הגיע הזמן - OC למעבד i5 3570K, כמה שאלות על OC - חדש בנושא - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הגיע הזמן - OC למעבד i5 3570K, כמה שאלות על OC - חדש בנושא

OhayoNB

Recommended Posts

היי,

אחרי שנה ו10 חודשים הגיע הזמן לעשות OC למעבד.. אני חדש בנושא ואין לי שום רקע על OC.. אז אצטרך את עזרתכם

קודם כל, זהו המפרט של המחשב שלי:

Intel i5 3570K 3.4Ghz s1155 6MB, GPU , Tray

Noctua NH-D14 CPU Cooler

Gigabyte Z77X-UD5H

G.Skill Ripjaws-X 2x4GB 1600Mhz PC3-12800 Kit CL9-9-9-24

MSI GTX 680 Lightning

Samsung HD103SJ 1TB

Crucial m4 2.5'' 128GB SSD MLC SATA III CT128M4SSD2

Antec High Current Gamer 620W Modular Active PFC 13.5cm PSU HCG-620M

Thermaltake ARMOR REVO

אני מעוניין לעשות OC למעבד, כי בקרוב (אחרי שאמכור את ה-GTX 680) אני הולך לקנות GTX 980 מסדרת ה-G1 של , ויכול להיות שיהיה לי צוואר בקבוק בכמה משחקים אז אני רוצה להמהיר את המעבד שלי..

יש לי כמה שאלות על Overclocking ..

1.בנוגע לספק כוח שלי, אני רואה פה מפרטי מחשב של חברים בפורום, ואני רוצה שאצל כולם הספק הוא 750 800 וגם 1000 ו1200 W .. האם OC מעלה את רמת הצריכה ויכול להיות שהספק שלי לא יספיק ?

2.בנוגע ל-OC עצמו, אני לא יודע כל כך איך נגשים לזה, ומה עושים בפועל, כשקניתי את המחשב עזרו לי פה בפורום ואמרו לי שהמעבד שלקחתי מאוד ידידותי שעושים לו OC, אז הוספתי וקירור ממש טובים כדי לעשות זאת, מה צריך לבדוק לפני שעושים OC למעבד?

תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 43
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

1. OC מעלה את צריכת החשמל במידה והעלאת מתח ברכיבים (מה שתזדקק לו בשלב מסוים) בכמה ? תלוי מאוד במערכת וכו, במקרה שלך המספק לא יגביל אותך.

2. ולפני שתתחיל באOC תקרא ותריץ חיפוש בפורום יש המון המלצות, קודם כל תכיר את החומרה שלך המעבד הלוח אם (קרא ובדוק את חוברת שלו, תכיר תביוס וכו) ומשם תמשיך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מבחינת הרכיבים לא תהיה לך שום בעיה לעשות למעבד הזה, הספק הוא מעל ומעבר והצריכה של המעבד לא תעלה בצורה משמעותית גם ב 1.3V ובתדר של עד 4.2GHZ

עד לא מזמן היה לי מעבד כמו שלך ולוח אם מאוד דומה של ג'יגבייט. האוברקלוק מאוד פשוט וההתעסקות שלך תהיה בעיקר במתח של המעבד. אולי תצטרך לגעת בעוד כמה מתחים אבל ממש בקטנה.

אני אישית בדקתי יציבות למעבד ב Prime 95 על Small FFTs למשך 24 שעות.

אני מציע לך לשים בתור התחלה את המעבד על 4GHZ לכל הליבות, ומתח של 0.05V מעל המתח של המעבד בסטוק (אם כי אפשר להשאיר את המתח בסטוק אולי ישחק לך המזל והמעבד יהיה יציב, רק במקום AUTO תכתוב את הערך ידנית) אם לא יציב תתחיל להעלות את המתח בהדרגה, אפשר בקפיצות של 0.01V עד שיהיה יציב. אם תרצה להעלות מעל 4GHZ תוכל להמשיך להעלות את המתח ב 0.01V או אפילו פחות מזה אם המעבד לא יהיה יציב במתח הקודם. אתה כבר תחליט לפי היציבות של המעבד.

לכל תדר חדש אני מציע לך לבדוק יציבות למשך שעה ולהמשיך הלאה אם המעבד היה יציב. כשתגיע לתדר שמספק אותך תעשה את הבדיקה למשך 12-24 שעות. תעקוב אחרי הטמפרטורות לכל הליבות, אם כי לא צפויות לך בעיות מהבחינה הזאת כי הקירור שלך מעולה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מבחינת הרכיבים לא תהיה לך שום בעיה לעשות למעבד הזה, הספק הוא מעל ומעבר והצריכה של המעבד לא תעלה בצורה משמעותית גם ב 1.3V ובתדר של עד 4.2GHZ

עד לא מזמן היה לי מעבד כמו שלך ולוח אם מאוד דומה של ג'יגבייט. האוברקלוק מאוד פשוט וההתעסקות שלך תהיה בעיקר במתח של המעבד. אולי תצטרך לגעת בעוד כמה מתחים אבל ממש בקטנה.

אני אישית בדקתי יציבות למעבד ב Prime 95 על Small FFTs למשך 24 שעות.

אני מציע לך לשים בתור התחלה את המעבד על 4GHZ לכל הליבות, ומתח של 0.05V מעל המתח של המעבד בסטוק (אם כי אפשר להשאיר את המתח בסטוק אולי ישחק לך המזל והמעבד יהיה יציב, רק במקום AUTO תכתוב את הערך ידנית) אם לא יציב תתחיל להעלות את המתח בהדרגה, אפשר בקפיצות של 0.01V עד שיהיה יציב. אם תרצה להעלות מעל 4GHZ תוכל להמשיך להעלות את המתח ב 0.01V או אפילו פחות מזה אם המעבד לא יהיה יציב במתח הקודם. אתה כבר תחליט לפי היציבות של המעבד.

לכל תדר חדש אני מציע לך לבדוק יציבות למשך שעה ולהמשיך הלאה אם המעבד היה יציב. כשתגיע לתדר שמספק אותך תעשה את הבדיקה למשך 12-24 שעות. תעקוב אחרי הטמפרטורות לכל הליבות, אם כי לא צפויות לך בעיות מהבחינה הזאת כי הקירור שלך מעולה.

תודה על התשובות המהירות,

taotao - אני מאמין שכולם התחילו oc מאפס, ולא ידעו כלום בנוגע לזה וכך גם אני, אז אתה ממליץ לעבוד לפי מדריך כלשהו או לפי סרטון ?

lavelle - תודה על התשובה המפורטת קודם כל, ולגבי ה-OC, מה הכוונה שאתה אומר יציבות ? כי הבאת לי פה תשובה של אנשים שכנראה יודעים מה זה ואני לא כל כך מבין..

עוד משהו, יש כמה סרטונים שיוטיוב של אנשים שעושים oc למעבד הזה עם לוח כמו שלי בדיוק, כדאי לעקוב אחריהם ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יציבות שזה שאתה מפעיל תוכנה שבודקת יציבות של המעבד (כמו שהבאתי לדוגמה את Prime 95, יש גם Aida64 ו OCCT) בכל הליבות או מעבד + במשך כמה שעות. חוסר יציבות יכולה להתבטא בתוכנת בדיקה שכותבת לך שגיאה כלשהי, מפסיקה לעבוד, המחשב קופא או עושה ריסטרט. בכל המקרים האלה ה OC לא יציב ואתה צריך להמשיך להעלות מתח או להוריד תדר כדי לייצב אותו, הכל לשיקול שלך עד כמה אתה רוצה להתקדם עם ה OC.

אין בעיה שתעשה את הOC לפי סרטונים של אנשים, בסופו של דבר תדע אם ה OC יציב כשתעשה למחשב בדיקת יציבות עם אחת התוכנות, המלצה שלי היא Prime 95 ל OC יציב ב 100 אחוז בכל מצב נתון, אבל זה לא חובה. יש גם אופציה לא לגעת בכלל במתחים ורק להעלות את המכפלה לכל הליבות לערך הרצוי לדוגמה 42 כדי להשיג תדר 4.2, כלומר להשאיר את המתח על AUTO, במקרה הזה המעבד יעלה לבד את המתח לערך הרצוי כדי להיות יציב. לא כולם ממליצים לעשות את זה כי המעבד לא תמיד מצליח לשמור על מתח דרוש, אבל לרוב זה מצליח, אם לא תחווה בעיות בשימוש היום יומי אז אין שום בעיה עם זה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממה שידוע לי(מהפלטפורמות הישנות) מתח אוטומטי בOC למעבד יגרום ללוח להפציץ מתח גבוה הרבה יותר ממה שהוא צריך כדי להיות יציב באותו התדר.

זה מתכון לצרות, ככה לא עושים OC.

זה כמו לעשות ניתוח עם מצ'טה וקלשון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אישית לא עשיתי OC ככה ולא ממליץ לעשות ככה OC, ראיתי כמה סרטונים ביוטיוב של כאלה שעשו ככה ולטענתם הכל היה יציב. קראתי גם הרבה בפורומים בחו"ל ושם כולם הגדירו מתת ידנית ולדעתי ככה גם צריך לעשות.

מה אתה מגדיר פלטפורמות ישנות? 3570K נכלל בהן?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל הפלטפורמות שעברו תחת ידי, או שהיו קיימים עד אז.

הלוח האחרון שלי הוא X58, ועדיין לא יצא לי לשחק עם OC בפלטפורמות החדשות יותר.

אני יודע שבאופן כללי זה אותו הסיפור גם עם פלטפורמות שיצאו אחר כך.

רק רציתי להשאיר מקום לאפשרות שאולי כן קיים איזה לוח חדש שיודע לעשות מתח אוטומטי בפחות בזבזנות והגזמה.

ממה שידוע לי לא רק שמתח אוטומטי מגזים ומייצר הרבה יותר חום, ועלול לקצר את חיי המעבד שיעבוד על מתח גבוה ממה שהוא צריך לOC, בלוחות מסויימים ו/או באופן כללי אנשים שעקבו אחרי זה דיווחו שזה לא יציב ומדי פעם נותן ספייקים גבוהים אפילו יותר!!!

זה ממש! לא בריא למעבד, ולא הייתי סומך על אף לוח, גם לא היקרים ביותר.

אני לא אומר שמתח ראשי אוטומטי בOC ישרוף את המעבד או יגרום לו נזק מיידי.

אבל כשמדובר בנזקים מצטברים ויציבות לאורך שנים על גבי שנים, וודאי שכדאי מאוד לצמצם את המתח והחום למינימום הנדרש לOC.

וטוב גם לדעת לעצור בהעלאת התדר של הOC כשהקפיצה הבאה בתדר דורשת משמעותית יותר מתח יחסית לקפיצות קודמות.

אוברקלוקר חכם עם נסיון של כמה וכמה פלטפורמות על לאורך 20 שנה, מכיר היטב את התופעות שיכולות לקרות בOC קיצוני לאורך השנים.

מעבד מסרב לעבוד יותר במתח רגיל, אפילו ללא OC.

מעבד רוצה יותר ויותר מתח עם הזמן, ומאבד יציבות.

להזגמות יש מחיר מצטבר.

לעומת זאת הOC המושלם הוא מכלול של איזונים בהם מותחים את המעבד בעדינות ומקצועיות מבלי לקרוע אותו.

יש אנשים שהפכו את התהליך לאומנות של ממש, בהקפדות מוגזמות אה לה גלאט .

שמתחילים בקפיצה אחת קטנה, ורק אחרי יומיים של עבודה כולל בדיקות מאמץ, מעלים עוד קפיצה קטנה, וחוזר חלילה.

הם מאמינים שבגלל שברמת המיקרו(או ננו) התדר המתח והחום גורמים להתרחבות, מבחינה פיזיקלית/פיזיולוגית יהיה יותר יציב ומוצלח לעשות הכל בהדרגה, ונשבעים בטיב התהליך והתוצאה.

אני לא מקפיד וטורח עד כדי כך.

בOC האחרון עשיתי זאת בשני קפיצות גדולות(בעיקר בגלל ששדרוג הקירור התעקב איזה שבוע).

וקצת TWEAKING בשלב הסופי לחלק מהמתחים המשניים, שאת רובם קבעתי גם כן ידנית.

השגתי יציבות מופלאה ואורך חיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יציבות שזה שאתה מפעיל תוכנה שבודקת יציבות של המעבד (כמו שהבאתי לדוגמה את Prime 95, יש גם Aida64 ו OCCT) בכל הליבות או מעבד + זיכרון במשך כמה שעות. חוסר יציבות יכולה להתבטא בתוכנת בדיקה שכותבת לך שגיאה כלשהי, מפסיקה לעבוד, המחשב קופא או עושה ריסטרט. בכל המקרים האלה ה OC לא יציב ואתה צריך להמשיך להעלות מתח או להוריד תדר כדי לייצב אותו, הכל לשיקול שלך עד כמה אתה רוצה להתקדם עם ה OC.

תיקון קטן, יציבות זה שהמחשב שלך עושה כל מה שאתה רוצה שהוא יעשה בלי תקלה. אם כל מה שאתה הוא לשחק, לבדוק רק בתוכנות כמו prime95 וכו' תהיה טעות. אם אתה מקודד כל היום, בדוק בתוכנה שמדמה את זה, או אפילו יותר טוב, פשוט תעבוד איתו ותראה.

אני כן ממליץ לעשות איזו בדיקה זריזה עם אחת התוכנות שצוינו, אבל בשביל החותמת הסופית פשוט תעבוד איתו ותראה איך הוא מגיב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש יציבות יחסית וחלקית, ויש יציבות מלאה.

חוץ מניסוי לצורך שבירת שיאים, אני לא רואה סיבה לכוון ליציבות חלקית.

יש יציבות כמעט מושלמת, שמחזיקה בשימושים שאינם עומס מקסימלי מתמשך.

יציבות כמעט מושלמת יכולה להיות מספיק טובה לרוב המשתמשים.

אך זו אינה רחוקה מיציבות מושלמת, אליה אפשר להגיע ברוב המקרים עם קצת FINE TUNING.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה הערך המוסף של "יציבות מושלמת" אם היא מבטאת משהו שמעולם לא תעשה עם המחשב שלך?

אני יכול לקחת את הרכב שלי, להגיע למהירות ממש גבוהה, לנסות לקחת סיבוב חד ולהתהפך. מה זה אומר? שהרכב לא יציב על הכביש? שהוא לא בסדר? או שאולי ניסיתי לעשות איתו משהו שאני לא עושה בדרך כלל ושאין סיבה שהוא יהיה מסוגל לעשות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יציבות "מלא" היא לבדוק את המערכת במצבי קיצון ולראות שהיא לא קורסת, ככה תדע שבמצבים "קלים" יותר הכל יתפקד מצויין, ויש הבדל בין לבצע משהו שהרכיב לא מיועד לו לבין לבצע משהו שהוא מסוגל ולדחוף אותו לקצה ואז הוא יקרוס.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל אתה לא באמת יודע מה יבוא מחר.

אתה גם לא יודע איך בדיוק חוסר יציבות מלאה תשפיע על מצבים של מאמץ שאתה כן עלול להגיע אליהם.

אחד הדברים שאני ממש לא אוהב בתעשיית הייצור המודרנית, שעכשיו כשיש להם את היכולת לחשב במדויק ולבדוק עמידות של החומר, יצרנים מייצרים מוצרים גבוליים שבכל חריגה או שימוש ממושך מתחילים להתפרק.

בעבר היו לוקחים מקדמי ביטחון של פי כמה וכמה משום שלא יכלו לחשב במדויק או לבדוק.

והמוצרים היו הרבה יותר חזקים ועמידים.

אותו הדבר לגבי יציבות מעבד, אתה רוצה להגיע ליציבות גבוהה ככל הניתן בזמן/מאמץ(משתמש) סביר.

ללא קשר לסוג המאמץ שאתה חושב שאולי תמצא עצמך עובד בו לעיתים רחוקות.

ואם אתה צופה מאמצים מקסימלים ממושכים וחריגים, אז וודאי שתרצה להשקיע אפילו עוד כמה שעות כדי לייצב את המעבד.

זה לא הגיוני לחפף תהליך יצוב OC במעבד שהולך להיות בשימוש במצב זה במשך שנים רבות.

אתה חושב שבמסוק אפאצ'י מחפפים את אלפי ההברגות?

מזכיר לי משהו שקראתי, לא זוכר איפה.

אולי זו בכלל היתה קריקטורה.

אדם רואה מכונאי מוציא ברגים מכנף מטוס ושואל למעשיו.

"אל תדאג, הוצאתי כבר מאה ברגים ולא קרה כלום".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...