שאלות בנוגע לקניית מערכת הפעלה ממשרד החינוך לשימוש פרטי - חוקיות וכד' - Windows - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלות בנוגע לקניית מערכת הפעלה ממשרד החינוך לשימוש פרטי - חוקיות וכד'

smalul

Recommended Posts

חברי הפורום שלום

ברור לי שאף אחד פה (כנראה) לא עורך-דין או מומחה למשפט ושהנושא הזה נמצא ב"תחום אפור", אך אני מעוניין ליישב אחת ולתמיד את נושא רכישת מערכת הפעלה, ובפרט את Windows 8 Pro, לשימוש פרטי דרך עובד של משרד החינוך. חיפוש בפורום העלה כמה נושאים הקשורים לעניין, אך לא מצאתי תשובות החלטיות לשאלות שלי.

נתחיל מעניין החוקיות:

א. באתר חותם (קישור) ניתן להזמין מערכת הפעלה ב-60 ש"ח, כאשר מצד אחד באפשרויות הרכישה כתוב "אני מועסק/מועסקת /הועסקתי במוסד חינוכי שסמלו", דבר שמעיד על כך שגם עובד לשעבר של משרד החינוך זכאי לרכוש תוכנות מאתר זה, אך מצד שני בתחתית הדף כתוב "אם תסתיים העסקתך במשרד החינוך, תידרש להסיר את התוכנה מהמחשב הביתי שלך", כלומר צריך להיות עובד פעיל של משרד החינוך. כבר יש סתירה באותו העמוד ולכן לא ברור בכלל מי זכאי לרכוש מערכת הפעלה כזו.

ב. מדיי פעם מומלץ פה בפורום לקנות מערכת הפעלה כזו דרך עובד של משרד החינוך. לכאורה הדבר נשמע לא חוקי, שכן לפי האתר הנ"ל צריך להיות עובד או עובד לשעבר של משרד החינוך בכדי להשתמש במערכת הפעלה כזו. אולם אם נבחן את הרישיון של מערכת ההפעלה Windows 8 באתר של מיקרוסופט (קישור) אפשר לראות שכתוב במפורש (לפחות עבור גירסת 8 Pro) שניתן להעביר את מערכת ההפעלה לאדם אחר:

האם אפשר להעביר את התוכנה למחשב אחר או למשתמש אחר? אתה רשאי להעביר את התוכנה למחשב אחר ששייך לך. אתה רשאי גם להעביר את התוכנה (יחד עם הרשיון) למחשב שנמצא בבעלות של אדם אחר אם א) אתה המשתמש המורשה הראשון של התוכנה, וכן ב) המשתמש החדש מסכים לתנאים של הסכם זה. כדי לבצע העברה זו, עליך להעביר את המדיה המקורית, תעודת המקוריות, מפתח המוצר והוכחת הרכישה ישירות לאדם האחר, בלי להשאיר עותקים כלשהם של התוכנה. כדי להעביר את התוכנה, אתה רשאי להשתמש בעותק הגיבוי שאנו מאפשרים לך ליצור או במדיה שעליה הגיעה התוכנה. בכל פעם שתעביר את התוכנה למחשב חדש, עליך להסיר את התוכנה מהמחשב הקודם.

זה אומר שאם עובד של משרד החינוך רוכש עותק כזה יש לו זכות חוקית לפי מיקרוסופט להעביר את מערכת ההפעלה לאדם אחר. שוב סתירה. מכאן השאלה שעולה - האם מותר לעובד של משרד החינוך לקנות מערכת הפעלה ולהעבירה לאדם אחר?

אגב, אם מישהו רכש מערכת הפעלה 8 דרך משרד החינוך, יהיה נחמד אם הוא יעלה את ההסכם לפה בכדי שהעניין הזה יובהר אחת ולתמיד.

אם אין בעיה של חוקיות (ברור לי שאסור לדבר בפורום על תוכן לא חוקי), הייתי רוצה לברר כמה דברים נוספים בקשר למערכת הפעלה כזו:

1. הגירסאות שנמכרות דרך משרד החינוך אמורות להיות תקפות עד תאריך מסויים (כרגע התאריך הוא 31/3/2015). האם מישהו יודע מה קורה אחרי תאריך זה?

2. הגירסאות שנמכרות דרך משרד החינוך הן גירסאות שידרוג. האם מישהו יודע בוודאות שמדובר בגירסאות לשידרוג בלבד או שאפשר להשתמש בהן גם לצורך ביצוע התקנה מלאה (נקייה)?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין שום תחום אפור, לפחות בעניין השני. מבחינה חוקית, ברגע שרכשת משהו והעברת אותו לאדם אחר, כל תנאי הרכישה שחלו עליך חלים על הקונה (כאשר התנאים העוסקים בהעברה עצמה חלים בנוסף ולא במקום האמור).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חותם היא חברת צד שלישי שכל תפקידה הוא לקיים את החוזה בין למשרד החינוך. הסתירות שהבאת (ויש עוד לא מעט) מעלות את התחושה שפשוט חיפשו EULA ברחבי הרשת ועשו העתק הדבק בלי לבחון את התוכן. בזמנו כשבדקתי את העניין התשובה שקיבלתי היתה שמותר לעובד עצמו ולבני משפחה מקרבה ראשונה להשתמש במוצר.

בקשר לתאריכים - הם תמיד מאריכים, קשה לי להאמין שזה יופסק. מבחינת התקנה - ניתן לעשות התקנה נקיה אך יש צורך שתהיה מותקנת. כלומר אין צורך לעשות "שדרוג" דרך הSETUP שבתוך הWINDOWS הישן אלא אפשר לעשות BOOT מהדיסק, למחוק את המערכת הישנה ולהתקין על נקי אבל אם מתקינים על נקי (בלי שהיתה מותקנת קודם) אז האקטיבציה לא תעבוד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובות. אני פשוט מעוניין לדעת האם מותר להמליץ פה בפורום למישהו להשיג דרך עובד של משרד החינוך או לא. כמובן שאם העניין הזה לא חוקי, אז ברור שאסור להמליץ על כך.

בקשר לתאריכים - במידה וזה אכן חוקי להמליץ על כזו, פשוט רציתי לדעת האם מדובר במספר סידורי/מפתח מוצר שמפסיק לעבוד אחרי תקופה מסויימת או לא, שכן אם מדובר במערכת הפעלה לתקופה מוגבלת, הרי שאין כלל טעם להמליץ עליה.

בקשר להתקנה - מחיפוש באינטרנט הבנתי שיש 2 דרכים חוקיות (לפחות) לבצע התקנה של כזו על מחשב חדש:

א. אפשר להוריד באופן חוקי מגירסה קודמת, להתקין אותה ללא ביצוע אקטיבציה ולבצע את השידרוג ממנה.

ב. אפשר לבצע התקנה נקייה כפי ש ag43 ציין, ואז להתקשר למיקרוסופט בכדי שהם יתנו לך קוד להפעלה טלפונית של מערכת ההפעלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...