עזרה בחישובי ערכי נגדים והספקם (Music Led Box) - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

עזרה בחישובי ערכי נגדים והספקם (Music Led Box)

yotam.m

Recommended Posts

אהלן ח'ברה,

האמת היא שאת שלושת שנותיי בתיכון סיימתי במגמת אלק' והאמת שלא הייתי כל כך גרוע בזה, מאז עברו הרבה שנים ואני לא ממש זוכר הרבה.

הכיוון הוא קופסא מבוססת על ה-TIP31 וכ-6 לדים +- עכשיו ראיתי שהאתר הזה:

http://led.linear1.org/led.wiz

מציע לחבר עד 3 לדים לנגד שערכו 100Ohm בהספק של 0.5W (בהנחה שכל ערכי הלדים מוכרים וידועים כ-3.4V וכ-20ma )

אני רק יכול לשער שהוא לא מציע לחבר יותר מ-3 לדים מכיוון שיהיה קשה למצוא נגדים בערכים נמוכים אבל עם הספקים גבוהים, או שאני טועה?

האם יש אופציה לחבר מספר מסויים של לדים ללא נגד זאת אומרת שמכמות מסויימת של לדים אני לא אצטרך לחבר להם נגד ואיך אני יודע מה ההספק שנופל על הנגד (0.25W,0.5W וכו') או שבתצורה אחרת האם אני יכול לחבר את כל הלדים לנגד אחד (נניח שאני מוצא כזה עם הספק של 1W, כמובן שמתח המקור הוא 12V).

והאם יש מס' לדים מוגבל שבו ה-TIP31 יכול לעמוד?

תודה. :)

הכוונה היא להתבסס על השרטוט הבא כאשר בדקתי אותו והוא עובד

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה לא יכול להשתמש ביותר מ-3 לדים בטור מכיוון שפשוט לא יהיה לך מספיק מתח. אם על כל לד נופל 3.4V ל-4 תצטרך 13.6V שזה יותר מהמקור מתח שלך.

ממה שידוע לי אם מחברים לד ללא נגד הוא עלול להישרף מהר יותר, לד לא בדיוק מקיים את חוק אוהם מהבחינה הזו והוא צריך זרם מסויים ולא מתח מסויים ככה שחייבים להגביל את הזרם בעזרת נגד.

נגדים כל כך זולים(בטלמיר מחלקים בחינם) שאני לא רואה סיבה לנסות לחסוך, אולי אפשר לחבר נגד בטור למקור מתח ואת הלדים במקביל אבל אני לא בטוח לגבי זה.

לגבי ה TIP31, תצטרך לבדוק ב Datasheet מה הזרם שהוא יכול לעמוד בו.

זה מימוש צנוע שלי למעגל עם לד אחד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לכל לד חייבים נגד - יש רק יוצא מהכלל יחיד והוא כשהסולה ממש חלשה והיא בעצמה נותנת את ההתנגדות (קורה רק אם קטנות ביותר וחלשות). בכל מקרה אחר תשים נגד לפי האת

תביא בחשבון שה TIP31 בעמצמו מוריד קצת מהמתח כך שאחריו יש לך לא 12 אלא 11.4 - 11.6V

ובכללי כמה שיש פחות לדים לכל נגד המעגל יציב יותר (אבל יכול לקחת יותר חשמל)

לד כחול או לבן רגיל הוא 3.2-3.4V ו 20mA לפי הנתונים. במציאות אם אתה רוה ממנו אורך חיים טוב אז תיתן לו 10mA או לא הרבה יותר מזה. (במערכת כזאת הוא לא דולק קבוע אז ניתן לתת יותר אבל לדעתי עדיין לא רצוי להגיע ל 20)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ברור שהכוונה הייתה לא לחסוך בנגדים אלא לחסוך ב-2 מעגלים עם 2 TIP31.

בגדול השנאי שלי רחוק מלהוציא 12V בדיוק כמו שהוא רחוק מלהיות מיוצב אני מניח שהמתח שלו יותר מתקרב ל-15-16 מאשר ל-12.

זה נותן לי אופציה קצת יותר לשחק עם כמות הלדים את ערך הנגדים האתר הנחמד ייחשב :)

אני אמדוד את המתח שהוא מוציא ואז נראה.

בכל מקרה אני מבין שאין מספר לדים שה-TIP31 יגביל אותי(אולי יש אבל אני בטח רחוק מלהגיע לכמות הזאת).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

.....עד שמגיעים לאחת מ 2 הגבלות של ה TIP31 :

התחממות - הוא יעבוד הרבה בתחום הפעיל (ולא ב on off) ויתחמם משמעותית גם בזרם נמוך יותר מהמקסימום שלו. אתה תהיה חייב לשים גוף או לחלק את העומס לטרנזיסטורים נוספים

הגברת זרם - כשהזרם שהוא מקבל מה line של הקול * מקדם ההגברה שלו לא מספיקים כדיי להדליק את הלדים כמו שצריך. וגם כאן אתה תצתרך לחלק את העומס או להוסיף הגברה

חוצמזה (ובמיוחד אם אתה מחבר אליו את ה line ללא נגד) הוא יכול לגרום ל distortion בקול (אם ה הולך במקביל גם לרמקול) כי הוא יוצר clipping בין B ו E

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...