הגנת surges/spikes למחשב, מוצר\יצרן איכותי - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הגנת surges/spikes למחשב, מוצר\יצרן איכותי

dor9

Recommended Posts

שלום,

לפני כמה ימים המחשב שלי נשרף: יצא ניצוץ רציני מה- בעת שלחצתי על כפתור ההדלקה (שמובנה ב-PSU) שליד שקע הכוח (בעת שהמחשב היה כבוי).

כיוון שזה קרה במקביל לפעולת המזגן, וכיוון שהייתה בעיית כוח במסך ממש שבועיים לפני כן, הגעתי למסקנה שהמזגן גורם לכל זה..

עכשיו כשלמדתי את הלקח שלי אני מחפש מגן טוב מפני surges/spikes שיהיה מיועד למחשב\מסך ושאר מוצרי אלקטרוניקה.

קודם אציין את הקונפיגורציה הנוכחית של חיבורי הכוח שלי:

Power_Config.gif

נתתי קידומת של 'U' לכל שקע של כוח, וקידומת של 'M' לכל רב-שקע.

'M1' מחובר לשקע כוח יחיד שבקיר.

תוכלו להמליץ לי מוצר או יצרן איכותי המגן מפני נחשולים ושאר מזיקים?

הספק הנצרך ע"י המחשב 500W (ספק הכוח נותן למחשב 400W, נצילות מובטחת 80%)

ע"י שאר המוצרים (מלבד מזגן):

מסך בסביבות 30W,

רמקולים בסביבות עד 300W.

המזגן זה 1 כוח סוס, אז בסביבות 1KW.

אני מעוניין להגן גם מפני נחשולי מתח שנוצרים ברשת החשמל בבית וגם מפני נחשולים שנוצרים ע"י המזגן.

בהתחלה חשבתי לקנות UPS אבל ראיתי את המחיר המטורף אז אני מקווה שיש מוצר טוב אחר.

בסה"כ אל אכפת לי שהמחשב יתכבה, העיקר שהרכיבים בו לא יישרפו.

תודה רבה!

עריכה:

גם מה דעתכם על "מגן הברקים" של Hyundai HYEMP601SIL ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המקרה האחרון לפחות נראה כמו בעיה בספק עצמו, אם כן, מגן או UPS לא היה מונע את זה....

מזגן יוצר קפיצת מתח בזמן הכיבוי שלו. בכיבוי רגיל הקפיצה לא יוצאת מהמזגן אפילו ולא גורמת לבעיה, כי הניתוק קורה בתוך המזגן. היא כן יוצאת במקרה שמנתקים למזגן את המתח מבחוץ. למשל אם המזגן והמחשב מחוברים על אותו שקע ומסיבה לשהיא קופץ המפסק של החדר בלוח חשמל, קורה מצב שבו המזגן נכבה (בגלל קפיצת המפסק) תוך כדיי שהוא עדיין מחובר ביחד אם המחשב, ואז הקפיצה שלו יכולה לעבור למחשב

אני ממליץ לא לחבר מזגנים ומחשבים על אותו שקע ובכלל להימנע ממצבים שבהם קופץ מפסק בלוח חשמל, מעבר לזה שבדרך כל הוא קופץ כשהזרם גבוה מידי בשביל החוטים בקירות, הקפיצה של המפסק מאפשרת למתחים ךלא נשלטים לעבור בין מכשירים שונים שהיו באותו חדר (אם קופץ מפסק של החדר) / בית (מפסק של הבית), וזה בגלל האפשרות של ניתוק משותף של המזגן והמחשב ולא בגלל שסתם המזגן עובד ומייצר קפיצות מתח

אם יש לך בעיה כללית של נפילות/שינויי מתח (קורה הרבה שאתה רואה בהירות של מנורות ליבון משתנה למשל ?) תבדוק מאיפה הן נגרמות - יכול להיות חיבור לא תקין בלוח או באחת מהקופסאות למשל, ואז הבעיה היא שחיבור לא תקין הוא סכנת שריפה ולא שהוא יכול לדפוק את המחשב. חוצמזה, המגינים האלה לא מיועדיםן לסנן מתח בעייתי. הם מיועדים להגן לעיתים רחוקות אם קורה משהוא ואם זה בתחום היכולות של המגן, לא בתור הגנה קבועה שנדרש ממנה להגיב למשהוא לעיתים קרובות

אתה יכול לפרק את המסך והספק ולבדוק מה בדיוק נשרף בהם ? (תמונות ?)

מגן 1 של HYUNDAI שראיתי פתוח (תודות למשתמש אחר כאן בפורום ששלח תמונות) לא אהבתי בכלל, זה היה הדגם אם מנורות משולשות. הדגם אם השקע העגול - לא יודע, לא ראיתי כזה פתוח עדיין

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. היו לי 3 מגינים של יונדאי, פשוט זבליים

ובכל מקרה לאחר כ 3 חודשים, הלדים פשוט נשרפים ואז אין לך חיווי כלל מה המצב.

2. חשבת על חיבור ישיר של המזגן לחשמל, עשיתי כזה בסלון ומאז אין קפיצות מתח...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

(קורה הרבה שאתה רואה בהירות של מנורות ליבון משתנה למשל ?) תבדוק מאיפה הן נגרמות - יכול להיות חיבור לא תקין בלוח או באחת מהקופסאות למשל, ואז הבעיה היא שחיבור לא תקין הוא סכנת שריפה ולא שהוא יכול לדפוק את המחשב.

הקטע של בהירות משתנה של נורות ליבון לא קורה.

הבדיקה של החיבור הלא תקין מתבצעת בארון החשמל?

אתה יכול לפרק את המסך והספק ולבדוק מה בדיוק נשרף בהם ? (תמונות ?)

הסתכלתי המון ולא ראיתי שום רכיב שרוף.

הניחוש שלי זה שהשנאי נשרף, והמק"ט שלו הוא TM-09175. (המסך זה T240)

לעניות דעתי, השנאי נדפק והוא מתחמם נורא, כך שהפלסטיק שעוטף אותו נשרף (ובאמת יש ריח חריף של פלסטיק שרוף כשהמסך פועל).

באותו הרגע שהתקלה התרחשה, הבהירות במסך ירדה בפתאומיות, לכן השנאי כנראה אחראי לאספקת מתח לפיקסלים(?), ואז הכל מתחבר...

אבל שוב אני כמובן לא מומחה, זה רק השערות.

2. חשבת על חיבור ישיר של המזגן לחשמל, עשיתי כזה בסלון ומאז אין קפיצות מתח...

אכן זה מה שאעשה בסוף.

בהתחלה חששתי מהקרינה, כי אם אחבר את המחשב והמזגן לשקעים נפרדים אז תקע המחשב יחובר לשקע שליד הראש שלי כשאני יושן. אבל אז הבנתי שהקרינה ממש לא משמעותית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חיבור לא תקין יכול להיות בכל מקום שבו יש חיבורים, החל מהעמודים של חברת חשמל בחוץ, קופסאות וארונות חשמל בדרך ללוח שלך, בתוך הלוח, קופסאות חיבורים בתוך הבית, השקע עצמו.....

יש לך סימנים כלשהם לחיבור לא תקין ? - בהירות משתנה של מנורות או נפילות מהירות כאלה, נפילות מתח, הפעלות מחדש פתאומיות של המחשב, ריח של שרוף לייד הלוח או מקומות חיבור אחרים...... אם לא אז כנראה שהבעיות לא נגרמות בגלל חיבור כזה (יכול להיות שיש בעיה באיזה שהוא חיבור, אם איכות העבודה של חשמלאים חיבורים לא תקינים הם דיי נפוצים, אבל שהחיבור לא קשור לספק שנשרף)

שנאים דיי לא נדפקים בקלות, בדרך כלל נדפקים רכיבים אחרים בספק (או שהתכוונת "שנאי" = כל הספק ?) ויכולים לגרום לכל סוגי התקלות האפשריות. בכל מקרה תפתח, תצלם באיכות גבוהה ונראה, מקס' נראה על התמונות איפה תוכל לתקוע מולטימטר כדיי לבדוק רכיבים ספציפיים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חיבור לא תקין יכול להיות בכל מקום שבו יש חיבורים, החל מהעמודים של חברת חשמל בחוץ, קופסאות וארונות חשמל בדרך ללוח שלך, בתוך הלוח, קופסאות חיבורים בתוך הבית, השקע עצמו.....

יש לך סימנים כלשהם לחיבור לא תקין ? - בהירות משתנה של מנורות או נפילות מהירות כאלה, נפילות מתח, הפעלות מחדש פתאומיות של המחשב, ריח של שרוף לייד הלוח או מקומות חיבור אחרים...... אם לא אז כנראה שהבעיות לא נגרמות בגלל חיבור כזה (יכול להיות שיש בעיה באיזה שהוא חיבור, אם איכות העבודה של חשמלאים חיבורים לא תקינים הם דיי נפוצים, אבל שהחיבור לא קשור לספק שנשרף)

שנאים דיי לא נדפקים בקלות, בדרך כלל נדפקים רכיבים אחרים בספק (או שהתכוונת "שנאי" = כל הספק ?) ויכולים לגרום לכל סוגי התקלות האפשריות. בכל מקרה תפתח, תצלם באיכות גבוהה ונראה, מקס' נראה על התמונות איפה תוכל לתקוע מולטימטר כדיי לבדוק רכיבים ספציפיים

לא שמתי לב לסימנים שציינת של חיבור לא תקין.

היה אצלנו חשמלאי כמה פעמים לביצוע עבודות כלליות והוא לא ראה בעיה או משהו (אם הייתה בעיה הוא היה אומר, איש טוב שאפשר לסמוך עליו). למרות שכמובן הוא לא בדק בכל מקום אפשרי כי זה כנראה דורש עבודה רבה.

ב-"שנאי" התכוונתי ממש לרכיב הבודד, ולא כל הספק.

צילמתי כמה תמונות:

מבט על החלק האחורי של המסך, לאחר הורדת המכסה האחורי:

קישור לתמונה בגודל מלא

DSC03194.jpg

החלק האחורי, לאחר הוזזת בלוק הכרטיסים:

קישור לתמונה בגודל מלא

DSC03196.jpg

בלוק הכרטיסים (מבט על צד ה-PS), כרטיס ה-Power בצד שמאל:

קישור לתמונה בגודל מלא

DSC03197.jpg

מבט ממוקד על צד ה-PS של כרטיס ה-Power:

קישור לתמונה בגודל מלא

DSC03199.jpg

מבט עליון של צד ה-CS של כרטיס ה-Power (אפשר לראות את השנאי בצד שמאל למעלה, מלבן אופקי גדול ושחור):

קישור לתמונה בגודל מלא

DSC03200.jpg

מבטים מהצדדים של כרטיס ה-Power:

קישור לתמונה בגודל מלא

DSC03201.jpg

קישור לתמונה בגודל מלא

DSC03202.jpg

קישור לתמונה בגודל מלא

DSC03203.jpg

קישור לתמונה בגודל מלא

DSC03204.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה השנאי של התאורה, לא של כל המסך - הוא לא יכול להיפגע מקפיצת מתח כי הקפיצה אמורה לעבור את כל הספק כדיי להגיע אליו, מה שלא ממש הולך לקרות, ואם קורה אז זה ישרוף את כל הספק

מה שכן, השנאים האלה פחות אמינים מאלה של הספק (הצהוב) והם כן נשרפים, ככה בדיוק כמו שקרה אצלך. בדרך כלל בגלל בעיה בשנאי עצמו ולפעמים בגלל מנורה שרופה

תוודא שאין בפאנל מנורה שרופה (היה גוון ורוד בתצוגה לפניי שהוא נשרף ?) ותחליף את השנאי, רק תוודא שלשנאי החדש יש קוטביות יציאות זהה כי זה קריטי בשביל משוב תקין במעגל (תסתכל לאיזה כיוון מגולגלים כל הסלילים)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תוודא שאין בפאנל מנורה שרופה (היה גוון ורוד בתצוגה לפניי שהוא נשרף ?) ותחליף את השנאי, רק תוודא שלשנאי החדש יש קוטביות יציאות זהה כי זה קריטי בשביל משוב תקין במעגל (תסתכל לאיזה כיוון מגולגלים כל הסלילים)

לא שמתי לב לגוון ורוד בשום שלב. אולי הוא היה קיים מילישניות לפני התקלה ואז נעלם? בכל אופן לא ראיתי..

ניסיתי להחליף את השנאי בשיטה שכתבת בהודעה הזאת, ע"י שימוש במלחם 30W ומצית, זה לא הצליח, בעייתי מידי בעיקר בגלל שלרכיב יש 6 פינים וגם כי אין לי שואב בדיל.

צילמתי את החלק שמדגיש בעיגולים אדומים את הפינים של רכיב השנאי, ראה תמונה (התמונה צולמה לפני כל ניסיון הלחמה בשיטה שכתבת).

בניסיון הראשון שעשיתי, בטעות שרפתי חלק מה-PCB. אח"כ הבנתי איך להיזהר אבל עדיין קשה להוריד את הבדיל ובכלל את הרכיב.

פשוט אבקש עזרה ממעבדת מחשבים שבסביבה. אני מניח שזה יכול לעלות בסביבות ה-100 שקל, ואז הרכיב עוד כ-40 ש"ח ..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני כן הצלחתי להוציא כזה. יש לו 6 רגליים שעושות משהוא, אתה יכול להלחים רגל ולמתוח קצת את ה PCB בצד שלה, להחים רגל אחרת וכו... או אם השנאי הלך בכל מקרה, תחתוך את הרגליים ותלחים החוצה את מה שנשאר מהן.....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני כן הצלחתי להוציא כזה. יש לו 6 רגליים שעושות משהוא, אתה יכול להלחים רגל ולמתוח קצת את ה PCB בצד שלה, להחים רגל אחרת וכו... או אם השנאי הלך בכל מקרה, תחתוך את הרגליים ותלחים החוצה את מה שנשאר מהן.....

בעצם טעיתי, מסתבר שלרכיב יש 10 רגליים! 6 גדולות ועוד 4 קטנות. ראה תמונה.

זה עדיין בעייתי אפילו אם אחתוך כי נשאר בדיל בחור שלא יוצא..

אני מעדיף לשלם קצת ושעדיין יהיה סיכוי שהמסך יעבוד מאשר שאעשה פאשלה ואז אין סיכוי שאחזיר אותו :)

למרות שיותר כיף לעשות את זה בעצמי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש כמה שהן "כפולות". עדיין, לא כזה הבדל....

תחתוך, תלחים החוצה כל רגל - תחזיק אם פלאייר ותמשוך, ואז תנקה את החורים אם שואב בדיל, הוא עולה 20 שקל... (ה "מזרק")

יש כמה חורים שתקוע בהם כמו ניט כזה, הוא נמצא שם כדי לחזק את החורים ואתה לא צריך להוציא אותו, הרכיב נכנס דרכו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 חודש מאוחר יותר...

תודה רבה לך 11010010110, זה עובד :)

הזמנתי רכיב מחו"ל בפחות מ-40 שקל, החלפתי, הפעלתי, והכל עובד מצוין.

אין ריח שרוף והמסך פועל כמו שצריך כבר כמה ימים.

אילולא השיטה שציינת עם המצית לא הייתי עושה את זה..!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...