2500K Undervolting - על ההפרש בין מתח היצרן למתח ידני - משהו ללמוד ממנו - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

2500K Undervolting - על ההפרש בין מתח היצרן למתח ידני - משהו ללמוד ממנו

benyben

Recommended Posts

שלום.

סליחה שאני קצת "מציף" את הפורום, אבל זה רק מכיוון שהגיעו לידי כמה מחשבים וקל לי לבצע עליהם קצת ניסויים בשביל הלמידה.

לאחר שלמדתי כאן שמתח כדאי להגדיר ידנית (במיוחד משום שהלוחות "אוהבים" לתת קצת יותר מתח מהדרוש), רציתי לחלוק את הנתונים הבאים:

2500K

Corsair H50

MSI P67 GD55

8GB 2133MHz

מתח ברירת מחדל (AUTO) היה 1.208 וולט.

מכפלה (כמובן) 33.

טמפרטורה לאחר 10 דקות של פריים = 53-54 מעלות.

לאחר לימוד וטעיה רב, תוצאות חדשות ל UnderV

מתח: 1.025 !

מכפלה 33

טמפרטורה לאחר 10 דקות של פריים = 49 מעלות !

בעיני, כהדיוט, זה די מדהים (לא יודע לגביכם).

העובדה שהמעבד יכול לרוץ על פחות מתח (באופן יחסית משמעותי), ולכן גם לשחרר פחות חום - נראית לי שיעור חשוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני באופן אישי מחבב Undervoltage. לפעמים תגלה שאפילו ניתן לבצע OC מסוים (לא מאוד גבוה כמובן) למעבד תוך שימוש במתח נמוך יותר מזה שמסופק לו במצב אוטומטי.

רק מספר הערות:

1. כמו ב-OC גם ב-UV צריך להיזהר ולעבוד מסודר, שיטתי ובאופן הדרגתי.

2. כמו ב-OC צריך להקפיד לבצע בדיקות מאמץ ארוכות כדי לוודא יציבות.

3. ל-UV יש לדעתי יתרונות עבור מערכות כמו , מערכות משרדיות או כל מערכת אחרת שנמצאת רוב הזמן במצב מנוחה או בעומס נמוך. למערכות יותר תובעניות, כלומר כאלה שנמצאות רוב הזמן בעומס, הוא אולי פחות מתאים (אם כי גם שם כמובן אפשר להגיע למתח הנמוך ביותר שעדיין מאפשר פעולה תקינה של המעבד בעומס האופייני, לרוב המתח יהיה נמוך מזה הנקבע באופן אוטומטי).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ואם להוסיף על כך, ולצורך הידיעה, אוסיף שלמרות ש prime עבר בהצלחה, קיבלתי תקיעות רנדומליות (בין אם זה בזמן צפיית סרט, או טעינת דף אינטרנט) על המתח 1.0355. לא הייתי רוצה שיוותר הרושם (למי בעתיד שעלול לקרוא את הת'רד), שבזה התמצא העניין.

נכון לעכשיו, רק על מתח של 1.055 הצלחתי להגיע ליציבות. אבל מי יודע - אולי גם היא זמנית.

זה עדיין שיפור לעומת המתח שנותן הלוח במצב אוטומאטי....

עוד דבר מעניין שלמדתי, הוא שלפעמים בחינות מאמץ לאו דווקא מספקים תמונה מושלמת לגבי יציבות המערכת. כך למשל הרצת פריים למשך שעה, לא הביאה לכל שגיאה (אם כי ידוע שיש הממליצים על 8 שעות, ואף 24 שעות), בעוד שכיבוי המחשב והדלקתו (כעניין שבשגרה), הביאו לכשל בזמן ה POST וכאמור, לתקיעות הרנדומליות שציינתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עוד דבר מעניין שלמדתי, הוא שלפעמים בחינות מאמץ לאו דווקא מספקים תמונה מושלמת לגבי יציבות המערכת. כך למשל הרצת פריים למשך שעה, לא הביאה לכל שגיאה (אם כי ידוע שיש הממליצים על 8 שעות, ואף 24 שעות), בעוד שכיבוי המחשב והדלקתו (כעניין שבשגרה), הביאו לכשל בזמן ה POST וכאמור, לתקיעות הרנדומליות שציינתי.

כי צריך להבין שלא כל תוכנה שאומרת שהיא תוכנת ניטור ומאמץ עושה את אותו דבר

כמו שאתה כבר בטח יודע בתוך החלק המוזר הזה שנקרא "מעבד" יש המון חלקים ואזורים

ולא כולם פעילים כל הזמן

יכול להיות שהרצה של פריים מפעילה חלק מהאזורים וריסטרט פשוט למחשב מצריך פעילות מאיזורים אחרים של המעבד (שכנראה במקרה שלך הם אלה שכשלו)

זאת אחת מהסיבות שOC הוא לא תהליך של כמה שעות אלא של כמה ימים

וכל החכמולוגים הצעירים שחושבים שהם יודעים לעשות OC רק בגלל שהם קנו לוח במליון דולר שמכיל כמה פונקציות שעושות את רוב העבודה בצורה אוטומטית, ממש לא אומר שהם מבינים מה הם עושים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זאת אחת מהסיבות שOC הוא לא תהליך של כמה שעות אלא של כמה ימים

וכל החכמולוגים הצעירים שחושבים שהם יודעים לעשות OC רק בגלל שהם קנו לוח במליון דולר שמכיל כמה פונקציות שעושות את רוב העבודה בצורה אוטומטית, ממש לא אומר שהם מבינים מה הם עושים

מקווה שאני לא נכלל על חבורת החכמולוגים הצעירים :silly:

בכלל, בעקומת הלימוד שלי (ואני עדיין הדיוט גמור בתחום הזה, וכנראה גם אמשיך להיות), מצאתי שההלם הכי גדול שקיבלתי משימוש בחומרה כלשהי (990X, 2600K, 2500K, 1100T), היה דווקא מכונן ה !

אם הפרוטה תהיה מצויה בכיסי, נדמה לי שאשקיע אותה בכונן לפני כל דבר אחר :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מכיוון שכל זה טרי בראשך, ונראה שאתה מתעניין.

האוברקלוקרים היותר איכותיים לא רק שמחפשים את המינימום מתח שצריך כדי להשיג יציבות מלאה.

הם גם מעלים תדר ומתח בהדרגה בקפיצות קטנות במשך זמן ארוך (שעות, ימים לכל קפיצה) כדי להרגיל את המעבד למצב החדש.

יש כאלו שטוענים שכך משיגים יציבות גבוהה יותר ומתחים נמוכים יותר בתוצאה הסופית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה!

מעניין מאוד שאפשר להרגיל את המעבד למצב חדש. נראה על פניו שמדובר ברכיב פיזי, וככזה לא יכול להכיל שינויים.

מצב שני, באנלוגיה לעולם הרכב, אולי אפשר להגיד שכמו שמנוע "מתרכך" עם הזמן, כך גם המעבד?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה טוב ונחמד להוריד מתח וכמו שציינו קודם צריך לעשות זאת בהדרגה תוך בדיקת יציבות בדומה ל-OC

אלא שרוב המאמץ הזה לא משמעותי ממש. ב90% מהזמן, אם לא יותר, המחשב במצב IDLE ואז יש מנגנונים בחומרה ובמערכת ההפעלה להורדת המתח והתדר לערכים נמוכים יותר מאשר ה-UnderVolting. ב- זה Cool-n-Quiet ובאינטל קוראים לזה Speed Step

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה!

מעניין מאוד שאפשר להרגיל את המעבד למצב חדש. נראה על פניו שמדובר ברכיב פיזי, וככזה לא יכול להכיל שינויים.

מצב שני, באנלוגיה לעולם הרכב, אולי אפשר להגיד שכמו שמנוע "מתרכך" עם הזמן, כך גם המעבד?

מעניין שהבאת אנלוגיה מעולם הרכב כי שמעתי כבר כמה שמועות ומאמרים שאומרים שאפשר עם הזמן "להרגיל" את המנוע לביצועים מסויימים

ברור שלא עד כדי כך שחיפושים תביא לך ביצועים של פרארי אבל הבנת את הנקודה....

ולא לא התכוונתי אליך שאמרתי חכמולוגים צעירים

פשוט לאחרונה יש לי הרגשה כללית כזאת שהפורום (ובכלל קהילת הOC וחובבי החומרה) מתמלא בצעירים שחושבים את עצמם תותחים בגלל שהלוח שלהם בא עם כמה פיצ'רים נחמדים שמקלים על כל העבודה.

אבל עזוב זה כבר לא קשור לדיון

הכי חשוב זה לזכור שהפורום הזה נועד כדי ללמד וללמוד דברים חדשים

לדוגמה את הקטע עם ה UV בסנדי בריג' לא ידעתי כי אף פעם לא היה לי אחד כזה

אז נחמד לדעת :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הרצת פריים למשך שעה, לא הביאה לכל שגיאה (אם כי ידוע שיש הממליצים על 8 שעות, ואף 24 שעות), בעוד שכיבוי המחשב והדלקתו (כעניין שבשגרה), הביאו לכשל בזמן ה POST וכאמור, לתקיעות הרנדומליות שציינתי.

שעה לא נחשבת באופן כללי כבדיקת מאמץ מקיפה ובפרט כאשר מדובר על מצב קיצון. גם תלוי איזו בדיקה ביצעת. לחלק גדול מהכלים הללו יש מספר סוגי מבחני מאמץ שמעמיסים עומסים שונים על רכיבים שונים. לכן אם אתה רוצה להבטיח 100% יציבות מעל לכל ספק, צריך לבצע תמהיל של בדיקות בעזרת מגוון של כלים.

אלא שרוב המאמץ הזה לא משמעותי ממש. ב90% מהזמן, אם לא יותר, המחשב במצב IDLE ואז יש מנגנונים בחומרה ובמערכת ההפעלה להורדת המתח והתדר לערכים נמוכים יותר מאשר ה-UnderVolting.

על-כך שזה לא משמעותי ממש מבחינת הביטוי שיש לזה בחשבון החשמל ופליטת החום אני מסכים. כלומר זה לא שחוסכים ככה המון כסף ובסך הכל מורידים כמה מעלות בודדות במקרה הטוב מטמפרטורת המעבד. אבל, מלבד הפן "הספורטיבי" שיש לעניין, שכמו OC הוא למעשה המניע העיקרי לעניין, לפעמים יש לזה בכל זאת משמעות קטנה. כפי שציינתי בהודעה הקודמת שלי, זה בעיקר שימושי במערכות שנמצאות רוב הזמן במנוחה או בעומס נמוך וכאשר יש אפשרות להגדיר ערך קיזוז (Offset) ביחס למתח שהמערכת קובעת באופן אוטומטי והרבה פחות כאשר האפשרות היחידה שיש היא להגדיר מתח קבוע באופן ידני.

כשיש אפשרות להגדיר ערך קיזוז מסוים, וכשלא מבטלים את פונקציות החסכון באנרגיה, ברוב המקרים מקבלים מתח נמוך יותר (לא באופן שווה כמובן לערך הקיזוז, הרבה פעמים חצי או שליש ממנו) במצב מנוחה בהשוואה למצב שבו המערכת קובעת באופן אוטומטי את המתח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...