האם חיבורי pci-e של שישה\שמונה פינים מספקים זרם סטנדרטי בכל ספק כוח? - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האם חיבורי pci-e של שישה\שמונה פינים מספקים זרם סטנדרטי בכל ספק כוח?

sheff2k2

Recommended Posts

דוגמא: ישנם כרטיסים שמצריכים, למשל, חיבור אחד של 6 פינים ואחד של 8. האם כל מה שעלי לוודא זה שלספק שלי יש את החיבורים האלו, או שייתכן שבספק מסוים החיבורים האלו יתנו הספק קטן מהנדרש? ראיתי בביקורות מסוימות שמציינים את הWATTAGE של כל אחד מהחיבורים האלו(אם אני לא טועה, המספר 75W עלה)...לא יודע אם הם מציינים את זה סתם לידע הכללי, או שיש לזה משמעות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש תקנים לדבר הזה כך שאין לך ממש סיבה לחפור בזה. עד כמה שאני זוכר: 6 פינים סטנדרטי מוגדר לספק עד 75 וואט, 8 פינים 150 וואט. ספקים מסוימים עם חיבור של 6 (או שזה רק 6+2? לא זוכר) וגם חיבור של 8 מסוגלים לספק 150 וואט גם בחיבור של ה-6, אבל לדעתי זה משתנה בהתאם ליצרן.

אל תשכח שלוח האם מספק עוד 75 וואט דרך חיבור ה-PCIe אם משהו לא מסתדר לך בחישוב ההספקים.

אם בכל זאת משהו מטריד אותך אתה תמיד יכול להיכנס לאתר של היצרנים ולוודא את הנתונים האלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קראתי עכשיו חלק מהמאמר הזה: http://www.enthusiastpc.net/articles/00002/3.aspx

הבנאדם טוען די בתוקף, שאם הספק מגיע עם החיבורים הדרושים לכרטיס(למשל חיבור אחד של 6 פינים, שזה 75 וואט וחיבור של 8 פינים, שזה 150 וואט)- לא אמורה להיות שום בעיה להריץ את המערכת, בהנחה שהספק כמובן איכותי וששאר המערכת פחות או יותר סטנדרטית(לא 8 ליבות עם OC).

מתוך זה משתמע, שספקי כוח מפלצתיים למיניהם ב800 שקל הם מיותרים. מעניין באמת עד כמה ניתן לסמוך על היצרניות הבכירות, שהן לא יוסיפו חיבורי PEG, שבפועל יחרגו מהיכולת של הספק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מבחינת היכולת לספק את הזרם הדרוש הוא בכללי צודק, כמובן שיש מקרי קצה כמו מערכת עם מעבד בעל צריכה גבוהה (למשל ה FX9000 של AMD) או מפלצות כמו R9 295X2 (שלא יעבדו עם daisy chain). במקרה של daisy chain יש לך 2 חיבורים אבל הם על אותם החוטים ולכן בכרטיסים עם צריכה מאוד גבוהה יכול להיות שזה לא יעבוד.

יש עוד מדדים לאיכות הספק, הבולט ביותר למרות שהוא לא הכי חשוב זה הנצילות (80 plus), יש גם מדדים חשובים יותר כמו איכות ה- DC (ריפל), יציבות המסילות (כמה המתח משתנה כאשר מכבידים עליהן), ההגנות שיש בספק מנפילות/קפיצות מתח ואיכות הקבלים שיכולים להשפיע על אורך החיים של הספק (קבלים זולים יתינו מהר יותר ויגרמו להספק המירבי שהספק להיות נמוך יותר). ספקים עם ריפל גבוה או מסילות לא יציבות יכולים לפגוע בחומרה שלך, ריכיבים לא אמורים להרוג אבל הם כן יקצרו את אורך החיים של הספק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חיבור כזה מעביר את הזרם על כמה חוטים במקביל. בחיבור ה 6 pin יש 3 חוטים של +12V ו 3 חוטים של אדמה, בחיבור ה 8 pin יש 3 חוטים של +12V ו 5 חוטים של אדמה. כל חוט יכול להעביר כ 4A ללא התחממות יתר. מה שאומר ש 2 החיבורים יכולים להעביר 4A * 3 (חוטים של מתח) = 12A. במתח של 12V אלה 144W, או בערך 150W

כלומר, אם מצד הכ מסך כל החוטים מחוברים, גם חיבור 6 pin וגם חיבור 8 pin יכולים להעביר 150W

האדמה של כל רכיבי המחשב אמורה להיות ב 0V בדיוק - או לפחות זה מה שאנחנו רוצים. אבל כשבחוטי חשמל עובר זרם ייפול עליהם מתח - וככל שהזרם גבוה יותר, המתח יהיה גבוה יותר. למשל, יכול להיות שהאדמה על הכ מסך היא לא 0V אלא 0.1V וכו'

עכשו אני קצת מפשט יותר מידי וזה לא לגמרי מדוייק, אבל בגדול : זה אומר גם שכשב PCIe אמור לעבור נתון של "0" הוא לא יהיה ממש 0 אלא 0.1... בהתחשב בכך שכל תקשורת ה PCIe היא בסדר גודל של 1V, לא צריך הרבה מתח על האדמה בשביל שיתרחש מצב שבו הכ מסך ינסה להעביר נתון של "0", יעבור "0.5" בגלל שעל האדמה היו 0.3 והגיעה עוד קפיצה קטנה מאיפה שהוא, והלוח בטעות יעגל את ה "0.5" למעלה ל "1".. זאת תקלת תקשורת, שיכולה להתבטא בצורת ארטיפקט על המסך, קריסה של מערכת ההפעלה וכו'

בשביל להביא את האדמה של הכ מסך קרוב יותר ל 0V, צריך חיבור "חזק יותר" (כלומר, אם התנגדות נמוכה יותר) בין האדמות של הכ מסך והספק. זאת המטרה של חוטי האדמה הנוספים ב 8 pin. מכיוון שהמתח שנופל על החוטים (ובכלל זה על חוטי האדמה) מושפע מהזרם שעובר בהם, ככל שמעמיסים על החיבור יותר, כך המתח הקטן שנופל יהיה משמעותי יותר. החליטו לכן שמעל 75W רצוי לשפר את היציבות על ידי הוספת חוטי אדמה

אבל....

חלק מיצרני הכ מסך מכניסים בכ מסך בדיקה של איזה חיבורי ספק מחוברים אליו (בשביל שהוא לא יעבוד או בשביל להגביל אותו אם הוא מזהה שלא מחוברים כל חיבורי הספק שצריך)

בשביל לממש בדיקה כזאת, היצרנים בוחרים פין אדמה כלשהוא בחיבור שעל הכ מסך ובמקום לחבר אותו למוליכי האדמה הראשיים של הכ מסך כמו הפינים האחרים, מחברים אותו לרכיב שבודק אם לפין מחובר חוט או לא. התוצאה : אותו פין אינו משתתף בהעברת הזרם של הכ מסך. יש יצרנים שהלכו רחוק עד לרמה שהם בודקים בחיבור 8pin את 1 מהפינים של חלק ה 6 pin וגם את 1 מהפינים של ה 2 הנוספים. כלומר, הם ביזבזו לשווא 2 פינים של אדמה בחיבור ה 8 pin והחזירו אותו לרמת הביצועים/יציבות של חיבור 6 pin..... פאתטי ככל שיהיה, אבל הם עושים את זה, אין לי שמץ למה

אם תחברו חיבור 6 pin מהספק לחיבור 8 pin על הכ מסך, יכולים לקרות כמה דברים :

1. הכ מסך לא בודק פינים בחיבור זה, ו 3 חוטי האדמה של ה 6 pin מחוברים למוליך האדמה הראשי על הכ מסך. החיבור יוכל להעביר 150W ולמרות שהוא רק 6 pin, אם הוא מחובר טוב והרכיבים איכותיים, לא תהיה לו בעיה לעבוד במצב כזה

2. הכ מסך בודק את 1 מהפינים של האדמה אותם ה 6 pin "מכסה". עכשו יש בעיה : מבחינת הכ מסך הפין שהוא בודק מחובר לאדמה, והוא מאפשר עבודה במצב כזה. אבל רק 2 חוטי האדמה האחרים מעבירים עכשו את הזרם, כלומר, במקום שכל חוט יעביר 4A הוא עכשו מעביר משהוא כמו 6A.... עלולה לקרות התחממות יתר של החיבור

3. הכ מסך בודק את 1 מהפינים של האדמה ב 2 אותם החיבור אינו "מכסה". הכ מסך יכול לא להידלק / לא לאפשר עבודה בביצועים מלאים וכו' כי הוא רואה שלא חיברו לו את חיבורי הספק שצריך. האמת שניתן "לעבוד עליו" על ידי חיבור 2 הפינים שנשארו ביניהם אם חוט. אם כל 3 הפינים שכן מחוברים לאדמה הולכים לאדמה (ולא לבדיקות) בכ מסך, זה מעביר אותנו למקרה 1. אם 1 מהפינים האחרים גם הוא משמש לבדיקה, זה מעביר אותנו למקרה 2 הבעייתי

בכ מסך שבהם יש 2 חיבורים של 8, ומהספק יש חיבורים של 6 ו 8, ניתן לנסות לחבר אותם לכ מסך כמו שהם, ואם לא עובד - לנסות להפוך ביניהם. יכול לקרות "מקרה 2" בחיבור ה 6 pin, אבל בסך הכול הכ מסך צורך 24A והם עוברים על 5 חוטים - כ 4.8A על חוט, לא 6A כמו במקרה של חיבור 6pin בודד (או אם מהספק יש 2 חיבורים של 6 pin ולא 6 + 8). חוטים/חיבורים איכותיים יתמודדו אם 4.8A

אם נדרש חיבור 8pin ובספק יש רק 6, יש לחבר מתאם מ 6 pin ל 8 pin. ניתן למצוא כאלה מ , תבררו ותבחרו את אלה בהם העובי של החוטים מספיק - 18awg או עבים יותר (awg נמוך יותר). חוטים דקים (כמו 20awg) יביאו להתחממות יתר

לא להשתמש בכלל במתאמים ממולקסים ל PCIE - יכולת החזקת הזרם של חיבור מולקס נמוכה בהרבה מחיבורי 6 pin / 8 pin, כלומר מתאם כזה עלול פוטנציאלית לשרוף צמת מולקסים של הספק וכו'. "מקרה 2" (למעלה) עדיף על פני שימוש במתאמי מולקסים

צריכת החשמל הממוצעת של כ מסך קופצת אם פעולות שהוא . כ מסך ישנים היו מתוכננים לפי צריכת חשמל מקס' אפשרית כשבמציאות לא היו מגיעים אליה לעיתים קרובות. בכ מסך של היום התכנון שונה : אם צריכת חשמל של כ מסך היא למשל 200W, הכוונה היא 200W בממוצע בזמן מאמץ, לא 200W מקס' בזמן מאמץ. כלומר, כ מסך של היום אכן מגיעים ויכולים גם להתייצב לזמן מה על צריכת החשמל המקס' שכתובה עליהם

כלומר, אין היום מקום לשיקולים של "הוא לא הולך להגיע למקס' שכתוב". היום הוא כן הולך להגיע

מבחינת יכולת החזקת הזרם של חיבורים (6 pin וכו) ומבחינת התחממות הספק (ומכאן אורך החיים שלו, ויציבות המתחים לאורך זמן), משנה צריכת חשמל ממוצעת לאורך זמן קצר (כמה שניות ויותר). ניתן להניח שבמאמץ מלא צריכת החשמל הזאת היא בקירוב ה TDP שניתן על ידי היצרן. אליה יש להוסיף (על פי אותם שיקולים) TDP של המעבד, הספקים ממוצעים של רכיבי חומרה אחרים, וזאת תהיה צריכת החשמל הממוצעת הצפויה של המחשב בזמן מאמץ

אם אנחנו רוצים ספק שיחזיק ביציות גבוהה את המחשב הזה, ואוליי יעבור גם למחשבים הבאים (ספק איכותי בתנאים טובים יכול להחזיק ללא בעיה 10 שנים ויותר, ולהיות יציב כמו חדש....) עלינו לתת לו את התנאים בהתאם. וזה אומר, שלא יתאמץ להחזיק את החומרה. מקדם ביטחון של כ 1.4 (כלומר, ספק גדול פי 1.4 ממה שחישבנו) מבטיח שהספק לא יתאמץ במיוחד גם כשהמחשב במאמץ מקס'

ספק כזה לא חייב לעלות 800 ש"ח (לא צריך להיסחף....) אבל ההבדל במחירים בינו לספק איכותי קטן יותר יכול להיות לא כזה גדול.... וכשאחריי כמה שנים מגיע הזמן לשדרוגים לחסוך את אי הוודאות של "האם הספק עדיין מוציא את מה שכתוב עליו". ספק שעבד בתנאים טובים - כן, מוציא את מה שכתוב עליו

אבל... צריכת החשמל שמחושבת לפי TDP היא הממוצעת בזמן מאמץ. כ מסך מודרני יכול לקפוץ לצריכת חשמל רגעית של 100W..150W מעל ה TDP (אותו כ מסך של 200W, יכול לקפוץ בצורה רגעית ל 300..350). מבחינת התחממות הספק / מאמץ על הספק זאת לא בעיה (הוא לא מתחמם מקפיצה רגעית). אבל אנחנו כן רוצים שהמתח שהוא מוציא יישאר יציב גם תוך כדיי הקפיצה. אם הספק איכותי ולקחנו מקדם ביטחון מספיק גדול (בשיקולים של ההתחממות שחושבו לפי TDP), לא תהיה בעיה של יציבות בקפיצות האלה גם אם הן עוברות במידה מסויימת את המקס' של הספק

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עם חיבור מולקס ל6 פין ב2 כרטיסים כבר כמה שנים, החיבור לא מעבר למה שכל מולקס אמור להעביר, 2 מולקס ל 6 פין. שמשתמשים מ6ל8 לא לשכוח לבדוק שהספק עומד בהספק הכולל כי בחיבור 8 פינים היצרן בנה על 150W וב6 על 75W אם שאר החיבורים מחוברים ניתן לחרוג, לא סביר שווה בדיקה. אני מסכים שמומלץ מקדם 1.4 בבחירת ספק, למרות שספק איכותי מסוגל לספק מה שרשום עליו לאורך זמן בטמפ' של 40 מעלות ובשביל לבצע את זה מקדם הבטחון נמצא בספק......, בתאוריה, בפועל אני מסכים עם בינארי תראו איך קטלו אותי פה http://www.jonnyguru.com/forums/showthread.php?t=12162

בנארי, פתחתי שם שאלה שאולי תדע, אפתח גם פה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דרך אגב, אני רואה שפותח הפוסט בjohny guru ציין שהוא שוקל ספק כלשהו של . משיטוט באינטרנט עושה רושם שספקי הכוח של החברה הזאת פופולאריים ביותר, אבל מסיבה לא ברורה, אני לא רואה שום זכר מהם בחנויות בארץ. למישהו יש הסבר איך זה שאף אחד לא מייבא אותם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מולקס הוא חיבור מתכנון פרימיטיבי ולא אמין. ניתן לראות את זה כשמנסים לחבר את המתאם למולקס (צריך שהפינים יעמדו ישר ולא ייתקעו וכו') וגם אז אין וודאות שהחיבור יציב. מעל כמה A זאת כבר יכולה להיות בעיה. כשהמתאם מחובר מ 2 מולקסים, הבדל באיכות המגע ביןניהם יכול להביא לכך שרוב הזרם ילך לזה שמחובר טוב יותר, כלומר הם עלולים גם לא ממש להתחלק ביניהם בזרם

בדיון ב JG אני עומד בצד שלך (במקרה של SLI). אם כי מבחינתי חלוקת ההספק קצת שונה : המעבד אינו 220W, הוא 125W. כל יתר המחשב (כולל הדיסקים והמאווררים) נניח 80W

ובכללי, אני לא מדמיין מחשב שבו המאווררים יגיעו ל 24W

שיקול אפשרי לספק נמוך יותר הוא שבתקופה הראשונה (לפניי הוספת ה SLI) הספק יעבוד במאמץ נמוך, לאחר הוספת ה הוא יעבוד במאמץ מלא ולכן רק החל מאותה נקודה והלאה "יתחיל" את אורך החיים שלו, כשיגיע הזמן להחליף את המחשב (אחריי דיי הרבה שנים), הוא יוחלף כולו יחד אם הספק

בספקים איכותיים מקדם הביטחון נמצא בספק, אבל אין לי שמץ כמה יש בכל ספק ספציפי. אם ידוע על ספק שכן נבנה בצורה מאסיבית יותר לאותו הספק, ניתן לצפות לכך שיש בו מקדם ביטחון

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי המעבד זה הtdp, מאווררים יש לו שישה....הגישה שלהם שונה הם הדגישו שזה רק בספק איכותי, נראה לי פחות נכון להסתמך על מדידות ברור שיש לזה את ההגיון שלו אבל לך תדע איזה משחקים\ תוכנות יצאו ואיך כל מערך מתנהג בהם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למעבד הזה יש TDP של 125W

מאווררים לוקחים 2W מאוורר רגיל, 1W ופחות מאוורר שקט. אלה בכלל לא הספקים שצריך להחשיב בחישוב... השגיאה בהערכה של הספקים של דברים אחרים במערכת גדולה יותר מהצריכה של מאווררים

לא נכון להסתמך על הנחות של "הוא לא יגיע לצריכה המקס" - בגלל תוכנות/משחקים שיוצאים, וגם בגלל שכ מסך היום מתוכננים בצורה שונה מבעבר :

תכנון בעבר :

לביצוע של הפקודה המסובכת ביותר נדרשים 250W. אם יריצו עליו ברציפות את הפקודות המסובכות ביותר הוא יצריך 250W, אם יריצו עליו פחות אז הוא יצרוך פחות. לכן TDP 250W

תוצאה : הכ מסך בדרך כלל צורך פחות מזה, לפעמים אם קפיצות לאזור ה 250W (לפי הפקודות שמגיעות אליו)

תכנון היום :

לביצוע הפקודה המסובכת ביותר נדרשים 450W. אם יריצו עליו ברציפות את הפקודות המסובכות ביותר הוא יצרוך 450W, לכן נוסיף בתוכו מערכת להשהיית ביצוע פקודות בשביל להכניס השהיה בין פקודות כאלה במקרה שהוא כן מקבל אותן אחת אחריי השניה. המערכת תגביל את הצריכה ל 250W. לכן TDP 250W

תוצאה : צריכת החשמל של הכ מסך יכולה להתייצב על 250W ממוצע לאורך זמנים ארוכים ברציפות, אם קפיצות ל 400 וקפיצות לצריכה נמוכה בהתאם כך שבממוצע יוצ 250W

שתיהם 250W, אלא שהחדש הוא "באמת" 250W

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שאלה למומחה האלקטרוניקה: אמרת שהכרטיסים המודרניים יכולים "לזנק" לעיתים ל400 וואט(זה כנראה מה שבאתרי סקירה מסוימים מכנים PEAK POWER), גם אם הצריכה המקסימלית ה"יציבה" היא למשל 250. מה קורה אם כך במצב כזה, כאשר לכרטיס יש 150*2=300 וואט משני חיבורי 8 פינים, ועוד 75 וואט מהלוח עצמו? הרי המקסימום שיתקבל זה 375 וואט, ולא 400. חח כל הסיפור הזה כזה מסובך.

בכל אופן כל הדיון הזה סטה מהכוונה המקורית שלי, כי לא הסברתי את עצמי כמו שצריך. אני אנסה שוב: ישנם ספקים די ישנים בשוק, כמו זה למשל: http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=1&lv1=6&no=16

הספק הזה מגיע עם 2 חיבורי 6+2 פינים, מה שמרמז על יכולתו, אבל הוא יצא לשוק פחות או יותר בשנת 2008, ואם אני זוכר נכון, לא היו אז שצרכו חשמל מפלצתי כמו חלק מהכרטיסים של היום. האם ייתכן שספק כזה לא יוכל להריץ R9 290?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התחממות והתקררות של חיבורים או רכיבים אלקטרוניים לוקחת זמן כי החומרים (ובפרט מתכות) סופגים את החום. לכן ההתחממות קשורה לזרם שעובר בממוצע (על פני כמה שניות או זמן ארוך יותר) ולא מושפעת מקפיצות מיידיות וקצרות של מילי שניות

מבחינת הקפיצות כל מה שמשנה הוא שהמתחים של הספק יהיו מספיק יציבים ולא יימשכו למטה גם כתוצאה מקפיצה כזאת. בשביל ספק איכותי אם קבלים תקינים זאת לא בעיה

אם הספק איכותי ומוציא מספיק זרם על ה 12V (ובמקרה של ספק שיש לו כמה מסילות, אותן מסילות שהכ מסך מנצל), לא תהיה בעיה, מקס' תשים מתאמים מחיבורי 6 pin ל 8 pin

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...