אסטרונומיה - דיון ראשי - עמוד 6 - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אסטרונומיה - דיון ראשי

alex.turovsky

Recommended Posts

דרך אגב, הם כבר גילו משהו באמצעות המאיץ הקודם? אם כן, מה?

שצעצועים של חנונים זה דבר יקר.

סתם, לא גילו עוד כלום.

אגב הייתי צריך להתווכח היום בערך חצי שעה עם מישהו על זה שלעולם לא יוכל אדם להגיע לגלקסיה שהיא לא שלנו לבדו אם הוא מתחיל את המסע מכדוה"א. כמובן שאני יוצא מנקודת הנחה שאף גוף לא יכול לעבור את מהירות האור, ובגלל שגלקסיות אחרות ממוקמות כמה מאות שנות אור מאיתנו - WELL....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 359
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

איך ניתן לקבוע כמה שנים אפשר להגיע מכד"א למקום כולשהו בחלל?

יורים קרן ורואים כמה זמן לוקח לה לחזור כאשר פגעה בכוכב מסויים?

ובהנחה שכן,עד כמה המידע הזה מדויק,בהנחה שאותה קרן לא פגעה באיזה שביב\מטאור ולא בכוכב שעדיין רחוק?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

LOL, לא.

ככה:

"מדידת מרחקים על-פני כדור הארץ, נעשית בעזרת מדידה פיסית, תוך השוואה למכשירי מדידה שאורכם ידוע, ובסופו של דבר למטר. בחלל אפשרות זו אינה קיימת: אין דרך ישירה למדידת מרחק לגלקסיה אחרת. לכן, יש צורך בסולמות מדידה שונים. לצורך הערכת מרחקים בחלל, אסטרונומים נעזרים בכמה סקאלות מדידה,המכוילות זו ביחס לזו,

הסולם הראשון מבוסס על שיטת הפרלקסה: השוואת מקומו של כוכב על רקע גלקסיות מרוחקות, בשתי מדידות הנערכות בהפרש של שישה חודשים. בתקופה זו נושא כדור הארץ עמו את מצפה הכוכבים מהלך 300 מיליון קילומטר (קוטר המסלול סביב השמש). חישוב טריגונומטרי מספק, בדיוק רב למדי, את מרחקו של הכוכב הנצפה מאיתנו. (חישוב זה תלוי, כמובן, בידיעת המרחק מכדור הארץ לשמש, שאותו אפשר לראות כ"סולם האפס" בסדרת הסולמות). חסרונה של שיטת הפרלקסה הוא שהיא מוגבלת לכוכבים קרובים יחסית (עד כ-250 פארסק, כ-750 שנות אור)[1].

בהמשך הסדרה מופיע הסולם של המשתנים הקפאידיים. אלו הם כוכבים משתנים, שמנגנון הפעולה שלהם מובן היטב, עד שהם מכונים "נרות סטנדרטיים". ידוע לנו, למשל, הקשר בין הבהירות האמיתית של כוכב כזה (עוצמת התאורה שלו) לבין קצב השינוי בעוצמת ההארה. את קצב השינוי אפשר למדוד בדייקנות רבה, והבהירות האמיתית קושרת כמובן את הבהירות הנראית מכדור הארץ, למרחקו של הכוכב מאיתנו. ישנם משתנים קפאידיים קרובים מספיק, שאת המרחק שלהם אפשר לחשב בשיטת הפרלקסה, וכך יכולים האסטרונומים לקשור את שני סולמות המדידה, ולקבל הערכה סבירה למרחקו של כוכב משתנה כזה."

לקוח מפה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סתם, לא גילו עוד כלום.

אגב הייתי צריך להתווכח היום בערך חצי שעה עם מישהו על זה שלעולם לא יוכל אדם להגיע לגלקסיה שהיא לא שלנו לבדו אם הוא מתחיל את המסע מכדוה"א. כמובן שאני יוצא מנקודת הנחה שאף גוף לא יכול לעבור את מהירות האור, ובגלל שגלקסיות אחרות ממוקמות כמה מאות שנות אור מאיתנו - WELL....

אדוני, המישהו הזה צדק.

אמנם לא נוכל להגיע לגלקסיה אחרת תוך תקופת חיים רגילה של אדם (אלא אם נעבור דרך חור התולעת התיאורתי, שלפי התיאוריה, אמור לקצר את המרחקים בחלל, או שנמציא מנוע שמזיז את החלל במקום את החללית במרחב) אבל תמיד אפשר "להקפיא" אדם ל"תרדמת חורף"-אם תרצה, והוא יתעורר מאות שנים אחר כך ביעד המבוקש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תמיד אפשר להקפיא אדם למאות שנים? ברור. הרי זה נחקר ונוסה בהצלחה מאות פעמים. :kopfpatsch: :kopfpatsch:

בכל אופן, אם ננוע מספיק מהר, 99.9999 אחוז ממהירות האור לצורך העניין, אפקטים של תורת היחסות דווקא כן אפשרו לנו להגיע למקומות נידחים בגלקסיה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סתם, לא גילו עוד כלום.

מאות?!

יותר לכיוון עשרות אלפים ועד מיליונים לגלקסיות שכנות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה הקשר אנטי חומר? זה עדיין לא פותר את הבעיה שייקח לך המון זמן, וגם לא פותר לך את הבעיה של המהירות. פשוט מקור אנרגיה מושלם.

הבעיה היא לנסות לזוז במהירויות של אלפי ק"מ בשנייה. איך אתה מתמודד עם גופים בחלל שיותר גדולים מאבק, במהירויות האלה הם יפרקו את החללית שלך לחתיכות ואיך אתה בכלל מנהג במהירויות האלה, וזה רק על קצה המזלג.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ישנם פתרונות חלופיים בפיתוח עוד מעבר לאנטי חומר שמאיצים את המהירות שאנו מכירים כיום להנעה מחוץ לאטמוספירה של כדוה"א:

מחקר עדכני ב-NASA:

http://www.hayadan.org.il/to-mars-in-39-days-3004103

מחקר ישראלי מ-2001 שתיאורטית מקצר בחצי את הזמן המוצע ע"י הטכנולוגיה מהלינק הקודם(אלא אם כן זה פיתוח של הכתבה מ-2001):

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-399809,00.html

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה היא לנסות לזוז במהירויות של אלפי ק"מ בשנייה. איך אתה מתמודד עם גופים בחלל שיותר גדולים מאבק, במהירויות האלה הם יפרקו את החללית שלך לחתיכות ואיך אתה בכלל מנהג במהירויות האלה

אני לא מכיר עצם\מערכת כה זריזה ופלקסביליטית שיכולה לזהות\להתחמק מגופים במהירות גבוהה.

זו באמת שאלה מעניינת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אלכס, מישהו צריך לחבר אותך למציאות.

ראשית, מה בין אנטי חומר לקישורים שנתת?

דבר שני, אתה צריך להבין שהמודל הפיזיקלי הקיים כיום פשוט לא מאפשר (גם לא באופק) מסע רציני בחלל. הטכנולוגיה, ההנדסה, והפיזיקה המעשית יכולה להתקדם, ואף להתקדם הרבה, אך בסופו של דבר אנו עדיין נהיה מוגבלים למהירויות נמוכות בקנה מידה קוסמי.

הפתרון, אם כזה קיים, יבוא כנראה מכיוון מודל תאורטי פיזיקלי משלים או חדש, אך לא מכיוון שעדיין אין כזה, אי אפשר לנבא אם ומתי האנושות תבצע את הקפיצה הטכנולוגית הבאה.

האמת היא שהיום מודלים קמים כפטריות אחר הגשם, אך קשה מאוד מעשית לבצע ניסויים אשר יאששו או יפריכו אותם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גיא,

מה אתה אומר לגבי זה?

הבעיה היא לנסות לזוז במהירויות של אלפי ק"מ בשנייה. איך אתה מתמודד עם גופים בחלל שיותר גדולים מאבק, במהירויות האלה הם יפרקו את החללית שלך לחתיכות ואיך אתה בכלל מנהג במהירויות האלה

אני לא מכיר עצם\מערכת כה זריזה ופלקסביליטית שיכולה לזהות\להתחמק מגופים במהירות גבוהה.

זו באמת שאלה מעניינת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה מעוניין לנוע במהירות הגבוהה ביותר, על מנת להתחמק מעצמים (דרך מערכת ממוחשבת, הרי מהירות התגובה האנושית איטית מדי), אתה תצטרך להזריק קרן אור כלשהי (או או וואטאבר) במהירות גבוהה יותר מהמהירות בה אתה נע. בעצם, הקרן גם אם תנוע במהירות האור, צריכה לעבור מרחק מאוד גדול (שכן מהירות התנועה שלך גבוהה מאוד) ולחזור על מנת שהחללית תוכל לשנות מסלול ולהתחמק מהעצם. כמובן, צריכים לירות הרבה קרניים הרבה פעמים, כדי לוודא שאתה לא תתנגש בשום דבר אחר ממה שאתה מנסה להתחמק ממנו.

לכן גם אם טכנולוגית נוכל לנוע במהירות הגובלת במהירות האור, אנחנו למעשה מוגבלים למהירויות קטנות בהרבה.

בכלאופן אני מתקשה להאמין שכל עוד החוק שקובע שגוף לא יכול לנוע במהירות הגבוהה ממהירות האור, נצליח להגיע לגלקסיה אחרת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קחו בחשבון שמעולם לא למדתי פיזיקה או כימיה כי בשכבה שלנו לא היו מספיק רוסים לפתוח את המגמות האלה (על צברים אני לא מדבר, היו 3 שכששאלו, אז הם ידעו מה זה בכלל).

אז כל מה שאני אומר זה מסקרנות ואתם בהחלט מוזמנים להסביר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...