אז מה המחשב שלכם עשה השנה - או: ירידת ערך המחשב בכסף ובביצועים - ייעוץ לפני רכישת מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אז מה המחשב שלכם עשה השנה - או: ירידת ערך המחשב בכסף ובביצועים

MoRtZkInG

Recommended Posts

ראשית, אני רוצה לשלוח תודה ענקית ל-integral מהפורום על עזרה רבה רבה רבה :)

היי לכולם.

בדיוק לפני שנה (סוף 2003) קניתי מחשב חדש. התקציב היה 4.5K וזה היה ללא מסך אבל עם הרכבה. המטרה של הדיון הזה היא לראות מה אפשר לעשות עם התקציב הזה היום - שנה אחרי. או במילים אחרות: מה הוא קצב ירידת הערך של רכיבי מחשב סטנדרטיים.

בסופו של דבר, לאחר סקר שוק, השוואת מחירים ודיונים רבים נרכש, ב-15.12.03:

מעבד: P4C 2.6G במחיר 1050 שקל (23.2% מהתקציב)

לוח: אביט IS7E במחיר 510 שקל (11.3% מהתקציב)

זכרון: שני סטיקיים של KINGMAX BGA 256MB DDR400 במחיר של 520 שקל לשניהם (11.5% מהתקציב)

כרטיס מסך: ספיר 9600XT 128MB בגרסאת באלק במחיר 1030 שקל (22.8% מהתקציב)

כונן קשיח: ווסטרן דיגיטאל 80 GB עם 8MB באפר במחיר 470 שקל (10.4% מהתקציב)

כוננים אופטיים: צורב של לייט און X52 (מחיר 240 שקל, 5.3%) ו- של (190שקל, 4.2%)

פלופי: של , 50 שקל (1.1% מהתקציב)

ציוד הקפי: עכבר היה לי, מקלדת של MS ב-90 שקל (2% מהתקציב)

מארז: מארז גנרי לצורך - 180 שקל (4% מהתקציב)

הרכבה: 190 שקל (4.2% מהתקציב)

----------------------

סה"כ: 4520 שקל, 100%...

עכשיו, אחרי שראינו מה נקנה, נתחיל לבחון את התקציב. ראשית, אנסה לבדוק כמה יעלה היום מחשב זהה (חלק גדול מהרכיבים עדיין נמכר) - כלומר בכמה ירד הערך של הרכיבים השונים. שנית, אעבור רכיב רכיב ואנסה למצוא מה אפשר לקנות היום באותו סכום (למשל איזה כרטיס מסך נכנס היום ב-1030 שקל), ככה נוכל לראות איזה ירידת ביצועים קיבלנו בכל רכיב. שלישית והכי חשוב, ננסה לבנות מפרט שלם באותו סכום כדי לראות באופן כללי, מה אפשר לעשות עם הכסף היום ובאופן כללי איזה ירידת ביצועים קיבלנו. חשוב לציין שאת רוב המחירים לקחנו מאותה חנות בה אני קנית את המחשב על מנת להמנע מהבדלים שנובעים מההפרשים בין חנויות.

אותו מפרט - כמה יעלה היום?

מעבד: קשה להשיג היום מעבדי P4C באופן כללי ומעבדי 2.6 בפרט. אם תצליחו למצוא, המחיר שלו צריך להיות בסביבות ה-1000 שקל. ירידה של קצת פחות מ-5 אחוזים.

לוח: ה-IS7-E הוותיק ממשיך להימכר ודווקא השבוע הייתה עוד ירידת מחירים. המחיר כרגע עומד על 430 שקל, שזאת ירידה של מעל 15 אחוז אבל בהחלט סביר.

זכרון: גם את הזכרון של קינגמקס עדיין ניתן למצוא בשוק ולמעשה המחיר שלו לא השתנה כלל בשנה החולפת - עדיין כל סטיק עולה 260 שקלים ויחסית לזיכרון שלפחות אצלי עושה 2-3-3-5 זה בהחלט מחיר סביר.

כרטיס מסך: אולי השוק שהכי התפתח השנה הוא שוק כרטיסי המסך. למרות זאת, 9600XT עדיין ניתן להשיג בשוק (גם אם זה ללא הקופון של HL2 אותו אני קיבלתי) והמחיר שלו כרגע הוא 840 שקל - ירידה של 18.5 אחוזים...

כונן קשיח: ה-WD הוותיק עולה היום כבר רק 380 שקל! ירידה של כמעט 20%...

כוננים אופטים: הצורב של לייט און עולה היום כבר 190 שקל (ירידה של 21 אחוז) וה- של עולה 160 שקל (ירידה של 16 אחוז).

פלופי: ירידה למחיר של 40 שקל - שוב, 20 אחוז פחות.

ציוד הקפי: עכבר כמו שאמרתי לא קניתי לפני שנה ומקלדת של מייקרוסופט (אם תצליחו למצוא כזאת) עדיין עולה בסביבות ה-90 שקל. ללא שינוי במחיר.

מארז: את המארז הג'נרי שקניתי ניתן להשיג היום ב-160 שקל. ירידה של 16 אחוז.

הרכבה: אותו מחיר - 190 שקל.

-----------------------------------

סה"כ: בדיוק 4000 שקל.

במהלך שנה אחת המפרט שלי איבד 520 שקל שהם 11.5 אחוז מהתקציב - בהחלט שימור יפה. חשוב להדגיש שהמפרט הזה לא הורכב מסתם חלקים שקפצו לי לעגלה, ודיונים והתייעצויות רבות קדמו לרכישה בשביל באמת להגיע לרכיבים המשתלמים ביותר. חשוב להגיד גם שבמהלך השנה נגמרה האחריות על רכיבים רבים, אז אולי צריך להוסיף את זה לירידה במחירים.

רכיב רכיב. מה השתנה במהלך השנה ומה אפשר לקנות היום באותו הסכום?

מעבד: אם היו לי היום 1050 שקלים למעבד - הייתי הולך ללא ספק על A64-3000 של . באיזה סוקט, 939 או 754? זה כבר תלוי בשאר המפרט שלי ובשאר התקציב (לוחות ה-939 יקרים יותר בינתיים). התשובה של במחיר הזה היא מעבדי הפרסקוט 3.0 (שוב בשני הסוקטים - 478 ו-775 החדש והיותר יקר במעט).

הבדלי הביצועים בין ה-P4C 2.6 שלי ל- A64-3000 קיימים אבל בהחלט קשה לי להעריך אותם באחוזים. אולי מישהו מכם ימצא לנו כאן איזו השוואה :)

לוח: לוח ב-510 שקל קצת קשה לבחור מכיוון שזה תלוי לגמרי באיזה מעבד אתה בוחר ולאיזה מערכת. אם כל מה שאנחנו רוצים לראות זה את ירידת הביצועים היחסיים של הלוח בשנה נציין רק שב-510 שקל אפשר לקנות היום את ה-IS7 הרגיל (ועוד ישאר כסף לפלאפל), ולהרוויח תמיכה ב-FireWire שלא קיימת על גרסאת ה-E.

זכרון: כמו שאמרתי, מחירי הזכרון כמעט ולא השתנו בשנה החולפת. אני ירדתי עם ב-KINGMAX שלי עד לתזמונים של 2-3-3-5 ב-DDR400 אבל לא בדקתי לכמה הם מסוגלים להגיע ב-OC. לא מזמן בדקנו באתר מגוון זכרונות DDR400 ושם הפתיעו ה- הפשוטים (והזולים - 230 שקל לסטיק) שהצליחו להגיע לבאס מרשים של 250 מה"צ (DDR500) - אם אתם בעניין של OC יכול להיות שדווקא אלו יקרצו לכם. אני החלפתי במהלך השנה את הזכרונות ל- VITESTA DDR500 פשוט בגלל שהם היו במחיר מאוד מפתה - אותם תוכלו למצוא היום בכ-330 שקל לסטיק.

הבדלי ביצועים: במהירות סטוק, ה-KINGMAX מציגים תזמונים מאוד נחמדים, ל-OC מומלץ לשקול משהו אחר.

כרטיס מסך: אם היה לי היום 1030 שקלים לכרטיס מסך, מה הייתי קונה? האמת, הייתי מחכה עוד כמה שבועות, חוסך ל-1300 שקל וקונה 6600GT, אבל בהנחה שזאת לא אופציה יש לנו בעיה. אם אין כסף להוסיף, הייתי חוסך כסף ויורד חזרה לכיוון ה-9600XT. אמנם זה ירידה גדולה בביצועים, אבל אין כיום שום כרטיס ששווה קניה לדעתי באזור ה-1000 שקל.

כונן קשיח: אין הרבה מה לחדש כאן, יש לנו 470 שקל, כלומר אנחנו עולים לכיוון ה-120G. אמנם עדיין בלי SATA, שלאו דווקא משפר את הביצועים כרגע, אבל יותר נפח. חשוב להגיד שהכונן שלי התקלקל לאחר כשלושה חודשים (והוחלף מיד בחדש במסגרת האחריות אמנם) ובכלל רבים הדיווחים בזמן האחרון על כונני WD. למזלי הכונן מגיע עם שלוש שנות אחריות, נקווה שלא ניהיה צריכים אותם.

כוננים אופטיים: אם הייתי מחבר את שני הכוננים לאחד (סך הכל 430 שקל) יכול להיות שהייתי שוקל ללכת על צורב נחמד כמו ה-NEC. אם החלטנו להישאר עם שני כוננים נפרדים ולוותר על צריבת אני מניח שלא הייתי משנה את ההחלטה וחוסך את ה-80 שקל הללו.

פלופי: פלופי זה פלופי. נחסוך את ה-10 שקל ונשאר עם אותו כונן (אלא אם יש לכם כונן מהמחשב הישן - הוא לא השתנה הרבה...).

ציוד הקפי: ציוד הקפי הוא מחוץ למפרט מבחינתי, אפשר להשקיע בזה הרבה יותר והרבה פחות, הכל בהתאם לדרישות.

מארז: במארז לא הייתי משקיע יותר (בכל זאת - קצת מודינג) אבל בספק איכותי בהחלט הייתי משקיע, במיוחד עם כרטיסי המסך החדשים והמעבדים אוכלי החשמל.

אז זהו, זה בערך ההבדלי ביצועים שקרו במהלך השנה. על מנת לראות באופן כללי כמה המחשב שלי התיישן נעבור לחלק הבא:

מה המחשב הטוב ביותר שניתן להרכיב היום ב-4500 שקל (כולל הרכבה, ללא מסך)

ראשית, התנצלות. כן יהיו כאן המון ויכוחים. אתם מוזמנים להגיב ולהגיד מה לדעתכם עדיף ומה הייתם משנים. המפרט שכאן הוא ראשוני ולצורך השוואה למחשב שלי - בשביל שנראה בכמה מחשב חדש יהיה יותר מהיר ממחשב בן שנה.

מעבד: 64 3000+ S-754 במחיר 900 שקל (20% מהתקציב)

לוח: K8NS (s754) Nforce3 250 במחיר 440 שקל (10% מהתקציב)

זכרון: סטיק של 512MB DDR400 במחיר של 400 שקל (9% מהתקציב)

כרטיס מסך: 6600GT 128MB במחיר 1320 שקל (29% מהתקציב)

כונן קשיח: Hitachi 80GB SATA במחיר 370 שקל (8% מהתקציב)

כוננים אופטיים: NEC 3500A DVD±RW x16 Dual x4 במחיר 420 שקל (9% מהתקציב)

פלופי: של , 40 שקל (1% מהתקציב)

ציוד הקפי:נצמצם כאן ל-50 שקל. (1% מהתקציב)

מארז: כאן יש בעיה - עם כל הרכיבים החדשים - צריכים משהו חזק שיחזיק אותם. מה שנכנס בתקציב זה HEC Compucase CI-6A19 עם ספק 300W במחיר 390 שקל. גבולי... (9% מהתקציב)

הרכבה: 190 שקל (4% מהתקציב)

----------------------------------------

סה"כ: 4520 שקל. 100%...

אז כמה המחשב הזה יותר חזק מהמפרט שיושב לי כרגע מתחת לשולחן? במילה אחת, בהרבה. כרטיס המסך מראה ביצועים של יותר מפי 2 והוא גם דור אחד חדש יותר, המעבד תומך ב-64 ביט ומראה תוצאות לא רעות בכלל. יחד עם צורב DVD ושלל פיצרים, בהחלט זה נראה כמו המפרט האולטימטיבי ב-4.5K לשנה הזאת. אולי בעוד שנה נפתח אותו ונגלה שוב, שבגלל בחירה חכמה של רכיבים, גם הוא יאבד רק כ-10 אחוז מהמחיר שלו בשנה.

רק זמן יגיד.

ושוב, תודה ענקית ל-integral על העזרה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 31
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

מה לעשות גם לי בא לבכות :D

שעוד שנה המחשב שלי יתחיל להזקדן והוא יעלה 3000 שקל חצי ממה ששמתי עליו מבאס .........

אבל עדיון מה אפכת לי כמה הוא עלה ? העיקר שהוא ילד רע שמשרת אותי כמו שצריך לעתיד

והוא מריך הכול כמו גבר !

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השוואת בלאי טכנולוגי נחמדה וגם נכונה. ברור שלא מדובר על שיקולי שידרוג.

אני חושב ששיפור הביצועים הוא כ15% (לא בדוק ) או אולי אפילו תואם לירידת הערך הכספי .

כלומר האם מפרט שהיה 100 וששויו היום 85 , יהיה גם חלש ב15 ממפרט עדכני בשווי 100 ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מור הזווית שלך לעניין היא לא נכונה:

זה לא שהביצועים לא עלו אלא לא הייתה שום דרישה רצינית או קפיצה טכנולוגית אמיתית שהצדיקה את העלאת הביצועים הדרמתית.

אני מניח כשנראה את הלונגהורן אז יהיה שינוי אמיתי בשוק החומרה שידרוש העלאה של הביצועים לרמה אחרת לגמרי.

שוק המחשבים כמו כל שוק אחר עובד לפי הצורך של קהל הצרכנים ומשום שהדרישה הממוצעת לא השתנתה הרבה בשנה ההאחרונה (ולא היו פריצות טכנולוגיות משמעותיות) לא היו שינויי חומרה משמעותיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עד שיהיה LONGHORN, אני מציע שלא נדבר על זה, כי אף אחד לא יודע איך זה יהיה כשזה יהיה (אפילו לא כרגע)..

השוואת שמירת ערך למחשב זה חביב, אבל לא הכי פרקטי מכיוון שזה לא שיש מחיר מחירון ואתה דואג לגבי שווי המחשב לפני שאתה מוכר אותו יד שניה אחרי כמה שנים... מה גם שאתה יכול לשדרג חלקים בודדים של המחשב אח"כ בניגוד לאוטו.

תמיד כדאי לקנות משהו באמצע, ולא את הכי טוב, כי הרי בשוק של היום, אתה קונה ATI 9800 XT ב- X כסף וחודשיים אחרי זה יש לך X800 שאוכל אותו במחיר זהה...

אם זאת, בהחלט השוואה חביבה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בסה"כ ציינתי את העובדה שלאחר קפיצה בדרישות באה בדרך כלל קפיצה בביצועים, קפיצות בדרישה בדרך כלל באות יחד עם מערכת הפעלה חדשה.

אפשר לצפות לקפיצה קרובה יותר והיה יציאה של XP ב 64BIT שלדעתי תניע יותר את השוק לכיוון ה 64BIT של ותהווה את הקפיצה בדרישות עליה דיברתי (לפחות עבור מעבדי 64 BIT)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

א. אני מאמין שירידת הביצועים הרבה יותר גדולה מירידת המחירים - האם זה מורגש? אני לא חושב, אבל בבנצים סינטטים ההבדלים הם ברורים.

ב. אני לא חושב שיש הרבה על מה לבכות. להפך, יש כאן לדעתי הפרכה של הסטיגמה שקיימת בשוק שלא שווה להשקיע במחשב כי מחר הוא יהיה שווה חצי. המחשב כמעט ולא איבד מהשווי שלו, וזה יפה. מה שכן, רכיבי HE מאבדים שווי הרבה הרבה יותר מהר (ובגלל זה לדעתי ממש אין סיבה לקנות אותם...)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כרטיס מסך: אם היה לי היום 1030 שקלים לכרטיס מסך, מה הייתי קונה? האמת, הייתי מחכה עוד כמה שבועות, חוסך ל-1300 שקל וקונה 6600GT, אבל בהנחה שזאת לא אופציה יש לנו בעיה. אם אין כסף להוסיף, הייתי חוסך כסף ויורד חזרה לכיוון ה-9600XT. אמנם זה ירידה גדולה בביצועים, אבל אין כיום שום כרטיס ששווה קניה לדעתי באזור ה-1000 שקל.

ניתן למצוא היום בסביבות 1000 ש"ח את ה-5900XT של . במבחן הביצועים הוא טוב בהפרש די גדול מ-9600XT, ולכן למי שאין את ה-300 ש"ח הנותרים בשביל 6600GT או R9800PRO, ה-5900XT יחשב פתרון טוב יותר מ-R9600XT.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ניתן למצוא היום בסביבות 1000 ש"ח את ה-5900XT של . במבחן הביצועים הוא טוב בהפרש די גדול מ-9600XT, ולכן למי שאין את ה-300 ש"ח הנותרים בשביל 6600GT או R9800PRO, ה-5900XT יחשב פתרון טוב יותר מ-R9600XT.

כן אבל למשל דווקא ל-HL2 ה-5900XT יהיה רע בהרבה, אבל זה כבר נכנס לשיקולים של מלחמות בין חברות ומשחקים בודדים, וזה שאלה שהצרכן צריך לבדוק עם עצמו.

אהבתי את המחקר הקטן שעשית, אבל השוואה למערכת HIGHEND של לפני שנה הייתה מעניינת לא פחות !

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...