נמוך..יש לך את RIVA TUNER או התוכנה של (יש מדריך בסטיקי) שם תוכל לשנות את הRPM.

אבל כמו שזה נראה רעש לא נובע מהמאוורר של הכרטיס מסך.

לא מצאתי מדריך בסטיקי שמתייחס לכרטיס המסך. אני אשמח כן לנסות לשנות את המהירות שלו בשביל לוודא שהרעש לא משם.

וכמובן, עדיין נשארה ללא מענה השאלה מאיפה הרעש המוזר, ואיך מוודאים שזו לא בעיה בספק הכוח או משהו כזה?

ניראה לי שהמאוורר לא יושב טוב תחפש על הלוח חיבור של 3 פינים זה במיוחד למאוורר צריך להיות רשום ליד fan

בלוח האם הזה החיבור של המאוורר של המארז הוא בעל 4 פינים (בדקתי גם בחוברת של לוח האם), אז נראה לי שזה מחובר בסדר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

החיבור של המאוורר "יושב" על 3 מהם כי זה החיבור..אם היו 4 פינים הוא היה "יושב" בול.. ;D

בכל מקרה זה לא תקלה...

לגבי השליטה ניסת לבטל ולשמור וזה לא עבד ?

כמו כן גם שאתה על PWM המאוורר של המארז לא עובד על MAX (בלי התוכנה כמובן)...

ואין צורך לגעת במאוורר של המעבד..שכן הוא ישלט אוטומטית..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי השליטה דרך הביוס -

בשלב הראשון שיניתי מ-enabled ל-disabled, וכמובן שמרתי, וזה לא עבד.

בשלב השני שיניתי בחזרה ל-enabled ועל PWM, ואז הצלחתי לשנות באמצעות ה-speedfan (ללא התוכנה מהירות המאווררים היתה בערך כמו קודם).

אז מה אתה מציע?

זו תקלה שהמאוורר של המארז לא משנה את המהירות אוטומטית?

לנסות לשנות אותו דרך speedfan? (יש פה "בזבוז" מסויים כשקובעים את המהירות ידנית דרך התוכנה - המאוורר יפעל מהר יותר ממה שצריך ב-idle, ולאט יותר ממה שצריך ב-load...)

בקשר לכרטיס המסך:

ניסיתי להריץ את ATITool וזה לא עזר (הוא לא העמיס מספיק על כרטיס המסך בשביל שמהירות המאוורר תעלה מאוד).

אחרי כמה משחקים הצלחתי בעזרת RivaTuner להעלות ידנית את מהירות הסיבוב של המאוורר של כרטיס המסך, אבל הרעש לא השתנה.

זה מוזר כי ציפיתי לשמוע שיש יותר רעש כי המאוורר מסתובב מהר יותר.

בכל מקרה, נשמע כאילו הרעש המוזר (העולה ויורד) באמת לא קשור לכרטיס המסך.

מה עושים?

יש דרך לבדוק את הספק?

שוב תודה על העזרה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המאוורר של המעבד אכן נשלט אוטומטית.

הבעיה היא עם המאוורר האחורי של המארז.

כאשר אני משנה דרך speedfan מהירות הסיבוב אכן משתנה (רואים את זה ב-HWMonitor).

אז מה המסקנה?

לנסות לשים את מהירות הסיבוב של המאוורר של המארז על ערך קבוע? על כמה מומלץ? (אני פחות אוהב את הרעיון הזה כי זה אומר שבמצב idle המאוורר סתם יסתובב יותר מהר ממה שצריך, ובעומס לאט יותר ממה שאפשר).

ומה בקשר לרעש המוזר העולה ויורד?

אם הוא עשוי להעיד על בעיה אז אולי כדאי להחזיר את המחשב לחנות ממנה קניתי כדי שיבדקו...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"לפעמים התשובה הכי פשוטה היא הכי נכונה" גלילאו חח

תבדוק אים היצטבר אבק שיכול לגרום לעומס על המאוורר כי הוא באמת פועל לאט במחשב הישן הלך לי מאוורר בגלל ליכלוך שהיצטבר.

בדקתי כרגע אצלי את המאווררים 3 בסך הכל,המאוורר הראשי 1600 PRM והשניים האחרים על כ 1100-1200 משחקים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המאוורר של המארז לא יכול להישלט PWM בגלל זה אתה לא רואה שינוי RPM..לעומת זאת המאוורר של המעבד כן תומך ונשלט..

ואין בעיה שהמאוורר של המארז יעבוד על 100 אחוזים..הוא בנוי לזה..וכל עוד הרעש לא מפריע..אין שום בעיה עם זה..

לגגבי הרעש שעולה ויורד..כמו שציינתי כבר..אין נוסחת פלאים..פתח את המארז ותבדוק בדיוק מאיפה מגיע הרעש..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התשובות.

למדתי משהו חדש.

פשוט הנחתי שהמאוורר של המארז גם כן נשלט ע"י המערכת.

אם גם ככה הוא לא נשלט אוטומטית, מה היתרון של לחבר אותו אל לוח האם ולא ישירות לספק הכוח??

האם יש רכיב כלשהו שאפשר לקנות כדי שתהיה שליטה נוחה על המאווררים של המארז? ואם כן, האם זה נחוץ?

למשל פאנל כלשהו שיתחבר למארז ואליו נחבר את המאווררים, ולכל מאוורר יהיה כפתור ששולט על מהירות הסיבוב שלו ותצוגה שאומרת מה מהירות הסיבוב. זה יכול לאפשר לעבוד על מהירות סיבוב נמוכה כאשר המחשב מעט חישובים, אבל לעלות למקסימום סיבוב כאשר עושים פעולות חישוב כבדות / משחקים.

לגבי הרעש - מאחר ובדקתי כבר את מאוורר המעבד, המארז וכרטיס המסך, נשמע לי כאילו הדבר המרעיש הנוסף היחיד הוא הספק...

אם זה משהו לא נורמלי, נראה שאין ברירה אלא ליצור קשר עם החנות בה קניתי את המחשב.

amitdanan - אין אבק (מה גם שזה מחשב חדש בן פחות משבוע...).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...