AMD Radeon vs NVIDIA Geforce - דיון מרוכז - עמוד 39 - כרטיסי מסך - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

AMD Radeon vs NVIDIA Geforce - דיון מרוכז

djelectric

Recommended Posts

ביקורת חדשה

XFX Radeon HD7850 Black Edition 2GB

אפשר להגיב ולשתף על מנת להרחיב את מעגל הקוראים, תודה.

ולגבי אוברקלוק, סיים סיים ממה שקורה בביקורת הזאת. לא קשה להסיק את המסקנות

תוספת קלה מצידי:

לא מצליח למצוא בארץ איפה מוכרים את ה- XFX שבחנתם, אבל את ה- ASUS HD7850 DirectCU-II שאת הביוס שלו צרבתם

בכדי לעקוף את מגבלות ההמהרה שנתקלתם בהם, כן יש להשיג בארץ ב- KSP ומחירו 1450 ש"ח.

הנה לינק לסקירה של הכרטיס הזה, הוא אוברקלוקר מטורף:

http://www.ocaholic.ch/xoops/html/modules/smartsection/item.php?itemid=708&page=0

הנ"ל מובא על ידי כפתרון מקביל למוצר שסקרתם ומבלי הסיכון שבצריבת ביוס של דגם לא מתאים, אלא שמוש בכרטיס AS IS.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 1.8k
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

nec, ברור לי ש-gtx680 היה יכול להעזר ברוחב פס רחב יותר, במיוחד במקרים כמו קריסיס הישן שכבדים על הזכרון.

נתת את קריסיס כדוגמא למשחק טיפוסי, שלא כמו המבחנים הסינטטים (ויש שיחלקו על כך). אולי פה תהיה העדפה להמהרת זכרונות?

שים לב שזה בין מקרים בודדים (יש עוד?) ש-7950 עובר את ה-gtx680. אני רק אומר שאם שיפור הביצועים בהמהרת אל מול ,

בהכרח משקף צוואר בקבוק ברגע נתון - יוצא שברוב המקרים (גימינג מודרני) ה-gtx680 אינו סובל מצוואר בקבוק. לקחתי הפעם את BF3 לסיבוב:

הגדרות ultra, על 2560x1440 2xAA, שוב מזווית מצלמה סטטית בסינגל, ונוכחתי לגלות בשנית העדפה בהמהרת , כאשר אותה הרמתי ב-12%,

יתרון הביצועים היחסי היה כ-3% לטובתה, מאשר כשהרמתי רק את הזכרונות ב-12% (רוחב פס 215GB/s במקום 192GB/s לפי GPU-Z)

אבל אני לא לגמרי שולל את האפשרות שזה ישתנה כתלות בסצינה גם באותו המשחק (יותר קשה לבדוק את זה).

זה מעניין,

אשמח באם תוכל להשקיע הזמן ולבצע את אותה ריצה ללא AA בכלל, חשוב לראות את האימפקט של זה על הרנדור.

כמו כן אודה באם תנסה לבצע בדיקה במספר כותרים, תראה מה קורה למשל ב- crysis2 וכיוצא בזאת, ותחזור עם ממצאים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תוספת קלה מצידי:

לא מצליח למצוא בארץ איפה מוכרים את ה- XFX שבחנתם, אבל את ה- ASUS HD7850 DirectCU-II שאת הביוס שלו צרבתם

בכדי לעקוף את מגבלות ההמהרה שנתקלתם בהם, כן יש להשיג בארץ ב- KSP ומחירו 1450 ש"ח.

הנה לינק לסקירה של הכרטיס הזה, הוא אוברקלוקר מטורף:

http://www.ocaholic.ch/xoops/html/modules/smartsection/item.php?itemid=708&page=0

הנ"ל מובא על ידי כפתרון מקביל למוצר שסקרתם ומבלי הסיכון שבצריבת ביוס של דגם לא מתאים, אלא שמוש בכרטיס AS IS.

לא בדיוק, הסקירה היא על ה HD 7850 DirectCU II Top.

גרסא מומהרת בהרבה ממה שמוכרים בארץ, לא מצאתי עדיין ביקורות על מה שנמכר בארץ (ללא הטופ), ולא 100% שאפשר להעלות את המתח בגרסא הרגילה של הכרטיס.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה הי נוח, גם בגרסא שאיננה מכונה טופ החומרה למעשה זהה:

http://www.asus.com/Graphics_Cards/AMD_Series/HD7850DC22GD5/

אכן ניתן באמצעות האפליקציה של המכונה GPU tweak utility לשלוט על המתחים וכל הגשפט, ציטוט מהלינק שמתייחס לגרסא שאיננה

עונה לכינוי טופ:

"GPU Tweak utility helps you modify and tune clock speeds, voltages, and fan performance via an intuitive interface"

כל הבדל בין גרסת טופ לזו שאינה עונה לכינוי טופ, הוא תדר העבודה בברירת מחדל. את מי שממהיר את הכרטיס תדר

ברירת המחדל לא מעניין, שכן בלאו הרי הוא יכייל תדר עבודה מקסימלי וגבוה הרבה יותר, סביבות 1250-1300mhz תלוי במזל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכרטיס בביקורת כן היה יציב ב1290MHZ בכל מיני מבחנים אך לא בכולם, מה שאצלי יציב בביקורת זה ביטוח פלדה.

עריכה:

הנה ביקורת על הכרטיס כולל המהרה

http://vr-zone.com/articles/asus-hd7850-directcu-ii-top-review/15243-3.html

שים לב וקח בחשבון

אגב לגבי ואריאציות שונות של שלו:

Crysis 1920X1080 V.High DX10 4XAA

HD7850 860\1200 - 31FPS

HD7850 1250\1200 - 37.8FPS

HD7850 860\1500 - 32.9FPS

HD7850 1250\1500 - 39.7FPS

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

dj-electric עשיתה עבודה טובה בהמהרה של הכרטיס אבל לכרטיס אין יכלות משפרות הכרטיס מאוד חלש לא נותן מגיעה ל40FPS ועוד אחרי OC רצחני לא כול אחד יכול לעשות זה לא כרטיס שאני מיתלהב ממנו כי הוא לא מספיק ולא יכול להריץ משחקים חדשים נורמלי OC לא מצליח לשפר הרבה כי הכרטיס נחנק ומי שקונה היום מחשב חדש ויקר או כרטיס למישחקים זה לא בשבלו ועוד במחיר 1400 1500ש"ח 7850 הוא גם יקר עדיף כבר לשלם עוד קצת ולא ליקנות כרטיס חלש למישחקים לשמושים רגלים הוא גם יקר אפשר לקנות בפחות תמשיך לעשות עבודה טובה נהנתי ליקרוא

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכרטיס בביקורת כן היה יציב ב1290MHZ בכל מיני מבחנים אך לא בכולם, מה שאצלי יציב בביקורת זה ביטוח פלדה.

עריכה:

הנה ביקורת על הכרטיס כולל המהרה

http://vr-zone.com/articles/asus-hd7850-directcu-ii-top-review/15243-3.html

שים לב וקח בחשבון

אגב לגבי ואריאציות שונות של שלו:

Crysis 1920X1080 V.High DX10 4XAA

HD7850 860\1200 - 31FPS

HD7850 1250\1200 - 37.8FPS

HD7850 860\1500 - 32.9FPS

HD7850 1250\1500 - 39.7FPS

מהאמור לעיל ניתן להסיק, כי כרטיס ספציפי זה איננו סובל ממגבלת רוחב פס זכרון (מקרה יחסית נדיר).

ולכן כרטיס זה יהנה מהעלאת תדר העבודה של הליבה באופן מיטבי.

עוד נקודה שנוכל לשים לב אליה היא ל- value הייחודי משהו של סדרת HD7850:

הכרטיס נכון להיום עולה בדיוק מחצית מ- GTX680, אך מספק סדר גודל של 70% מהביצועים שלו בממוצע גס, וכ- 75% לאחר

שממהירים את שניהם (הפער מצטמצם בשל פוטנציאל גדול יותר שחבוי ב- HD7850 ביחס ל- GTX680).

כמו כן עושה זאת ללא התפשרות על פונקציות מודרניות או על נפח הזכרון, מה שאומר שמבחינה טכנולוגית

"אורך החיים שלו על הכביש" אמור להיות לא שונה מהותית.

לפיכך, מי שמחפש תמורה טובה לכסף, נכון להיום עושה הרושם כי HD7850 הוא הכרטיס with most value for the buck

ולנו הישראלים (במיוחד עם רמת "כח הקניה" שלנו ביחס לעולם המערבי) נקודה זו מקבלת חשיבות גבוה יחסית בסדר העדיפויות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

וזה בגלל שיש דבר אחד חזק משותף גם לHD7900 וגם לHD7800 וזה העובדה שכולם משתמשים ב32 יחידות ROP. אפשר סוגשל להניח שקיים מחסור ROP ב-HD7900 שקצת חונק שם את העסקים

אגב הנה ביקורת נוספת

http://tbreak.com/tech/2012/04/asus-hd-7850-direct-cuii-review/

וגם פה, תדר הליבה הגבוה ביותר שהגיעו אליו עם מתח ברירת המחדל עומד על 1031MHZ, רחוק מה-1190MHZ המדהימים שעושה במתח סטוק.

הדרך הכי נכונה לדעתי להשתמש בכרטיס של הוא לצרוב עליו ביוס של 1175 על 1450 ובראש שקט להינות מכח של GTX580 עם פרופיל נמוך מאוד ושקט מופתי ב-1350~ שקלים. לגבי איפה נמכר? לפי מה שידוע לי רק RSM נכון להיום היא יבואנית אז צריך לברר מולה. אני כמובן את הכרטיסים מקבל ישירות מ- ולא משום גורם ישראלי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מהאמור לעיל ניתן להסיק, כי כרטיס ספציפי זה איננו סובל ממגבלת רוחב פס זכרון (מקרה יחסית נדיר).

ולכן כרטיס זה יהנה מהעלאת תדר העבודה של הליבה באופן מיטבי.

עוד נקודה שנוכל לשים לב אליה היא ל- value הייחודי משהו של סדרת HD7850:

הכרטיס נכון להיום עולה בדיוק מחצית מ- GTX680, אך מספק סדר גודל של 70% מהביצועים שלו בממוצע גס, וכ- 75% לאחר

שממהירים את שניהם (הפער מצטמצם בשל פוטנציאל גדול יותר שחבוי ב- HD7850 ביחס ל- GTX680).

כמו כן עושה זאת ללא התפשרות על פונקציות מודרניות או על נפח הזכרון, מה שאומר שמבחינה טכנולוגית

"אורך החיים שלו על הכביש" אמור להיות לא שונה מהותית.

לפיכך, מי שמחפש תמורה טובה לכסף, נכון להיום עושה הרושם כי HD7850 הוא הכרטיס with most value for the buck

ולנו הישראלים (במיוחד עם רמת "כח הקניה" שלנו ביחס לעולם המערבי) נקודה זו מקבלת חשיבות גבוה יחסית בסדר העדיפויות.

זה מה שאני מנסה להסביר בהרבה דיונים שאני כותב בהם שזה כרגע אכן הכרטיס הכי משתלם שיש!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

וזה בגלל שיש דבר אחד חזק משותף גם לHD7900 וגם לHD7800 וזה העובדה שכולם משתמשים ב32 יחידות ROP. אפשר סוגשל להניח שקיים מחסור ROP ב-HD7900 שקצת חונק שם את העסקים

יתכן בהחלט וככל שאני חושב על זה נשמע לי הגיוני - ואם כך, אין ספק שבאיטרציה הבאה AMD תתקן את הדרוש.

אגב הנה ביקורת נוספת

http://tbreak.com/tech/2012/04/asus-hd-7850-direct-cuii-review/

וגם פה, תדר הליבה הגבוה ביותר שהגיעו אליו עם מתח ברירת המחדל עומד על 1031MHZ, רחוק מה-1190MHZ המדהימים שעושה XFX במתח סטוק.

לא משווים דוגמא אחת פרטנית לדוגמא אחרת פרטנית. באותה מידה הלינק שאני הבאתי הראה כי הגיעו עם ה- ל- 1300mhz,

אז מה זה אומר ?

ככל הנראה אתה קבלת כרטיס שעבר מיון קפדני כמקובל בטרם שולחים לסקירה עיתונאית.

כשתבדוק 10 כרטיסים שנרכשים בחנות, תראה מה הממוצע ותגלה שהכרטיסים של XFX אינם עולים "בממוצע יכולת ההמהרה"

מעל ה- המדוברים.

ככלל, יכולות ההמהרה הממוצעות בין מותג אחד למשנהו הינם די דומות ופערים (אם קימים) הם בשפיל העליון, לא מעבר ל- 3% סדר גודל.

יתרה על כך, אותם 3% בקצה העליון אלו בלאו הרי הנקודות שהכי פחות משפיעות על התוצאה הסופית בביצועים בשל חסמים שמתעוררים

במקומות אחרים בשרשרת ההפקה, בניגוד ל- 3% הראשונים של ההמרה שהם המשפיעים ביותר.

הדרך הכי נכונה לדעתי להשתמש בכרטיס של XFX הוא לצרוב עליו ביוס של 1175 על 1450 ובראש שקט להינות מכח של GTX580 עם פרופיל נמוך מאוד ושקט מופתי ב-1350~ שקלים. לגבי איפה נמכר? לפי מה שידוע לי רק RSM נכון להיום היא יבואנית XFX אז צריך לברר מולה. אני כמובן את הכרטיסים מקבל ישירות מ-XFX ולא משום גורם ישראלי.

בעקרון אין לי שום עניין לא לכאן ולא לכאן, אבל אם כבר להשוות אחריות והסיכוי שבמידה ותזדקק לה יהיה שם גם מישהו לתת אותה,

אזי KSP כיבואן שגדולה פי 20 לפחות מ- RSM וותיקה ממנה בלמעלה מעשור, עושה לי כצרכן שקט נפשי רב יותר.

RSM הינה חברה בחיתולים וחברה קטנה מאד. נוסף על כך, מותג הוא "קצת" יותר וותיק, גדול, מוכר, ומנוסה מאשר מותג XFX.

זה כמו להשוות טויוטה ל- MG. לפיכך, הסיכוי הסטטיסטי שמוצרי עברו תכנון הנדסי קפדני יותר ובקרת איכות וייצור טובות יותר

הינו גדול לעין ערוך. על כן אני כמהנדס בוחר בבטוח ובמוכר על פני האיזוטרי והצעיר, ואמרה זו נכונה ככלל לכל תחום יצרני/הנדסי או צרכני.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמקובל כששולחים לסקירה עיתונאית? אתה יודע כמה דוגמיות זבל אני קיבלתי במשך השנים האחרונות? יותר ממה שדוגמיות זהב... זה אני יכול להבטיח לך. מדובר במוצר מדף ככל מוצרי המדף שהחברה מוכרת. האם נפלתי על אחד טוב? אני לא יודע, אף אחד לא יכול להבטיח לי שאין HD7850 שגם מסוגל לבצע 1200MHZ על מתח סטוק. בסך הכל כפי שמתארת XFX כל ליבות הBE כן עוברות איזשהו סוג של מיון איכות לפני ההשתלה בלוח

לגבי אסוס נגד XFX מדובר בגורמים רבים מלבד שמות החברות והוותק שלהן. ב-XFX לא עובדים ליצנים, לא קופים ולא אנשים שנשרו מבית הספר התיכון. שוק המהנדסים הוא שוק דינאמי שמנהדסים טובים עוברים בו ממקום למקום כמעת באיזושהי רוטציה. עד שכרטיס מסך שכזה ירקב ויתבלה כתוצאה משימוש הוא יהיה במצב שבו נמצאים היום כרטיסי מסך ישנים הרבה הרבה יוצר שעשויים מחומרים שנחשבים לאיכותיים הרבה פחות.

אני מסתכל על כל כרטיס מסך באופן אינדיבידואלי. לא חסרים מקרים בעבר שגם כרטיסי מסך שנחשבו לפאר הבניה נהרסו באופן מביך.

הרי מה קורה בלוח המעגל המודפס בכרטיסי המסך הללו? דבר מאוד פשוט, הם משתמשים ב-Blueprints המקוריים של רק שאת רכיבי מערכת הכח הם משנים. כל המבנה נשאר זהה לזה שבPCB רפרנס.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי אסוס נגד XFX מדובר בגורמים רבים מלבד שמות החברות והוותק שלהן. ב-XFX לא עובדים ליצנים, לא קופים ולא אנשים שנשרו מבית הספר התיכון. שוק המהנדסים הוא שוק דינאמי שמנהדסים טובים עוברים בו ממקום למקום כמעת באיזושהי רוטציה. עד שכרטיס מסך שכזה ירקב ויתבלה כתוצאה משימוש הוא יהיה במצב שבו נמצאים היום כרטיסי מסך ישנים הרבה הרבה יוצר שעשויים מחומרים שנחשבים לאיכותיים הרבה פחות.

אני מסתכל על כל כרטיס מסך באופן אינדיבידואלי. לא חסרים מקרים בעבר שגם כרטיסי מסך שנחשבו לפאר הבניה נהרסו באופן מביך.

ולכן אנו בתחום שבנדון מתבוננים על תוחלות, סטיות תקן, ויתרון הגודל. ASUS שגדולה ככל הנראה עשרות מונים מאשר יצרן איזוטרי וקטן כ- XFX

מחזיקה את הידע, הסודות, הנסיון המצטבר לאורך השנים, תשתיות הייצור, הטכניקות הדרושות, וכל התשתית התומכת שמסביב ול- XFX אין.

ASUS בשל גודלה מחזיקה תקציבי R&D מכובדים יותר מסדר גודל כמו גם יכולת רכישת מיכון מתקדם יותר, ולכן מגלגלת גם את התוצרים של

אלו למוצר באופן ש- XFX אינה יכולה לו.

כל אלו יחדיו מספקות לנו כצרכנים סבירות גבוהה יותר, למוצר עמיד יותר, איכותי יותר, וטוב יותר.

סטטיסטית, ככל הנראה אחוז כרטיסים גדול יותר של XFX ירד מפס הייצור פגום לעומת האחוז שמקובל אצל היצרן שנחשב בין הטובים מסוגו בתחום זה

של המגזר הפרטי. כמו גם אורך החיים התוחלתי של מוצרי ASUS שככל הנראה גדול יותר מאשר של XFX.

אין הטענה של לקיחת דוגמא אחת פרטנית שראינו "כרטיס ששבק מהר וראינו אחד ששרד הרבה", כדוגמא ממנה ניתן להקיש על הכלל/התוחלת.

כשם שאם ראינו אדם בן 90 מעשן ומכאן הסקנו שסגריות זה לא רק שלא מזיק לבריאות אלא אפילו מאריך חיים, הרי הנה מצאנו אחד שעבר

מזמן את הגיל התוחלתי והוא מעשן כבד, הנה הסקת מסקנות שגויה מיסודה.

אחזור שוב על שטענתי קודם: אין "הבדל אקוטי" ביכולות ההמהרה בין כרטיסים מייצרנים שונים, כאשר מדובר בכרטיסים מאותו סגמנט.

הסטיות הן כמקובל סטטיסטית - כל ליבה והמזל שלה, כל כרטיס והשונות שהוא הכניס למשוואה. הסטיות המקובלות בתחום הן מסדר גודל של

כ- 3% בהתפלגות פעמונית אלפא = 0.1 . 3% מאזור 1250mhz הם כ- 40Mhz לערך.

מכיוון שאלו הם בלאו הרי 3% שבקצה העליון ביכולות ההמהרה, התרומה השולית שלהם לביצועים בפועל, הנה בהחלט "שולית" למדי ובקושי

תתורגם לפריים בודד או שתיים לשניה במקרה הטוב - לא משהו בר משמעות פרקטית או רלוונטית.

לעומת זאת המשמעות של אמינות המוצר והסיכוי התוחלתי לבעיות, פגמים, תמיכה לאורך השנים מצד היצרן, וכן גם יכולת סחירות בשוק המשומשים

בסוף דרכו של המוצר, חשובים לעין שיעור.

כאן לא יעזור בית דין, כרטיס משומש של ASUS מבוקש ביד שניה ולא בכדי, המותג והשם עושים את שלהם, בעוד שכרטיס איזוטרי מיצרן שמרבית

הצרכנים בקושי שמעו עליו או מכירים אותו, הביקוש לו יהא בהתאם.

האמור נכון לכל תחום צרכני, בתור דוגמא וודאי מוכר לכולנו מתחום הרכב המותג טויוטה. וודאי יהיו יצרנים שמייצרים מכוניות הרבה יותר סקסיות

והרבה יותר קוסמות לחובב הרכב, אבל הטויוטה תיסע יותר שנים בלי בעיות, תעלה פחות לאחזקה, תזדקן יותר לאט, ותמכר ביד שניה הרבה יותר

במהירות ובמחיר גבוה יותר.

XFX הינה חברה קטנה וצעירה למרות מיטב המהנדסים המוכשרים שיש להם (ללאלו אגב אין בהכרח קשר ישיר לאיכות המוצר) לא מחזיקה ככל

הנראה וכאמור לעיל את היכולות התשתיתיות, הידע, הנסיון, תקציבי הפיתוח ורכש מיכון לרבות הסודות המקצועיים הדרושים בכדי להעמיד מוצר

"שווה ערך מבחינת איכות יצור הנדסית" לזו של חברה מובילה. כרטיס מסך הוא מוצר שמאד רגיש לאיכות ייצור ושרידות לאורך השנים.

בואו נראה את זה מזווית אחרת:

אם באותו מחיר אנו מקבלים את מה שנחשב לטופ לעומת מוצר מיצרן קטנטנן ופחות מוכר, כך שבסופו של יום הפערים בביצועים (גם לו ימצאו שכאלו)

הם די קטנים ולא רלוונטים מהבחינה המעשית, אז מה נותר לנו להתלבט ? מזעור סיכונים הוא שם המשחק.

הרי מה קורה בלוח המעגל המודפס בכרטיסי המסך הללו? דבר מאוד פשוט, הם משתמשים ב-Blueprints המקוריים של רק שאת רכיבי מערכת הכח הם משנים. כל המבנה נשאר זהה לזה שבPCB רפרנס.

המשמעות של "תכנון הלוח המודפס" איננה רלוונטית כאשר היא כאמור זהה, שכן לא המעגל המודפס הוא מה שמעניין או משפיע, אלא הידע

איך לייצר את הכרטיס באיכות בטכניקות בבחירת הרכיבים ובבקרת האיכות המתאימה הן המשפיעות יותר.

לעניין זה אין דבר טוב יותר מאשר סיור מודרך מקצועית באתר ייצור/מפעל של מי מהיצרנים הללו, וצפייה על איך כרטיס אלקטרוני מיוצר ומורכב, מהו

המיכון בו משתמשים ומהם השלבים השונים שהמוצר עובר.

כאשר עוברים במפעל המתקדם ביותר מסוגו בתחום מיצרנים מהשורה הראשונה לעומת יצרנים משורה נמוכה יותר, הפערים נגלים.

במידה ונחשפים גם לסטטסיקות כשל הנדסיות (תחום מסווג מסחרית ולכן לא סביר שנקבלם), התמונה מתבהרת עוד יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דווקא בארץ כרטיסי נמכרים ממש ביוקר ומי שמוכר אותם יד שניה מוכר אותם בסופר יוקר.

אני תמיד אעדיף לקנות GTX570 של sprakle ב1400 מאשר של ב1800 ואם אני ארצה למכור את הכרטיס ביד שניה

תאמין לי שאני אפסיד פחות על הsparkle.

אפשר לחשוב שכרטיס 7970 של דגם רפרנס שונה מאותו הכרטיס של HIS\CLUB3D\מעבדת מחשבים יהוד

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

NEC תשמע

קראתי קצת היסטוריה חח XFX קיימת משנת 2002 ואני מאמין שמאז היא מייצרת כרטיסי מסך

ASUS קיימת משנת 1990 אבל התחילה בייצור כרטיסי המסך שלה רק ב-1998

תשמי לא יודע מה איתך 5 שנים הבדל זה לא כזה קריטי ולא גורם למהנדסים של להיות מדעני על לעומת המהנדסים והידע של עובדי ...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...