הרפתקאות בנסיון לשדרג לוח x58 מ6 ל-18 גיגה זכרון - אולי יעזור למישהו בעתיד - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הרפתקאות בנסיון לשדרג לוח x58 מ6 ל-18 גיגה זכרון - אולי יעזור למישהו בעתיד

nissim tr

Recommended Posts

אהלן

רציתי לשתף אתכם בקשיים שנתקלתי בהם בזמן שדרוג זכרון לצ'יפסט האמור.

מה שמיוחד בצ'יפסט הזה הוא היכולת והייעוד שלו ושל מעבדי הi7 שהתאימו לו לעבוד עם זכרון ב-triple channel

כלומר מקבלים את הביצועים הטובים ביותר כשמתקינים את הזכרון בסטים של שלוש.

הלוח שלי הינו ה gigabyte x58a-ud3r

הוא מגיע עם 6 סלוטים של זכרונות ומוצהר במפרט שלו כי הוא יודע לשאת עד 24 גיגה של זכרון - 6x4gb

לי היו 3 סטיקים של 2 גיגה והלחטתי עקב שימוש בתוכנות כבדות לשדרג זכרון.

בהתחשב בכך שהזכרונות היום די זולים חשבתי להוסיף 3 סטיקים של 4 גיגה להרחבת נפח ל18 גיגה.

עקב כך שסטים של 12GB כבר מזמן לא נמכרים קניתי סט של 4x4GB

- התזמונים של הסט החדש פחות הדוקים.

- מתח עבודה של הזכרונות הישנים וחדשים הוא 1.5

- תדר עבודה מוצהר של הקיטים הישן והחדש 1600 כאשר המעבד מסוגל 1066 בסטוק ללא אובר (וזה התדדר בו אני עובד)

משום שהיו לי הסטיקים של 2gb מותקנים בסלוטים 0,2,4 התקנתי שלוש סטיקים ב-1,3,5

ואז התחילו הבעיות:

- הBIOS זיהה רק 6 גיגה (?) החלטתי בכל זאת להכנס לראות מה קורה במערכת ההפעלה

- הwindows זיהה 18 אבל הצהיר שהוא יכול להשתמש רק ב6 מתוכם 18.0gb 6.0 gb usable

- CPU-Z זיהה נכון את כל הסטיקים.

חזרה ל-.

- ב"סטטוס מערכת" מוצג הדבר המוזר מאוד הבא:

סטיקים מותקנים:

5 4 3 2 1 0

4096 2048 4096 2048 4096 2048

סטיקים מאופשרים - enabled:

5 4 3 2 1 0

- - - 2048 2048 2048

כלומר, הוא השתמש בסטיק הראשון של ה2 גיגה, בסטיק השלישי שהוא גם 2 גיגה, ובחצי (!) מהסטיק השני שהוא של 4 גיגה.

הסטיקים הבאים בתור משום מה לא נגישים. מה שנקרא, wtf

ניסיתי כל דבר שקשור לתזמונים, מהפעלת XMP עד להזנת תזמונים ידנית בהתאם לסט החלש יותר (החדש) - שום השפעה.

חפרתי ברשת, מצאתי כל מיני עצות. בכמה מקומות ראיתי אנשים שהזדהו כעובדי g.skill (יצרן הזכרון שקניתי) שטענו שיש להרים מתח בשם qpi/vtt (עד כדי 1.35 או אפילו 1.45 - במקום היה לי פחות מ1.2) וגם טיפה לזכרונות (מ1.5 ל1.6)

qpi/vtt בדור המעבדים של שלי זה (מסתבר) מתח נפרד לבקר הזכרון שמובנה במעבד. כביכול, כאשר יש 6 סטיקים ועוד לחלקם בנפח גבוהה הטענה של הבחור מg.skill היא שהבקר "לא סוחב" וצריך לתת לו קצת מיץ.

ניסיתי להרים קצת מתחים בעדינות אבל זה לא ממש עזר. אז החלטתי לשדרג לגרסה האחרונה ולנסות שוב משם.

או קיי, אז יש כלי מובנה בbios לשדרוגים, q flash. אבל, הוא לא היה מוכן לשדרג משום שהקובץ החדש היה בנפח 2 מגה ומה שהיה כבר בפנים היה 1 מגה.

בלית ברירה שדרגתי דרך bios@ מתוך מערכת ההפעלה.

בשלב זה המחשב לא עשה boot יותר ואחרי כמה דקות של ייאוש שמתי לב לקול צפצוף דק העולה מן המארז. "הזכרון לא מותקן טוב" על פי ספר הלוח.

הוצאתי את כל הזכרונות כולם, התקנתי רק את החדשים ב4 הסלוטים הראשונים. קיבלתי 16 גיגה בדואל צ'אנל במקום 18 גיגה בטריפל.

שיפור מסוים, אני מוכן להתפשר - שזה ישאר ככה לאור הבלאגן שהיה לפני... הbios זיהה את כל ה4 בלי בעיות. לא היה צורך להתעסק עם מתחים.

מערכת ההפעלה משום מה זיהתה 16 אבל הצהירה שרק 7.5 בשימוש, לשימחתי העניין נפתר ע"י שיחרור תזמונים (נתתי לזכרונות את התזמונים שאמורים להיות עבור תדר 1600, משום מה הbios בחר תזמונים הדוקים מאוד לפני כן)

אם אני ארגיש ממש משועמם אולי אני אנסה להכניס שוב את הסטיקים של ה2, בינתיים 16gb זה מספיק לשימושים שלי...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עשיתי load optimized defaults כמה פעמים לפני שדרוג הביוס. בלוח קיים לחצן איפוס ביוס ע"ג הפאנל האחורי ליד חיבורי הUSB (אחלה רעיון ואני לא מבין למה זה לא היה ככה מאז ומעולם בכל הלוחות) השתמשתי בו לאחר שדרוג הביוס והוא לא ממש עזר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...