מישהו יכול להסביר לי איך אני יכול להכין יהלום מפחם?? - עמוד 2 - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מישהו יכול להסביר לי איך אני יכול להכין יהלום מפחם??

tamir.fri

Recommended Posts

יש לך טעות ,זה לא יהלום מלאכותי ,זה יהלום אמיתי שנעשה בצורה לא טבעית.

ובקשר לסתירה שבין דבריי לדיברי BORTON :אני חוזר על דברי,ביהלום שנוצר במעבדה יש הרבה מאוד פגמים ,

הבעיה היא שחייבים גרעין שיגרום לאטומים להסתדר סביבו והגרעין הזה נמצא בתוך האבן לתמיד כפגם.

הסיבה שהוא שווה פחות היא פשוטה: הוא לא נדיר כמו יהלום שנוצר בטבע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 39
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

בורטון צודק. בערך...

ישנם שתי דרכים ליצור יהלום מלאכותי, הדרך היותר ישנה (שבמילים פשוט - לקחת גרעין שסביבו יסתדרו האטומים להפעיל לחץ עצום ולקוות לטוב) נותנת תוצאה פחות נקיה מיהלום טבעי. הדרך השניה, והחדשה יותר משתמשת בעקרונות שפותחו במקור לתעשיית האלקטרוניקה. כידוע לכם (או לא) מבנה גביש יהלום הוא מאוד ספיציפי אך אינו מיוחד רק לפחמן, יסודות דומים לפחמן (במובן שיש להם 4 אלקטרוני ערכיות) יכולים בתנאים הנכונים להסתדר במבנה גביש יהלום. סיליקון לכן גם כן ניתן לסידור במבנה גביש יהלום, רק שהוא לא מופיע בטבע בצורה הזאת. קרה הדבר, ומסתבר שסיליקון בצורה גבישית הוא מוליך למחצה מאוד נוח לשימושים מסויימים באלקטרוניקה. על מנת ליצור את כל הדיודות וטרנזיסטורים שעליהם מבוססת כל האלקטרוניקה שלנו פיתחו שיטות לגדל גביש סילקוון במעבדה, הגביש יוצא מאוד נקי (עד כמה נקי אני לא זוכר כבר, אבל ככל שהרכיבים הולכים והופכים לזעירים יותר ישנה דרישה יותר חזקה לטוהר הגביש). בכל מקרה ישנה דרך לגדל גביש פחמן באופן דומה, רק צריך את התנאים (טמפ', לחץ) בהם אטומי הפחמן מסתדרים לבד לצורת יהלום, שהם שונים מן הסתם מאלו הדרושים לסיליקון.

עכשיו לגבי הסיבה למה יהלום אמיתי נמכר ביותר כסף מיהלום מלאכותי ולמה בעצם יצא שם רע למלאכותיים. אז ככה רבותי, אני לא יודע כמה מכם מודעים לכך אבל קיים קרטל עולמי שבמשך כבר יותר ממאה שנים דואג שמחירי היהלומים יהיו גבוהים באופן מלאכותי. אני לא צוחק, זה רציני לגמרי, לקרטל קוראים DeBeers, ושעד לאחרונה שלט כמעט לחלוטין בשוק היהלומים עכשיו טיפה פחות אבל בכל זאת רוב היהלומים בעולם באים מהם. איך נופחו מחירי הילהומים אתם שואלים? בעיקר בזכות פרסום מבריק, הם טענו שיהלום הוא בעל ערך נצחי, שזו השקעה נכונה של כסף בגלל שהוא לא מאבד מערכו ושיהלום הוא סמל לאהבה נצחית (זה תפס עד כדי כך שבארה"ב הרבה אנשים ירמו גבה אם טבעת האירוסין שתקנה לא תהיה יהלום). יש המון מאמרים בנוגע לזה, רק חפשו בגוגל. בכל אופן, כאשר המציאו שיטות ליצור יהלומים מלאכותיים דבירס נלחצו טיפה ומהר מאוד התחילו לעבוד על כך שיהלומים אמתיים לעולם לא יתפסו נתח שוק - בין היתר המון פרסום נגד המלאכותיים והספקת מכונות אשר תפקידן להבדיל בין מלאכותי לאמיתי. אגב חוץ מהיותם קרטל, שזה בפני עצמו קטע מסריח, על מנת לשמור על מצבם כמונופול הם לא חסכו באמצעים ובמשך השנים היו לא מעט מלחמות על שליטה במכרות בהם נהרגו מאות אלפי אנשים (אפילו עד לאחרונה במדינות שונות באפריקה). כך שאם מישהו רוצה יהלום מוכתם בדם, בבקשה - בשבילי, לא תודה , יש אבנים אחרות, שלא רק יותר זולות אלא גם יותר יפות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רגע של עברית:

מלאכותי ואמיתי הם לא הפכים. מלאכותי, בהגדרתו, הוא משהו שנוצר בצורה לא טבעית.

O.K סמנטיקה,מקסימום תשנה את ההגדרה ממלאכותי ללא טבעי.

בורטון צודק. בערך...

ישנם שתי דרכים ליצור יהלום מלאכותי, הדרך היותר ישנה (שבמילים פשוט - לקחת גרעין שסביבו יסתדרו האטומים להפעיל לחץ עצום ולקוות לטוב) נותנת תוצאה פחות נקיה מיהלום טבעי. הדרך השניה, והחדשה יותר משתמשת בעקרונות שפותחו במקור לתעשיית האלקטרוניקה. כידוע לכם (או לא) מבנה גביש יהלום הוא מאוד ספיציפי אך אינו מיוחד רק לפחמן, יסודות דומים לפחמן (במובן שיש להם 4 אלקטרוני ערכיות) יכולים בתנאים הנכונים להסתדר במבנה גביש יהלום. סיליקון לכן גם כן ניתן לסידור במבנה גביש יהלום, רק שהוא לא מופיע בטבע בצורה הזאת. קרה הדבר, ומסתבר שסיליקון בצורה גבישית הוא מוליך למחצה מאוד נוח לשימושים מסויימים באלקטרוניקה. על מנת ליצור את כל הדיודות וטרנזיסטורים שעליהם מבוססת כל האלקטרוניקה שלנו פיתחו שיטות לגדל גביש סילקוון במעבדה, הגביש יוצא מאוד נקי (עד כמה נקי אני לא זוכר כבר, אבל ככל שהרכיבים הולכים והופכים לזעירים יותר ישנה דרישה יותר חזקה לטוהר הגביש). בכל מקרה ישנה דרך לגדל גביש פחמן באופן דומה, רק צריך את התנאים (טמפ', לחץ) בהם אטומי הפחמן מסתדרים לבד לצורת יהלום, שהם שונים מן הסתם מאלו הדרושים לסיליקון.

עכשיו לגבי הסיבה למה יהלום אמיתי נמכר ביותר כסף מיהלום מלאכותי ולמה בעצם יצא שם רע למלאכותיים. אז ככה רבותי, אני לא יודע כמה מכם מודעים לכך אבל קיים קרטל עולמי שבמשך כבר יותר ממאה שנים דואג שמחירי היהלומים יהיו גבוהים באופן מלאכותי. אני לא צוחק, זה רציני לגמרי, לקרטל קוראים DeBeers, ושעד לאחרונה שלט כמעט לחלוטין בשוק היהלומים עכשיו טיפה פחות אבל בכל זאת רוב היהלומים בעולם באים מהם. איך נופחו מחירי הילהומים אתם שואלים? בעיקר בזכות פרסום מבריק, הם טענו שיהלום הוא בעל ערך נצחי, שזו השקעה נכונה של כסף בגלל שהוא לא מאבד מערכו ושיהלום הוא סמל לאהבה נצחית (זה תפס עד כדי כך שבארה"ב הרבה אנשים ירמו גבה אם טבעת האירוסין שתקנה לא תהיה יהלום). יש המון מאמרים בנוגע לזה, רק חפשו בגוגל. בכל אופן, כאשר המציאו שיטות ליצור יהלומים מלאכותיים דבירס נלחצו טיפה ומהר מאוד התחילו לעבוד על כך שיהלומים אמתיים לעולם לא יתפסו נתח שוק - בין היתר המון פרסום נגד המלאכותיים והספקת מכונות אשר תפקידן להבדיל בין מלאכותי לאמיתי. אגב חוץ מהיותם קרטל, שזה בפני עצמו קטע מסריח, על מנת לשמור על מצבם כמונופול הם לא חסכו באמצעים ובמשך השנים היו לא מעט מלחמות על שליטה במכרות בהם נהרגו מאות אלפי אנשים (אפילו עד לאחרונה במדינות שונות באפריקה). כך שאם מישהו רוצה יהלום מוכתם בדם, בבקשה - בשבילי, לא תודה , יש אבנים אחרות, שלא רק יותר זולות אלא גם יותר יפות.

לא כל היהלומים באים מאפריקה ,יש מאוסטרליה ,קנדה, רוסיה ,דרום אמריקה ועוד כמה מקומות.

כל מה שאמרת לגבי דה בירס די נכון אבל לשנים עברו ,היום הארגון דואג (כמובן מתוך דאגה לתדמיתו) שלא יהיה מסחר ביהלומי דמים וכל סוחר חייב

להוכיח מאיפה מקור היהלומים שברשותו.

לגבי מחירים,אל תשכח שמאוד יקר להפיק יהלומים,מקימים מכרה בעשרות מיליוני דולרים ולפעמים לא מוצאים שום יהלום מסחרי,

מכל 1.7 טון עפר שנחפר מוצאים בממוצע 1 קארט ו-97% מזה בכלל לא מסחרי,כך שזה לא פשוט/זול.

נכון, בארה"ב נהוג שטבעת אירוסין תכלול יהלום בשווי 3 משכורות של הגבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמעט כל היהלומים חוץ מאלו שבאים מקנדה ומאוסטרליה עוברים דרך דבירס בכל מקרה, לכן גם ציינתי שבעשורים האחרונים הם כבר לא הספקים הבלעדיים אך עדיין רוב הילהומים בעולם עוברים דרכם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בטח שזה יהלום אמיתי

הבעיה איתו היא שהוא מושלם ואין בו פגמים של יהלום שנוצר בדרך טבעית ולכן הוא שווה פחות

כבר שנים שמנסים שמפיקים יהלומים במעבדה (בעיקר הרוסים) אבל כרגע התוצאה היא יהלומים מלאי פגמים, התהליך מאוד יקר וכרגע לא משתלם,

יהלום שנוצר במעבדה הוא יהלום אמיתי לחלוטין אבל הוא לא יהלום טבעי.

לאחרונה, חברה בארה"ב החלה לייצר ולשווק יהלומים מלאכותיים במחיר יותר נמוך במידה ניכרת ממחיר של יהלומים אמיתיים (עלות ההפקה של היהלום המלאכותי הרבה יותר נמוכה).

האיכות של היהלומים המלאכותיים שהם מייצרים מאוד גבוהה, ולמעשה משתווה לזו של יהלומים מלאכותיים, כך שאפילו יהלומנים מומחים לא הצליחו להבדיל בין היהלומים האמיתיים למלאכותיים.

למעשה, האיכות של היהלומים המלאכותיים כ"כ גבוהה, כך שמשווקי היהלומים האמיתיים תבעו מהחברה שמייצרת את היהלומים המלאכותיים להכניס בהם פגם מסויים שיאפשר לזהות אותם כיהלומים מלאכותיים, ולמנוע מצב בו יהלומים מלאכותיים ימכרו כיהלומים אמיתיים במחיר של יהלומים אמיתיים (למעשה, אין שום הבדל בין יהלום מלאכותי לאמיתי).

אחת הסיבות למחירים הגבוהים של יהלומים היא בשל העובדה כי קרטל היהלומים יצר רושם מוטעה כי מדובר במחצב מאוד נדיר, וההפקה של היהלומים נשלטה כך שהיצע נמוך מהביקוש דבר שגרם באופן מלאכותי להאמרת מחירי היהלומים, למרות שלמעשה היהלומים הם לא מחצב כ"כ נדיר כפי שאנשים נוטים לחשוב.

אדם שמעדיף יהלומים אמיתיים על פני יהלומים מזוייפים עושה זאת כדי לקנות/להוכיח אהבה באמצעות כסף, למרות ששוב - אין שום הבדל בין יהלום אמיתי ליהלום מלאכותי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההבדל היחיד בין המלאכותיים האלה לאמיתיים זו הדרך שבה הם מפזרים אור אוטרה סגול בתדירות מאד מסוימת

וגם אז צריך ניתוח מחשב של הפיזור, ציוד שאין לרוב החנויות, לכן הם פועלים להכנסת הפגם הזה שיוכל להבדיל בעין

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...