Win8 מסרב לעלות אחרי התקנת Ubuntu - עמוד 2 - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

Win8 מסרב לעלות אחרי התקנת Ubuntu

smalery

Recommended Posts

הסיפור הזה הוא די מסובך. החל עם Windows 8, יצרני מחשבים מחוייבים שה יהיה מסוג של UEFI ושיהיה דלוק שם Secure Boot. אם כל מה שאתם רוצים להריץ זה Win8 אין בעיה, אבל זה מתחיל להסתבך כשרוצים להריץ מערכות הפעלה שונות במקביל.

פתרון אחד הוא להעביר את הBIOS למצב Legacy ולבטל את Secure Boot, אבל אז ה Win8 לא יעבוד.

לכל מיני הפצות לינוקס יש כל מיני פתרונות לאיך גורמים לזה לעבוד. במחשב שלי, Lenovo Z500, מערכת Ubuntu היתה היחידה שהצלחתי לגרום לה לעבוד במקביל ל Win8. נכשלתי עם Fedora & openSUSE.

אז מה הקטע? במערכות UEFI יש כבר בBIOS עצמו מעין Bootloader. מה שההתקנה של Ubuntu עושה, היא מוסיפה ערך של הלינוקס אל ה (עוד לפני שאנחנו מדברים על GRUB). בעצם, היא מוסיפה ubuntu ו- Ubuntu. לא ברור לי למה, ורק הראשון מהם עובד. אז עכשיו, דרך ה , אם אתם נכנסים ל Win8 המחשב לא יודע אפילו שיש לינוקס ושיש GRUB. אם דרך ה אתם נכנסים ל , רק אז מתגלה אליכם ה GRUB שנותן אפשרות לבחור בין Win8 לבין . מה שמעניין, האפשרות של Win8 לא עובדת דרך GRUB ולא הצלחתי לתקן את הבעיה.

אז הפתרון הוא כזה, כל פעם שהמחשב עולה, אני נכנס לתפריט BOOT הזה (אצלי זה עם כפתור מיוחד, אצל אחרים זה בטח עם F9 או F12 או משהו כזה כרגיל) ומשם אני בוחר את מערכת ההפעלה. פחות נוח מ GRUB, אבל עובד.

כל העניין הזה של UEFI חדש למדי, וההפצות מציינות בפירוש שהעניין הזה הוא נסיוני ויש מצב שזה לא יעבוד. בהצלחה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 40
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

תודה על התגובה המפורטת אך עדיין הבעייה קיימת, בתפריט boot של המחשב יש לי אופצייה לבחור רק boot manger שהרי הוא הגורם לבעייה...

את שאר האפשרויות בbios שיניתי כבר (הרי ככה הצלחתי לבצע bott מusb).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אה.

בוא תנסה לעשות ככה.

דרך הוינדוס תמחק את המחיצה של האובונטו ותגדיל בחזרה את המחיצה לוינדוס שהיא אמורה להיות. תזהר לא למחוק מחיצות אחרות שיש!

עכשיו כשאתה מתקין שוב את האובונטו, תהיה מחובר לאינטרנט. הכי טוב יהיה דרך כבל , אבל אפשר להתחבר קודם דרך wifi ורק אז להפעיל את ההתקנה כשאתה דרך livecd. ככה הוא מעדכן את אשף ההתקנה עוד לפני שאתה מתחיל להתקין. גם אצלי היה איזה פעם שהתקנתי ולא הבנתי למה זה לא עובד (אחרי שזה כבר עבד!) וזאת היתה הבעיה.

אם בחלון הראשון של ההתקנה מופיעה לך למטה אפשרות של update the installer או משהו כזה, אז הוא לא עידכן אוטומטית. זה לא צריך להיות שם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז לא יודע. תנסה אולי באמת לחכות ל 13.04 שיוצא בסוף החודש (או אם אתה לא יכול לחכות, יש את בטא 2 שלו שיצא לפני יומיים).

תנסה אולי להתקין הפצה שהפתרון שלהם קצת שונה, לדוגמא opensuse. תבדוק גם עדכוני למחשב שלך - זה דווקא משהו שאולי כן יכול לעזור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי עוד רעיון למשהו שאפשר לבדוק.

כשאתה ב Win8, תלחץ alt+ctrl+del. עכשיו תלחץ על סמל ה power שיש לך בצד ימין למטה, ותלחץ על restart בזמן שאתה מחזיק את מקש shift. אחרי זה תלחץ על use a device (או משהו כזה, לא זוכר את הניסוח המדוייק).

יש לך שם ubuntu? מה יש לך שם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסיפור מסתכם בזה :

ה UEFI מכיל פיצ'ר של secure boot - הוא לא מעלה דברים שהוא לא "מכיר". מכיוון שמיקרוסופט היא מיקרוסופט כל ה UEFI-ים בכל הלוחות, כפי שהם מגיעים בברירת מחדל, כבר "מכירים" את וינדוס

בלינוקס זה בעיה - בניית הקרנל היא משהוא שמשתמש יכול לעשות לבד, לכן הכללה של מפתח פתוח ב UEFI למעשה תבטל את היתרון של secure boot - המצב שבו לוחות נמכרים כשהם מכיריפם "מראש" מערכת הפעלה מסוימת, מבוסס על זה שהקרנל של מערכת ההפעלה יהיה בקוד סגור וזה לא מתקיים בלינוקס

לאובונטו יש "מזימות" לשתף פעולה אם מיקרוסוט כדי לקבל "אישור בוט" כזה - כך שמבחינת המשתמש אם למישהוא יש סיכוי גבוה יחסית לקבל את זה זה ולא לינוקסים אחרים

אבל איך שאני רואה את זה.. למה אני בכלל צריך להסתבך אם הפיצ'ר הזה ? שוינדוס 8 תתמודד, ואם היא לא יכולה אז שתעוף מהמחשב ותעבור לתוך VM (או שגם שם היא לא תצליח לעלות ?) .....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסיפור הזה הוא די מסובך. החל עם Windows 8, יצרני מחשבים מחוייבים שה יהיה מסוג של UEFI ושיהיה דלוק שם Secure Boot. אם כל מה שאתם רוצים להריץ זה Win8 אין בעיה, אבל זה מתחיל להסתבך כשרוצים להריץ מערכות הפעלה שונות במקביל.

פתרון אחד הוא להעביר את הBIOS למצב Legacy ולבטל את Secure Boot, אבל אז ה Win8 לא יעבוד.

אני הרצתי windows 8 ו- במקביל על לפטופ מלפני 4 שנים (אין UEFI)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה בעיה רק אם אתה מנסה לעשות dual boot.

כל הרעיון של זה מלכתחילה (אם נתעלם מקונספירציות רגע) היה למנוע הרצה של תוכנות זדוניות דרך ה root. מבחינת מיקרוסופט, כל מה שהוא לא Win8 הוא תוכנה זדונית, וברור למה. כל אחד יכול לשים בקרנל של מה שבא לו.

אתה רוצה להריץ בכל זאת? אפשרות אחת היא שלא יהיה לך Win8 על המחשב ואל תבקש אחריות ממיקרוסופט. אפשרות שניה שאולי בפוקס איכשהו תצליח לעשות את זה (כמו שאני הצלחתי בסוף).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בזמן קביעת התקן ל UEFI היה דיון על איפשור למשתמש לעקוף את המערכת, אם הוא רוצה, ב 2 דרכים :

1. ביטול ה secure boot ושימוש ב UEFI ללא בדיקה של מה עולה בבוט

2. הגדרת הלינוקס שיש לו על המחשב ב UEFI, בצורה ידנית, רק בשבילו, כך שה UEFI יכיר ויאפשר הרצה ספציפית של הלינוקס שיש במחשב הזה. ואז כן מקבלים הגנה, כי אם נכנס משהו זר לבוט (או שיש שינוי במערכת ההפעלה הקיימת ברמת החלק שאותו הבוט רואה), הבוט יתן את ההגנה למחשב ולא יתן לו לעלות

פתרןו 1 תלוי ביצרן המחשב (קיום אפשרות לביטול ה secure boot ב UEFI), ובוינדוס (אם המשתמש מבטל את ה UEFI בכלל ולא רק את ה secure boot, האם וינדוס יצליח בכלל לעלות במצב הזה)

פתרון 2 תלוי ביצרן המחשב, אבל הוא לא בהכרח פתרון פשוט - למעשה צריך לעשות כמה תהליכי hash/הצפנה כדיי לתת לזה לקרות וזה בדיוק אותו תהליך שיצרן המחשב עצמו עשה אם וינדוס

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...