האם קיים חומר שלא נשרף,או נמס ? - עמוד 3 - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האם קיים חומר שלא נשרף,או נמס ?

avivlyaviv

Recommended Posts

הטפלון למשל, הוא לא נשרף ולא נמס. למעשה, בחום גבוה הוא ישר משנה את מצב הצבירה שלו ממוצק לגז.

את אכן צודקת, יש חומרים ש"ממריאים" (אני חושב שככה זה נקרא בעברית). כלומר שאין להם צורת נוזל

http://en.wikipedia.org/wiki/Sublimation_%28chemistry%29

אבל אני לא בטוח אם זה עונה על השאלה ב"כן", כי החומר עדיין משנה מצב צבירה ממוצק, הוא פשוט אף פעם לא נוזל (וגם

אז, כמו שכתוב בקישור שנתתי, זה תלוי גם בלחץ)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 59
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

He4PD.gif

דיאגרמת פאזות של הליום, כפי שאתם רואים בהחלט יש לו מצב מוצק

תוכנה מאד יפה היא שהגביש שלו גדל במהירות מאד גבוהה, ואפשר לגדל ולהמיס גבישים בצורה שממחישה בצורה מדהימה את מבני השריג

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בקשר להליום.

הגיעו לטמפ' שהיא עשירית המעלה מעל האפס המוחלט והליום בטמפ' הזו (האפס המוחלט הוא -273.15 מעלות צלזיוס, או 0 קלווין) עדיין לא מגיע למצב מוצק, לכן סביר מאוד להניח שהוא לא יתמצק לעולם. לא במובן הקלאסי של התמצקות, אלא במבנה שריגי שנקרא CCP - cubic close-packed.

מעשית, בינתיים, לא ניתן להגיע לאפס המוחלט שכן ככל שהטמפ' יורדת והלחץ נשאר קבוע - הנפח מצטמצם, ובאפס המוחלט הנפח יגיע ל0 גם כן ועל כן זו סתירה.

כל מי שקצת מכיר את משוואת הגזים יודע את זה.

יש תיאוריות שאומרת שכשיגיעו לאפס המוחלט יעצרו את הזמן, בינתיים אלו השערות ולא יותר.

עריכה: איזה יופי, בדיוק הדביקו מעליי את הטבלה שהתעצלתי להדביק בעצמי וממחישה (לא במדויק) את עניין השריג.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממחישה...? הטבלה הזו מתארת במדויק את הנקודה שבה הליום מתמצק לשריג.

למעשה אפילו ראיתי את זה קורה בטכניון

בנוסף במשואת הגזים הלא אידאלים הנפח לא מגיע לאפס, והיא גם בכלל לא תקפה לטמפ' קצה שכאלה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1) לא סתם קוראים לזה superfluid ולא solid state וזה אכן שריג, בדומה לחמצן ובדומה ללא מעט גזים אחרים, אצילים ולא אצילים.

2) לגבי משוואת הגזים אתה צודק בעיקרון, אבל היא מסבירה את הרעיון בצורה טובה לרוב ההדיוטות מבלי להיכנס לנוסחאות בהנדסת חומרים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מבין, החלק בטבלה שמסומן כSolid לא מספיק ברור..?

מסבירה את הרעיון שאי אפשר להגיע לאפס המוחלט...? הנוסחא שגויה ולא מתאימה, זה כמו לאמר שאפשר לעבור את מהירות האור על סמך הנוסחא של ניוטון

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מבין, החלק בטבלה שמסומן כSolid לא מספיק ברור..?

מסבירה את הרעיון שאי אפשר להגיע לאפס המוחלט...? הנוסחא שגויה ולא מתאימה, זה כמו לאמר שאפשר לעבור את מהירות האור על סמך הנוסחא של ניוטון

oopsie. הצדק אתך כמובן, בלחץ גבוה מספיק ניתן למצק הליום. :-[

ואם אני זוכר נכון דיאגרמת פאזות מתבססת קודם כל על משוואת הגזים, תקן אותי אם אני טועה.

ושנית, בקשר למהירות האור, אמנם הנוסחה של ניוטון לא תקפה בצורה הפשוטה שלה, אבל היא תקפה לאחר שמכניסים את התיקונים הנדרשים. (אם רק הייתי זוכר את הצורה המורחבת שלה, פיזיקה 2מ' בטכניון היה ממש מזמן).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז איך היא לא נשרפת לגמרי עד שהיא נעלמת...?

ואם השמש בנויה רק מגזים כמו שאתה אומר זה אומרת שאם אתה תעביר נגיד חללית שתוכל לעמוד בחום דרך השמש היא תצא מהצ השני בלי שריטה?

אין לה איז משטח כמו לכור הארץ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...