חישוב עלות שימוש במוצר - עמוד 3 - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

חישוב עלות שימוש במוצר

ToMeRv32

Recommended Posts

שכחת שלטרמוסטט אינספור מצבים...

יש ימים חורפיים שבהם אני באמת תוהה:

1. מה ההבדל בצריכה בין מצב 1/2/3, כשהטרמוסטט באותו מצב?

2. אולי יתכן שיהיה יותר זול להפעיל את הרדיאטור על מצב 3 כשהטרמוסטט במצב נמוך?

3. אולי זה דווקא במצב טרמוסטט מסויים, אך במצבים אחרים לא?

4. מה כדאי יותר; רדיאטור פועל כל הזמן בחום נמוך, או ממותג בחום גבוה?

5. האם דיוק הטרמוסטט משתנה בין חימום איטי למהיר יותר? כלומר, האם ההיסטרזיס שלו שונה ברמות חום שונות?

6. האם הפרדוכס שדווקא בימים קרים כשמפעילים את הרדיאטור בחום גבוה, הטמפרטורה החיצונית הקרה יותר, כמעט חסרת משמעות לגביו, כי הוא ממילא נמצא בהפרש טמפרטורות גבוה מאוד מהסביבה - מתקיים?

עריכה: ההודעה הזו אשכרה נתנה לי את החשק לחבר רדיאטור למיקרובקר שיחליף את הטרמוסטט ותוך כדי כך לקבל סטיסטיקה מדוייקת. אך מצד שני, כשיחובר אליו מיקרו בקר, יהיה מתבקש לשלוט עליו בצורה מדוייקת בחיתוך הסינוס כמו דימר :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 37
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

בהתחלה הצריכה היא זאת של הגוף חימום (החדר לא הגיע לטמפ' ניתוק של התרמוסטט), כמובן שאם גוף חימום אם הספק גבוה יותר החדר יתחמם מהר יותר

לאורך זמן (כשהחדר בטמפ' הסופית, זאת שסביבה התרמוסטט נדלק ומתבכה) נוצר מצב של איזון, כלומר מה שהרדיאטור לוקח = מה שנפלט מהחדר. עכשו, מה שנפלט מהחדר תלוי ליניארית בהפרש הטמפרטורות בין החדר והבחוץ (כשאחת קבועה על ידיי התרמוסטט ואחת אמרנו שניקח את המקרה הממוצע, כלומר - ההפרש שווה)

במצב היציב יהיה שונה בכך שבהספק נמוך של גופי החימום התרמוסטט יידלק ליותר זמן בכל פעם, בהספק גבוה התרמוסטט יידלק לזמנים קצרים יותר בהתאמה

נכון שיכולות להיות תופעות משניות שייצרו הבדל אבל אני ממש לא מצפה שהוא יהיה משמעותי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יכולים להיות הבדלים משמעותיים.

לדוגמה, ביום קר מפעילים את הרדיאטור בעוצמה נמוכה, וטרמוסטט במצב גבוה. במצב הזה גוף החימום לא יופסק אף פעם, וגם טמפרטורת החדר לא תעלה בהרבה.

לעומת זאת בחום גבוה, הטרמוסטט כן יכבה את גוף החימום, החדר יתחמם הרבה יותר, ו(יתכן ש) העליה בצריכת החשמל תהייה באחוזים בודדים לעומת פעולה רצופה בחום נמוך, כך שיש ניצול טוב יותר של אנרגיה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במצב היציב צריכת החשמל תהיה תלויה ליניארית בהפרש הטמפרטורות. ככל שהוא גבוה יותר כך הצריכה גבוהה יותר. אני לא רואה סיבה שבטווח הארוך (ממוצע לאורך זמן במצב היציב) זה ישנה איזה מגופי החימום מופעל

עכשו אם מפעילים גוף חימום חלש שלא מצליח להגיע לטמפ' הניתוק, הטמפ' בחדר תהיה נמוכה יותר והצריכה נמוכה יותר בהתאמה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש עניין של נצילות. אני לא יודע בוודאות, אבל זכור לי שלגוף חימום גדול/חזק יותר, נצילות טובה יותר. יתכן שאני מתבלבל עם נורות ליבון, שם בוודאות הנצילות גבוהה יותר, ככל שההספק גדול יותר.

קיצור, יותר מדי משתנים שצריך להתחשב בכולם. יתכן שההפרש באחוזים לא גדול, אבל אם נניח שזה רק 10% יהיה אפשר לחסוך כך מאות שקלים בחורף שלם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אולי לא כתבתי את זה נכון. לא נצילות גוף החימום, אלא נצילות הרדיאטור כולו טובה יותר בשימוש בגוף חימום גדול.

אם נניח יחובר לרדיאטור גוף חימום של 20W, לא ניתן יהיה לחוש בשינוי טמפרטורה כלשהו על פניו. אולי מד רגיש יראה עשירית מעלה או שתים. לעומת זאת, אם גוף החימום יהיה עצמאי, יהיה ניתן להרגיש את חומו בבירור, ואף להפוך אותו למחמם כוסות. מה שלא ניתן יהיה ברדיאטור. זה נכון שלאורך זמן לא אמור להיות הבדל בטמפרטורת החדר, והוא יתחמם בצורה שווה בכל צורה של גוף החימום (כל עוד הוא לא מבודד) אך בחום הישיר והמידי, יהיה הבדל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל אנרגיה שנכנסת לרדיאטור, הופכת ב 100% לתוספת חום/טמפרטורה בחדר. אם החדר הגיע לטמפ' מסויימת זה לא משנה איך זה קרה מבחינת הפרטים המדוייקים של גוף החימום....

השיקולים שלך נראים לי כמו משהוא שתופס יותר לחימום לא אחיד, דברים כמו מפזר חום / מקרין אינפרא / וכו - אלה שבהם החדר הוא לא פשוט נפח אחיד של אוויר אם האנרגיה הסגולית שלו.....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...