איזה ספק טוב יותר? - עמוד 2 - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

איזה ספק טוב יותר?

saarxee

Recommended Posts

באמת שאני לא בטוח בפירוק הספק, קראתי גם במקורות נוספים שהדבר אינו בטיחותי ואף מסוכן, במיוחד כשמדובר בספק ג'נרי ולא יציב.

במידה ונדלג על הספק, איך ממשיכים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שלא תחשוב לרגע שפירוק של ספק הוא פעולה בטיחותית. הוא לא. בדיוק כמו שלעמוד על קצה של גג בלי מעקה הוא פעולה לא בטיחותית (אתה יכול ליפול - אם תלך קדימה כמובן), או להרים את המחשב הוא פעולה לא בטיחותית (יכול ליפול לך על הרגל). לבטיחות מירבית, רצוי שלא תפרק את הספק רצוי שלא תפרק את המחשב אלא תקרא לטכנאי מחשבים מוסמך שיבוא אליך לתקן את המחשב. במחשבה שניה אוליי לא רצוי שיהיה לך מחשב, לך תדע מה אתה עלול למצוא באינטרנט ואיזה נזקים פסיכוליגיים יקרו לך....

אתה אומר ש "במיוחד כשמדובר בספק גנרי" אתה אוליי רומז שאתה מתכוון לפרק את הספק תוך כדיי שהוא מחובר לחשמל ? אם לא, איך בדיוק זה משנה אם ספק גנרי הוא יציב או לא ? הוא לא מופעל כשאתה מפרק אותו.... (וגם אם כן, מה לדעתך יקרה ? בתוך הספק לא יושב פיקאצ'ו ומחכה להזדמנות להוציא ברק דק וארוך מכוון אליך)

אז אל תפתח את הספק כשהוא בחשמל

לענייננו, כשתפתח בחירוף נפש של ממש את הספק תראה שיש 2 קבלים עגולים גדולים בצד אחד של המעגל. 2 הקבלים הנל, צלע הקירור שצמודה אליהם, מה שנמצא לייד הקבלים ולפניי הצלע הנל, ושקע כניסת המתח זה איזור שמחוץ לתחום גם כשהספק מנותק מהחשמל (למרות שגם שם צריך לדחוף ידיים בדרך מאוד ספציפית כדיי קבל זרם, זה לא כזה פשוט). כל היתר - ובפרט החוטים שיוצאים מהספק לתוך המחשב - נמצאים באיזור של מתח נמוך

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי, בהזדמנות אני אוציא את המכסה (זה בטוח לגמרי לגעת במכסה, נכון?) ולא אגע כלל בתוך הספק עצמו.

האם אני אצליח להחזיר את המכסה שלו לאחר מכן? אני לא ארצה להסתבך.

אני תכננתי לנתק את כל החיבורים שלו מהמחשב, להוציא את הברגים ורק כשהוא ממש בחוץ ומנותק מהחשמל, רק אז לפתוח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בתור אחד שחטף כמה זרמים טובכים בחיים, הרבה יותר ממה שספק ממוצע יכול ליצר ושרד לספר את זה, אני אומר לך שאין לך ממה לפחד.

חוץ מזה שאם תפרק ספק כאשר הוא לא מחובר לחשמל וגם אם תתחיל לבעוט בו או להשפריץ מים לא יקרה לך שום דבר. אתה צריך חשמל בשביל זה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בתור אחד שחטף כמה זרמים טובכים בחיים, הרבה יותר ממה שספק ממוצע יכול ליצר ושרד לספר את זה, אני אומר לך שאין לך ממה לפחד.

חוץ מזה שאם תפרק ספק כאשר הוא לא מחובר לחשמל וגם אם תתחיל לבעוט בו או להשפריץ מים לא יקרה לך שום דבר. אתה צריך חשמל בשביל זה...

גם אם הספק לא מחובר לחשמל, עדיין הוא יכול להתחשמל מקבל שאגר מתח(מניסיון).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בכל מקרה אני לא מתכנן לגעת בשום דבר פנימי שבו... במידה ואני נוגע בקופסת המארז עצמה, לא יכול להיווצר שום נזק, נכון?

אני חושב שמחר ארכוש משחה טרמית בכ-30 שקלים ואבדוק אם הבעיה נפתרה, למרות שהמעלות גבוהות יצא לי לגעת בצ'יפסט והוא לא היה חם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם אם הספק לא מחובר לחשמל, עדיין הוא יכול להתחשמל מקבל שאגר מתח(מניסיון).

זה לא יהי מספיק חזק כמו להכניס מזלג לשקע =P. חוץ מזה שכמה לחיצות על כפתור הפעלה (Fאשר המחשב לא מחובר לחשמל) אמורות לפרוק אותו סופית

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הוא יכול להתחשמל אם הוא מצליח לגעת במתח שנטען בקבלי מתח גבוה. איזה קבלים כאלה יש שם :

הקבלים האלקטרוליטים :

כשהספק מחובר לחשמל בכל אחד מהם יש 170V (בטור 340V), על כל אחד אמור להיות נגד, כך שתוך 2 דקות הקבלים נפקים למתח שלא ניתן להרגיש (כל קבל 330uF, נגד 150K, תעשו את החישוב לבד). אבל הספק גנרי ולכן לא הייתי בונה על זה שהנגדים שאמורים להיות בכלל נמצאים שם אני יוצא מהנחה שהם לא

בספק יש מעגל 5VS שממשיך לעבטוד מהקבלים האלקטרוליטים עד כמה שהוא יכול, בדרך כלל הוא יפרוק אותם למשהוא כמו 50-100V עד שהוא יפסיק לעבוד, וזה בכל מקרה קורה הרבה יותר מהר מהפריקה דרך הנגדים של ה 150K. גם לחיצה על המפסק הפעלה תוריד את הספק למשהוא דומה (הוא יתכבה ברגע שהמתח ביציאה יירד לערך שהו לא יכול להמשיך להפעיל את הציפ של עצמו)

אז אחריי לא הרבה זמן מרגע כיבוי הספק (הרבה יותר מהזמן שלוקח לפרק את הספק מהמארז ולפתוח אותו) יש שם 100V. זה עדיין יכול לתת זרם אבל זה לא 300V

בספקים קצת יותר טובים יש גם קבליי X ו Y. קבליי X נפרקים דרך המיישר לתוך הקבלים האלקטרוליטים ולכן גם המתח עליהם מוגבל גם הוא למשהוא כמו 100V. קבלי Y נשרים טעונים בכל ה 340V אבל יש להם קיבול קטן. בסך הול גם בלי X וגם Y הם אם קיבול קטן כך שהם יכולים לעקוץ אבל לא נראה לי שיותר מזה

עכשו מה נשאר לנו : כמה קבלים שיכול להיות עליהם כ 100V, והדרך היחידה לחטוף את זה היא געת במוליכים שלהם. המוליכים שמחוהרים אליהם זה הראשים המתכתיים (ה Xים) של הקבלים עצמם, ה 4 דיודות של המיישר (אם נוגעים בצד שצמוד לקבלים), מפסק 120/240, והצלע קירור של צד מתח גבוה (אם נוגעים בה ועוד משהוא בו זמנית)

הקטע שצריך דיי להתאמץ כדיי לדעת בדברים האלה, צריך דיוק דיי טוב כדיי לגעת למשל ב 2 צדדים של ה 4 דיודות ובמקומות הנכונים כך שתיגע ב + ו -.... לא ממש ריאלי אם לא מנסים בכוונה. השקע של כניסת המתח מחובר לכל קבלי הסינון אז הוא יכול לתת עקיצה אבל הקבלים יתרוקנו, והדיודות לא יאפשרו לזרם של הקבלים האלקטרוליטים להגיע לשם

יצא לי להתחשמל מספקים כאלה כן מהקבלים הלקטורוליטים (ישירות, וכשהם במתח המלא שלהם) - אני כן רואה סיבה להיזהר מזה, אני חושב שאם מתחשמלים מזה אם 2 ידיים זה כן יכול להיות מסוכן, אבל זהו. לפתוח ספק ולצלם כמה תמונות פחות מסוכן מללכת לעמוד על צוק בטיול כדיי לצלם כמה תמונות, אבל זה למה שהוא נעשה הרבה יותר טבעי בלי לאכול על זה .....

ההתייחסות לסכנות של חשמל צריכה להיות רצינית יותר בכמה מקרים אחרים והם : 240V (כי זה זרם שממשיך להגיע ולא קבל שנפרק וזהו), CRTים (כי יש שם באמת מתחים גבוהים), אנרגיה גבוהה (כשדברים יכולים באמת להתפוצץ כשמקצרים אותם) וקרינה (סוגים מסוימים של מנורות), מה שיש כאן זה לא אף אחד מהמקרים האלה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא, אני לא מבין. למה שהם לא יפרקו אחרי ניתוק החשמל ועד שמפרקים את הספק? יצא לי לפתוח ספק של 1000, לנקותו אותו, להחליף מאוור ולהחברו מחדש ואפילו לא טרחתי לנסות ולפרוק מתח. לרגע לא חשבתי שארגיש זרם כלשהו..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מצאתי פעם מכונת גילוח של פיליפס שמישהו זרק(דגם טוב), פתחתי אותה כדי לראות בעין אם אני מזהה למה היא לא עובדת, בטעות נגעתי

באחד הקבלים וקיבלתי זץ משהו טוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש 2 דברים שיכולים לפרוק את הקבלים : bleeder (נגד פריקה) - פשוט נגד של 150K שמחובר במקביל לקבל במעגל, ומעגל ה 5vs שממשיך לעבוד מהמתח של הקבלים עד כמה שהוא יכול כשמנתקים את המחשב מהחשמל

הנגדים של 150K לבד אמורים לפרוק את הקבלים למתח שלא ניתן להרגיש במשהוא כמו 2 דקות. אבל לך תדע אם היצרן של הספ הגנרי החליט לחתוך עלויות ולא שם אותם, אז אין לך את הנגדים האלה

המעגל של ה 5vs הוא ממותג, הוא יעבוד ל עוד המתח שם מספיק כדיי שהוא ייצר את הפולסים שלו, והוא יפסיק לעבוד ברגע שהמתח יגיע למתח המינימום שלו - בין 50-100V ברוב המקרים. ברגעשהמתח מגיע לרמה הזאת הספק 5vs מתכבה ולא מושך יותר זרם מהקבלים

אין משהוא אחר שירוקן אותם לכן 2 הפקטורים האלה יקבעו באיזה מתח הם נשארים אחריי סיום כל התופעות. בספק ללא נגד פריקה הקבלים יישארו טעונים למתח שבו הספק עצמו הפסיק לעבוד -כ 50 - 100V

האם אתה נגעת בקבלים כפירקת את הספק ? יתכן שלא. האם היה שם נגד פריקה כמו שצריך להיות ? כנראה שכן, אם הספק שלך היה איכותי ולא גנרי אני מניח שהיו שם נגדי פריקה כמו שצריכים להיות והם פרקו את הקבלים, וכן הלאה

אני בדרך כלל מפרק פקים בלי לחכות 2 דקות ובלי כלום, פשוט לא נוגע במוליכים באיזור המתח הגבוה. אלא אם ראיתי שיש שם נגדי פריקה אז אני מניח שהוא כבר פרוק מספיק כדיי שלא יתן חישמול רציני, ואכן במקס' שיצא לי זה "להרגיש זרם" אבל לא יותר מזה. הספק אם הקבל שהיה טעון ב 340V היה משמעותית יותר "טוב"

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מצאתי פעם מכונת גילוח של פיליפס שמישהו זרק(דגם טוב), פתחתי אותה כדי לראות בעין אם אני מזהה למה היא לא עובדת, בטעות נגעתי

באחד הקבלים וקיבלתי זץ משהו טוב.

בגלל טעונה אולי?

ביעסתם אותי לגמריי. עד היום הייתי מפרק דברים על ימין ועל שמאל. לרוב אני עושה כמה דברים בו זמנית (לשתות בירה, לעשן, לדבר בטלפון) מעולם לא התחשמלתי. זה לא שאני מבין בחשמל, נהפוך הוא..פשוט פעם אמרו לי, תפרוק מתח על ידי לחיצות כאשר המכשיר מנותק ויהיה בסדר. עכשיו שסיפרתם לי ש אני צריך בכל מקרה להזהר, אני בטח אתחשמל (מרפי מישהו?)

101010, אתה יכול להראות של ה-bleeders?

פעם אחרונה שחטפתי חשמול היה כשנשבר לי מפצל שקעים והוא נשאר חשוף ברובו. יום אחד החלטתי להחליף אותו אבל מכיוון שהיו מחוברים אליו דברים, התחלתי לנתק אותם והגעתי למסך שהיה מחובר בחלק השבור. תפסתי את השקע בשביל למשוך את התקע ממנו וחטפתי את הזרם של החיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש כמה דברים שבאמת צריך להיזהר מהם בצורה רצינית. ולא כולם קשורים למתח גבוה - בהתנעה של אם כבלים ניתן לעשות שטויות הרבה יותר מסוכנות ממה שניתן לעשות אם ספק של מחשב ואם המפצל שקעים החשוף שלך, למרות שהמתח שם הוא רק 12V...

ספקי כוח ממותגים - נכון, צריך להיזהר בכל מקום אבל הרבה יותר קשה להיפגע מאחד כזה (אתה צריך לסגור מעגל מול הקבל אם 2 ידיים, זה דיי לא הולך לקרות "בטעות")

סתם נגדים של 100-150K (חום שחור צהוב או חום ירוק צהוב) שנמצאים במעגל לייד הקבלים, במעגל הם מחוברים במקביל לקבלים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...