לוח אם למעבד intel i5 4690k 3.5 ghz תומך אוברקלוק - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

לוח אם למעבד intel i5 4690k 3.5 ghz תומך אוברקלוק

Aviad Cohen

Recommended Posts

שלום לכולם,

אני עומד לרכוש מחשב (בחלקים) שישמש אותי בכללי לאינטרנט סרטים וגם גיימינג..

רכשתי כבר מעבד i5 4690k וזיכרון של G.SKILL Sniper 8GB (2 x 4GB) 240-Pin SDRAM 1600 (PC3 12800)

אני צריך המלצות ללוח אם שיתאים לי, הבנתי שעם המעבד הזה עדיף לעשות אז אני אצטרך לוח שתומך באוברקלוק.

בגדול הכרטיס מסך שאני אמור לקנות זה R9 280X VAPORX אם זה משנה, וראיתי שיש הרבה לוחות אם עם 2 חריצי בלבד כלומר הזיכרון שכבר הזמנתי יגביל אותי בעתיד כי לא אוכל להוסיף לו במידה ויש 2 חריצים אז עדיפות ללוח אם עם יותר מ-2 חריצי ..

תודה מראש!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. המהרה היא אפשרות - גם אם הלוח, המעבד והקירור למעבד מתאימים להמהרה זה לא אומר שאתה חייב לבצע המהרה. במקרה שלך כבר קנית מעבד שמתאים להמהרה, אז כבר עדיף שיהיה לך לוח מתאים.

2. חוץ מלוח בעל 4 חריצי הרחבה לזיכרון ותמיכה בהמהרה, מה בדיוק אתה צריך מהלוח - כמה חיבורי 3.0? כמה חיבורי SATA? כמה חריצי הרחבה מסוג PCI Express X1? האם יש הגבלה בגודל (אולי בגלל המארז) כך שאתה מוגבל רק ללוחות בגודל Micro ATX? האם אתה צריך תמיכה במערך כרטיסי מסך? האם אתה צריך יציאת אודיו אופטית? אתה צריך להחליט מה בדיוק אתה צריך ורוצה מהלוח.

3. לא הגדרת מחיר ללוח - אני מניח שלא תרצה לוח שעולה 1000 ש"ח...

4. האם יש חנות מועדפת בה אתה מעוניין לקנות את הלוח? הסיבה שאני שואל היא שבכל חנות יש לוחות אחרים ולוח שמשתלם בחנות אחת לא בהכרח משתלם בחנות אחרת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. המהרה היא אפשרות - גם אם הלוח, המעבד והקירור למעבד מתאימים להמהרה זה לא אומר שאתה חייב לבצע המהרה. במקרה שלך כבר קנית מעבד שמתאים להמהרה, אז כבר עדיף שיהיה לך לוח מתאים.

2. חוץ מלוח בעל 4 חריצי הרחבה לזיכרון ותמיכה בהמהרה, מה בדיוק אתה צריך מהלוח - כמה חיבורי USB 3.0? כמה חיבורי SATA? כמה חריצי הרחבה מסוג PCI Express X1? האם יש הגבלה בגודל (אולי בגלל המארז) כך שאתה מוגבל רק ללוחות בגודל Micro ATX? האם אתה צריך תמיכה במערך כרטיסי מסך? האם אתה צריך יציאת אודיו אופטית? אתה צריך להחליט מה בדיוק אתה צריך ורוצה מהלוח.

3. לא הגדרת מחיר ללוח - אני מניח שלא תרצה לוח שעולה 1000 ש"ח...

4. האם יש חנות מועדפת בה אתה מעוניין לקנות את הלוח? הסיבה שאני שואל היא שבכל חנות יש לוחות אחרים ולוח שמשתלם בחנות אחת לא בהכרח משתלם בחנות אחרת.

ראשית תודה רבה על המענה המהיר והרצון לעזור,

כפי שוודאי שמת לב אינני מבין יתר על המידה בתחום, בתחילה תכננתי לקנות i5 4590 אבל בבלאק פריידי קפץ לי מבצע טוב של i5 4690k ב165$ אז הרגשתי שאני חייב לקנות, ידועים לי ההבדלים ביניהם ולכן אעדיף לקחת לוח מתאים לאוברקלוק וללמוד קצת על הנושא.

לגבי USB3 וחיבורי SATA אין לי כ"כ מושג לא נראה לי שקיימת דרישה מיוחדת במקרה הזה.. בעתיד ארצה לקנות כונן SSD אז יש לקחת את זה בחשבון..

המארז שככל הנראה אקנה הוא ZALMAN Z1 \ GX500, לגבי המערך כרטיסי מסך לא חובה אם זה מוזיל עלויות. מה זה יציאת אודיו אופטית?

בגדול אני לא מוגבל לחנות מסויימת אין לי בעיה גם לקנות מחנות , שמתי לב שSTARTPC זולים יחסית לשאר וככל הנראה את המארז למשל אקנה משם.

מחיר מקסימלי נראה לי בסביבות 500-600...כמובן אעדיף עסקה כדאית יותר ואם יש מעט פחות טוב בהרבה פחות כסף אשקול לקחת אותו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. גם ה Antec GX500 (קישור) וגם ה Zalman Z1 (קישור) תומכים בלוחות בגודל ATX, כך שמבחינת הגודל אין בעיה. אגב, אני הייתי מעדיף את ה Antec GX500 בגלל שיש לו גם פתחי איוורור בחלק העליון וגם מכיוון שיש לו 2 חיבורי USB 3.0 (ב Z1 יש 2 חיבורי USB 2.0 ואחד מסוג USB 3.0).

2. לפי מה שכתבת אין לך ממש דרישות מיוחדות מהלוח, אז למעשה כמעט כל לוח יתאים. עכשו זו שאלה של למצוא את הלוח המשתלם ביותר. ב 500-600 ש"ח אתה יכול לקנות לוח להמהרה בסיסית.

אם אתה רוצה לקנות מפלונטר, הייתי מציע ללכת על ה ASRock Fatal1ty-B85-Killer שעולה 452 ש"ח (קישור). אפשרות אחרת מפלונטר היא ה Gigabyte GA-Z87X-UD3H שעולה 442 ש"ח (קישור) - מדובר בלוח מאד עשיר בתכונות (מפוצ'ר) ושמתאים להמהרה בינונית ומעלה), אבל שים לב שמדובר בלוח משומש עם שנתיים אחריות במקום שלוש שנים.

אם אתה קונה את ה ASRock Fatal1ty-B85-Killer או את ה Gigabyte GA-Z87X-UD3H תדאג שתקבל אותו עם ביוס מעודכן בכדי שהוא יזהה את המעבד שלך.

אם אתה רוצה לקנות מ TMS, יש לך את ה MSI Z97-G43 שעולה 494 ש"ח (קישור), את ה MSI Z97 U3 PLUS שעולה 544 ש"ח (קישור) או את ה MSI Z97-G55 SLI שמתאים להמהרה בינונית ומעלה ושעולה 566 ש"ח (קישור).

אני לא רואה לוח משתלם במיוחד להמהרה מ StartPC.

את הלוחות הנ"ל בחרתי רק בגלל המחיר ומספר שלבי ייצור המתח למעבד. אתה צריך להתסתכל על הלוחות, לעבור על התכונות שלהם ולראות איזה מהם מתאים לך יותר. כמובן שיש גם לוחות נוספים המתאימים להמהרה (למעשה כמעט בכל לוח כיום ניתן לבצע המהרה), אך הלוחות הנ"ל הם אלו שנראו לי הכי משתלמים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם ה Z87-Extreme3 הוא לוח טוב והוא מתאים להמהרה בינונית, אבל בפלונטר יש לוחות קצת יותר משתלמים מבחינת הדרישות, שהן בעצם רק לוח שמתאים להמהרה ולא יותר מזה. כמובן שאם בוחרים בלוח הזה, או למעשה בכל לוח המבוסס על ערכת שבבים מסדרה 8 של (H81, B85, H87 או Z87), יש לוודא כי מקבלים אותו עם ביוס מעודכן בכדי שהוא יזהה את המעבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...
1. גם ה Antec GX500 (קישור) וגם ה Zalman Z1 (קישור) תומכים בלוחות בגודל ATX, כך שמבחינת הגודל אין בעיה. אגב, אני הייתי מעדיף את ה Antec GX500 בגלל שיש לו גם פתחי איוורור בחלק העליון וגם מכיוון שיש לו 2 חיבורי USB 3.0 (ב Z1 יש 2 חיבורי USB 2.0 ואחד מסוג USB 3.0).

2. לפי מה שכתבת אין לך ממש דרישות מיוחדות מהלוח, אז למעשה כמעט כל לוח יתאים. עכשו זו שאלה של למצוא את הלוח המשתלם ביותר. ב 500-600 ש"ח אתה יכול לקנות לוח להמהרה בסיסית.

אם אתה רוצה לקנות מפלונטר, הייתי מציע ללכת על ה ASRock Fatal1ty-B85-Killer שעולה 452 ש"ח (קישור). אפשרות אחרת מפלונטר היא ה Gigabyte GA-Z87X-UD3H שעולה 442 ש"ח (קישור) - מדובר בלוח מאד עשיר בתכונות (מפוצ'ר) ושמתאים להמהרה בינונית ומעלה), אבל שים לב שמדובר בלוח משומש עם שנתיים אחריות במקום שלוש שנים.

אם אתה קונה את ה ASRock Fatal1ty-B85-Killer או את ה Gigabyte GA-Z87X-UD3H תדאג שתקבל אותו עם ביוס מעודכן בכדי שהוא יזהה את המעבד שלך.

אם אתה רוצה לקנות מ TMS, יש לך את ה MSI Z97-G43 שעולה 494 ש"ח (קישור), את ה MSI Z97 U3 PLUS שעולה 544 ש"ח (קישור) או את ה MSI Z97-G55 SLI שמתאים להמהרה בינונית ומעלה ושעולה 566 ש"ח (קישור).

אני לא רואה לוח משתלם במיוחד להמהרה מ StartPC.

את הלוחות הנ"ל בחרתי רק בגלל המחיר ומספר שלבי ייצור המתח למעבד. אתה צריך להתסתכל על הלוחות, לעבור על התכונות שלהם ולראות איזה מהם מתאים לך יותר. כמובן שיש גם לוחות נוספים המתאימים להמהרה (למעשה כמעט בכל לוח כיום ניתן לבצע המהרה), אך הלוחות הנ"ל הם אלו שנראו לי הכי משתלמים.

קראתי קצת בפורומים, אני לא צריך לקחת לוח אם Z97 כדי לא להתקל בבעיות וע"מ שאוכל לבצע המהרה ברמה גבוהה?

בשבוע הבא אני באילת וחשבתי לקנות את ה z97x sli ב550 ש"ח למרות שאני לא מתכנן להשתמש ב CROSSFIRE..

כמו כן ראיתי שיש עכשיו מבצע בNEWEGG על הלוח Z97S Plus, איך הוא לעומת הגיגהבייט?

ראיתי שאחד ההבדלים הוא שבגיגהבייט יש 4 חיבורי SATA6 ובMSI יש 6 חיבורים, מה בדיוק השימוש שאוכל לעשות עם חיבורים אלו? למה אזדקק להם?

בנוסף, האם הSSD שנמכרים היום מגיעים עם משהו תואם ליציאת M2 הזו שמקבלים בלוח? מה הקטע איתה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. היום רוב הלוחות מאפשרים המהרה גם אם הם אינם מבוססים על ערכת השבבים Z87 או Z97. היכולת לבצע המהרה "כבדה" תלויה במספר גורמים - מספר שלבי ייצוב המתח למעבד, האפשרויות בביוס, איכות הרכיבים (ובעיקר המעבד), הקירור וכד'. במקרה כזה מומלץ להתייעץ בפורום אוברקלוקינג.

2. הלוח GA-Z97X-SLI (קישור) תומך ב SLI (מערך כרטיסי מסך של NVIDIA) וב CrossFire (מערך כרטיסי מסך של AMD). אין קשר בין התמיכות הנ"ל - בד"כ רוב הלוחות בעלי 2 חריצי הרחבה מסוג PCI-Express X16 יתמכו במערך CrossFire אבל לא בהכרח במערך SLI (זאת מכיוון שהתמיכה ב SLI עולה כסף וכן נדרש שחריץ ההרחבה השני מסוג PCI Express X16 יוכל לעבוד ב"מהירות" של X8).

3. בלוח GA-Z97X-SLI יש 6 חיבורי SATA3, כן חיבורי SATA Express ו M.2. בלוח MSI Z97S SLI Plus (קישור) יש 8 חיבורי SATA3 (שניים נוספים נובעים מבקר צד שלישי) בנוסף לחיבורי SATA Express ו M.2. חיבורי ה SATA משמשים לחיבור התקני איחסון, ובפרט דיסקים קשיחים, כונני וכוננים אופטיים.

4. חיבור ה M.2 גם הוא משמש לחיבור כונני , אך כוננים כאלו נראים פשוט כמו כרטיס הרחבה ולא כמו כונני מוכרים (כוננים בגודל "2.5 בצורת תיבה). החיבור הזה יועד במקור בעיקר למחשבים ניידים, ועדיין אין הרבה כונני שמתאימים לו. היתרון שלו, בדומה ל SATA Express, הוא בכך שהוא עושה שימוש בממשקי PCI Express, דבר שנותן רוחב פס גולמי של לפחות 10Gbps (בהנחה שנעשה שימוש ב-2 ממשקי PCI Express 2.0, רוחב הפס המעשי הוא 1000MB/s) וזאת לעומת חיבור SATA3 בעל רוחב פס גולמי של 6Gbps (רוחב פס מעשי של 600MB/s).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. היום רוב הלוחות מאפשרים המהרה גם אם הם אינם מבוססים על ערכת השבבים Z87 או Z97. היכולת לבצע המהרה "כבדה" תלויה במספר גורמים - מספר שלבי ייצוב המתח למעבד, האפשרויות בביוס, איכות הרכיבים (ובעיקר המעבד), הקירור וכד'. במקרה כזה מומלץ להתייעץ בפורום אוברקלוקינג.

2. הלוח GA-Z97X-SLI (קישור) תומך ב SLI (מערך כרטיסי מסך של NVIDIA) וב CrossFire (מערך כרטיסי מסך של AMD). אין קשר בין התמיכות הנ"ל - בד"כ רוב הלוחות בעלי 2 חריצי הרחבה מסוג PCI-Express X16 יתמכו במערך CrossFire אבל לא בהכרח במערך SLI (זאת מכיוון שהתמיכה ב SLI עולה כסף וכן נדרש שחריץ ההרחבה השני מסוג PCI Express X16 יוכל לעבוד ב"מהירות" של X8).

3. בלוח GA-Z97X-SLI יש 6 חיבורי SATA3, כן חיבורי SATA Express ו M.2. בלוח MSI Z97S SLI Plus (קישור) יש 8 חיבורי SATA3 (שניים נוספים נובעים מבקר צד שלישי) בנוסף לחיבורי SATA Express ו M.2. חיבורי ה SATA משמשים לחיבור התקני איחסון, ובפרט דיסקים קשיחים, כונני SSD וכוננים אופטיים.

4. חיבור ה M.2 גם הוא משמש לחיבור כונני SSD, אך כוננים כאלו נראים פשוט כמו כרטיס הרחבה ולא כמו כונני SSD מוכרים (כוננים בגודל "2.5 בצורת תיבה). החיבור הזה יועד במקור בעיקר למחשבים ניידים, ועדיין אין הרבה כונני SSD שמתאימים לו. היתרון שלו, בדומה ל SATA Express, הוא בכך שהוא עושה שימוש בממשקי PCI Express, דבר שנותן רוחב פס גולמי של לפחות 10Gbps (בהנחה שנעשה שימוש ב-2 ממשקי PCI Express 2.0, רוחב הפס המעשי הוא 1000MB/s) וזאת לעומת חיבור SATA3 בעל רוחב פס גולמי של 6Gbps (רוחב פס מעשי של 600MB/s).

לגבי הM2 אני מבין שכרגע זה לא כל כך פרקטי אלא יותר משהו שבעתיד ייכנס במחירים שפויים.

לגבי עניין ההמהרה כפי שאמרתי המעבד הוא i5 4690k ויהיה לו מאוורר D-15

למרות התשובה המפורטת לא הצלחתי להבין על מה אתה ממליץ אם בכלל? Z97\משהו אחר? דגם מסויים?

ואם יש לך המלצה גם בין הMSI לגיגהבייט המיוחסים בתגובה הקודמת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל, והייתי צריך לציין את זה קודם - לא נהוג לצטט תגובה שנמצאת ישירות מעל התגובה שלך (זה לא חוק או משהו, המטרה היא פשוט למנוע כפילויות והגדלת הדיון שלא לצורך).

בקשר לעניין עצמו:

1. אני מסיק שאתה מתכוון לבצע המהרה כבדה ("לסחוט כל טיפת ביצועים אפשרית מהמעבד") לאור העובדה שאתה מתכוון להשתמש בקירור כמו ה D-15 (במקור רצית המהרה קלה עד בינונית לכל היותר). במצב כזה יש חשיבות לאפשרויות ההמהרה שהלוח מציע. מכיוון שאני לא מומחה להמהרה (ובמיוחד לא להמהרה כבדה) אני לא מכיר את כל "האפשרויות הקטנות" בביוס שיכולות לעזור לסחוט עוד כמה MHz מהמעבד ואני לא יודע איזה לוח הכי מתאים מהבחינה הזו (יכול להיות שיש לוחות שיש להם ביוסים יותר טובים מבחינת האפשרויות שהם מציעים). לכן הצעתי לך להתייעץ בפורום אוברקלוקינג (אני פשוט רוצה שתיקח לוח שמתאים לרמת ההמהרה בה אתה מעוניין ואני לא בטוח שאני יכול להמליץ לך ב-100% על לוח להמהרה כבדה).

2. הכנתי לך טבלה המשווה בין שני הלוחות שציינת - ה GA-Z97X-SLI וה Z97S Plus מבחינת התכונות שלהם:

549181cb19c8b.png

אני הייתי בוחר בלוח של MSI פשוט כי הוא עשיר יותר בתכונות ("מפוצ'ר יותר") ובעיקר מכיוון שיש לו 8 שלבי ייצוב מתח לעומת 4 בלוח של Gigabyte, דבר שיעזור לקבל המהרה יציבה (במיוחד אם אתה מגדיל את המתח למעבד). מצד שני יש לציין כי כרטיס הקול בלוח של Gigabyte נחשב ליותר טוב. רק שיהיה ברור - הלוחות האלו הם סבירים להמהרה קלה עד בינונית. אני לא יכול להתחייב לך שלהמהרה כבדה הלוח של MSI יתאים לך (ובגלל זה הפנתי אותך לפורום אוברקלוקינג).

3. בקשר ללוחות אחרים להמהרה קלה עד בינונית - צריך להבין שהכל משתנה כל הזמן (המלאי בחנויות, שער הדולר, - שים לב שבטח יהיו לחג המולד בחו"ל וכד') וכתוצאה מכך מחירי הלוחות משתנים, אז יכול להיות שיהיו (או כבר יש) לוחות משתלמים יותרמאלו שהמלצתי עליהם לפני כשבועיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי הציטוט שלך קיבלתי.

לגבי סוג ההמהרה הרצוי אני בגדול אכן מתכוון לבצע ברמה בינונית אך לא רוצה לחסום אפשרויות ואם אפשר שיהיה לי פוטנציאל ליותר מזה בטווח המחירים של עד 600 שח אז סבבה.

השאלה שלי היא האם לדעתך אני חייב לוח מסוג Z97 או יכול להסתפק בציפסטים אחרים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עד לפני כחצי שנה, היית חייב לוח בעל ערכת שבבים Z87 או Z97 בכדי לבצע המהרה, אבל אז אינטל שיחררה את ה Pentium G3258 - מעבד פנטיום בעל מכפלה פתוחה (לציון 20 שנה למותג "פנטיום"). מכיוון שהמעבד הזה נועד ללוחות פשוטים יותר אך עדיין איפשר המהרה, נפתחה האפשרות החוקית (בהסכמים בין אינטל ליצרני הלוחות) לאפשר לכל הלוחות בעלי כל ערכות השבבים לבצע המהרה (טכנית, הייתה פירצה בהסכם בין אינטל ליצרני הלוחות שאיפשרה להפעיל את יכולת ההמהרה בלוחות שעשו שימוש בערכות השבבים לשוק העיסקי, ובפרט ה-B85). לכן, בהנחה שהביוס של הלוח מעודכן ומאפשר תמיכה במעבד ה Pentium G3258 ומאפשר את המהרתו, ניתן לבצע בלוח זה המהרה לכל מעבד מתאים (בעל מכפלת פתוחה). רק שיהיה ברור - הכוונה בהמהרה היא להעלאת מכפלת המעבד מעבר לזו שהוגדרה לו במפעל (רק עבור מעבדים המיועדים להמהרה ניתן להגדיל את המכפלה - במעבדים רגילים הדבר לא אפשרי).

העניין הוא שלמרות שניתן לבצע המהרה בכמעט כל לוח בעל תושבת 1150, לא בטוח שכדאי לעשות זאת - בלוחות הזולים יותר מערכת ייצוב מתח פחות טובה והאפשרויות בביוס מוגבלות. האם יש לוחות טובים שמתאימים להמהרה המבוססים על ערכת שבבים שאינה Z97 או Z87? כן (כבר הזכרתי את ה Fatal1ty-B85-Killer בהודעה קודמת בדיון הזה). האם הם מתאימים להמהרה כבדה? אני לא יודע - את זה צריך לבדוק עם מי שמתעסק בהמהרות כבדות. בסופו של דבר, בתקציב של 600 ש"ח אני לא בטוח שתצליח למצוא לוח שמיועד ממש להמהרה כבדה - אתה צריך לוח עם הרבה שלבי ייצוב מתח (8 או 12 לפחות), גופי קירור על הלוח, אפשרויות המהרה מתקדמות בביוס ואיכות רכיבים גבוהה יותר (אני מניח שערכות שבבים מסוג Z97 או Z87 עברה יותר בדיקות איכות מאשר ערכות שבבים מסוג H81 למשל, אבל אני לא יודע את זה בוודאות) ולוחות כאלה הם פשוט יקרים יותר. ל MSI ול יש לוחות דיי טובים מבחינת התכונות שלהם, שהם גם מבוססים על ערכת השבבים Z97 או Z87 וגם זולים יחסית. על לוחות של או לא הייתי חושב, אלא אם כן הם במבצע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...