מה זה בדיוק מקינטוש?!? - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה זה בדיוק מקינטוש?!?

Recommended Posts

מישהו מבין משתמשי ה- יכול לתת הסבר מזה הדבר הזה

האם אפשר לשחק בו במשחקים ולעשות פעולות רגילות כמו ב-מחשב הרגיל???

אם אפשר תתנו בבקשה ! תודה מראש!

Fighting Falcon

עריכה: איות בכותרת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אנסה להיות כמה שיותר תמציתי:

המק הוא מחשב שולחני שמיוצר ע"י Apple ומריץ מערכת הפעלה שנקראת (כמה מפתיע) MacOS.

הגירסה הראשונה שלו יצאה ב-1984 והתבססה על מודל דומה בשם Lisa.

הוא משתמש במעבדי PPC (קיצור של PowerPC) שמיוצרים בחלקם הגדול ע"י מוטורלה וובחלקם הקטן ע"י IBM. בעבר השתמשו המקים במעבדי 68K של מוטורולה (כמו גם מחשבי האמיגה והאטארי שעליהם נדבר בפעם אחרת).

המק השולחני היקר ביותר מגיע עם שני מעבדי PPC-G4 במהירות 1GHz וזכרון SD-RAM 133MHz (יש גם שרת מק שתומך בזכרון DDR).

החומרה שלו תומכת ברוב הסטנדרטים שמוכרים לך מעולם ה-PC, זה כולל בין השאר PCI, AGP, USB ו-Firewire שהוא דווקא יוזמה של אפל עצמם.

יכולות השדרוג האלה קיימות במחשבי ה-PowerMac המאוד יקרים של אפל; הדגמים היותר זולים (ה-iMac וה-eMac) מוגבלים מאוד מבחינת שדרוג (ולמען האמת, עבור מחיר התחלתי של כ-7500 ש"ח הם גם לא כל כך זולים...)

כמובן שזה שהתקן חומרה מסויים ניתן לחיבור לא אומר שהוא יעבוד - אתה עדיין צריך דרייבר, ומתוך סיבות מובנות של עלויות, רוב יצרני החומרה לא טורחים לפתח תמיכה לאפל :-\

מערכת ההפעלה של המק נחשבת בעצם לסיבה העקרית שיש לו עדיין קהל מעריצים נאמן שממשיך לשלם יותר עבור חומרה יחסית איטית ומיושנת.

הטענה העקרית שלהם היא שמימשק המשתמש של MacOS ידידותי יותר מזה של חלונות ומתאים יותר לאנשים שרוצים להתעסק בעבודה פרודוקטיבית ולא בקינפוגים ופתרון בעיות.

אם תשאל את דעתי, מדובר בדיעה קדומה שמקורה בימים ש-MacOS הייתה בספרה אחרת לגמרי מדוס.

כשמשווים היום את WinXP או Win2k ל-MacOS X קל להבין שהפער ההוא עבר לו מזמן מהעולם. אני באופן אישי מעדיף ללא עוררין את מימשק המשתמש של חלונות, ואם תחפש בפורום תוכל לקרוא הודעות שמסבירות לפחות חלק מהסיבות לכך.

דבר אחד שאפל עושים יותר טוב מכולם זה עיצוב. המארזים שלהם מעוצבים למשעי ומערכת ההפעלה המרהיבה עומדת בדרישה של Steve Jobs, המנכ"ל, ל-"Lickable interface"... ;D

יש עוד אינספור פרטים אחרים שאפשר להזכיר, אבל הכי פשוט יהיה לקרוא דיונים קודמים בפורום.

לשאלתך השניה, המק רחוק מלהיות המחשב האידאלי לגיימרים:

1. מבחר המשחקים קטן בהרבה מאשר על PC

2. המשחקים שכן קיימים, יוצאים באחור ממוצע של חצי שנה עד שנה.

3. מבחר החומרה הייעודי למשחקים קטן יותר כתוצאה ממחסור בדרייברים. זה כולל בקרי משחק, כרטיסי קול ומאיצים גראפיים שתוכל אמנם לחבר למק, אבל כלל לא בטוח שהם יעבדו.

4. המחירים גבוהים יותר- הן של המחשב עצמו והן של פריטי חומרה נוספים (ולעיתים אפילו של משחקים).

יש לבעיה הזאת פתרון פשוט, ישנם משתמשים רבים שמחזיקים בנוסף למק שלהם גם PC ו\או קונסולת משחקים 8)

תמונות מסך של OS X ושל OS 9 תוכל למצוא בדף הקודם של הפורום (בת'רד הזה) וגם בדף על OS X באתר של .

Prog.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עכשיו אתם ממליצים לקנות דבר כזה???

לאיזה מטרות?

משחקים? לא מוחלט.

שימוש כללי כמו גלישה באינטרנט ועבודה עם אופיס? לא (במיוחד לא למשתמש הישראלי הממוצע שצריך עברית נורמלית)

עריכת וידאו? כן, אבל עם הסתייגויות.

עריכת אודיו? כן, אבל עם הסתייגויות.

גרפיקה? כן, אבל עם הסתייגויות.

שרת? לא.

קידוד ווידאו? לא.

צעצוע למודינג, OC ושאר ענייני geeks? ממש לא.

סמל סטטוס? בהחלט.

בסופו של דבר, אם זה מחשב שמתאים לך, אתה כבר היית יודע על זה (בביה"ס לעיצוב או עריכה כבר היו מפמפמים לך את זה ישר למוח, גם אם זה כבר לא ב-100% מדוייק).

Prog.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שרת? לא.

מדוע?

אפשר להשתמש במק כשרת (פלונטר עושים את זאת כבר שנים), אבל אני לא ממש רואה את ההגיון שבזה.

העלות גבוהה מאוד והביצועים בינוניים.

אורי, כמה עלה לכם השרת החדש? לידיעתך, המק הכי זול שניתן להשיג היום בארץ עולה 6500 ש"ח (מדובר ב-iMac G3-600MHz הישן).

ברור לך מה אפשר להשיג בסכום הזה כשקונים PC...

גם אין בד"כ שום סיבה לרכוש עם המחשב הזה מסך, כך שכל 6500 השקלים הולכים נטו על חומרה ייעודית ומהירה לשרת.

אם תרצה לקנות מק לא מסך, תאלץ להפרד מלפחות 10000 ש"ח - הסכום המינימלי שידע גובים עבור PowerMac G4-800MHz.

עניין נוסף הוא המבחר הקטן יותר של מערכות ההפעלה ותוכנות שרת. לא תוכל למשל להריץ את IIS וגם לא את FreeBSD.

...אפשר להרכיב מספר שרתים של Xeon על שרת אחד ויחיד של (מבחינה כספית).

"על" = "במחיר של"? ???

בכל מקרה, אם זה המצב, מישהו מעוניין להסביר מדוע כן לקנות שרת מק?

Prog.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חשבתי שfreebsd רץ על PPC לא?

יש פרוייקט כזה, אבל אני עוד לא נתקלתי ב-binaries שלו... :saint:

על ה-FTP הרשמי של freebsd.org תוכל למצוא גרסאות ל-, Sparc, Alpha ואפילו איטניום, אבל את הגירסה ל-PPC עדיין לא ראיתי.

אם אתה רוצה BSD למק שיהיה פחות כבד מ-OS X (שהיא BSD בעצמה), תוכל למצוא גירסה של OpenBSD שאמורה להיות די טובה.

Prog.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שרת? לא.

מדוע?

אפשר להשתמש במק כשרת (פלונטר עושים את זאת כבר שנים), אבל אני לא ממש רואה את ההגיון שבזה.

העלות גבוהה מאוד והביצועים בינוניים.

אורי, כמה עלה לכם השרת החדש? לידיעתך, המק הכי זול שניתן להשיג היום בארץ עולה 6500 ש"ח (מדובר ב-iMac G3-600MHz הישן).

ברור לך מה אפשר להשיג בסכום הזה כשקונים PC...

גם אין בד"כ שום סיבה לרכוש עם המחשב הזה מסך, כך שכל 6500 השקלים הולכים נטו על חומרה ייעודית ומהירה לשרת.

אם תרצה לקנות מק לא מסך, תאלץ להפרד מלפחות 10000 ש"ח - הסכום המינימלי שידע גובים עבור PowerMac G4-800MHz.

עניין נוסף הוא המבחר הקטן יותר של מערכות ההפעלה ותוכנות שרת. לא תוכל למשל להריץ את IIS וגם לא את FreeBSD.

...אפשר להרכיב מספר שרתים של Xeon על שרת אחד ויחיד של (מבחינה כספית).

"על" = "במחיר של"? ???

בכל מקרה, אם זה המצב, מישהו מעוניין להסביר מדוע כן לקנות שרת מק?

Prog.

אז מה לגבי קניית Xserve ייעודי?

הייתרון היחידי שאני רואה בקניית שרת הוא האבטחה, כמה בעולם באמת מוצלחים יכולים להגיד שהם יודעים פרוץ למקינטוש?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז מה לגבי קניית Xserve ייעודי?

אם יש לך את התקציב ואתה לא חושש מבעיות כמו אלה שיריב מפלונטר צריך להתמודד איתן, אז למה לא? ;)

הייתרון היחידי שאני רואה בקניית שרת הוא האבטחה, כמה בעולם באמת מוצלחים יכולים להגיד שהם יודעים לפרוץ למקינטוש?

אני ממש לא האקר, אבל תן לי עם OS X 10.1 ואני מקבל הרשאות root תוך פחות מדקה...

לגבי רמת הבטיחות, מאז ששוחררה OS X לפני שנה, יצאו די הרבה security updates. אם המערכת הייתה כל כך בטוחה, התדירות הייתה צריכה להיות יותר נמוכה.

חורי באפצ'י משפיעים גם על הגירסה למק, ולכן גם אם אתה מריץ שרת אתה עדיין צריך לדאוג להיות מעודכן כל הזמן.

Prog.

נ.ב.

לא ענית לי כמה צריכה להיות העלות של שרת כמו שלכם? מעניין אותי לבדוק איזה אפשר למצוא בסכום הזה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...