אוברקלוק ל-5820K - מודאג מהטמפרטורות - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אוברקלוק ל-5820K - מודאג מהטמפרטורות

EthanDW

Recommended Posts

היי,

ברשותי מעבד 5820K, קירור Scythe Mugen 4 ומארז FRACTAL R5.

סידור המאווררים:

1 מכניס אוויר מהחזית (אין כלוב קשיחים מאחוריו)

1 מכניס אוויר מלמטה

1 מוציא אוויר מאחור

ביצעתי אוברקלוק בשיטת adaptive/offset (לא בטוח) והגעתי למתח הכמעט מינימלי (במרחק קטן מ-0.005V מהמינימום) שהמעבד מסוגל להריץ איתו PRIME 95 SMALL FFT מבלי שיש מסך כחול או HANG כללי.

המתח הכללי נע בטווח 1.126-1.131 (לפי CPUID) ומשתנה מליבה לליבה 1.1V-1.15)

הבעיה שלי היא שכאשר אני מריץ OCCT (רגיל, לא LINPACK) או PRIME95 SMALL FFT, ליבה 2 מגיעה ל-82-83 ולאחר מכן יש Thermal Throttling:

לכמה רגעים מופיע לי 0 מעלות בHWINFO (כאילו הליבה כבויה) ואז התדר מתעדכן ל-3.7-3.9, לאחר מכן חוזר חזרה ל-4.0, מתחמם וחוזר חלילה.

המתח המקסימלי שראיתי שהליבה הגיעה אליו הוא 1.126V.

בביוס הגדרתי Max Temperature 86 אז לא ברור לי למה זה בכלל קורה על 83 מעלות.

כאשר פירקתי את החלון, ירדו הטמפרטורות ב-3 מעלות ל-79-80 ולא היה Throttling.

חשבתי ללכת לכיוון 4.1GHZ אבל נראה שאין לי 100% יציבות ב-4GHZ.

נראה ש-3 מעלות הן המפריד בין מערכת 100% יציבה למערכת ללא קריסות או תקיעות כלל, אבל עם חניקת תדר לאחת הליבות.

השאלה שלי היא מה לדעתכם כדאי לעשות?

אלה האופציות שחשבתי עליהן:

א.להוסיף מאוורר למארז

ב.להוסיף מאוורר למעבד

ג.להזמין NH D15 מחו"ל

ד.מכירים הגדרה ששולטת בThrottling (לוח אם X99-A)?

ה.להגדיר מכפלה נמוכה 3.6-3.7 לליבה 2 ולקחת את השאר ל-4.1

אני די נרתע מרוב האופציות הן בגלל נושא המחיר והן בשל הצורך לסחוב את המפלצת הזו לחנות (12 קילו רק המארז עצמו).

תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 117
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אף פעם לא הצלחתי לגרום ל-offset לעבוד טוב, לדעתי זה פשוט תוספת על המתח האוטומטי.

הבקרה של הלוח שלך זה לא K|ngP|n אז היא מגזימה מאוד במתחים.

תשתמש ב-Fixed, הרבה יותר טוב לאוברקלוק כי המתח יציב ולא משתנה.

אני לא הייתי עובר במתח את 1.25V אולי אפילו לפני. זה מעבד האסוול 22 נ"מ, המתח שהוא צריך די מזערי וכל שינוי יקפיץ טמפרטורות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מעדיף את הAdaptive כי אני לא רוצה שהמעבד יהיה חם כל הזמן או להסתכן בקיצור החיים שלו.

כפי שציינתי, על פי HWINFO64, הליבה לא עברה את 1.126V.

אני יכול בשביל הניסוי לראות אם אני מסוגל לייצב עם FIXED על מתח מסוים שלא יגרום לTHROTTLING, אבל אני בספק.

זה נראה רע - כולם מגיעים בקלות ל-4.2-4.3, עם מתחים הרבה יותר גבוהים, אבל האם הם בודקים בPRIME 95 ו-OCCT?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא עובד ככה. המעבד יתחמם כשהוא במאמץ לא בהכרח כי הוא מקבל מתח מסוים.

פשוט תנסה ותראה! נסיון של רבע שעה לא ייקצר לך את חיי המעבד

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Adaptive/offset

הם מצבים שעושים -אחרי- שעשית OC יציב והגעת לתדר ולמתח ולטמפרטורה המתאימה

רק אחרי זה אתה יכול להעביר ועד אז אתה אמור להשאר במתח קבוע

לא לשכוח שprime 95 small fft בדיקה מאד מאד כבדה שלא תשקף שום פעילות יומיומית של מעבד ככה שתקח את זה בחשבון

וזה שכולם מגיעים לא אומר כלום ... אולי זכית במעבד לא משהו ...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין בעיה.

בינתיים בהתאם לעצתו של YMAC אני הצלחתי לייצב באופן גבולי ביותר את המעבד על 4GHZ כאשר כל הליבות על 1.116V

טמפרטורות 79-82 כאשר בקר המאווררים על מקסימום.

הסיבה שאני כותב "גבולי ביותר" היא שמספיק יום אחד של יולי/אוגוסט שיעלה את המעבד במעלה אחת כדי שאקבל Thermal Throttling בליבה 2.

מבחינת מתחים המעבד מצוין ומסוגל להגיע לפחות ל-4.3 (לפי DIP 5).

הבעיה היא קירור, במיוחד של 2.

אני אמשיך להוריד ואעדכן בהמשך.

לצערי, אני שוקל ברצינות להשקיע עוד כמה מאות במאוורר ו/או NH D15.

עריכה: NONE, אני נרתע מלהשקיע במאוורר למעבד + מאוורר למעלה.

חושש מלהתעסק עם הרכבת מאווררים בעצמי, ולסחוב את המחשב לחנות זה סיפור לא פשוט (מאוד כבד!).

לכן, אני רוצה פתרון ודאי שיצריך חזרה לחנות פעם אחת בלבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נסה למרוח שוב משחה טרמית. לנקות יסודי קודם כל ולעשות שיטת ה״קו״

מריחה שיצאה לא אחידה יכולה לגרום להפרשים גדולים בין הליבות לפעמים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עדכון:

גיליתי מה הסיבה לThermal Throttling - ההגדרה בביוס של טמפרטורה מקסימלית 86 הייתה יותר מדי שמרנית.

Prime 95 טוחן את הליבות ולפעמים יש קפיצות לא צפויות שכנראה גם לא מדווחות בHWINFO כי מיד לאחר מכן יש TT.

ביצעתי שינוי בביוס - Max CPU Temperature = 90

בתנאי לא אידיאלי של חדר לא מאוורר, וכאשר בקר המאווררים היה על מקסימום, זו התוצאה שקיבלתי:

Iny5SuY.png

ובאותם תנאים, כאשר בקר המאווררים על מדיום לאורך 10 דקות נוספות (ורצופות מיד לאחר סיום חצי שעה בהרצה הקודמת), זו התוצאה שקיבלתי:

B87XhHE.png

ניתן לראות שהחום בליבות הזוגיות (0,2,4) גבוה בממוצע ב-5 מעלות מהליבות האי זוגיות, אף על פי שהאחרונות צורכות יותר מתח.

כמו כן, לאחר פעולה ממושכת בPrime, 2 יכולה גם להגיע ל-86 מעלות (עם מאווררים על מקסימום) ול-87 מעלות (עם מאווררים על מדיום).

כלומר, בעיית ה-Throttling עכשיו בשליטה (עריכה: אם כי עדיין יש TT כאשר המאווררים על מדיום, נראה שהטמפרטורה המקסימלית בביוס צריכה להיות קבוע כמה מעלות טובות מעל המקסימלית בHWINFO כדי להיפטר מ-TT).

מאז שהסף ל-Throttling עלה, הפסקתי להיות מוגבל ע"י טמפרטורות והופיעו לי BSODים מספר פעמים עד שהגעתי למתח הנכון (בערך 1.15, צריך להכנס לביוס כדי לתת מספר מדויק).

הטמפרטורות כרגע לא נראות לי יותר מדי מסוכנות.

רחוקות מ-90 בעומס עבודה מקסימלי רציף שאני לא צפוי בכלל להגיע אליו ואם וירוס יאמץ לי את המעבד ב-100%, אני כבר נערכתי לכך.

השאלה שלי היא:

מה טמפרטורת היעד המקסימלית הבטוחה שהייתם מגדירים ל-TT ואיך הייתם משפרים את הקירור?

חשבתי על זה, מאחר שכבר קניתי מוגן ב-230 שקל, עלות-תועלת של קניית NH-D15 בשביל עוד מעלה או שתיים היא זוועתית.

בהנחה שאני מעוניין להוריד את הטמפרטורה המקסימלית ב-4GHZ טיפה ואולי גם לאפשר OC ל-4.1, האם לדעתכם הוספת מאוורר exhaust למעלה ומאוורר נוסף לMugen 4, תספיק?

האם לאור הממצאים כדאי לבקש מהחנות שיפרקו את הקירור, ינקו את המשחה הקודמת וימרחו מחדש שכבה דקה ואחידה של משחה טרמית?

ההתרשמות שלי שבאופן קבוע יש פערי טמפרטורה משמעותיים בין זוגית לאי זוגית, אך 2 לוקחת את הפער צעד אחד קדימה.

אז האם ואיך הייתם משפרים את הקירור/זרימת האוויר?

תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תבדוק מתי שאתה מריץ בדיקות מאמץ שאת לא על ADAPTIVE/OFFSET

יש המון באינטרנט שמתי שמריצים בנצים סינטטיים יש הקפצת מתח.

תגיע לאו סי שאתה רוצה ידנית ורק לאחר מכן תעביר לADAPTIVE

זה לפחות מה שהיה לי עם 4790K

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה היא שכרגע הAdaptive המינימלי היציב (אחרי כל BSOD הגדלתי ב-0.001 עד שבסוף סיימתי ריצה מלאה של שעה) ב-4GHZ כבר עכשיו מגיע ל-86 בשיא המאמץ.

לא נשאר לי הרבה מרחב תמרון.

בכל מקרה, אני רואה שהנושא עולה שוב ושוב, אז אנסה לבדוק לאן אני יכול להגיע עם Fixed Voltage.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי, קודם כל תודה לכולם על העזרה עד כה.

עכשיו, בואו נוריד את האשמה מ-Adaptive.

אני חוזר עכשיו עם התוצאות והן לא טובות: התדר המקסימאלי שהצלחתי לייצב על Manual הוא 4Ghz.

התחלתי מ1.25V ו-4.2ghz והגדרתי שהתדר לא יוכל לעבור את 90 מעלות (אמצעי בטיחות, כולנו יודעים שPrime חסרת רחמים).

כל עוד קיבלתי Thermal Throttling (נקרא לו TT), המשכתי להוריד את המתח עד שהתחלתי לקבל מסכים כחולים.

מאותו רגע הורדתי תדר ל-4.1 וחוזר חלילה.

בסופו של דבר הגעתי לצומת ש-1.135V מצד אחד לא מצליח לגרום לחום להתייצב (רוב הזמן 89, לעיתים TT), ומצד שני קיבלתי מסך כחול.

כלומר, אני צריך להוריד מתח כדי לקרר את המעבד, אבל אני צריך להעלות כי זה לא יציב.

כאן זה הסתיים. חזרתי ל-4Ghz ו-1.12V.

במהלך הבדיקות, נתקלתי בדיוק באותה בעיה: ליבות 1,3,5 עם עד 80 מעלות.

ליבות 0,2,4 באיזור ה-85, כאשר 2 עולה 2-4 מעלות מעבר לליבות 0 ו-4 (איזור 87-89).

השאלה שלי היא: מה אתם מציעים כדי לשפר את הקירור?

משהו כאן נראה ממש לא תקין ביחס לממוצע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חושש להתעסק עם זה בעצמי, אבל אני יכול לבקש בחנות.

אני מתכנן גם על הדרך להוסיף מאוורר למעלה ומאוורר למעבד כפי שNONE הציע.

השאלות שלי:

1. אתה בטוח שקו אחד באמת יצליח להתפזר במלואו על כל שטח המעבד?

יש לך סרטון של השיטה הזו?

2. אם אני מוסיף מאוורר למעבד/למארז, האם יש מאוורר יותר טוב מהSTOCK שיתאים? אולי של חברה אחרת?

3. בהמשך ל-2, בהנחה שהומלץ על מאוורר עם יותר AIRFLOW למארז, איפה כדאי למקם אותו?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...