שאלה בנוגע להספק של רמקולים ומגברים - אודיו וקולנוע ביתי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה בנוגע להספק של רמקולים ומגברים

MightYaad

Recommended Posts

מגבר מפיק הספק מסוים, והרמקול יודע לעמוד בהספק מקסימלי, ברמקולים הרציניים מצויינים ההספק המינימלי המומלץ וגם המקסילי, אז יש שיודעים לקבל X וואט אך יודעים גם לקבל פחות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה אוהב להתעלל ברמקולים, אתה יכול כמובן לחבר בעל הספק מסוים למגבר שנותן הרבה יותר, תוך כמה שניות הסליל שלו ישרף ויצא עשן.

בכל מקרה זה לא תמיד עניין של מספרים כי מגברי וינטאג' של שנות ה-70 היו בעלי הספקים נמוכים לעומת היום, אך הם בהרבה יותר חזקים ואיכותיים לעומת הסחורה של היום. פשוט פעם שיקרו פחות והיום מודדים את ההספק בצורה "אחרת" אז יכול להיות שאם תחבר מגבר וינטאג' של 40 וואט RMS לרמקול רגיל מהדור האחרון שיודע לקבל עד 100 וואט נגיד, אתה יכול להרוס אותו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. מדידה של הספק מתבצעת בדר"כ בתדר של 1KHz והחישוב מתבצע לפי מגבלות של הרכיבים הדינאמיים (כי ה-XO ניתן בקלות לשדרוג על ידי החלפה לערכים עם מפרט גבוה יותר ללא שינוי בצליל או בתכנון).

2. הספקים של מגברים מודדים בצורה דומה, מודדים בדר"כ לתוך עומס של 8אוהם ושל 4אוהם (לפעמים 6, לפעמים קצת פחות, תלוי ביצרן). המדידות הללו מתבצעות בחיבור לעומס התנגדותי.

3. כל המדידות הללו שוות לתחת כי בסופו של דבר מחברים את זה לרמקול שהעכבה שלו קופצת מאוהמים בודדים (לפעמים אפילו 1 אוהם בתדרים מסוימים), ועד לעשרות רבות של אוהמים. כמו כן, לא תמיד הרמקולים יוכלו לעמוד באותו הספק בכל תדר. וכמובן, אתה שומע ברמקולים בעוצמות שבהם הם נשמעים טוב ולא בעוצמה שבה הם נשרפים, אז אין משמעות גדולה מדיי לנתון הזה.

4. רוב הנתונים שיצרנים נותנים הם שקר וכזב, בין היתר בגלל ההבדלים העצומים שיש בתדרים השונים. יש לי רסיבר של 90W כמדומני, ולעומתו מגבר ישן של 60W שפשוט נשמע הרבה יותר טוב. היו לי גם מגברים של18W בערך שהצליחו להזיז את הרמקולים הרבה יותר טוב, בעיקר בתדרים הנמוכים שם צריך הרבה זרם, ולא רק מתח.

5. אין בעיה לחבר מגבר של מליון וואט לרמקולים של חצי וואט, העיקר שלא תעבור את ההספק המקסימלי של הרמקולים. בדיוק כמו שהספק של המחשב שלך יודע לתת לדוגמא 500W, והמחשב רוב הזמן מנצל שליש מזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כתוב שהוא מספק 4X60W RMS

מה שאני לא מבין זה איך רושמים בחוות דעת שהם מצליחים לחבר של 300W ואפילו 1000W?

אני ארשום את זה בפשטות.

המגבר מספק 60W RMS לעומת 300W מוצהרים על הרמקול שהם רוב הסיכויים הספק מקסימלי ולא RMS שהוא מעין ממוצע.

רמקול של 300W הוא 40W כשמדברים על RMS, תראה בעצמך על הנתונים שלהם בזאפ.

ככה שהמגבר אמור לשרוף את הרמקול, אבל הוא לא כי הוא בעצם לא מספק את ה 60W שרשומים עליו...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההספקים הרשומים על הרמקולים בתור maximum power הם הספקים בדר"כ רגעיים בלבד. יותר מכמה שברירי שניות וייגרם נזק לרמקול. זה מה שנקרא short term power.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שמע, שורה תחתונה בהחלט לבינתיים :

תדאג לקבל הספקים הן של והן של המגבר באותן

יחידות, כאשר מאוד רצוי שזה יהיה ביחידות RMS , שזה

ההספק האמיתי, ויש את היחידות PMPO שזה באמת חארטה,

זה חירטוט של הספק ריגעי, שבעצם לא אומר הרבה.

למעשה נגיד 400 וואט של PMPO שווים 20 וואט RMS,

או משהו כזה, כאמור לא זוכר במדוייק את כל ההמרות,

וזה גם לא קריטי, כל עוד זה באותם יחידות.

בכל מקרה, תשמור על עודף מבחינת הרמקולים, ואל תגביה

את המגבר עד הסוף.

:xyxthumbs:

אין נוסחאות של המרת PMPO ל-RMS, זה מאוד לא מדוייק ולא הייתי מציע לאף אחד לשחק עם זה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין נוסחא להמיר מ-PMPO ל-RMS. מבטיח לך שזה לא עובד. מעבר לזה שאני לא רואה סיבה למה צריך לעניין מישהו הנתון הזה, התחלנו לשמוע בוואטים? כי פעם אחרונה שבדקתי אני שומע בדציבלים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל זה בדיוק מה שאמרנו, לא?

וזה שמודדים הספק בוואטים לא משנה את העובדה שאתה שומע בדציבלים. בגלל זה הבדל של 10-20 וואט לדוגמא הוא לא רלוונטי. מה שמעניין באמת לדעתי במגברים זה כמה זרם הם יכולים לתת, כי זה מה שמגביל את היכולות של רובם.

ושוב אני חוזר ואומר, אני לא רואה סיבה שזה יעניין מישהו. בסופו של יום זה לא אומר כלום על איך זה נשמע, ובהרבה פעמים אין גם כמעט שום קורלציה לעוצמת הצליל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

באופן מעשי, כן, הספק ה-RMS קובע את ה"עוצמה" - אבל יש הרבה מאוד פקטורים אחרים שחשוב מאוד להתייחס אליהם:

-עכבת המוצא

-עכבת הרמקול

-נצילות הרמקול

-החומר ממנו הרמקול עשוי

-הטכנולוגיה שממנה בנוי המגבר (לשבבים שונים יש יכולות הגברה שונות ונצילות שונה)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

3. כל המדידות הללו שוות לתחת כי בסופו של דבר מחברים את זה לרמקול שהעכבה שלו קופצת מאוהמים בודדים (לפעמים אפילו 1 אוהם בתדרים מסוימים), ועד לעשרות רבות של אוהמים. כמו כן, לא תמיד הרמקולים יוכלו לעמוד באותו הספק בכל תדר. וכמובן, אתה שומע ברמקולים בעוצמות שבהם הם נשמעים טוב ולא בעוצמה שבה הם נשרפים, אז אין משמעות גדולה מדיי לנתון הזה.

4. רוב הנתונים שיצרנים נותנים הם שקר וכזב, בין היתר בגלל ההבדלים העצומים שיש בתדרים השונים. יש לי רסיבר של 90W כמדומני, ולעומתו מגבר ישן של 60W שפשוט נשמע הרבה יותר טוב. היו לי גם מגברים של18W בערך שהצליחו להזיז את הרמקולים הרבה יותר טוב, בעיקר בתדרים הנמוכים שם צריך הרבה זרם, ולא רק מתח.

בדיוק הנקודה.

סיפור ידוע בעולם המגברים הוא האופן שבו יצרנים חישבו את ההספק המרבי. עד תחילת שנות ה-80 היצרנים הרציניים כתבו הספק מרבי (מול התנגדות X) שבו המגבר מסוגל לעמוד במשך שעה בלי להתחמם יתר על המידה או כניסה לפעולה של מעגלי ניתוק. היום הערך הזה מתייחס (במקרה הטוב) לעוצמה מרבית למשך דקות ספורות ובמגברים רב ערוציים - בערוץ אחד בכל פעם, בקיצור - בולשיט.

זה מעבר לנשמע טוב יותר או טוב פחות, שזה כבר עניין סוביקטיבי, מדובר בנתונים אוביקטיביים לחלוטין - הרבה מאוד ממגברי ה-100X5 הפופולריים לא מסוגלים לתת אפילו 30W מתמשכים לכל ערוץ. לציין שנדיר מאוד שצרכן טיפוסי יחזיק בביתו מגבר שמסוגל ליותר מ-100W "אמיתיים".

בולשיט נוסף הוא "ההספק המירבי של הרמקול". יצרנים רבים (בעיקר קיקוניים, אבל לא רק) קלטו שהלקוח מתייחס לנתון זה כאינדיקציה "לעוצמה" של הרמקול והמספרים החלו לתפוח, כאשר לא נדיר לראות נתון של 300W ויותר בקופסאות רעש סיניות טיפוסיות.

אז מה עושים? מפעילים שיקול דעת - לא מעלים את הווליום מעבר לשלב שבו נשמע עיוות בקול, רשרושים, פצפוצים או כל רעש לא רצוי אחר ולא לתת למגבר להתחמם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז מה עושים? מפעילים שיקול דעת - לא מעלים את הווליום מעבר לשלב שבו נשמע עיוות בקול, רשרושים, פצפוצים או כל רעש לא רצוי אחר ולא לתת למגבר להתחמם.

היתה לי בעיה כזאת עם מגבר ישן. מסתבר שהוא היה מתחמם יתר על המידה וה-HEATSINK שלו לא היה מספיק.

מאז שהוספתי לו מאוורר הוא עובד מעולה בכל ווליום. חבל שנאלצתי להחזירו. :(

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...