הדיון הראשי | תפקידים ויחידות מחשוב בצה"ל - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הדיון הראשי | תפקידים ויחידות מחשוב בצה"ל

alex.turovsky

Recommended Posts

* הרשום מטה הינו בלתי מסווג. מחלקות ה-OSINT-Open Source Intelligence של מודיעין האוייב שורצות כאן. רוצים להוסיף משהו? כתבו לי ואסנן זאת.

החזון.

המטרה שלי בכתיבת הנושא, היא לנתב את כל הנוער האיכותי בעל ידע בתחום טכנולוגיות המידע לתפקידים הרלוונטיים ביחידות העילית הטכנולוגיות של צה"ל.

מי שמיצה את כל מיוני היחידות בחיל הקשר/מודיעין/אוויר והינו עלוי טכנולוגי, מוזמן להכין קורות חיים עם פירוט של כל מה שהוא עשה עד היום בתחום המחשבים ולשלוח לי הודעה פרטית(יש לצבור כמות הודעות מסויימת בפורום כדי לקבל אפשרות לשלוח הודעה פרטית. עזרו לאחרים ואז כתבו לי).

* תיתכנה טעויות במידע שאספתי. אתם מוזמנים להגיב כדי לתקן אותן.

שלכם, אלכס טורובסקי.

יצירת קשר עם יחידת האיתור (איתור חמ"ן)

יש לבצע את יצירת הקשר לקראת סוף כיתה י' א. יש ליצור קשר ולבקש לקבל זימון למיונים לחיל . מדור פניות הציבור של יחידת האיתור אמון על הדיאלוג בין המלש"ב המתמיין, לבין חיל המודיעין. נציגי המדור, בראשו קצינת פניות הציבור, יענו לכל פנייה /בקשה בטלפון או בכתב (פקס או מכתב) החל מבקשה לשינוי מועד ראיון ועד ערעור על הסרת מועמדות.

המענה האנושי - 03-5693519

ניתן לדבר עם נציגי המדור בימים א'- ה' בין השעות: 08:00 - 20:00 ובימי שישי בין השעות 08:00 - 12:00.

פקס - 03-5692761 ודואר - ד.צ. 01090 צה"ל

בכל פנייה ניתן לשלוח פקס או מכתב. נציגי מדור פניות הציבור יטפלו בכל הפניות ויצרו עמכם קשר טלפוני או באמצעות מכתב.

==============================================================

חיל הקשר - בירורים: מוקד פניות למתגייס לאגף התקשוב: 3808* מכל טלפון נייד

עמוד יצירת קשר עם החיל בעמוד חיל התקשוב

http://www.tikshuv.idf.il/Site/General.aspx?catId=61655

טמ"מ (טכנאי מערכות מחשבים) - קורס תקשורת שכולל הסמכת CCNA, מקביל אח"כ באזרחות לבעלי תפקיד בתפקידי NETWORK בהיי-טק.

נתמ"מ = מתמ"מ, ההבדל הוא פשוט מנהל במקום ניהול, החייל הינו מנהל (בעל תפקיד) ואינו ניהול (תפקיד).

קורס ניהול רשתות מחשבים, מקביל באזרחות אח"כ לבעלי תפקיד במחלקות SYSTEM בהיי-טק. מנהלי רשתות מיקרוסופט, לינוקס וכיו"ב.

בקורס לומדים בו קצת מהכל, מתכנות בסיסי, דרך OFFICE, חומרה, AD, EXCHANGE DB LINUX וכו'.

תפקיד של הנתמ"מניק הוא להשתלב במרכזי המחשוב השונים של צה"ל-כל צה"ל!!!!, במטרה להפעיל ת הDATACENTER המקומי של היחידה.

בנוסף תפקידו לתמוך בחיילים הכפופים לו מבחינה תפקידית, כלומר מנהלות רשת (סליחה לבנים שנמצאים שם אבל אתם ברמת מיעוט מבוטל).

עם זאת קיימים תפקידים שאינם כוללים את תחום ה-IT, וכוללים גם תכנות (אל תבנו על זה, כי לרוב אין למקומות האלו הקצאות).

במסגרת הקורס תלמדו הכל, אין בו "שיעורי בית" כמו בקורס התכנות, אך הוא נגמר לרוב בשעה 9 בערב ומי שלא גר מספיק קרוב, שיהיה חזק.

שתי סיבות מרכזיות לעוף מהקורס-

א. אי קבלת סיווג בטחוני של המועמד

ב. אתגר שכלי גדול מדיי למועמד

אם יהיה לכם מזל תקבלו את האכסניה ברחוב קרינצקי, תאכלס בית מלון. במהלך הקורס תעשו שוש"ים וכשתי שמירות שבת, אין מטבחים או עבודות רס"ר בזמן שעובר הקורס, והשמירות הן סופ"ש או חג. אתם חיילים לכל דבר (להבדיל מהמתכנתים) ולכן אתם צוברים פז"מ רגיל (השירות התחיל).

מתמ"מ - מנהל תשתיות מערכות מחשוב | ניהול תשתיות מערכות מחשב במרכזי המחשב המערכתיים בצבא. מתן מענה ותמיכה לעשרות אלפי משתמשים המחוברים למרכזי המחשב המערכתיים של צה"ל {DATA CENTERS} רוכשים ידע וניסיון בעבודה למול לקוחות. בקורס ילמדו פלטפורמות מחשב רבות: Windows XP pro. & Server 2003, LINUX/UNIX, MainFrame, וכמו כן הנושאים הבאים: חומרת PC וחומרת שרתי מחשב, ניהול שרת דוא"ל, ניהול מסדי נתונים {ORACLE}, כלי Office, בטחון מערכות מידע ומתן שירות איכותי.

מר"מ - מפעיל רשת מחשוב | קורס של 6 שבועות | מגיעים להיות HELP DESK ביחידה כולשהי - התעסקות ב OFFICE/EXCEL/OUTLOOK/ACTIVE DIRECTORY . . .

טמ"ס - (טכנאי מערכות סינכרוניות) | מדובר על מסלול תומך אלקטרוניקה | מה לומדים ?

בסמ"ח (בית הספר למחשבים) - נמצא ברמת גן במחנה מקלף

מפעיל מערכות מחשב |

תוכניתן | קורס קדם צבאי של חצי שנה | חתימת קבע של שנתיים וחצי | במסלול זה תלמדו פיתוח מערכות תוכנה כגון ++ C , C, NET , J2EE . Assembler, JAVA, Web- HTML, DHTML, ASP, Visual Basic, DataBase Oracle, UNIX, MainFrame ועוד.

. . .

חיל המודיעין:

דרישות קבלה: קב"א(קבוצת איכות): 52+ | דפ"ר(דירוג פסיכוטכני ראשוני): 65+

פרוייקט גאמ"א | מסלול ממ"ס | תכנות (פיתוח תוכנה) | שם: "עיצוב מערכות מודיעין" , קורס התיכנות הבסיסי (יחסית) בגאמא

פרוייקט גאמ"א | מסלול אר"מ | תכנות (פיתוח תוכנה) | Low Level | קורס תכנות לחבר'ה הכי מבריקים ונדירים בשפת Assembler. בניית Drivers וכיו"ב.

פרוייקט גאמ"א | מסלול במ"ס | QA | שם: "בדיקת מערכות מודיעין" - בודקי תוכנה של התוכנות שבונים בוגרי מסלולי ממ"ס ואר"מ

פרוייקט גאמ"א | מסלול גע"ש |

פרוייקט גאמ"א | מסלול שפ"א | אבטחת מידע | מתקבלים רק מקצוענים, הרמה במסלול אינה מיועדת ל-Script Kids, אלא להאקרים כובע לבן/שחור

פרוייקט גאמ"א | מסלול System | חסר לי מידע, אתם מזומנים להשלים.

פרוייקט גאמ"א | מסלול אלקטרוניקה | חומרה-טכנאות - חסר לי מידע, אתם מזומנים להשלים.

ההבדל בין מסלולי גאמ"א (גאוני מחשבים ואלקטרוניקה) בחיל המודיעין לתפקידים ביחידת ממר"מ:

גאמ"א מחפשים אנשים שיש להם ידע מהבית ושבמהלך גיל ההתבגרות לא היו ערסים "קולים" שהבריזו מבית הספר אלא היו "גיקים" ולמדו היטב בבית נושא מסויים בתחום טכנולוגיות מידע (מחשבים). בין הנושאים ניתן למצוא: חומרה וטכנאות, רשתות ופרוטוקולים כגון TCP/IP, סיסטם וניהול רשתות Microsoft\Linux, תחום ההאקינג ו-Penetration Testing או כאלה שיודעים שפות תכנות (קיימים מסלולים נפרדים לבעלי ידע בשפות Low Level ולבעלי ידע בשפות High Level). אני שוב מדגיש, מחפשים תותחים שבאים עם ידע מהבית ומוכנים מייד להיכנס לעבוד לאחר חפיפה מודיעינית קצרה, לא כאלה שצריכים ללמוד הכל מההתחלה, כי חבר'ה כאלה - לא יעברו את המבחנים. המבחנים בגאמ"א לא נועדו להוכיח ידע בכל השאלות שישאלו אתכם במבחנים הראשונים, אלא לאתר איזה תחום אתם מכירים היטב ובעצם להבין לאיזה ראיון ספציפי לשייך אתכם לאחר מכן. תשובות נכונות למבחנים אלו תהיינה לענות נכון לכל השאלות בנושא או שניים מסויימים שאתם יודעים היטב במקום תשובות חלקיות לכל הנושאים. כך תמויינו לראיונות המתאימים לחומר המסויים אותו אתם אוהבים ויודעים וכך יהיה לכם סיכוי להתקבל לתפקיד שתאהבו לקום בשבילו בבוקר בתת היחידה המודיעינית המתאימה ביחידה 8200.

גאמא זו רמה שונה לגמרי מממר"ם - האנשים איכותיים הרבה יותר(סינון קפדני של חיל המודיעין וקב"א גבוהה של מעל 52 לפחות), השיבוצים הרבה יותר מעניינים (משרתים עם יותר בוגרי תלפיות ועתודאים מאשר עם בוגרי ממר"ם). בשנים האחרונות נוצרה קליקה של בוגרי גאמא, וכיום מאוד קל לבוגרים למצוא עבודות בשכר גבוה לאחר הצבא. אגב, גאמא לוקחים גם בעלי פרופיל קרבי, מה שממר"ם לא מורשים לעשות. בגאמ"א התקופה של החתימה על שירות קבע קצרה יותר (שנה מול שנתיים וחצי ביחידת ממר"מ). בקיצור - הבחירה הטבעית של כל מועמד אך שוב, מחפשים "גיקים" שחזקים בנושא כולשהו ובמבחנים בודקים במה בדיוק הם חזקים.

ממר"ם דרושים ציונים גבוהים מאוד. בעיקרון צריך 5 יחידות מחשבים ואם אין אז 5 יחידות מתמטיקה ברמה גבוהה.

האנשים שהולכים לשם הם בעיקר מחוננים. להיות בממר"מ עוזר להרבה אנשים שרוצים ללמוד תכנות ושלא היה להם כסף כי בקורסים שם מלמדים אותך תיכנות מ-0 ולא מתבססים על ידע קודם במחשבים. זה בדיוק ההבדל. ממר"ם מלמד אותך פחות-או-יותר מהבסיס, גאמא מחפשים אנשים עם ידע מוקדם נרחב.לכן תשלום ה"קבע" בממר"מ הרבה יותר גבוה.

חיל האוויר

יחידת אופק :

*מספר טלפון 03-9579192/9587 פקס' 03-9574628 או לכתובת דוא"ל - ofek.iaf@gmail.com.

כתבה: http://www.iaf.org.il/Templates/Journal/Journal.In.aspx?lang=HE&folderID=1416&subfolderID=1417&docfolderID=1424&lobbyID=50&docID=23017

אופק, יחידת המחשוב של חיל האוויר והחלל ובית התוכנה הגדול בצה"ל.

היחידה נוצרה מאיחודן של שתי יחידות התוכנה של חיל האוויר: יחידת ממד"ס ויחידה 180. ייעודה: מתן יתרון אסטרטגי לחיל האוויר על ידי פיתוח מערכות מבצעיות ותומכות לחימה לזרוע האוויר של צה"ל.

היחידה מורכבת מאנשים מקצועיים, איכותיים ומומחים בתחומם ואחראית על ייזום, פיתוח, יישום, אחזקה ותפעול פתרונות מחשוב ותקשורת כוללים לתחומי הליבה בחה"א בזמינות וברמת השירות הנדרשת.

עולמות התוכן של היחידה כוללים תכנון , שליטה, הגנת שמי המדינה, טיסה ולחימה, מודיעין, לוגיסטיקה, אחזקה וכ"א, תשתיות מחשוב, תקשורת ומשימות מיוחדות.

ביחידת אופק עוסקים, בין היתר, בתחומים:

תכנות Real Time למערכות אוויוניות מוטסות.

תשתיות תקשורת.

מערכות הפעלה.

מערכות מבוזרות.

מערכות מידע ואבטחת מידע.

על ידי שימוש במגוון רחב של שפות תכנות כגון: Java, C++, Delphi, C, XML, EJB, MFC, .NET ועוד...

את המערכות של יחידת אופק ניתן למצוא בכל תחומי העיסוק של זרוע האוויר של צה"ל, החל מניהולו השוטף של החיל דרך בניין הכוח וכלה בתמיכה בלחימה ובפעילות המבצעית של החיל.

אבנט כחול:

החומר כולל כל מה שקשור לתקשורת נתונים טלפוניה, פחות או יותר ברמה של CCNA, ומעבר בנושאים שונים, תקשורת נתונים וטלפוניה.

הקורס הוא משהו כמו 3 וחצי חודשים, בבח"א 21, שייך למדור אלקטרוניקה במערך הטכני של חיל האויר.

מי שיכול להגיע אליו זה אלקטרונאים בוגרי י"ב, הנדסאים, שוחרים (במגמת אלקטרוניקה), ואפשר גם לעבור קד"צ(קדם צבאי) אלקטרוניקה קצר (חודש בערך) ואז להכנס לקורס.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 59
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

תוכניתן |יג' בטכ"מ + קורס קדם צבאי של 3 חודשים | חתימת קבע של שנתיים וחצי | תכני לימוד? | מגיעים לכל יחידות צה"ל

במהלך היג' מתבצעים מיונים לקורס(2 מבחנים אם אני לא טועה) ובתום היג' מתחילים את הקורס

בסוף הקורס יוצאים עם אותו תקן כמו של הקורס של ה-6 חודשים, השונה הוא שלקורס הארוך רק בעלי פרופיל 64 ומטה יכולים להתקבל, ולקורס לעתודאי טכ"מ ניתן להתקבל עם כל פרופיל

תיקון קטן אגב- זה קורס שיושב תחת בסמ"ח (מן הסתם גם הארוך וגם הקצר) שכפופה לבה"ד 7 ולא תחת ממר"מ כמו שהיה פעם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בירורים"

תוכניתן זה מסלול או קורס? או שהתפקיד נקרא תוכניתן(מתכנת) והמסלול נקרא בשם אחר ?

- הוא תחת בסמ"ח ובסמ"ח זה בתוך יחידת ממר"מ של חיל הקשר או שזה לא מדוייק ?

- מה זה טכ"מ (מצאתי שזה קיצור של טכנולוגיות מידע) אבל מה זה בכלל, לא היה את זה בזמני בתיכון

בקשר לתפקיד מתכנת, יש שני אפשרויות להיות תוכניתן (מתכנת בעברית נורמלית).

הראשון:

תוכניתן |יג' בטכ"מ + קורס קדם צבאי של 3 חודשים(לקורס הזה, לעותדאי טכ"מ, ניתן להתקבל עם כל פרופיל) | חתימת קבע של שנתיים וחצי | תכני לימוד? | מגיעים לכל יחידות צה"ל

השני:

קורס קדם צבאי של 6 חודשים. לקורס הארוך רק בעלי פרופיל 64 ומטה יכולים להתקבל

נכון ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מסלולים שמתמיינים אליהם דרך גאמא קשורים לחיל המודיעין.

עכשיו בחיל התקשוב החלוקה של התפקידים שאני מכיר היא ככה:

טמ"מ- טכנאי בגדול, קורס של 3 חודשים, כולל בתוכו CCNA. (מן הסתם שבגלל זה הלימודים באנגלית.) נעשה בבסיס הדרכה של חיל התקשוב, זהו הקורס הטוב ביותר שניתן לעשות בחיל התקשוב שהוא לא במסגרת הבסמ"ח.

שאר הקורסים שאני אפרט נעשים בבסמ"ח שהוא תחת חיל התקשוב (אין שום קשר ישיר לממרם שהיא יחידה בפני עצמה פרט לכך שהיא אחת מהיחידות שאפשר להגיע אליהן אחרי קורס בבסמ"ח).

בבסמ"ח יש את הקורסים:

תוכניתן.

מר"מ. (מנהל מחשוב)

............

יש עוד המשך להודעה שיבוא יותר מאוחר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בסמ"ח לממר"מ זה כמו בט"ר שבטה לעוקץ. (מקווה שהבנת את העיקרון.)

בה"ד 7 הוא לתפקידים יותר "מבצעיים" וכולל גם שמירות והרבה כאלו לעומת הבסמ"ח שהוא לתפקידים עורפיים וגם מבחינת התנהלות ותנאים הכל יותר "אזרחי".

עוד דבר, יש גם את קורס אבנט כחול של חיל האוויר שהוא בעיקרון טמ"מ + למידה של מערכת תקשורתית מסויימת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נוצר לי הרושם שסביב טמ"מ ואבנט כחול יש סוג של הילה של קורסים מאוד טובים ומועילים לאזרחות,

אבל לפי מה שאני מבין, באזרחות אני אשלח את הקו"ח לעבודות help desk, שזה כמובן לא בדיוק זוהר ונוצץ.

אני טועה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תשמע, לפני שהתגייסתי מאוד מאוד זלזלתי בקורסים האלה.

אבל אחר כך עם קצת פזמ הבנתי איזו טעות זו הייתה - א.זה קורס של אנשים *יחסית* איכותיים. ב.זה CCNA שזה כבר משהו.

אל תפסול את האפשרויות האלו ואל תזלזל בהן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בלבלתם פה מיליון דברים. מכיוון שאני עשיתי קורס תכנות אני אפרט רק על זה כי זה מה שאני מבין הכי טוב:

כמה דברים בסיסיים שחשובים מאד לסדר:

אין דבר כזה יותר קורס ממר"מ. פעם, ממר"מ הייתה יחידת המחשוב היחידה בצה"ל ולכן הם גם אלו שהעבירו את קורס ממר"מ. הם כבר מזמן לא אחראים על הקורס הזה, אבל השם נשאר...

כיום מי שמעביר את הקורס הידוע בתור 'קורס ממר"מ' זה בסמ"ח (ביה"ס למחשבים). היחידה הזאת יושבת בשלישות ברמת גן והם מעבירים את הקורס הזה.

זה פשוט נקרא קורס תכנות. מדובר על קד"צ (לפני טירונות, אבל על מדים) של חצי שנה + 2.5 קבע. התפקיד נקרא 'תוכניתן'. זה הקורס תכנות ה'קלאסי' שיש בצבא.

כשמסיימים את הקורס הזה מתמיינים לאחת מה-מ-ו-ן יחידות שונות בכל החילות. אתה יכול להגיע לאגף התקשוב, מודיעין (כולל אפשרויות כמו 8200 ועוד יחידות מעניינות יותר ופחות), חיל הים וחיל האוויר.

אחת מהיחידות שאפשר להגיע אליהן היא ממר"מ, כמובן. אבל הם לא קשורים לקורס יותר מכל שאר היחידות של תקשוב שאפשר להגיע אליהן.

לגבי בה"ד 7 - זה בסיס ההדרכה של חיל הקשר. אם לא השתנה יותר מדי בכמה שנים האחרונות, בסמ"ח זו יחידה שכפופה לבה"ד 7. זה לא ממש משנה לכלום. הם לא יושבים בבה"ד 7, אבל מבחינה פיקודית הם כפופים להם.

בעקרון, כל התהליך הזה נקרא 'מסלול תוכניתן' - אתה מגיע לבסמ"ח, עושה קורס ומתמיין ליחידה כלשהי ושם עובד כתוכניתן. יש המשך למסלול הזה, קצונה או לא, שלבים מקצועיים וכו', כל מיני חרטא שלא רלוונטי כרגע. אבל זה המסלול, ובכל יחידה שתגיע תשרת 2.5 קבע.

למאותגרים מתמטית יוצא שאתה מבלה בסה"כ 6 שנים על מדים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש עוד משהו שלא ציינתם פה. אני כרגע משרת בתור מה שנקרא ילד או תכניתן שחור (יתכן שהתכוונת לזה כשכתבת "מסלול מחשוב"). זה בעצם מתכנת לכל דבר רק שלא עבר שום קורס או הכשרה פורמלית במסגרת צבאית. אותרתי על ידי חיל המודיעין (אני יודע שיש איתורים גם בחילות אחרים, אבל אולי בהיקף מצומצם יותר) ועכשיו אני משרת ביחידה כלשהי עם תכניתנים בוגרי במס"ח, ואנחנו עושים בתכלס את אותו הדבר בדיוק. אני עובד גם בסביבה עם הרבה עתודאים ואנשים מאוד איכותיים. מלבד העובדה שלא עברתי קורס גם בד"כ לא דורשים מתכניתנים שחורים לחתום קבע, למרות שאצלי ביחידה ביקשו שאחתום שנה אחת.

זה אחלה של דבר למי שיש ידע רחב בתחום לפני הצבא ולא רוצה לחתום את החיים שלו. הבעיה היא שצריך הרבה מזל שיאתרו אותך, ולהוכיח את עצמך טוב טוב בראיונות.

עוד דבר, בגלל שזה לא מסלול באמת אלא סתם איתור לא רישמי (מכאן השם תכניתן שחור), מבחינת צה"ל אין לי תפקיד מוגדר, אני בעצם חייל פשוט שבמקרה מתכנת. כתוצאה מכך אני לא מקבל גמו"שים והטבות למיניהן כמו תכניתנים...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חברים בקשה אחת, תפרשו את הקיצורים שאתם כותבים ותאמרו לי איך להתאים את המידע שלכם לרשימה ומה לשנות במידע שכתבתי כי חלקו לא מדוייק.

תודה :)

זה המידע שאספתי לגבי קורס תוכניתן כולל הרחבת הקיצורים למי שלא מבין(וזה הכי חשוב, כי אני מפשט בשביל הנוער עד כמה שניתן). האם אתם מאשרים ?

קורס תכנות בבסמ"ח (נקרא פעם קורס ממר"מ*).

קורס תכנות הוא המסלול העיקרי בצה"ל להכשרת התוכניתנים.

תוכניתנים צבאיים הם חיילים, הכותבים ומתחזקים את התוכנות ומערכות המידע, שנמצאות בשימוש בצבא הגנה לישראל.

המוסד הצבאי אשר מסמיך את התוכניתנים בצה"ל הוא בסמ"ח (בית הספר למקצועות המחשב ) אשר כפוף לבה"ד 7.

* עד שנת 1994 הייתה בסמ"ח חלק מיחידת ממר"ם, ולכן בוגרי בסמ"ח עדיין נקראים לרוב "בוגרי ממר"ם".

מסלולים של קורס תכנות

ישנם מספר מסלולים אשר בסיומם החניך מוסמך לתוכניתן:

קורס תכנות קד"צ (רגיל) – קורס קד"צ (קדם צבאי – לא נחשב כמשך שירות חובה) של כחצי שנה. נפתח כל חצי שנה. מוגבל לבעלי פרופיל 64 ומטה.

קורס תכנות לבוגרי טכ"מ (נוער שבתיכון למד במגמת טכנולוגיות מידע)– קורס צבאי לטכנאים בוגרי י"ג במגמת הנדסת תוכנה. משך הקורס הוא כשלושה חודשים והוא נפתח אחת לשנה, מיד לאחר סיום שנת הלימודים של כיתת י"ג. הקורס מוכר לצורכי גמול השתלמות. החל משנת 2007 גם קורס זה ניתן במתכונת קדם צבאית, ואינו נחשב כמשך שירות חובה או לצורכי גמול השתלמות. לקורס זה אין מגבלת פרופיל רפואי.

קורס תכנות לעתודאים – קורס צבאי לעתודאים אקדמאים בעלי תואר ראשון במדעי המחשב. משכו כשבעה שבועות ונחשב לחלק ממשך שירות החובה ומוכר לצורכי גמול השתלמות.

קבלה לקורס תכנות

מלש"בים (מיועדים לשירות ביטחוני) לרוב מאותרים לקורס על ידי בסמ"ח, ולאחר מכן הם מקבלים זימונים למבחני מיון הכוללים בניית אלגוריתמים במחנה מקלף. בנוסף, ישנם חיילים אשר מתקבלים לקורס תכנות גם באמצע השירות הצבאי שלהם - בדרך כלל קצינים ונגדים בקבע: חיילים אלו נדרשים להתחייב לחמש שנים שירות בצה"ל.

התנהלות הקורס

בכל אחד מקורסי התכנות, החניכים לומדים שפות תכנות שונות, לתכנת על פי סטנדרטים צבאיים ומקצועות נוספים כגון מסדי נתונים. הקורס מחולק לשלבים המכונים מדרגות, כאשר בסיום כל מדרגה נמדדות יכולות והישגי החניכים ולרוב גם מתבצע ניפוי.

לחניכים אשר גרים רחוק מהבסיס ניתנת האפשרות לשהות באכסניה, מפאת שעות הלימוד הרבות שלא מאפשרות נסיעות ארוכות.

שיבוץ לאחר סיום הקורס

לאחר סיום הקורס וקבלת סיכת התוכניתן, בוגרי הקורס משתבצים ליחידות בכלל צה"ל, הדורשות תוכניתנים:

בה"ד 7/בסמ"ח – לחניכים שיאותרו במהלך הקורס תינתן האפשרות להישאר בבסמ"ח לאחר הקורס, על מנת להדריך ולפקד על הקורסים הבאים ועל מנת לפתח תוכנות הדרכה עבור כלל צה"ל.

אגף התקשוב – משובצים לאחת ממחלקות יחידת לוט"ם(היחידה לתקשוב ולטכנולוגיות המידע) כגון ממר"ם(מרכז מחשבים ורשתות תקשורת נתונים), מצו"ב(מרכז צופן וביטחון) , לשם(בית התוכנה האחראי על תוכנה למשאבי אנוש ולוגיסטיקה) ושהם(יחידת התוכנה המבצעית של אגף התקשוב).

זרוע האוויר – לרוב משובצים ליחידת אופק, יחידת התוכנה של חיל האוויר, ללמד"ן (להק מודיעין של חיל האוויר) וליחידות טכנולוגיות אחרות בזרוע.

אגף המודיעין – משובצים לאחת מהיחידות הטכנולוגיות באגף כגון: יחידה 8200 ויחידות עילית נוספות.

מפקדת זרוע היבשה – משובצים בחט"ל (החטיבה הטכנולוגית).

זרוע הים – משובצים לאחת מיחידות התוכנה של חיל הים כגון יחידת ממת"ם*(מערכות מידע תהליכים ומחשוב) ותקשו"ב.

אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכל בויקיפדיה ובפורומים אחרים או בנוןשאים שאחרים פתחו אצלנו ותמצא בחיפוש. אני פשוט מנסה לסכם את זה. זה בסה"כ תפקידים.

מה שסודי זה מה מפתחים איתם ופירוט היחידות הנזכרות כ"לאן אפשר להגיע" ואת זה אני בכוונה לא מפרט(וגם הפורומים האחרים לא . . .).

מה זה קורס מצו"ב (שוב, בבקשה תפרשו את הקיצורים) ואם יש אחד נפרד בבה"ד 7 אז דבר ראשון למה יש נפרד ודבר שני איפה עוד עושים אותו ?

חסר לי מידע איזה חומר לומדים בקורס התכנות של בסמ"ח(שזה כאמור "קורס ממר"מ" לשעבר).

עוד חסר המון חומר לגבי המסלולים הרגילים של גאמא. לדעתי בלבלתי ברשימה בין "תפקידים" ל"מסלולים"...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסיכום לגבי מסלול תוכניתן רגיל (קורס בבסמ"ח (ביה"ס למקצועות המחשוב) מדויק לטעמי.

לחדד כמה נקודות:

1) ההבדל בין מסלול טכ"מ למסלול רגיל (בלי י"ג) הוא רק במשך הקורס - לאחר הקורס התפקיד זהה לחלוטין. כלומר, אם ניתנת לך האפשרות להתחיל עכשיו קורס חצי שנה או לעשות י"ג ואולי להתקבל אחריו, זה לא ממש משנה - תעשה מה שבא לך, זה אותו ג'וב בדיוק. אם מתאים להתחיל מוקדם תתחיל מוקדם, אם מתאים לך עוד שנה של חפשנות בי"ג לך על זה.

*כשאני שירתתי (השתחררתי לפני שנתיים וחצי) גם טכ"מ וגם קורס רגיל התחייבו לשנתיים וחצי קבע. אבל שווה לקבל נתונים ממישהו שבפנים עכשיו, כדי לוודא שזה עדיין המצב. בכל מקרה, שירות טכ"מ מעט יותר קצר בחישוב הכללי ולו מפאת הקורס הקצר יותר.

2) כל עניין הקבע - רוב האנשים חיים עם זה בשקט ועושים את כל הקבע בלי להתלונן או לסבול יותר מדי. למרות זאת מאד חשוב לציין ש-99% ממי שבאמת רוצה לצאת מהקבע כי נשבר לו, יצליח, לפחות חלקית. אני לא מכיר אף אחד שבאמת נלחם על לצאת ולא הצליח. ואני מכיר הרבה שהצליחו, למעשה כל מי שאני מכיר שרצה לחתוך מהקבע הצליח. חלק עשו חודש קבע, חלק עשו שנה או שנה וחצי. נכון, זה לא להיט ולא כדאי להכנס למסלול הזה אם אתה יודע מראש שאתה רוצה לצאת כבר אחרי שלוש שנים. אבל זה משהו שכדאי לדעת.

3) צריך לוודא את העניין של פרופיל 64 ומטה בשביל להתמיין לקד"צ חצי שנה תכנות כי זה סותר את מה שאני יודע. כשאני עשיתי את הקורס (אוגוסט 02) היו בפירוש אנשים עם פרופיל קרבי בקורס. דברים בסגנון בן יחיד וכיוצ"ב. מאד יכול להיות שדברים השתנו, כי זה היה מזמן, אז רצוי לוודא איכשהו מה המצב בדיוק כרגע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...