מארז CoolerMaster CM 690 + סרטון איך להפטר מרעש הזימזום בדלת הצד - ביקורות ומדריכי גולשים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מארז CoolerMaster CM 690 + סרטון איך להפטר מרעש הזימזום בדלת הצד

10GaZ

Recommended Posts

הביקורת צולמה בעזרת N95 (תמונות+וידאו), לכן לא כל התמונות חדות.

במשך למעלה משנה המחשב החדש שלי נמצא בתוך מארז ג'נרי שהיה של 3..

הבלאגן במארז היה נוראי, אבל כמה שיפורי הצליחו להשאיר את המחשב בטמפ' סבירות.

02052008314vl9.th.jpg

02052008313fc9.th.jpg

ניתן לראות "מנהרת רוח" שיצרתי לקירור המעבד כדי שישאב אוויר מבחוץ.

בנוסף, קניתי מאוורר AC 12 PWM והרכבתי אותו במקום המאוורר המקורי שהגיע עם הFreezer 7 PRO. את המאוורר המקורי שמתי כקירור לצ'יפסט.

הפתרון היחידי שמצאתי לקירור ההארד דיסק, הוא לשים את הקירור הישן של המעבד שלי עליו. זה הוריד כ-5 מעלות (לא רע, אבל מרעיש מאוד).

אבל כל אלה היו פתרונות זמניים וצולעים משהו. הרעש היה לא נחמד בכלל, ולא מצאתי פתרון טוב לקירור ההארד דיסקים, שאף הגיעו ל50 מעלות!

לאחר התלבטויות רבות וקריאת מאמרים ודעות כאן בפורום, החלטתי ללכת על ה CoolerMaster 690.

חיפשתי אותו בכמה חנויות באינטרנט, ולהפתעתי גיליתי שהוא נמכר בזיגזג במחיר של 385 שקל! (במזומן, 3% פחות מהמחיר באתר)

http://www.zigzag2000.co.il/catalog/product_info.php?products_id=5899

ישר קפצתי על המציאה, הוספתי מאוורר AC 12025, והזמנתי. תוך מספר שעות הזמנתי הייתה מוכנה והגעתי לקחת אותה (:xyxthumbs: לזיגזג).

שמתי את המארז בחדר והתחלתי במלאכת שדרוג המארז:

02052008303gd5.th.jpg

02052008304xd3.th.jpg

02052008305cu2.th.jpg

02052008309xj8.th.jpg

לאחר פתיחת המארז ניתן להתרשם מהסדר והמחשבה בתכנון המארז:

02052008312wz0.th.jpg

ניתן להבחין במסדר הכבלים שרץ לאורך המארז, במגירות HD נוחות לשליפה ואחסון,

בציפוי גומי בחלק של הספק כדי למנוע ויברציות ורעשים (ישנם גם חורי איוורר נפרדים לספק כדי שישאב אוויר קר מחוץ למארז),

ואפילו ברגים שנמצאים לאורך מדפי הכוננים שניתן להשתמש בהם להרכבת המחשב.

תוך כדי הרכבת המחשב הרגשתי על בשרי את הבעיה המציקה של מאוורר הדלת צד במארז.

המאוורר בסה"כ שקט וטוב, אבל חורי האיוורור יצרו זימזום מאוד מעצבן שיכול לעצבן את האוזן בעבודה שוטפת.

כשניסיתי לשחק עם המאוורר גיליתי שאם נשים שכבה מסננת בינו לבין דלת המארז, הרעש יופחת מאוד.

מסנן האבק שנמצא בתחתית המארז היה נראה כאילו בא בהזמנה. חיברתי את מסנן האבק למאוורר, ואת המסנן למארז ואכן הרעש כמעט שלא הורגש.

ניתן לראות את סרטון שצילמתי (בו ניתן גם להתרשם מהשקט של המארז), שמדגים איך פותרים את הבעיה:

לינק מהיר - יהיה זמין במשך 100 ימים מפרסום ההודעה http://www2.przeslij.net/download.php?file=03052008037.avi

לינק איטי - מקווה שהקובץ לא ימחק http://www.kvazim.com/73603052008037.avi

לאחר הרכבת המארז וסידורו ניתן להתרשם מהסדר במארז:

03052008321yv4.th.jpg

שימו לב שכבל ה12V של הליברטי אינו ארוך מספיק כדי לעבור במסדרי הכבלים, לכן העברתי אותו צמוד ללוח אם מצד שמאל כדי לא לפגוע בסירקולציה.

בנוסף, אפשר לראות ששמתי את הקירור המקורי של הפריזר בצמוד למאורר החדש כדי לדחוף יותר אוויר.

בדיקת ביצועים

יכול להיות שהמודינג שביצעתי היה טוב, ויכול להיות שמארז פתוח הוא פשוט פתרון אידאלי ללחוצי התקציב,

אבל הCM 690 מתקשה להציג ביצועים טובים יותר מהמארז הג'נרי.

השיפור המשמעותי הוא בטמפ' ההארד דיסק שצנחה לכ-35 מעלות. טמפ' הלוח אם ירדה בכ-2-3 מעלות ואילו טמפ' המעבד, למרות הוספת עוד מאוורר,

כמעט שלא השתנתה. אפילו בעומס כמעט שלא ניתן להבחין בהבדלים.

טמפ' כרטיס המסך נשארה כפי שהיא, וזו הפתעה מכיוון שב-690 המאוורר שעל הדלת צד זורק אוויר קר לשטח ממנו הקירור של הכרטיס מסך לוקח אוויר.

במארז הג'נרי לא היה קיים מאוורר כזה, והקירור נאלץ לקחת אוויר חם שהיה לכוד במארז (עד כמה שאפשר להגיד לכוד במארז פתוח).

ייתכן שהסיבה לחוסר השינוי היא הקירור המצוין של AC על הכרטיס מסך (x1950pro של PowerColor) שבמנוחה מגיע ל40 מעלות ובמאמץ לכ-65 מעלות.

רעש

נכון, ה690 מארז מאוד שקט ביחס למה שהיה לי, אבל כנראה שציפיתי ליותר.

אמנם לא מדובר ברעש רציני וכזה שמציק באוזן, אבל ניתן לשמוע שהמחשב עובד ואף מקורר במספר לא מבוטל של מאווררים.

יכול להיות שהדבר נובע מחורי האיוורר שנמצאים בקדמת המארז ובחלקו העליון. אפשר לישון עם רעש כזה (אגב, גם הלד במאוורר הקדמי לא מפריע אלא אם הוא מכוון לכיוון המיטה),

אך בשביל שקט מוחלט צריך לכבות את המחשב.

אגב, המאווררים שבאים עם המארז שקטים ועושים את העבודה שלהם כמו שצריך.

לעומת זאת, בפרמטר של הרעידות (ויברציות), המארז עושה עבודה מדהימה. הוא לא רועד בכלל והדבר תורם להפחתת הרעש באופן כללי.

בנוסף, פעולת העבודה של ההארד דיסקים חרישית. אולי זה בכלל הרעש הכללי של האיוורר במארז, אבל בסופו של דבר, לא שומעים את פעולת ההארד דיסק וזה נהדר.

איכות החומרים והנדסת אנוש

במילה אחת: נפלא. הכל בנוי ומתכונן היטב, החומרים איכותיים מאוד. בכלל כשמסתכלים על המארז יש תחושה של מחשב יוקרתי מאוד.

חלל המארז הוא גדול מאוד ביחס למארזי Mid וניתן להכניס לתוכו מפלצתיים.

מסדרי הכבלים הם לא פחות מגאוניים ומאפשרים סידור נוח ופשוט של המארז. מעולם לא היה לי קל כל כך לסדר חוטים במארז.

היו תלונות על הכפתורים של המארז - נכון אלה כפתורי פלסטיק, ואם מפרקים את החלק הקדמי של המארז הם עלולים להפגע,

אבל האיכות שלהם טובה מאוד וקשה לי להאמין שאפשר לשבור אותם אם שומרים על המארז, ובמיוחד בעת הפירוק/הרכבה שלו.

גם מסנן האבק בחלקו התחתון של המארז התגלה כשימושי מאוד לפתרון הבעיה בדלת הצד.

חבל שמהנדסי CM לא חשבו לעומק על הבעיה הזאת. צירוף של מסנן אבק לדלת צד היה פותר את הרעש (וגם מסנן אבק).

סיכום

יכול להיות שקיבלתם רושם קצת שלילי מהמארז כי הרחבתי על החסרונות שלו.

אל תבינו את הביקורת הזאת לא נכון - מדובר במארז גאוני המעניק תמורה מעולה לכסף (פחות מ400 שקל).

יכול להיות שציפיתי קצת יותר מהמארז, אבל לא התאכזבתי.

המארז נראה מדהים, מקרר טוב מאוד (בכל זאת, להשוות אותו מול מארז פתוח עם זה לא פייר), ושקט (אך לא חרישי).

הנדסת האנוש והחומרים בו היא מעולה, וניכר שחשבו כמעט כל כל פרט בתכנון המארז.

לדעתי כמות המאוורים במארז מספיקה ואין צורך במאווררים נוספים (בדיעבד לא הייתי קונה עוד מאוורר).

מארז כזה יכול להחזיק לשנים רבות ולהכיל כמה מערכות מחשב, ולכן מדובר בקנייה לטווח ארוך.

בשורה התחתונה, ציון המארז הוא 8.5/10, מכיוון שיש לו לאן לשאוף ומקומות להשתפר, אך התמורה שהוא נותן לכסף היא מעולה.

למי שרוצה לקנות מארז חדש בתקציב הזה, אין לו מתחרים :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 36
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

תתחדש :xyxthumbs:

המאוורר על הדלת כן מוריד טמפ' - ללוח אם בין שהוא נמצא על הדלת לבין שהוא לא נמצא יש הבדל של יותר מ 5 מעלות ולכרטיס 4-5 מעלות.

אבל בגלל הרעש הורדתי אותו למטה, ניסיתי גם לסים את הפילטר אבל לא יצא לי כי הברגים לא מספיק ארוכים כדי לתפוס גם את הפילטר וגם את המאוורר.

עכשיו החלפתי ברגים עם הברגים שיש למעלה (שם יהם יותר ארוכים) אז אני אנשה לעשות את זה עוד הפעם.

ומה אתה משווה אותו לאומת מארז פתוח, תבדוק אותו לאומת כמה מעולת היה לך השהישן היה סגור.

וגם למעבד זה מוריד לי, אבל לי יש גם 2 מאווררים למעלה של 120, אז אם אני מכבה אותם המעלות עולות באיזה 3-4 ואם אני מכבה גם את האחורי ככה שאין שום מאוורר שמוציא אוויר זה עולה באיזה 8 מעלות. אז פה גם לא היה לך שינוי כי בקודם היה לך פתוח וכל האוויר החם היה יוצא גם בלי מאווררים.

ולגבי ה HDD, פעם עשיתי בדיקה - כיביתי את כל המאוורים במארז (גם של המעבד והכרטיס) כדי לראות אם שומעים את ה HDD - ושומעים אבל זה לא ויברציות אלה הצליל של הדיסק שמסתובב...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ניראה מעולה תתחדש ..

יש לי שאלה ... בנוגע לכוננים של ה HD הם אמורים להיות קלים להוצאה איך זה מתבצע ? צריך לפתוח את 2 הדפנות של המארז?

פשוט לא הצלחתי להבין מהתמונה והאם יש מקום לכונן IDE ( למרות שיש לי 3 SATA ) מבחינת החיבור שלו מאחורה .

ולגבי הטמפרטורה של הHD זה ידוע ששמים מאוורר עליהם הטמפרטורה יורדת ב 15 מעלות לפחות וזה המון .

ויש לך 2 פתחים בגג המארז להתקנה של מאווררים שזה יעיל אני חושב ( לא מנסיון )

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל, שאפו על הביקורת המקצועית. סחטיין על היוזמה וההסבר הנקי והמובן.

דבר שני, בדיעבד, לאחר שיש לך ניסיון עם הCM 690 אתה יכול להמליץ לי על הHUSH במקום על הCM690 ?

או שהCM690 עוקף אותו בסיבוב, ואין על כך עוררין?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל, שאפו על הביקורת המקצועית. סחטיין על היוזמה וההסבר הנקי והמובן.

דבר שני, בדיעבד, לאחר שיש לך ניסיון עם הCM 690 אתה יכול להמליץ לי על הHUSH במקום על הCM690 ?

או שהCM690 עוקף אותו בסיבוב, ואין על כך עוררין?

מבחינת מה ?

שקט - לא.

איוורור - בהרבה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם וגם.

אני יודע בתיאוריה שהCM690 עדיף מבחינת איוורר,פוטנציאל . ואילו הHUSH מבחינת שקט.

אבל עזוב אותי תיאוריה, נמאס לי כבר מי זה.

אני רוצה חוות דעת ממישהו שהיה לו ניסיון עם שני המארזים או לפחות עם אחד מהם.

מבחינת הכל, מה היית ממליץ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ElemenTal - אני הצמדתי את המאוורר למסנן אבק בעזרת שני ברגים שהגיעו עם המאוורר (הרכבתי באלכסון).

ועם שני הברגים האחרים חיברתי באלכסון השני למארז. ברגים של מאוורר רגיל יהיו מספיק ארוכים (הברגים השחורים שמגיעים עם ה-690 הם קצרים).

EITAN4 - אין צורך לפתוח את שני דפנות המארז. מספיק הדופן הקדמי (הדלת), ולשלוף משם את המגירה.

אבל אם אתה רוצה לחבר את ההארד דיסק ולשמור על סידור החוטים, כדאי לפתוח גם את הדופן השני ולסדר שם את החוטים.

אפשר לשים עוד מאווררים אבל אני חושב שזה סתם יוסיף לרעש ויתרום מעלות בודדות. אז מבחינת היחס רעש/קירור עדיף להישאר עם המאווררים שיש כרגע.

ooooooo123asd - לפי הביקורות שראיתי על Hush הוא שקט (הם שמו לו ספוג אקוסטי מיוחד ש"סופג" רעשים, פיצ'ר מצוין), אבל יש לו מאוורר אחד בלבד שמכניס אוויר (ואחד שמוציא)!

בנוסף, המארז סגור הרמטית, בניגוד לCM690 שיש לו חורי איוורר בחלקו העליו והקדמי (אך זה תורם לא מעט לרעש).

אם אתה מחפש איוורר ה-690 נמצא ברמה מאוד גבוהה.

התחלתי לשחק קצת עם המארז וגיליתי שאם אני מחזיר את מאוורר הקירור המקורי שמגיע עם הFreezer לגוף הקירור שלו ושם את הAC 12 PWM,

אני מגיע לטמפ' של 25 מעלות (Real Temp 2.5, 2000mhz, 1.28v) במנוחה, וכ-45 מעלות במאמץ (3000mhz). אלה ביצועים מצוינים עבור הפריזר, ואני חושב שמגיע גם קרדיט לאיוורר של ה690.

מצד שני - כמארז הוא לא מתאים, וגם לא אם אתה עורך מוזיקלי שחייב שקט מוחלט.

אבל אין בעיה לשמוע איתו , לשחק במשחקים ולראות . במקרים האלה הרעש זניח עד לא קיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה לגבי הטמפסט? איך הוא לעומת הCM690? מבחינת שקט,איוורר, אבק ופילטרים?

מי ה HUSH ? הרגע הוא אמר לך...

אם לא הבנת אז שוב - ה HUSH מאוד שקט, בטח אפילו בלילה בקוי אפשר לשמוע אותו, יש לו רק 2 מאוורים, הכל המארז סגור - אי פתחי איוורור אין כלום, ובפנים עוד יש את החומר האקוסטי הזה. ומאותה הסיבה הוא לא הכי קריר - הוא סגור לגמרי - חיסרון - אין זרימת אוויר לתוך המארז, יש לו רק מאוורר אחד שמכניס ואחד שמוציא לאומת ה CM שיש לו אחד שמכניס מקדימה (שזה סתם שטיות) ואחד בדלת שהוא זה שבאמת עושה את ההבדל כי הוא מקרר את הלוח הכרטיס והמעבד בצורה ישירה, ו 3 מאווררים שמוציאים חום שתורמים המון.

למעלה לי יש 2 מאווררים - אם אני סם את הפנים מעל המאוורר שנמצא בדיוק מעל המעבד אני מרגיש אוויר חם, אני סם את הראש מעל המאוורר היותר קרוב (זה שלפני) האוויר יותר קריר - קיצר המאווררים האלה מאוד מועילים ומסלקים את כל החום מהמארז.

__________________________________________________________________________________________________

עשיתי כמוך, אמרתי לך שהחלפתי את הברגים השחורים בברגים של המאוורר העליון, אז כשחזרתי לבית עשיתי את זה. רק שאין שינוי במעלות, מקס' מעלה אחת, וזה מוזר כי בהתחלה כשהוא היה שם זה היה על 38 (הלוח אם) וכשהורדתי אותו למטה זה עלה ל 44, ועכשיו כשאני מחזיר אותו בחזרה זה על 41-42 (זה לא ירד מ 44, לפני שעשיתי את זה בדקתי זה גם היה על 42, ה 44 זה היה בימים החמים)

יש מצב שהפילטר מוריד קצת מהאוויר - לא ניראה לי הגיוני....

מבחינת לשמוע , ראות אין שום בעיה. במצב של רעש ביתי רגיל לא שומעים את המארז, שומעים רק במצב של שקט מוחלט - ושוב זה רק הצליל זה הרזימת אוויר, לא זמזומים ולא רעידות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל,את רוב הכבלים של הספק ניתן להעביר אל מאחורי הפלטה שבצד ימין ובכך לקבל מארז הרבה יותר מסודר ושמאפשר הרבה יותר זרימת אוויר...

דבר שני,לפי מה שהבנתי CM690 עובד במלוא הדרו וקרירותו רק כאשר מרכיבים את כל המאווררים האופציונליים שבו(בצורה שמצוירת על הקופסא)-המאווררים שמקדימה,מלמטה ומצד שמאל מכניסים אוויר-ואילו המאווררים שלמעלה ומאחורה מוציאים אוויר.

שוב פעם,על פי מה שקראתי(לא ניסיתי זאת בעצמי,עדיין...)-סידור כזה של המאוורים+סידור הכבלים במארז מאחורי הפלטה,מביאים ביצועי שפשוט לא דומים לשום מארז אחר בטווח המחירים של הCM690..אז אם אתה באמת רוצה להוציא ממנו את המקסימום,אני מניח שכדאי לך לנסות את זה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל,את רוב הכבלים של הספק ניתן להעביר אל מאחורי הפלטה שבצד ימין ובכך לקבל מארז הרבה יותר מסודר ושמאפשר הרבה יותר זרימת אוויר...

דבר שני,לפי מה שהבנתי CM690 עובד במלוא הדרו וקרירותו רק כאשר מרכיבים את כל המאווררים האופציונליים שבו(בצורה שמצוירת על הקופסא)-המאווררים שמקדימה,מלמטה ומצד שמאל מכניסים אוויר-ואילו המאווררים שלמעלה ומאחורה מוציאים אוויר.

שוב פעם,על פי מה שקראתי(לא ניסיתי זאת בעצמי,עדיין...)-סידור כזה של המאוורים+סידור הכבלים במארז מאחורי הפלטה,מביאים ביצועי שפשוט לא דומים לשום מארז אחר בטווח המחירים של הCM690..אז אם אתה באמת רוצה להוציא ממנו את המקסימום,אני מניח שכדאי לך לנסות את זה..

אתה בטוח? הTEMPSET נראה הרבה יותר קריר ממנו (אם אתה מכיר את המארז)

בגלל זה אני שואל, איך הNZXT TEMPSET מבחינת איוורור, שקט, אבק ופילטרים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה,

רגע אבל איך אני מפרק את הפילטר? אני צריך להפוך את המארז או משו כזה?

כי יש לי בדיוק את אותה הבעהי אבל אני ממש לא רוצה לכבות את המחשב מכמה סיבות :S

תודה מראש

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי הסידור של המאוורר בדלת שלא יעשה רעש, כמו שאמרתי עשיתי את זה עם הפילטר, וירדה לי כולה מעלה אחת (לוח אם) לאומת המצב הקודם שהמאוורר לא היה על הדלת.

אז עשיתי בדיקה, הורדתי את הפילטר - הלוח אם ירד ב 6 מעלות, ז"א - בלי מאוורר - 42, עם מאוור ופילטר - 41, בלי פילטר - 35.

וגם הכרטיס מסך ירד בעוד 2 מעלות.

אבל כמובן שיש את הזימזום, אבל אני לא מוכן לסבול את הזימזום אז עשיתי דבר כזה - שחררתי את הברגים עד למקס' אבל שהם עדיין מחזיקים את המאוורר, וברווח שנוצר דחפתי נייר מקופל - אז יש בערך 1 ס"מ של רווח בין המאוורר לגריל וזה הוריד כמעט את כל הזימזום - ממרחק ישיבה לא שומעים את הזימזום, אבל ממרחק אפס כן שומעים - חלש.

ועכשיו אני גם מבין למה כאשר המאוורר הזה היה למטה הטמפ' לא השתנה אפילו במעלה אחת לאומת מצב שאני מוציא את המאוורר בכלל - כי היה את הפילטר.

וגם מקדימה יש פילטר שבטח מוריד הרבה מהזרימת אוויר...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...