דתי/ חילוני / מסורתי / לא מאמין - עמוד 42 - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

דתי/ חילוני / מסורתי / לא מאמין

Os.Master

דתי/ חילוני / מסורתי / לא מאמין?  

2439 הצבעות

1. 1. דתי/ חילוני / מסורתי / לא מאמין?

• דתי (שומר שבת , מניח תפילין וכוד')
    • מסורתי ( מניח תפילין , מנסה לשמור כמה שיותר בשבת )
    • חילוני ( לא שומר כלום אך מאמין בבורא עולם)
    • לא מאמין כלל בבורא עולם .

Recommended Posts

כן ואתה חושב שהרשב"י נסע עד שבדיה כדי לדעת שיש מקום שרוב היום יש אור ? ;)

עריכה: עזוב אריסטו תביא לי דת אחת שכתוב בכתובים שלה מלפני לפחות 1000 שנה שכדור הארץ עגול .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 896
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

הבאתי - אריסטו. הנצרות קיבלה את דבריו כדוגמה כנסייתית ועירעורם נחשב לכפירה (שרפו את גלילאו על שהוכיח שאריסטו טעה), כך שגם הנצרות האמינה שכדור הארץ עגול.

אבל שוב: זו לא חוכמה לגלות משהו שכבר היה ידוע קודם. תביאו דוגמה למשהו שלא היה ידוע ואז נדבר. ואם אפשר מהתורה, לא מדברי חז"ל. אם אתם מתעקשים להביא את חז"ל, נא להראות איך דבריהם נובעים מהתורה.

איך הרשב"י ידע? היגיון פשוט. אם הארץ עגולה והשמש לא על קו המשווה, חייב להיות מקום כזה. מצד שני, באותו מקום שורר לילה ארוך מאוד במשך חצי שנה, איפה הוא כתב על זה?

אל תשכח גם שבאותו מקום הוא פלט שטות מוחלטת על האוויר שעושה אותך כושי. כל מגיד עתידות קולע לפעמים, החוכמה היא לקלוע יותר ממה שצפוי מניחוש גרידא. ובטח שמי ששורה עליו רוח אלוהים לא יטעה בכלל, הרי לא תצפה שאלוהים ישקר, נכון? על כל אמירה של חז"ל שהתגלתה כנכונה שתביא, אני מתחייב להביא אחת שהתגלתה כלא נכונה. שנראה למי יגמר הכח ראשון?

היהדות, לעומת זאת, טוענת טענה אחרת לגמרי. היהדות מתחילה ממעמד המוני של התגלות אלוהית אל מליוני בני אדם (600,000 גברים בין גיל 20 ל- 60 , מה שאומר שהעם כולו - כולל הנשים, הזקנים והצעירים, מנה כמה מליונים) שראו ושמעו במו אוזניהם את אלוהים שמתגלה לעם מעל פסגת הר סיני. התגלות שסביבה היו ניסים, חלקם אמנם חד פעמיים (קריעת ים סוף, בליעת האדמה את קורח ועדתו וכדו'), אך רבים מהם נמשכו על פני עשרות שנים (כגון ירידת המן והשליו, עמוד האש והענן ועוד) לעיני מליוני אנשים. כל אדם בר דעת יודה שטענה מסוג כזה היא מוצקה הרבה יותר, והיא היחידה הניתנת לאימות היסטורי.

מה דעתך להתחיל לכתוב את הטקסטים שלך בעצמך, במקום לצטט כל הזמן אתרי חזרה בתשובה?

לעניין:

א. איך אנחנו יודעים שהיו במעמד הר סיני 600,000 איש ששמעו במו אוזניהם וגו'? מה, כי כתוב בתורה כמובן שזה היה כך. וזה שזה קרה מוכיח שהתורה היא אמת, ולכן זה באמת קרה כי זה מופיע בתורה... היגיון מעגלי. ראיתי לםני כמה ימים את Cloverfield, בסרט היו אלפי (אם לא יותר) אנשים שראו את המפלצת במו עיניהם ובטח עוד מאות מיליונים שראו אותה בטלויזיה. אז בטח היתה מפלצת כזו שהרסה את מנהטן, נכון?

אם יש עוד מקור לסיפור מתן תורה, אשמח לראות אותו.

ב. ניסים שהיו להם עדים רבים יש גם בנצרות ובטח גם באיסלאם. לנס הדגים והיין, למשל, היו עדים כל באי החתונה בה הוא התרחש. וישו לא היה היחיד שחולל ניסים בנצרות, כל אחד ממאות הקדושים הנוצריים חולל לפחות נס אחד.

אגב, גם קוסמים בני זממנו מחוללים מעשי ניסים מול מאות עדים. רובם מצהירים שזו אחיזת ידיים, אבל חלקם, למשל אורי גלר, מתיימרים להיות בעלי כוחות עליונים. זה שהרבה אנשים רואים את הניסים האלו לא מוכיח כלום.

ולמה עידן הניסים הסתיים כשנחתמה התורה? זה לא שהיום האמונה פחתה, כיוון שחלק מהניסים התרחשו דווקא כשהעם מרד באלוהים. אז למה לא ראינו איזה נס עסיסי בזמן האחרון?

ג. "כל אדם בר דעת יודה שטענה מסוג כזה היא מוצקה הרבה יותר, והיא היחידה הניתנת לאימות היסטורי." - נכון, ואני אודה שהטענה הזו מוצקה אם מישהו יצליח להביא אימות היסטורי לטענה הזו. נו, מיליוני אנשים ראו את זה ורק עדות אחת שרדה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נו רועי ? מחר בבוקר אתה מניח תפילין ? :)

מה זה לא :nono:

אין מצב שאני חוזר לשטות הזאת

הייתי כבר בסרט הרע הזה..

מאחל לכל אלה שבתוכו שיצאו ממנו כמה שיותר מהר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה זה לא :nono:

אין מצב שאני חוזר לשטות הזאת

הייתי כבר בסרט הרע הזה..

מאחל לכל אלה שבתוכו שיצאו ממנו כמה שיותר מהר

אני יצאתי מהסרט הזה בגיל 13 בערך...

(עברו 20 שנים מאז)

ואיסתרא - אני ממש אוהב את איך שאתה כותב מתבטא ואת דרך החשיבה שלך.

קבל ח"ח גדול.

ועשה לעצמך טובה (אם עדיין לא עשית) וקרא את : The God Delusion של דוקינס

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה ש udii הביא מהזוהר זה אפילו לא לפני 400 שנה זה לפני 2000 שנה בערך.

הסרטים שאני מביא זה הכי טוב למי שרוצה לחקור בדבר. אבל אתם לא רוצים לחקור ולברר רק ללכת ראש בראש.

מה זה משנה אם אני כותב או מביא מאמר בדיוק אותו דבר מה שאני יכתוב.

חלק גדול מכאן שמתי כבר לב שהם לא רוצים לראות כי נראה לי הם מפחדים.[br]פורסם בתאריך: 6.04.2008 בשעה 11:03:36

^^^רוני, מותר לך לצטט מהזוהר? לפי מה שהבנתי, רק לגברים מותר ללמוד את הזוהר, לא? למיטב ידיעתי, גולשות בפורום הזה גם נשים.

בתורה כתוב שאלוהים ברא קודם את האדם, ואח"כ את האישה מהצלע של האדם. זה שקר - אלוהים ברא קודם את האישה, ואח"כ את האדם. אבל, הוא סיכם עם האישה שהם יגידו לאדם שהוא נברא ראשון כדי לא לפגוע באגו שלו.

אם אתה כ"כ מזלזל בלימודי התנ"ך בביה"ס ואומר שהם לא שווים כלום, אז אולי כדאי לבטל אותם בכלל? בכל מקרה, אמרתי לך שלמדתי על התנ"ך והדת היהודית גם באופן עצמאי מחוץ למסגרת של ביה"ס.

זה הבעיה שלומדים לבד אז יש הרבה הבנות שגויות אחי. לאחד כמוך הכי קשה להסביר . יודע למה? כי אם בא בנאדם ואומר שמע אני לא יודע אם יש אלוקים ולא יודע כלום אז אתה מלמד אותו והוא לא חייב לקבל את כל דבריי הוא יכול לכתוב אותם ואחרי זה ללכת לבדוק. כל המרצים לא מחייבים אף אחד הם תמיד אומרים תקחו את דבריינו ותחקרו.

אבל אתה מזכיר את אמא שלי שהיא אומרת לי לפעמיים מה שהרב עובדיה יודע גם אני יודעת. כאן הבעיה שהיא אפשר לדבר איתה כי התפיסה של הראש שלה שהיא יודעת כבר הכל.

זוהר יש את הפשט שכל אחד יכול ללמוד. אבל יש את העומק בתורה שלזה אדם צריך להיות בקיא ממש ואז להכנס לעומק.

יש עוד מליון דברים שהתורה מגלה לנו. udii שהביא מהזוהר זה לאף אחד בזמן הזה שלפני 2000 שנה לא היה יכול לדעת זאת. לא מדבר רק שהעולם הוא עגול. אלה שהזוהר ידע שיש כוח משיכה .וגם שלא רק הכדור הארץ עגול אלה הוא גם מסתובב כמו גלגל. וכו.. וכו..

יש בגמרה דיון כמה כוכבים יש בכל היקום ואז בזמן הגמרא לא היה שום אמצעי לבדוק זאת. כי בעין האנושית רואים בצד אחד של כדור הארץ כמה אלפים ומהצד השני כמה אלפים. אתם יכולים לקחת את הקטע שבגמרא ולהתחיל לעשות חשבון יוצא להם שם מספר עם 18אפסים . אני צריך להביא את הכתבה המלאה שיותר מפורטת.

אבל אני מציע שתורידו את הסרטונים כל פעם תראו קצת אם קשה לכם לראות . אבל אחד שרוצה לברר חייב לראות אין מה לעשות. רועי רק צועק כל הזמן חחחחח.

אני ימיין כאן את הנושאים.

נושא: טבע ובריאה:

http://www.hidabroot.org/Site/ProductsList_Index.asp יש כאן הרצאות תבחרו מה שבא לכם.

נושא :תורת הקבלה http://www.hidabroot.org/Site/ProList.asp?id=9118&CategoryID=9&subID=9118&StrCategory=תורת%20הקבלה%20&subID2=9118

נושא: מדע וטכנולוגיה

http://www.hidabroot.org/Site/ProList.asp?id=9120&CategoryID=9&subID=9120&StrCategory=מדע%20וטכנולוגיה&subID2=9120

נושא:מדענים מדברים

http://www.hidabroot.org/Site/ProList.asp?id=9123&CategoryID=9&subID=9123&StrCategory=מדענים%20מדברים&subID2=9123

נושא:פרשיות השבוע

http://www.hidabroot.org/Site/ProList.asp?id=9381&CategoryID=9&subID=9381&StrCategory=פרשיות%20השבוע&subID2=9381

יש עוד נושאים אבל זה בגדול אני חושב הכי מעניינים.

איפה היה אלוקים בשואה :

http://www.hidabroot.org/Site/ProDetile.asp?id=9254&CategoryID=9&subID=9122&StrCategory=איפה%20היה%20אלוקים%20בשואה

נושא: רוחניות ומיסטיקה: http://www.hidabroot.org/Site/ProList.asp?id=9141&CategoryID=9&SubID=9141&StrCategory=רוחניות%20ומיסטיקה

נושא: חגים ומועדים :

http://www.hidabroot.org/Site/ProList.asp?id=9122&CategoryID=9&subID=9122&StrCategory=חגים%20ומועדים

...

עכשיו נביא כתבות

נושא:סודות היקום

http://www.hidabroot.org/Site/ARList.asp?id=6861&Catogory=6

נושא: חיים שלאחר החיים

http://www.hidabroot.org/Site/ARList_05.asp?id=6862

http://hidabroot.org/site/ARbookList.asp?id=7439

נושא:תורת הקבלה והנסתר

http://www.hidabroot.org/Site/ARList_01.asp?id=7279

נושא:מדע ויהדות

http://www.hidabroot.org/Site/ARList_02.asp?id=6774

נושא:אמונה והשגחה

http://www.hidabroot.org/Site/ARList_02.asp?id=7913

נושא:תורה ומדע :

http://hidabroot.org/site/ARbookList.asp?id=7430&level=1

חלק 2 :http://hidabroot.org/site/ARbookList.asp?id=7431&level=1

חמש עשרה הוכחות חותכות למציאות הבורא:

http://hidabroot.org/site/ARList_02.asp?id=7625

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה ש udii הביא מהזוהר זה אפילו לא לפני 400 שנה זה לפני 2000 שנה בערך.

'צטער, אריסטו חי לפני כ- 2500 שנים. אני משיג אותך ב- 500 שנה. ולא רק זאת, מדען יווני אחר (לא זוכר את שמו) חישב את קוטרו של כדור הארץ לפני כ- 2400 שנים. לו זה היה מופיע בזוהר, בטח כבר היית מביא את זה. אז מה, זאוס חזק יותר מהקב"ה? :P

תער אוקאם - אם בני אדם יכולים לעשות את זה בלי עזרת כוחות נסתרים כלשהם, כנראה שנעשה בלי עזרת אותם כוחות. אם בני אדם יכולים להסיק מתצפיות והיגיון בלבד שכדור הארץ עגול, אין שום סיבה לערב בכך את אלוהים. או אולי אתה חושב שחז"ל היו טפשים שלא יכולים להשתמש בעיניהם ובשכל שלהם וידעו רק את מה שאלוהים אמר להם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

'צטער, אריסטו חי לפני כ- 2500 שנים. אני משיג אותך ב- 500 שנה. ולא רק זאת, מדען יווני אחר (לא זוכר את שמו) חישב את קוטרו של כדור הארץ לפני כ- 2400 שנים. לו זה היה מופיע בזוהר, בטח כבר היית מביא את זה. אז מה, זאוס חזק יותר מהקב"ה? :P

תער אוקאם - אם בני אדם יכולים לעשות את זה בלי עזרת כוחות נסתרים כלשהם, כנראה שנעשה בלי עזרת אותם כוחות. אם בני אדם יכולים להסיק מתצפיות והיגיון בלבד שכדור הארץ עגול, אין שום סיבה לערב בכך את אלוהים. או אולי אתה חושב שחז"ל היו טפשים שלא יכולים להשתמש בעיניהם ובשכל שלהם וידעו רק את מה שאלוהים אמר להם?

שאמרתי 2000שנה זה לא בדיוק 2000 זה 2000 ומשהו אני לא זוכר במדויק. ואני אומר לך שלא רק אמרו שהעולם הוא עגול. שכדור הארץ מסתובב אז יש בני אדם

שלמעלה ויש בני אדם בצד השני שהם למטה והם לא נופלים כי יש כוח משיכה וכו.... וכו..

והזוהר עצמו אומר זה לא אני כתבתי את זה זה כבר היה מקובל מ על ידי רב המנונא סבא שהיה עוד לפני כן

כידוע, העמים הקדמונים היו סבורים שהעולם הוא משטח רחב הניצב על זנבות שלשה לוייתני ענק. והיו שהאמינו שהארץ מוחזקת על ידי ארבעה פילים אדירי מימדים העומדים על גבי צב ענק השט באוקינוס אין סופי. כך או כך לכולם היה ברור שרעידות האדמה נגרמות כתוצאה מתזוזה כל שהיא של מחזיקי העולם... תיאוריית המשערים שהעולם כדורי היתה נחשבת בלתי סבירה ובלתי הגיונית לחלוטין.

רק בתקופה מאוחרת יותר החלו לטעון חלק מחכמי יון, שהעולם כדורי. אך הדיעה הרווחת עוד מאות רבות של שנים בקרב כמעט כל האנושות היתה כי הארץ היא שטוחה, או לכל היותר - בצורת כיפה.

אולם, מאז התגלתה יבשת אמריקה לפני כחמש מאות שנה (בשנת ה'רנ''ב1492-), בעקבות מסעו של קולומבוס אשר ביקש להגיע להודו שבמזרח על ידי מסע לצד מערב, ובכך עורר רבים לצאת להפלגות דומות, החלו אנשים רבים להבין כי אכן צורת העולם כדורית. וזאת, יש להדגיש, בניגוד גמור לדיעה אשר עדין היתה רווחת בקרב ההמון באותה תקופה, כי הארץ היא שטוחה.

גישה זו שהארץ כדורית הלכה והתחזקה, ובדורות האחרונים קיבלה חותמת מדעית מוחלטת וברורה - בפרט לאור תצלומי העולם מן החלל, עד אשר תאוריית המשטח הניצב על גבי לוויתנים ופילים מעלה חיוך על פנינו. ובכל זאת, אם נזכור שהנתון היחיד אשר היה לפני אנשי העולם באותה תקופה היה רק משטח של שדות והרים למלא העין, הרי שלא היתה להם שום סיבה להניח שהעולם כדורי. ובפרט שלפני שגילה ניוטון את כח המשיכה, לא היה שום הגיון לומר שהעולם המאוכלס בבני אדם ובעלי חיים (וחפצים שונים) הוא כדורי, והבריות שבצידו השני עומדות כשראשיהן למטה ורגליהן למעלה, ואינן נופלות ממנו...

והנה בזוהר הקדוש (ויקרא דף י, א) אשר נכתב לפני כאלפיים שנה נכתבו הדברים הבאים, כאשר הזוהר אומר שהדברים מצוטטים מספר אשר נכתב עוד קודם לכן(!) על ידי רב המנונא סבא:

''כל ישובא מתגלגלא בעיגולא ככדור (כל הישוב - כלומר, העולם והאנושות שעליו - מתגלגל בעיגול ככדור) אלין לתתא ואלין לעילא (אלה - כלומר, חלקם - מתגוררים למטה, בתחתית הכדור, ואלה למעלה) וכל אינון בריין משניין בחזווייהו משנויא דאוירא, כפום כל אתר ואתר, וקיימין בקיומייהו כשאר בני נשא. (וכל אלה הבריות - המתגוררים בחלקים השונים של הכדור - שונים בחזותם - בצבעם, בקלסתר פניהם, וכדו', - מחמת שינוי מזג האויר, כפי מזג האויר של כל מקום ומקום. אולם עומדים הם כשאר בני אדם). ועל דא אית אתר בישובא (ועל כן יש מקום בעולם) כד נהיר לאלין, חשיך לאלין. לאלין יממא, ולאלין לליא.

(כאשר אור לא?ל??ה, חושך לאלה. לאלה יום, ולאלה לילה) ואית אתר דכוליה יממא, ולא אישתכח ביה ליליא בר בשעתא חדא זעירא. (ויש מקום בעולם שמואר תמיד ולא יימצא בו לילה אלא זמן מועט) וכו'. דהכי כתיב (שכך כתוב) אודך על כי נוראות נפליתי נפלאים מעשיך! (תהילים קלט) ורזא דא איתמסר למאריהון דחכמתא (וסוד זה נמסר לבעלי החכמה - חכמת התורה) וכו'.''

בקטע קצר וקולע זה של הזוהר הקדוש נכללות מספר ידיעות נכבדות:

העולם בצורת כדור. ולא כהבנת האנושות אז שהעולם בצורת משטח.

ובכל זאת, לא רק בחציו העליון מתגוררים בני אדם, אלא גם בחציו התחתון.

גם בני האדם שבמחצית הכדור התחתון קיימים ועומדים (כלומר רגליהם

דורכות על אדמת הכדור) כשאר בני האדם שבמחצית העליונה. כח המשיכה.

על אף הדמיון והשויון בצורת בני האדם ובמצבם שבשני חלקי הכדור, חזות פניהם, צבעם, וכדו' שונים ממקום למקום (כושים, אדומי העור, צהובי העור וכו').

השוני שבחזות בני האדם במקומות השונים נובע כתוצאה מהבדלי מזג האויר שבין המקומות.

בחלק מן העולם, כאשר לאלה יום לאלה לילה, וכשלאלה לילה לאלה יום.

ויש מקום בעולם שמואר תקופה ארוכה וחשוך זמן קצר.

חכמי תורת היו מודעים לעובדה שהמידע שבידם איננו ידוע לאנשי המדע דאז, ואף אמור להיות תמוה ומוזר בעיניהם. בסוף דברי הזוהר הנ''ל חז''ל מגדירים מידע זה בשם סוד. חכמינו ז''ל גם מצהירים שמקור המידע אינו באמצעות מחקר שבוצע, אלא כך נמסר להם, לבעלי חכמת התורה. (''ורזא'' דא ''איתמסר'' למאריהון דחכמתא). כלומר מקור המידע אינו טבעי, אלא תורני.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארטוסתנס.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נניח לצורך הדיון.

אבל איך זה קשור לעובדה שגילו שכדור הארץ הוא עגול הרבה לפני שזה נכתב בזוהר?

מקור המדע הוא לא מדעי אלה תורני. הזוהר הביא את זה ולא כתב את זה מעצמו לכן זה כבר היה קיים לפני כן .

יש עוד הרבה דברים . לגבי כמה כוכבים יש בכל היקום

לומדי התלמוד מכירים היטב את הקטע הבא, המופיע במסכת ברכות (דף ל''ב עמוד ב'): ''ותאמר ציון עזבני ה' ושכחני. היינו עזובה, היינו שכוחה . אמר ריש לקיש: '' אמרה כנסת ישראל לפני הקב''ה : ''רבונו של עולם, אדם נושא אשה על אשתו הראשונה. זוכר מעשה הראשונה, אתה עזבתני ושכחתני?!, אמר לה הקדוש ברוך הוא : בתי, שנים עשר מזלות בראתי בקרקע. ועל כל מזל ומזל בראתי לו שלושים חיל. ועל כל חיל וחיל בראתי לו שלושים לגיון. ועל כל לגיון ולגיון בראתי לו שלושים רהטון. ועל כל רהטון ורהטון בראתי לו שלושים קרטון. ועל כל קרטון וקרטון בראתי לו שלושים גסטרא ועל כל גסטרא וגסטרא תליתי בו שלוש מאות וששים וחמשה אלפי רבוא כוכבים, כנגד ימות החמה. וכולן לא בראתי אלא בשבילך. ואת אמרת עזבתני ושכחתני?''.

* * *

מלבד העובדה שקטע מעניין זה מנחם ומרגיע את העם היהודי, ומבשרו שאלוקים לא זנח אותו, הוא מכיל גם שפע של נתונים מדעיים. קודם כל, הוא מעניק לנו את חישוב המושג ''אשר לא יספר מרב'' (בראשית), הוא מספר הכוכבים הממלאים את מרחבי הרקיע. אם נחשב את הנתונים במספרים, ונקבל את התוצאה הבאה: 9,4038 בתוספת ארבע עשרה אפסים: הביטוי 1014X94038 או בנוסח יותר מדוייק, תוך איסוף אפסים ככל שאפשר 0... 1019X94038,

בנוסף לכך, האירגון וההיררכיה הקוסמית ניתנים כאן, בפרוט יתר. ברור מאליו שכדאי וראוי להעניק מבט מפורט וקרוב יותר בכוכבי השמים, ובמבנה הגלקסיות בהן אנו מבחינים בנוף הקוסמי. כולנו, כמובן, מכירים מקרוב את שנים עשר המזלות הקבועים בגלגל המזלות. כל אחד מהווה מבנה המורכב מנקודות של מספר כוכבים היוצרים דמויות מעורפלות של חיות ועוד, שעל שמם הם נקראים מזל אריה, עקרב, טלה וכו'. קונסטלציות אלו קבועות מרום השמים בחגורות משווניות צרות במרחק של שלושים מעלות בקירוב זו מזה. הן מקיפות את כל המרחב הבין כוכבי.

ברור, שכל הכוכבים המצויים מעבר לחגורה משוונית זו, אינם חלק מקונסטלציות אלו. כלומר, הרוב המכריע של הכוכבים בקטע מן התלמוד, שצוטט לעיל ממסכת ברכות , נראה כהכרח להעניק אינטרפטציה רחבה יותר למונח ''מזל''. ואולי הכוונה לשנים עשר חלקי הרקיע (נדמה אותם לפלחי התפוז) המכילים קונסטלציות אלו.

בכל אופן, יכול להיות שהתלמוד מתייחס לשבע מבנים כוכביים רחבים הרבה יותר: כוכב, חיל, לגיון, קרטון, גסטרא, מזל...

כדי להמשיך בדיון בנושא בצורה משמעותית, יועיל אם נצייד את עצמנו עם אחת או שתי קונספציות רחבות מימדים, במגמה לקלוט את חשיבות המרחקים מעוררי ההלם המחשבתי. קחו למשל את הכוכב הקרוב ביותר לכוכב הלכת שלנו , הארץ: הוא ידוע בשמו PROXIMA CENTOARI . המרחק של ומאתנו הוא 4x1013 קילומטר בקירוב. אם נזכור שמהירות האור הינה 300,000 קילומטר לשניה, הרי שחישוב פשוט לנו שמדובר ב- 9,461012 קילומטר כמרחק שעובר האור במשך שנה אחת. מרחק זה קרוי בלשון האסטרונומיה ''שנת אור''. וכך כוכב PROXIMA CENTOARI רחוק מאיתנו ''רק'' 4.2 שנות אור. למי שאינו מורגל לחשוב במושגים אלו, עשוי קטע זה להיות עבורו אינטלקטואלי. אולם המאמץ כדאי.

כדאי שתהיה לנו גם מודעות לגבי גודלם של הכוכבים עצמם. קוטרם של הכוכבים הוא בדרך כלל מליון קילומטר. קוטרה של השמש שלנו, היא בסדר גודל זה. מספר כוכבים, דוגמת כוכב הניוטרון, NEUTRON והפולזר המסתורי (המחקה את הפעימות הרגילות בתחום גלי הרדיו) הם בעלי קוטר של מספר קילומטרים בודדים בלבד. הרבה מנצנוצי האור, המשקיפים עלינו משמי רום אינם אורות של כוכבים. טלסקופים רחבי מימדים גילו שמדובר בצבירים של מליוני נקודות אור קטנות כל נקודה בעצמה כוכב הנפרדות זו מזו על ידי מספר שנות אור. מצבירי כוכבים אלו קרויים גלקסיות. גלקסיה שכזו מכילה 1011 כוכבים על פני מרחב של 106 שנות אור. מרחבם של הגלקסיות הוא בלתי יאמן. אחת מן הגלקסיות הקרובה אלינו הקרויה ''אנדרומדה'' רחוקה מאיתנו מרחק של 2 מליון שנות אור.

למעשה, ''כל הכוכבים אותם אנו רואים, בעינינו העירומות, הינם כוכבים השייכים לגלקסיה שלנו. אלו כוללים את הכוכבים הבהירים הידועים בשם כוכבי שביל החלב. זהו גם שמה של הגלקסיה שלנו, גלקסיית שביל החלב''.

הטלסקופים הענקיים צפו כבר במיליוני גלקסיות והמספר הכללי של הגלקסיות ביקום נאמד היום ב- 106.

כאשר אנו צופים בגלקסיה בודדת, אנו מבחינים , ברוב המקרים, במבנה ברור של זרוע ספיראלית. מבנה ספיראלי זה הוא לעיתים מהודק עד כי נראה, כגלגל קטרינה. הכוכבים, כולם, כלולים ''בזרועות'' אלו, כשביניהם מרחבים עצומים של שטח ריק. אנו מבחינים בנקל במבנה הספיראלי גם בעזרת טלסקופ בעל עדשות בינוניות. תמונות צבעוניות יפהפיות של גלקסיות, ניתן למצוא במספר אטלסים המקדישים לכך עמודים שלמים.

בתוך השפע המטריף של אובייקטים שמיימים נצפו גם מבנים אחרים, ואף כי אינם ניתנים לצפיה בעין העירומה יש לכוכבים אלו את תנועתם העצמית. לעתים קרובות נצפו בתוך גלקסיה צבירי כוכבים כשלכולם אותה תנועה עצמית. אלו קרויים ''OPEN'' או ''צבירים פתוחים''. בסוג אחר של צבירים הקרויים GLOBULAR CLUSTER המצויים מחוץ לגלקסיות, הכוכבים קרובים יותר (כשהמרחקים ביניהם נמדדים לא בשנות אור כי אם בחדשי אור בלבד). כך, בשדות הגרוויטציה שלהם די כדי לקיים את צפיפות הכוכבים הללו.

אם כל זה עדיין לא מסובך ומורכב דיו, הרי שהגלקסיות עצמן נתונות בתנועה מתמדת, כמה מהן, במהירות עצומה, והן נראות כמתרחקות ללא הרף ממרכז משותף. הגלקסיה המרוחקת ביותר שנצפתה, מצויה במרחק של 8109 שנות אור בקירוב. נראה, שהיא נעה במהירות של 2/3 של מהירות האור, כלומר, במהירות של 200,000 קילומטר בשניה. עכשיו, המרחב הוא כה עצום, עד כי גם אם ינועו הגלקסיות במהירות האדירה הזאת במשך חמשת אלפים שנה, כל גלקסיה תעבור מרחק השווה לחלקיק מן הגודל שלה עצמו. כך, שלא חלו למעשה שינויים משמעותיים בהופעה של גרמי השמים במשך הדורות. ושוב, למרות שנראה שהגלקסיות פוזרו על פני הקוסמוס בצורה אחידה צבירים כדוריים, נראה שהם יוצרים גם צבירים. צביר של גלקסיות, קרוי ''קבוצה מקומית'' LOCAL GROUP.

יתכן והתגלית המעניינת ביותר, במרחב הקוסמי הזה, פורסם אך לפני מספר שנים על ידי ד''ר ט. ברואדהדסט מקיוו מרי קולג', לונדון. בהשתמשו במחשב ענק מצא שהגלקסיות מסודרות במערכים מסודרים היוצרים ''תאים'' או ''בועות'' עצומים בחלל. שטח ''בועות'' היא בערך 420 שנות אור.

נאסוף עתה את הנתונים והממצאים. כשנספור את הבועות שיש לנו נגיע לסך של 108 גלקסיות. בכל אחת מהן 1011 כוכבים. הסך הכל נותן לנו סכום של 1019 כוכבים. מספר זה שווה 1019X0.94038 . הוא המספר העולה לנו מן הקטע תלמוד שציטטנו לעיל, בהפרש אחוזים בודדים בלבד.

המספר האסטרונומי הזה ראוי בהחלט להערכה, אבל הקירבה בין שני המספרים האסטרונומיים, התלמודי והאסטרונומי הוא פשוט מדהים.

אנו מצויים בעמדה המאפשרת לנו גם לכתוב ולציין מבנים מזוהים של כוכבים ביקום: 1. כוכב 2. צבירי כוכבים גלובולרים 3. צבירי גלקסיות 4. איזורים גלקטיים 5. גלקסיה 6. קבוצת גלקסיות לוקאלית 7. תא גלקסי.

מפתה מאוד לזהות את שבעת המבנים הללו עם שבעת המבנים אותם מזכיר האמורא ריש לקיש, בקטע מן התלמוד אותו ציטטנו לעיל

NASA :

http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/answers/970115.html

http://www.esa.int/esaSC/SEM75BS1VED_extreme_0.html

The Question

(Submitted January 15, 1997)

How many stars are there, named and un-named, known to exist ?

\

The Answer

This is a very good question! There are too many stars for scientists to actually count one-by-one, so other methods of estimating the total number of stars are used. We believe that there are on the order of 1021 stars in our Universe. If you write that number out, it looks like this: 1,000,000,000,000,000,000,000. This is a lot of stars!

Sincerely,

Laura Whitlock

for the Ask an Astrophysicist team

Questions on this topic are no longer responded to by the "Ask an Astrophysicist" service. See http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/ask_an_astronomer.html for help on other astronomy Q&A services.

מוזיאון למדע בירושלים

http://www.mada.org.il/exhibitions/inmuseum/mars/stars.html

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עוד מחכה שתסביר לי איך האוויר באפריקה עושה אותך כושי...

עריכה: רגע, כתבת (סליחה, ציטטת, כנראה בלי לקרוא קודם) שלפי הזוהר, יש כ- 10^19 כוכבים ביקום. אח"כ ציטטת (שוב, כנראה בלי לקרוא) מהאתר של , שמעריכים את מספר הכוכבים ביקום ב- 10^21. יש פער של שני סדרי גודל בין שני המספרים האלו. זה לא "אחוזים בודדים", זה הבדל ענק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה הבעיה שלומדים לבד אז יש הרבה הבנות שגויות אחי. לאחד כמוך הכי קשה להסביר . יודע למה? כי אם בא בנאדם ואומר שמע אני לא יודע אם יש אלוקים ולא יודע כלום אז אתה מלמד אותו והוא לא חייב לקבל את כל דבריי הוא יכול לכתוב אותם ואחרי זה ללכת לבדוק. כל המרצים לא מחייבים אף אחד הם תמיד אומרים תקחו את דבריינו ותחקרו.

רוני, אני אמרתי לך שאני בא מבית מסורתי, ומגיל צעיר חינכו אותי שיש אלוהים, ככה שאני הייתי בטוח ב-100% שיש אלוהים, ובכלל לא היה לי ספק בכך. רק כשגדלתי ולמדתי מדעים (בביה"ס ובאופן עצמאי), נוכחתי כי כל מה שלימדו אותי על התורה ועל אלוהים זה פשוט שטויות. גם אחרי ביה"ס המשכתי ללמוד על היהדות וגם על דתות אחרות (לא כדי לגלות את אלוהים, אלא כדי להרחיב את הידע שלי), וזה רק חיזק את ההבנה שלי שאלוהים לא באמת קיים.

לכן, אתה לא יכול להגיד שאני פנאט שלא מקשיב להסברים שלך, כי אני דווקא בדקתי וחקרתי, והמסקנה ההגיונית אליה הגעתי הפוכה משלך.

תער אוקאם - אם בני אדם יכולים לעשות את זה בלי עזרת כוחות נסתרים כלשהם, כנראה שנעשה בלי עזרת אותם כוחות. אם בני אדם יכולים להסיק מתצפיות והיגיון בלבד שכדור הארץ עגול, אין שום סיבה לערב בכך את אלוהים.

זה בדיוק מה שאני כל הזמן אומר, ובכל זאת אומרים לי "מאיפה אתה יודע? אולי בכ"ז יש אלוהים?"

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...