בעיה שתמיד חוזרת על עצמה עם איזולירבנד - עמוד 2 - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

בעיה שתמיד חוזרת על עצמה עם איזולירבנד

card

Recommended Posts

תודה לכולם.

מתברר שהכרתי את סטלבנד, רק שלא ידעתי שקוראים לזה כך.

אגב טריק שהראו לי פעם,

הוא שאם המסלול בקיר הוא ארוך ויש הרבה חיכוך,

אפשר למרוח על הסטלבנד+החוטים קצת סבון כלים, ואז זה ממש מחליק בתוך הקיר.

דרך אגב

נסה את 3m או tesa

איפה אפשר למצוא בד"כ את 3M או Tesa?

אני שואל כי לפעמים אני צריך משהו בסגנון של איזולירבנד לא בשביל לבודד כמה חוטים, אלא בשביל לחבר דברים.

כמו סלוטייפ, רק חזק יותר.

(ואני לא רוצה שהדבק יימרח או שזה ייפתח אחרי כמה זמן)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בסבון משתמשים חשמלאים שלא מבינים איזה סיכון הם יוצרים בכך

חוטים עוברים בקלות ללא סבון בתעלה שלמה וחלקה. ואני אומר את זה בתור מי שבבית שלו משך 6x2.5 ויותר לתוך תעלות שהעבירו במקור 3x2.5 או 3x1.5, אחריי ששברתי קירות בפינות שבהם חיברו צינור לצינור בתוך הקיר וסידרתי את הצינור שם כמו שצריך (אחרת גם השתאלבנד לבדו לא היה עובר). בלי טיפה של סבון

כשבתעלה יש משהוא שמפריע - חדירת בטון, קצה פלסטיק של צינורות שמחוברים בתוך הקיר (מה שלא אמור להיות מהתחלה) וכדומה אבל לא חמורה מספיק כדיי למנוע לגמרי העברה של החוטים, יש סיכוי קטן שהוא ישרוט את הבידוד של החוטים - לפעמים עד לנחושת, לפעמים לא (אבל כתוצאה מהמתיחה בנקודה שבה הפלסטיק נחרש יהיו מיקרו סדקים שכן יגיעו לנחושת), בין אם יש סבון או לא

כשהחוטים פגועים בצינור ויבשים, לא קורה כלום - הצינור מפלסטיק, אפילו אם יש חדירת בטון קטנה היא לא ממש מוליכה, ואם 2 חוטים נפגעו עדיין יש עומק לשריטה בבידוד שלהם, זה לא שנחושת נוגעת בנחושת. לא יקרה להם כלום

כשהחוטים מרוחים בסבון, ייתכנו תופעות מעניינות, נדירות, אבל שלא היית רוצה בקירות של הבית שלך :

הסבון יוצר קרום מוליך שיש לו התנגדות, שיישאר להרבה שנים (הוא לא הולך להתייבש בצינור סגור), מצפה את החוטים לכל האורך, ונספג לכל המקומות הדקים כמו לעומק השריטה. במקומות שבהם החוטים עברו על חדירת בטון למשל, הבטון מנגב את הסבון מהחוטים שעוברים בלחץ כלפיו - מה שחתך את החוטים עכשו עומד בתוך כתם גדול של סבון, וסיכוי גבוה שהנקודה הפגועה בבידוד של החוטים גם שם. אם הסבון הגיע למוליך של הפאזה (או למיקרו סדקים, שייתכן שהוא יחלחל גם אליהם), הוא יעביר ממנו זרם - לתוך שריטה דומה בחוט ניוטראל או אדמה, לתוך חדירת הבטון (שעכשו מוליכה כשהיא רטובה מהסבון), וכדומה

קרום של סבון מוליך זרם קטן כל הזמן, שלא מספיק להקפיץ את המפסקים בלוח חשמל - גם לא 30mA שיקפיצו את הפחת. בזרם הקטן, שיכול להתחיל מפחות מ 1mA, קורות תופעות של פירוק אלקטרוליטי (arc tracking) - הזרם מפרק את הסבון, אחריו מגיע גם לפלסטיק של החוטים ומפרק אותו ליסודות. היסודות שיש בבידוד של חוט חשמל הם פחמן, מימן וכלור. הגזים נפלטים החוצה, הפחמן נשאר על החוטים. פחמן הוא מוליך גרוע, וביחד אם הפלסטיק שעדיין לא נשרף, נפח הבידוד של החוט הופך להיות נגד שיש לו התנגדות גבוהה ומעביר זרם קטן. נגד שמקבל מתח מתחמם, ובמקרה של חוטי חשמל גם התהליך של הפירוק ממשיך ומאיץ את עצמו אם הזמן - נוצר יותר פחמן והנגד מוליך זרם גדול יותר

בהתחלה אין כל סימן חיצוני לבעיה. אחריי כמה חודשים או שנים, אם היה אזור שבו התרחש תהליך כזה, נוצר קצר, או הזרם מתקרב ל 30mA ומתחיל להקפיץ באקראיות את הפחת, או יוצר אזורים בקיר שמחשמלים כשנוגעים בהם

הסקוטצ החום-שקוף (ועמיד בטמפ' של מאות מעלות) שבו משתמשים בתעשיית אלקטרוניקה נקרא polyimide, מוכר יותר כ kapton. הוא חומר שונה לחלוטין מאיזולירבנד. ולא משתמשים בו לבידוד של חוטים אלא להדבקה על משטח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לאבא סוברו B4 2009 אפור וחצי מהחיים שלו עמד בשמש

לפני שנה החלפתי סטריאו והתקנתי מגבר.

כל הצמות מתחת לדאשבורד עטופות באיזולירבנד - הייתי בשוק

אבל !! איזולירבנד רחב וגמיש, הורדתי אותו שומדבר לא היה מגעיל ודביק התחברתי לכבלים שאני צריך והחזרתי אותו בחזרה.

לפני חודש התקנתי עוד משו וכשניכנסתי שוב מתחת לדאשבורד ראיתי שהוא מודבק שלם ולא זז מילימטר

אז יש איזולירבנד ויש איזולירבנד

לפני שנתיים קניתי איזו בהכל בשקל כזה .. הלחמתי איזה כבל מתח 12V וכשחיברתי לחשמל האיזו נמס והעלה עשן

בדקתי עם מולטימטר והדבק שעל האיזו הוליך חשמל עם התנגדות של איזה 100 אוהם ל5 סנטימר של דבק ... מצחיק ?

מה היה קורה אם הייתי סוגר עם זה 220 ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טירוף

קודם כל HeatShrink באמת פותר את הבעיה שהעלית במקרה השני, כיוון שאין לו דבק..

אבל נחמד שבאוטו היה סוג שהחזיק כל כך טוב, ואפילו לא השאיר מריחה של דבק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל !! איזולירבנד רחב וגמיש, הורדתי אותו שומדבר לא היה מגעיל ודביק התחברתי לכבלים שאני צריך והחזרתי אותו בחזרה.

לפני חודש התקנתי עוד משו וכשניכנסתי שוב מתחת לדאשבורד ראיתי שהוא מודבק שלם ולא זז מילימטר

לפני שנתיים קניתי איזו בהכל בשקל כזה .. הלחמתי איזה כבל מתח 12V וכשחיברתי לחשמל האיזו נמס והעלה עשן

בדקתי עם מולטימטר והדבק שעל האיזו הוליך חשמל עם התנגדות של איזה 100 אוהם ל5 סנטימר של דבק ... מצחיק ?

אכן בתחום האוטומטיבי משתמשים באיזולירבנד ייעודי לעטיפת צמות חשמל העשוי Cloth Fabric ולא מ-PVC. גם פה יש כמה סוגים שמתאימים לתא המנוע או לתא הנוסעים.

בערב אני אעלה תמונה של החומר שברשותיי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

cloth fabric הוא לא סוג של איזולירבנד ובכללי לא חומר שמיועד לשמש כבידוד, הוא חומר להחזקת הצמה ביחד ולהגנה עליה משפשוף. קיים גם cloth fabric מוליך שמשמש במקביל לסיכוך של החוטים שעוברים בו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נכון מאוד ולא כתבתי שהאיזולירבנד משמש לבידוד קווי חשמל חשופים. איזולירבנד הוא מונח כללי המשמש את חברי הפורום וגם מכונאים מכירים רק את המונח הזה לכן כתבתי איזולירבנד.

אני רכשתי את החומר בכדי לעטוף צמות ברכב וגם צנרת גומי שנוגעת בדפנות הרכב ויוצרת רעש.

שימוש נוסף שמצאתי לחומר הוא עטיפת כבלי קואקס אשר מחוזקים בעזרת אזיקןנים לאנטנה שבניתי. החומר מונע פציעת כבל הקואקס על-ידי אזיקון במידה ומהדקים את האזיקון חזק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם תרצה יש לי גליל בודד של איזולירבנד בדיוק כמו של ייצרני הרכב תוצרת TESA למכירה ברוחב של 15 או 19 מילימטר באורך של 25 מטר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פעם מישהו נתן לי איזו של דייר (deer) והוא הרבה יותר טוב מכל איזו אחר שניסיתי.

אבל אין לי מושג איפה למצוא אותו.

פעם גם מישהו פתח פה דיון ושאל איפה ניתן למצוא.

בכל מקרה מאז מצאתי וקניתי שניים:

http://www.ebay.com/itm/Duct-tape-Deer-Brand-Tape-Black-1-9-mm-x-2-m-one-direction-roll-/221498182722?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3392520c42

אחלה דבר, למרות שאני לא משתמש בזה הרבה... בעיקר שרניק טיובס

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...