פרופ' שביט: להחזיר עברית לשלטי עסקיים - עמוד 3 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

פרופ' שביט: להחזיר עברית לשלטי עסקיים

Dark_Phantom

Recommended Posts

• תגובות 49
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

נכון,

עוד חברות עם שמות טובים בעברית : "ורד הגליל", "פרי גליל", "עתיד מחשבים", "קרביץ" "סטימצטקי" .

(קשה למצוא, יותר קשה ממה שחשבתי, זה עצוב!)

אני רק רוצה להביא כאן מספר דוגמאות לשמות עבריים של חנויות:

עלית, אסם, חצי קופה, מתאים לי, המשביר למחסני אופנה עוד רבים.....

אולי אתה צריך לקנות מיני...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מי אמר שאלו שמות טובים? הויכוח הזה הוא טיפשי ונועד על מנת למשוך תשומת לב.

מי זו בכלל הפרופ' הזו? מי שם אותה למחליט???

אז גם אני אצא בהצהרה: אני אורי, מהנדס, מצהיר בזאת כי שמות לועזיים טובים לעם היהודי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מי אמר שאלו שמות טובים? הויכוח הזה הוא טיפשי ונועד על מנת למשוך תשומת לב.

מי זו בכלל הפרופ' הזו? מי שם אותה למחליט???

אז גם אני אצא בהצהרה: אני אורי, מהנדס, מצהיר בזאת כי שמות לועזיים טובים לעם היהודי.

אף אחד לא אמר שאלה שמות מוצלחים יותר מנוקיה או לג'נרל מוטורס, אבל אלה שמות עבריים של חברות מאוד

מצליחות, ומוכיחות שאפשר לקרוא לחברה שלך בשם עברי ולהצליח יפה מאוד. כמדומני יש אפילו מוצרי עלית ואוסם

בחנויות בחו"ל.

אגב, הנה עוד שמות מוצלחים : תנובה, שטראוס, מי עדן, נביאות........

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איך שינוי זה בכלל יתרום לתרבות פה ?

זה שהחנויות יהיו בעברית אנשים יתחילו לדבר עברית רהוטה יותר ? , יכתבו בלי שגיאות כתיב ...

שום דבר לא ישנה פה , אבל אם הם כבר קוראים לחנויות שלהם כמו בארצות הברית אז לפחות שיביאו שירות כמו שם ...

כי השירות בארץ לא מתקרב לארה"ב .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא התכוונתי לכך שלא ראיתי את הדוגמאות, התכוונתי לכך שלא ראיתי מה שאתה מכנה "מספיק דוגמאות" לשמות יצירתיים בעברית.

"ורד הגליל" ו-"פרי הגליל" - איפה המקוריות?

"קרביץ", "שטראוס" ו-"סטימצקי" - אתה רציני? זה נראה לך מילים בעברית? אני אפתח חנות ואקרא לה "מרחסין", וואו, באמת שם מקורי בעברית.

"עלית" - איפה העברית פה?

"המשביר למחסני אפנה" - שוב, איפה המקוריות? זה נגזר מ"המשביר" שנקרא כך בדיוק בגלל חוסר מקוריות.

"עתיד מחשבים", "אסם", "חצי קופה", "מתאים לי" - מילא.

60% מהדוגמאות שנתת נוגדות את הטענה המקורית שלך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקי, אולי קרביץ וסטימצקי זה לא שיא העברית, אבל עדיין אני מעדיף את זה על פני

Super Books בע"מ..

פרי הגליל וורד הגליל- מה בדיוק רע? שם קליט, עברי....מקורי לאו דווקא אומר משהו מסובך אלא לעתים פשוט,

נוח וקליט. מה רע?

עלית- זה לאו דווקא חייב להיות שם עברי תקני, וראיציה ושינוי אפשרי בהחלט, מכאן עלית- משהו נעלה, עליון, איכותי..

משביר למחסני אופנה- אוקי, לא מקורי כמו אולי אסם או תנובה, אבל עדיין חנות מצליחה, אופנתית, שקיימת עשרות שנים...

הטענה המקורית שלי הייתה שאפשר לקרוא לחנויות בשמות עבריים בלי שום רגשי נחיתות מול אחיהם הלועזים. ככל שירבו חנויות

כאלה כך יותר טוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה כך יהיה יותר טוב? מה זה משנה בכלל אם החנות נקראת Books או "הרבה-ספרים-במבצע-בואו-זה-מגניב"? למה שמישהו יטרח וינסה להמציא שם קליט בעברית אם הוא יכול לקחת בקלות רבה יותר מילים מלועזית (כמו עלית, שהיא לא מילה בעברית) ולחבר שם שיגרום למי ששומע אותו להתעניין?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

English is catchy and simple and in a lot of cases it's easier to pronounce in comparison to hebrew.

The names of businesses has to do with the situation of the Hebrew language (which has horrible annoying grammar), no one really speaks proper Hebrew according to all of the absurd rules of the academy anymore.

Suggesting that you should force people to name their business in one way or another is outrageous not to mention against the freedom of expression..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הקשר הוא שישראל מאבדת לאט לאט מהמרקם האותנטי שלה ודומה עם כל יום שעובר יותר ויותר לארה"ב.

שמעתי את זה לפני 10 שנים, אני שומע את זה היום וסביר להניח שאני אשמע את זה גם בעוד 50 שנה, וגם אז זה יהיה שטויות.

על סמך מה אתה אומר את זה? במה בדיוק אנחנו דומים לארה"ב? יש לנו 50 מדינות? אנחנו מדינה של מהגרים? המטבע הרשמי שלנו הוא הדולר האמריקאי? לנשיא שלנו קוראים בוש? שם הבירה שלנו הוא וושינגטון? אנחנו משתמשים בטנקי האברמס? אולי כששר החוץ יהיה אתיופי גם אז תתרעם ותטען שאנחנו מאבדים את המרקם האותנטי שלנו ונהיים דומים יותר ויותר לארה"ב, כי גם שם שר החוץ (קולין פאוול) הוא שחור?

אם הבסיס היחיד לטענה שלך הוא שקיימים בארץ עסקים רבים ששמם נגזר מלועזית, אז זה בסיס רעוע מאוד, בשפת המעטה. מאיפה לך שאנחנו לא דומים לאנגליה? או לקנדה? או לאוסטרליה? או לדרום אפריקה או לכל מדינה אחרת שבה אנגלית היא השפה הרשמית? מה האובססיה עם ארה"ב? אני מבין שהרבה יותר קל לזרוק לאוויר ססמאות נבובות ולהעמיד פנים שאלו טיעונים מבוססים כאשר בעצם אין לדברים שום שחר ושום יסוד מאשר להעלות טיעון אמיתי, אבל בכל זאת אפשר להתאמץ טיפה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הקשר הוא שישראל מאבדת לאט לאט מהמרקם האותנטי שלה ודומה עם כל יום שעובר יותר ויותר לארה"ב.

המרקם ה"אותנטי" היחידי של הוא העדות!!! וזה בדיוק הדבר שכולם מתרעמים עליו, ובמיוחד המזרחיים מתרעמים עליו כל פעם שמזכירים עדות או משהו שקשור לעדות. העדות זה הדבר היחידי שמקשר בין לאותנטיות, כי בישראל אין שום דבר אותנטי. זה קיבוץ גלויות מכל העולם שהתיישב בישראל. והדבר היחידי שמנסים להעלים מפה כל הזמן זה בדיוק זה - העדות/עדתיות שזה גורם לגזענות, וניסו להעלים את זה מאז הקמת המדינה עם כור ההיתוך שניסו ליצור פה. אז אל תזרקו מילים כמו אותנטיות כי זה בדיוק מה שכולם לא רוצים שיהיה פה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא רק בתחום שמות לועזים אנחנו יותר ויותר דומים לאמריקה. כמעט בכל תחום חיים. בין אם זה תרבות הקניונים

או ג'אנק פוד,ממשיך בשמות חנויות כמו "סופר סנטר" ו"מגה" , שלא לדבר על תרבות האם.טי.וי והמוזיקה, סדרות

טלוויזיה יותר ויותר מעבר לים(לא שיש לי משהו נגד 24 או דומיהם) בלי הרבה השקעה ביצירה מקומית, ערבוב שפות

(נוער היום מדבר עברית קלוקלית מעורבת עם אנגלית לעתים קרובות, וזה גם לעתים מתבטא בכתבות ברשת, באתרים

כמו וואלה, נענע וכו'...), אמנים בתחומים שונים מנסים להדמות לעמיתיהם מאמריקה(רוני---> מקבילה של בריטני ספירס),

יצירות מקומיות נזנחות כמעט(מי פה ראה סרט ישראלי לאחרונה או קנה דיסק של אומן ישראלי), הכל מיובא ונקנה מארצות

הברית.

נכון, מדינות רבות מושפעות מארצות הברית, תרבות הקניות וכו'...אך במדינות אירופה למשל יש גם תרבות מקומית-

עשיית ומוזיקה שמפורסמים בכל העולם, מוצרים שאופיינים ומזוהים עם אותה ארץ(יין הצרפתי, סצנת הדוגמנות באיטליה),

זהות מקומית וגאווה. בצרפת למשל מתייחסים בבוז לאמריקזציה ולג'אנק פוד, ואחת הסיבות העיקריות להיווצרותו של אירו

היא התחזקות כלכלת אירופה מול זו של ארצות הברית ומציאת תחלפוה הולמת של דולר אמריקאי, עוד צעד של מדינות אירופה

להגיד לאמריקה- תודה, אבל לנו יש מטבע משלנו, כלכלה משלנו ותרבות משלנו.

בארץ לאומת זאת כמעט ולא רואים כל סמלל גאווה לאומית, אולי חומוס וטחינה והאלימות והברבריות של תיירים ישראלים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...