קיט להשקטה האם כדאי? - עמוד 3 - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

קיט להשקטה האם כדאי?

dolev16

Recommended Posts

טוב שהערת את תשומת ליבנו, כמובן שצריך לעקוב אחרי הטמפרטורות בדקות ואולי אפילו השעות הראשונות.

אבל בעיקרון כל עוד המחשב לא במאמץ, אז לשם בדיקה מוגבלת אין שום בעייה (אין כמובן שום הגיון לעשות בדיקה עם דחיסת ווידאו או משהו כזה). כמובן אני מתייחס למפרט שלו.

ברוב רובם של המקרים מאמצי הקירור הם בשביל מחשב במאמץ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 54
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

ice2k, בנוגע להערתך על הטמפרטורות, קרא שנית:

אני מציע שתבקש פה בפורום המלצה לתוכנת מדידת טמפרטורות טובה ותבדוק שאתה נשאר בתחום הרצוי.

לא דיברתי על דקות, לא דיברתי על שעות, אמרתי שבמארז שבו אתה פוגע ביכולות האיוורור רצוי שתהיה תוכנה שתספק חיווי רציף לגבי מצב המעבד. ברגע שאתה יוצא ממשחק תוכל לראות חיווי על לאן הגיעו טמפרטורות המעבד באותו הזמן, וכנ"ל לגבי כל מאמץ אחר. אם הטמפרטורות נראות טוב, סבבה. אם יש איזשהו חשש - מחזירים מאוורר.

אני מתחיל לקבל תחושה שאתה מחפש להתנצח מעל דפי הפורום. בבקשה נסה לרסן את עצמך.

ובקשר לתגובתך הקודמת, אולי באמת כשציטטתי בלי להסביר ציפיתי ליותר מדי...

אז בוא ננסה להרחיב טיפה - הוא מחפש שקט, וכשהוא מפעיל את המחשב בלי מאווררי מארז עובדים חל "שיפור ניכר בשקט", והוא גם מציין ש"ככול הנראה הרעש הרציני מגיע אכן מהמאווררים של המארז". מסקנה - אם יוחלפו מאווררי המארז במאווררים שקטים, יחול שיפור ניכר במצבו הנוכחי.

ובהיקש לוגי פשוט ניתן להגיע למסקנה המתבקשת שהחלק הכי רועש במחשב כרגע הוא מאווררי המארז.

כמו בדיונים מסוג אחר - אתה תמיד חייב לאתר את צוואר הבקבוק ולכוון את הכל לפיו

אז חבר את כל אלה ואני מניח שתבין לבד שאם הוא רוצה להשקיט את המחשב, רצוי שהוא יתחיל במאווררי המארז. בשקט היחסי שיווצר לאחר מכן הוא אולי יגלה שישנם חלקים אחרים שמפריעים לו, אבל רמת הרעש הכוללת תפחת, וזו הייתה המטרה שלשמה נפתח הדיון הזה.

בנוסף, היות וה-182 הוא מארז מצוין ולא זול, אני מניח שהוא לא יקנה מארז חדש גם אם בטירוף של השקטה הוא יחליט להתחיל להחליף חומרה פנימית. והיות והמארז ישאר איתו לאורך זמן ואין מה לעשות - הוא זקוק לאיוורור, רצוי להחליף את מאווררי המארז לכאלה שהוא יהיה מרוצה מרמת הרעש שלהם.

החפפנות הישראלית... :lol:

(נא לקרוא שוב, ראיתי שלצטט אתה יודע אז זו לא תהיה בעיה).

אין לי איתך בעיה אישית ואני מקווה שאתה לא מחפש אחת. אם אתה לא מבין את ההיגיון שעומד מאחורי הדברים שאני כותב, אתה מוזמן לשאול.

להתחיל מהסוף זה חוכמת חלם (בייחוד שהבן אדם כבר נכווה).

אנחנו מטפלים במקורות הרעש, מהכבד לקל. לדעתי בינתיים ההצעות היו מאוד מוכוונות תקציב ותועלת, אם אתה מאמין שיש לך פיתרון שיניב יותר שקט בפחות תקציב אתה מוזמן לשתף.

אני טורח עם כל המלל הזה מתוך תקווה שתוכל לתרום לדיון בהמשך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא מסוכן לכבות את המאווררים של המארז לגמרי?

עריכה-טוב תשמע אין לי ממש גישה למאווררים אני לא רואה לאן הם מחוברים וכו'..את הקירור של המעבד אי אפשר לעצור יש סוג של מגן עליו ואת הכרטיס מסך עצרתי לכמה שניות, לא נשמע שיפור ניכר.. לעומת זאת שוב עצרתי את 2 המאווררים הפועלים של המארז וממה שאכן ניתן לשמוע באותן שניות אפשר להבחין שיש שיפור ניכר..

גם למאוורר של הספק לא מצאתי גישה..המחשב כבד מאוד ויושב נמוך זה די בעייתי..

אגב רק אציין ואוסיף שעכשיו הסתכלתי והקירור שקניתי לכרטיס מסך הוא: COOLING ACCELERO S1 פלוס מאוורר עליו..

אולי יש תוכנה כלשהי שדרכה אפשר לעצור מאווררים במחשב?

וחברים אין צורך לריב כולנו פה על מנת לפתור את הבעייה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שקט תלוי גם בסוג המארז כמו שאמרו פה.

במידה והספק כוח שלך שקט, תנתק את כל המאווררים מהלוח ותפעיל את המחשב.

אחר כך תתחיל להוסיף את המאווררים בחזרה ותבדוק אחד אחד מי המרעיש.

בנוסף הייתי ממליץ על פוטנציומטר שמגיע בדרך כלל עם מאווררי זלמן שמוריד דרסטית

את מהירות המאוורר.

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שקט תלוי גם בסוג המארז כמו שאמרו פה.

במידה והספק כוח שלך שקט, תנתק את כל המאווררים מהלוח ותפעיל את המחשב.

אחר כך תתחיל להוסיף את המאווררים בחזרה ותבדוק אחד אחד מי המרעיש.

בנוסף הייתי ממליץ על פוטנציומטר שמגיע בדרך כלל עם מאווררי זלמן שמוריד דרסטית

את מהירות המאוורר.

קרא את התגובה שלי מעלייך..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בסופו של דבר כולם אומרים את אותו הדבר. שני אנשים מציעים לך לעבוד בצורה שקולה ורק אז להמשיך להשקיע משאבים בדיון לגבי חומרות.

עולם השקטות מחשבים הוא עולם מסובך ורווי אכזבות, כל מה שנאמר נאמר מנסיון רב.

באכזבה אחת לפחות כבר ניתקלת, הרי מראש הכנת מחשב שהוא מחשב שקט והשקעת זמן ומאמץ וגם כסף - והתאכזבת מהתוצאה, אני אישית חושב שבמקרה כזה אין סיבה שתנהג באותה צורה פעמיים ואין שום סיבה שתעשה דברים בפזיזות. עצירת המאוררים ביד לכמה שניות כשהראש שלך ליד המחשב זה פזיזות ויכול לגרום לך להגיע למסקנות שגויות.

כמו שציינתי, מהכרותי את החומרה בצורה אישית - גם אני היתי מכוון למאוררים של המארז כי אני יודע שהם לא סופר שקטים. אבל לא היתי שולח אותך לבזבז זמן וכסף על מה שאני יודע כי אולי זה לא יספק אותך ואולי יספק אותך מעבר למה שצריך (שוב - סוג של ביזבוז). גם את מאורר הCPU אני לא חובב מבחינת השקט - אבל אלו האוזניים שלי וזה פחות רלוונטי כשלך יש אוזניים אחרות. לכן כל דבר צריך לבדוק לפני.

לכן ההצעה שלי היא הבדיקה שהכי הגיוני להתחיל ממנה ושהיא דורשת הכי פחות מאמץ (ואותה כבר רשמתי), אם תהיה מרוצה מהתוצאה (אחרי בדיקה לא חפפנית) אז יש לך מזל ומצאת את הפיתרון (טיפול במאוררי המארז). אם תגלה שזה עדיין רועש לך - אולי חסכת כסף זמן ותיסכול ותוכל לגשת לפיתרון הבעייה בצורה יותר מושכלת.

ולמען אחרים אדגיש שאף אחד לא טוען שהבעייה היא לא במאוררי המארז או כל דבר דומה, אלא שיכול להיות שטיפול כזה לא יהיה מספיק ויוביל לאכזבה שפיתרון שלה יצרוך טיפול קצת שונה במאוררי המארז. בעולם הרעש וההצקה שלו יש דברים מוזרים זה ממש לא עניין של שחור ולבן, יש כל מיני סוגים של הצקות - ולפעמים רעש כמותי אך נעים יותר הוא מציק פחות מרעש פחות אך מציק יותר. לכן צריך לבדוק את החבילה כולה ולהתאים את הפיתרון הכדאי ביותר.

בכל מקרה חבל על הנייר של הפורום והדיו של הפונטים, עד שלא תעבור את השלב הזה פשוט כל הדיון זה "חבל" אחד גדול. אפשר ללמוד המון על חומרה אבל זה בערך הכל - זה רק יסרבל אתך בדרך לפיתרון שלך.

כדאי גם להבין שטיפולים כאלו דורשים סוג מסויים של ידע ויכולות, אם אתה לא יודע איך לפרק ולהחזיר את חיבורי מאוררי המארז אז זו בעייה - אבל זה גם אומר שלא תוכל להחליף אותם או להשקיט אותם או כל דבר אחר נידרש שהוא בעצם הרבה יותר מסובך מניתוק והחזרה לאחר מכן. מצד שני אם הרכבת בעצמך את הקירור על הכרטיס מסך - נראה שיש לך הרבה יותר מהידע והנסיון הדרוש לטפל במאוררים.

וקצת מטאפורה מעולם הכדורגל:

זה שמעיפים את הערס הכי עצבני מהיציע - זה לא אומר שלא יהיו אחרי זה מכות, אולי כן ואולי לא...

:lol:

אם אתה נתקל בקשיים תוכל לפנות פה לעזרה - שום דבר הוא לא אבסולוטי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובה המפורטת אבל לא היית חייב להתאמץ כל כך..אני הבנתי שמה שכדאי לעשות הוא לנתק כל רכיב בנפרד ולהקשיב למחשב כמה זמן לראות אם יש שינוי.. אבל כמו שכבר אמרתי אני ממש לא מבין במחשבים ויותר לא מבין בחומרה .. בחיים לא פירקתי או התקנתי משהו במחשב (בשביל זה יש את המושיע פאבל מזיג זג :xyxthumbs:)

לכן שאלתי אולי יש תוכנה שיכולה לעצור את המאווררים במקום שאני אנסה לנתק אותם, מה שלא הצלחתי וגם אם אני אצליח אולי אני אגרום לנזק.. אם אין אז זה כבר יותר מסובך כי אני אצטרך הסבר מדויק איך לנתק ולחבר כי רק לפני שבועיים המחשב חזר מתיקון ואין לי לא כסף ולא כוח לקחת אותו שוב ובשביל דבר יחסית פעוט..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חייב לזוז, אבל רק רציתי לכתוב שאם אתה לא מתעסק עם חומרה אל תגע בכלום - שלא תגרום נזק, אני יודע שכבר הבנת את זה לבד רק רציתי שיהיה ברור :).

רק לגבי מאוררי המארז - לצערי אי אפשר לשלוט בהם בעזרת תוכנה כי יש להם חיבור מולקס, בכל השאר - זה תלוי בלוח ולרוב די קשה לשלוט בתוכנה.

כדאי להתחיל עם SPEEDFAN. יש גם לגיגהבייט משהו בחלק מהלוחות (באתר שלהם).

מצטער שאני לא יכול לפרט - אני חייב לזוז..

האחרים פה יעזרו לך.

אם לא תצליח לאתר שקט כנראה שלא תהיה ברירה ללכת על עיוור, רק מראש תורדי ציפיות ותשקול את התועלת לכסף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חייב לזוז, אבל רק רציתי לכתוב שאם אתה לא מתעסק עם חומרה אל תגע בכלום - שלא תגרום נזק, אני יודע שכבר הבנת את זה לבד רק רציתי שיהיה ברור :).

רק לגבי מאוררי המארז - לצערי אי אפשר לשלוט בהם בעזרת תוכנה כי יש להם חיבור מולקס, בכל השאר - זה תלוי בלוח ולרוב די קשה לשלוט בתוכנה.

כדאי להתחיל עם SPEEDFAN. יש גם לגיגהבייט משהו בחלק מהלוחות (באתר שלהם).

מצטער שאני לא יכול לפרט - אני חייב לזוז..

האחרים פה יעזרו לך.

אם לא תצליח לאתר שקט כנראה שלא תהיה ברירה ללכת על עיוור, רק מראש תורדי ציפיות ותשקול את התועלת לכסף.

טוב תודה רבה אחי.. אבל כרגע אני אחכה לפירוט יותר נרחב שלך מכיוון שאחרים לא הגיבו..

ביינתים הורדתי את SPEEDFAN אבל אין לי מושג מה לעשות איתו..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מראש אני חושב שקצת תסתבך עם זה. יש בצד רשימת מאוררים עם אחוזים, תראה אם שינוי של אחד מהם ל 0 (ללא יותר מ 10 שניות וכשהמחשב במנוחה) משנה את מהירות אחד המאוררים ל 0. זה הכל. אבל זה לא ייתן לך הרבה. צריך לבדוק את הכל. לחלופין תבדוק באתר של הלוח אם שלך אם יש איזו תוכנה שקשורה ללוח אם (בקרה ניתור וכדומה).

אם אתה חולה שקט כמו שהגדרת אז חוסר יכולת להתעסק עם חומרה ומאוררים זו בעייה. נוכל להמליץ לך מפה ועד הודעה חדשה אבל זה בסוף האוזניים שלך ולכל אחד תפיסה שונה של רעש. אם אתה לא מתעסק עם החומרה בעצמך זה כמו לנסות לתקן בעייה לא ידועה במכונית דרך הטלפון. זה אפשרי - אבל אני מפחד שזה יוביל אותך למקום שלא תהיה מרוצה ממנו.

לכן, למרות שכבר נכוות בעבר (ביקשת מחשב שקט מהפורום וקיבלת מחשב שקט - אבל לא מספיק בשבילך) כנראה שהדרך היחידה היא שתתן לאנשים לנחש מה רמת השקט שאתה רוצה ולתאר בדמיונם איך המחשב שלך מפיק רעש ולנסות להפחית אותו לרמה מסויימת יותר טובה ממה שיש לך עכשיו ב X כסף שיראו לנכון שאתה תצתרך להוציא.

יכול להיות שטעיתי וחשבתי שיש לך קצת ידע והתעסקות דבר שחיוני לטיפול רעש ברמה גבוה מאוד ועם ידע ונסיון כזה ניתן להביא מחשב להיות שקט עד כמה שאפשר בהינתן X כסף בדרך מחושבת ומסודרת.

בתור בן אדם שמגיע מתחום הכלכלה יהיה לי קשה להשלים עם מישהו שיוציא כמות של כסף בלי לדעת על איזו תוצאה בדיוק, יכול להיות שבמקרה הזה אין ברירה.

אם בחיים לא פירקת וחיברת חיבור מולקס (של מאוור למשל) ואולי אתה אפילו לא יודע איך הוא נראה אז תשכח מהדרך שלי ותחזיק אצבעות.

כמו שסיילנסר המליץ לך - תוכל להחליף את מאוררי המארז למשהו מאוד איכותי (ייצא לא זול), או יותר הגיוני לקנות בקר ולכוון לרמות הרעש שאתה רוצה (על חשבון ביצועי קירור) וכמובן להשלים עם התוצאה שתקבל (שאולי תהיה מספיק טובה לך).

עוד גורם אחד שיוכל לעזור לאנשים לעזור לך (מידע, לא מבדיקה) הוא שתציין איזה מאורר שמת על גוף הקירור של כרטיס המסך שהתקנת.

בהצלחה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב תקשיב ניסיתי להלמיך את המאווררים לאפס לא קרה כלום כנראה שזה לא ממש עובד..

ועל הכרטיס מסך יש מאוורר גדול כזה לא זוכר איזה ואי אפשר לראות שהוא עובד מן הסתם..

לפי דברייך אני מבין שבסופו של דבר בגלל שאין לי ידע וניסיון אין שום דבר לעשות מלבד שוב להוציא כסף על מאווררים יקרים..נו טוב אסבול את חודשי החורף ואנסה לא להפעיל את המחשב בלילה..

אגב לא קשור לנושא גיליתי עכשיו משהו מרגיז.. הדביקו לי עם דבק מגע את הכלוב למעלה במארז ועכשיו אי אפשר להוציא אותו והוא אמור להיות נשלף :kopfpatsch:

איך אני מפרק אותו אם זה אפשרי בכלל?

מצרף תמונה שתבין

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בשביל לשלוף את הכלוב אתה צריך לדחוף אותו אחורה ורק אז להרים אותו. יש לו שיניים שנראות כמו L שמתלבשות על המארז ואולי הן מונעות ממך להרים אותו.

אם זה באמת דבק מגע.... זה כבר סיפור אחר.

יותר הגיוני לקנות בקר ולכוון לרמות הרעש שאתה רוצה (על חשבון ביצועי קירור) וכמובן 0 להשלים אם התוצאה שתקבל (שאולי תהיה מספיק טובה לך).

בקרים עולים לא מעט כסף, ובסופו של יום הם תומכים במאווררים עם PWM (אאל"ט) ומאווררי המארז באים עם חיבורי מולקס, ולכן בקר לא יעזור לך עם מאווררי המארז אלא אם יוחלפו במאווררים אחרים, וזה מחזיר אותנו להצעה המקורית של החלפת מאווררי המארז.

את דעתי כבר פירטתי קודם, אז במקום לחזור על מה שנאמר אני אוסיף קישורים למידע לעיונך:

http://www.overclock3d.net/gfx/articles/2007/11/16053606758l.jpg

http://www.overclock3d.net/gfx/articles/2007/11/16053606413l.jpg

וגם

http://www.silentpcreview.com/article695-page4.html

http://www.silentpcreview.com/article695-page6.html

תביא בחשבון שבביקורת של SPCR בדקו את הדגם S12 של נוקטואה שמאז עבר מקצה שיפורים. הדגם החדש הוא ה-S12B, או בשמו המלא - nf-s12b-flx

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בשביל לשלוף את הכלוב אתה צריך לדחוף אותו אחורה ורק אז להרים אותו. יש לו שיניים שנראות כמו L שמתלבשות על המארז ואולי הן מונעות ממך להרים אותו.

אם זה באמת דבק מגע.... זה כבר סיפור אחר.

בקרים עולים לא מעט כסף, ובסופו של יום הם תומכים במאווררים עם PWM (אאל"ט) ומאווררי המארז באים עם חיבורי מולקס, ולכן בקר לא יעזור לך עם מאווררי המארז אלא אם יוחלפו במאווררים אחרים, וזה מחזיר אותנו להצעה המקורית של החלפת מאווררי המארז.

את דעתי כבר פירטתי קודם, אז במקום לחזור על מה שנאמר אני אוסיף קישורים למידע לעיונך:

http://www.overclock3d.net/gfx/articles/2007/11/16053606758l.jpg

http://www.overclock3d.net/gfx/articles/2007/11/16053606413l.jpg

וגם

http://www.silentpcreview.com/article695-page4.html

http://www.silentpcreview.com/article695-page6.html

תביא בחשבון שבביקורת של SPCR בדקו את הדגם S12 של נוקטואה שמאז עבר מקצה שיפורים. הדגם החדש הוא ה-S12B, או בשמו המלא - nf-s12b-flx

אופס טעות שלי..

וזה די סינית בשבלי כל מה שאמרת אבל כבר הבנתי שהפתרון הוא רכישת מאוררים איכותיים שכך גם הם עולים לכן לצערי זה ייאלץ להמתין ואני-להתרגל לרעש של מחשב בחודשים הקרובים(בתקווה שבקיץ לא אשמע זאת)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמובן שיש בקרים למאווררי מולקס והם לא חייבים להיות יקרים:

למשל הבקר ה זה שעולה 7 דולר בNEWEGG:

11-998-129-S01?$S640W$

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16811998129&cm_re=fan_controller-_-11-998-129-_-Product

כמובן חשוב להבין למי שלא מתמצא בתחום, זה לא שבקר מאוררים הוא הפיתרון העדיף במקרה הזה מבחינת ביצועים או מחיר (לפחות מבחינת ביצועים הוא לא עדיף) אלא במקרה שלא ברור לאיזו רמת שקט אתה מצפה - קנייה של מאוררי מארז אחרים יכולה להביא לתוצאה מאכזבת, בקר מאוררים לפחות נותן לך את היכולת לכוון לרמת השקט שאתה מעונים בה והבונוס הוא שאתה יכול להיות גמיש - לשנות מתי שבא לך (למשל בחורף שיעבוד יותר לאט, בלילה יותר לאט וכו), הגלל שהאופצייה הזו קיימת - מכאן נובע היתרון לעומת ללכת אל הלא נודע בהחלפת מאוררים (אלא אם כן שופכים הרבה כסף).

שתבין, הTRICOOL שיושב באנטק כשהוא על LOW הוא לא נחשב מאורר רועש והוא די שקט, אם זה מציק לך ואתה דורש משהו הרבה יותר שקט מזה - מאוררים של 40-60 ש"ח - רובם לא יעזרו לך באופן רציני בטח שלא המאוררים ב 40 ש"ח (חלקם יהיו זהים ואף גרועים יותר). היחידי שאני יכול לחשוב עליו הוא הג'נטל טייפון של סייט שעולה משהו כמו 75-80 ש"ח ליחידה. כשכמובן ברמה שלו - הקירור של המעבד שלך נחשב רועש משמעותית באופן ברור.

בקיצור - זה בלגן והימורים כשהולכים על החלפת מאוררי המארז בלבד בלא מעט כסף ואחרי זה צריך להשקיע עוד ולעבוד עוד על שאר החלקים בשביל להתאים לרמת השקט הזו.

בקרי המאורר הם דינמים ומאפשרים התאמה אישית - ומכאן יתרונם הגדול (וזה גם פיתרון זול יותר אם יודעים מה לקנות ואיפה), חינם הם בטח לא.

ואם כבר הזכרתי TRCOOL על LOW, - מאורריי המארז שלך מכוונים על LOW אני מקווה (יש להם הרי בקר פנימי של 3 מהירויות) כן ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן הם תמיד על LOW כמובן.. קצת יותר והייתי משתגע ושובר את המחשב חח..

בקשר לבקר הזה אם אני אשים אותו תמיד על LOW כמובן ונניח וזה לא יהיה מספיק למחשב והוא יצטרך יותר לא יכולה להיווצר בעיה? כי מצד אחד יכול להיות שלי יהיה שקט וטוב אבל הביצועים כפי שאתה אומר ירדו והמחשב יכול גם להתחמם יותר מידי .. הרי אני לא בודק טמפרטורות ודברים כאלו אף פעם אני לא מבין בזה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...