מניעת חשמל סטטי בעת עבודה על לוח האם - כיצד? - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מניעת חשמל סטטי בעת עבודה על לוח האם - כיצד?

benyben

Recommended Posts

• תגובות 33
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

(:

לא אבל אני התכוונתי אם עצם העובדה שהאדם יחף משמעה שהוא גם לא סטטי. כי לכאורה החשמל מפורק על ידי כך. או שאני "חי בסרט" כמו שאומרים?

אין לי מושג מאיפה שמעתי את זה, אבל נדמה לי ששמעתי את זה מתישהו.

ולכן אני שואל כאן כדי לדעת האם זה נכון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המהדרין עובדים עם כפפות דקות מבד.

אבל לא צריך להיסחף, תפרוק את החשמל הסטאטי מעצמך וזהו. תשתמש בספייסרים כשאתה מרכיב את הלוח על המגש שלו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

(:

לא אבל אני התכוונתי אם עצם העובדה שהאדם יחף משמעה שהוא גם לא סטטי. כי לכאורה החשמל מפורק על ידי כך. או שאני "חי בסרט" כמו שאומרים?

אין לי מושג מאיפה שמעתי את זה, אבל נדמה לי ששמעתי את זה מתישהו.

ולכן אני שואל כאן כדי לדעת האם זה נכון.

זה דיי נכון.

וכמו שאמר גיל, חבל לקחת סיכון, תעשה הכל כמו שצריך, מבחינה בטיחותית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ימין אמור להיות פלוס ושמאל אמור להיות מינוס (למרות שזה לא משנה - הפלוס והמינוס בAC מתחלפים 50 פעם בשנייה בארץ).

הם לא מתחלפים. בשום אופן לא !

הפאזה עובדת בצורת סינוס כאשר היא עולה ל240V ויורדת ל-240V וזה קורה 50 פעם בשנייה, עקב סיבובי המנוע של הגנרטור.

ה-0 נשאר 0.

גם לדחוף את האצבע לשקע של ההארקה זה לא ממש בטיחותי.

יכול להיות שבו בזמן שאתה מנסה לפרוק ממך חשמל, מכשיר אחר פרק חשמל גדול, הכל יעבור דרכך.

ותמיד יש בבית מכשירים שפורקים קבוע.

מחשב למשל, ההארקה שלו מאוד פעילה, הוא תמיד פורק לשם חשמל.

אז כמו שאמרתי, פשוט לגעת במארז של המחשב לפני שמנתקים הכל, ואם אפשר, להשתמש בכפפות גומי, אפשר לקנות את זה בכל חור :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עבודה נכונה מתבצעת עם צמיד (הוא לא יקר אגב)

http://www.dealextreme.com/p/anti-static-static-charge-release-wrist-band-1-6m-grounding-cable-20440

עמידה יחפה באמת פורקת חשמל סטטי (בדוק...), לגעת בעץ? לא יעזור, לא מוליך מספיק, עדיף להוריד כפכף ולגעת ברצפה. (מקבלים זץ כשנוגעים בחלקי מתכת, לא עץ).

פריקה סטטית תקנית (שלא תכאיב) מתבצעת עם נגד סביב 1Mohm ובצמיד אמור להיות כזה (לא זוכר את המינימום, נראה לי 35KOhm).

כשעובדים עם חלקי אלקטרוניקה ורק נגעת בשלדת מתכת ופרקת, לא אומר שאתה לא יוצר חשמל סטטי אחרי זה - חשמל סטטי אגב לא תמיד הורג את הרכיב ישר, לפעמים יש תופעה בא "מתפוצץ" חלק מקו הולכה עדין (בד"כ פינה של קו), והתוצאה שהוא נהיה דק יותר, אחרי עבודה לזמן מה, הקו הדק לא עומד בעומס ונשרף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תניח את היידים על משטח עץ ל-10 שניות-על השולחן למשל.כך אתה פורק את החשמל סטטי(ככה אני עושה בכל אופן)

מה ?!?!

למה נראה לך שהעץ המבודד הזה יפרוק ממך את החשמל ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למרות שרוב מה שנאמר פה בקשר לחשמל סטטי ופריקתו נכון, לא צריך גם להפחיד את פותח הדיון.

אני מניח שהשאלה נובעת לאור עבודה עם מחשב (הרכבתו או פירוקו). במקרה כזה מספיק לגעת בשלדת המתכת של המארז או בחלק מתכתי אחר. כמו כן יש לנקוט בפעולות נוספות כמו להניח את לוח האם בשקית אנטי-סטטית, להיזהר עם חיבור והנחת הברגים, לשים לב היכן ואיך מניחים את המעבד, מריחת המשחה התרמית ושאר פרטים קטנים שאין להם דווקא קשר ישיר לחשמל אלא למניעת נזק פיסי לחלקי החומרה.

שמירה על סביבת עבודה נאותה ומספר אמצעי זהירות פשוטים שעיקרם פריקת החשמל הסטטי על ידי מגע בחפץ מתכתי, הכי נוח על שלדת המארז פשוט כי היא הכי זמינה, צריכים להספיק.

אפשר כמובן גם לנקוט בעוד אמצעי זהירות בחשמל, וזה לבטח לא יזיק, אך גם אין בזה ממש צורך כשמרכיבים מערכת מחשב ביתית.

יש להיזהר במידה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^^^^^

נכון, צריך " להשתגע " במידה :lol:

ליתר ביטחון, כפי שנאמר לעיל, תיגע בחלק מתחתי של המארז -

בד"כ כלוב דיסקים קשיחים כל 5 דקות עם שתי הידיים, זה יספיק בהחלט.

כמובן שרצוי מאוד להמנע מלבישת צמר ושאר בדים מחוללי ניצוצות.

:xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז מישהו עבד עלי אם ככה.

אתה מוכן להסביר את עצמך קצת יותר?

אני יודע שזה לא משנה איזה מכשיר חשמלי אתה מחבר לAC, שני הצדדים יעבדו.

ומה זאת אומרת בצורת סינוס? מה זה ה0?

אני מודה שאני לא מבין מספיק בתחום הזה, אבל נראה לי שגם אתה כותב באופן כללי ולא מדייק.

החיבור לרשת החשמל הביתי מתחבר בצורת "כוכב".

בצורת כוכב, כאשר אתה מחבר את 3 הפאזות ביחד, אתה מקבל 0. (כשמספרים את זה בצורה בסיסית ביותר)

0 זה מה שקוראים לו "מינוס ( - )" בשפה העממית. כאשר מינוס זה משהו אחר לגמרי אשר קשור לחשמל בתצורת DC (זרם ישר)

צורת סינוס זה אומר שהחשמל שלנו נראה בעצם כמו גל, הוא עולה, ויורד, ועולה, ויורד, הוא עושה את אותה פעולה תמיד, 50 פעמים בשנייה.

( http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%96%D7%A8%D7%9D_%D7%97%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%9F )

לגבי חיבור בשני הצדדים, אני לא ממש יכול להסביר לך בכתב איך זה עובד, אבל אני רק יכול להגיד, שהשנאי שממיר את המתחים האלה, יודע לקבל את הפאזה וה0 בכמה צורות. ולא חייב שהפאזה תיכנס בקו של הפאזה, וכנ"ל לגבי ה0.

מקווה שהבנת למה אני מתכוון.

ואם נראה לך שאמרתי משהו לא נכון, כנראה שאני לא מסביר את זה ממש טוב בכתב ( :D ), אם היית מולי הייתי יכול להסביר לך בלי בעיה :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש 2 דברים שיכולים לדפוק את המחשב, באותה צורה בדיוק :

חשמל סטאטי

חשמל AC 50 HZ מאדמה לאדמה

חשמל סטאטי

אתה, המחשב (אם הוא לא מחובר למקור אדמה כמו שקע חשמל), ורכיבי חומרה שמנותקים מהכול (כרטיס מסך על השולחן), יכולים להיות טעונים בחשמל סטאטי

ברגע שאתה תיגע במחשב, תנסה להרים את הכרטיס מסך, או תנסה לחבר את הכרטיס למחשב תהיה פריקה של חשמל סטאטי, שאם היא מספיק חזקה היא תשרוף את החומרה

כדיי לפרוק את המטען בצורה בטוחה, פורקים אותה ממך לחיבור האדמה של החומרה הספציפית :

כשאתה בא לעבוד אל החומרה של המחשב, תיגע במקום לא צבוע במארז, בספק, במתכת החיצונית של חיבור וכו

כשאתה בא להרים את הכרטיס מסך מהשולחן, תיגע קודם במתכת של איםה שהחיבור למסך נמצא, כדי שהפריקה תהיה למוליך האדמה של הכרטיס ולא לתוך רכיבים אחרים או מגעים בחיבור של הסלוט

כשאתה בא להכניס את הכרטי מסך למחשב, תחזיק יד אחת או תיגע מקום לא צבוע במארז. כך, החיבור הראשון (שדרכו יפרק החשמל הסטאטי) בין הכרטיס מסך למחשב נסגר דרכך ודרך מוליכי האדמה, ולא דרך הסלוט כשהכרטיס נכנס לסלוט

בסטיק זיכרון אין מוליך אדמה גדול ופתוח כמו בכרטיס מסך, אז תפרוק רק את עצמך ותיגע בכרטיס רק מהקצוות (לפחות בהתחלה), ותחזיק יד אל המארז כשאתה מכניס או מוציא את הסטיק

כל מה שלא מחובר לאדמה יכול להיטען בחשמל סטאטי מהסביבה שלו. כשאתה עובד אל מחשב אל תהיה ואל תשים חומרה בסביבה שגורמת לחשמל סטאטי : בגדים חמים, שטיחים, קלקר וחומרי אריזה (רגילים - כאלה של מחשב הם לא בעיה), חתול, מסך CRT וכו

גם אם הסביבה לא טובה (בדיוק הוצאת את המחשב מהקלקר, החתול שלך מתעניין, או יש לידך CRT עובד) אם תסגור מעגל ראשוני דרך מוליכי אדמה כל הזמן (תמיד תחזיק יד אל המארז במשך התהליך של הכנסת והוצאת כרטיסים וסטיקים, תשים את הסטיקים בשקית אנטי סטאטית וכו) אתה נותן הגנה טובה ולא אמור לקרות משהוא

חשמל 50 HZ

במערכת חשמל יש כמה מקורות אדמה שונים :

אתה (עומד אל רצפה מוליכה), נותן את האדמה הקרובה ביותר שלא קשורה למערכת החשמל

חיבור האדמה בשקע (והמארז של המחשב שמחובר לחשמל) נותן אדמה מתוך מערכת החשמל, והיא יכולה לקבל אדמה במקום רחוק יותר (צינור מים ראשי)

מחשב שמנותק מהחשמל אבל מחובר למודם או לכבל רשת, יכול להביא אדמה רחוקה מהמקום אליו הכבל הולך : ארון תקשורת של הוט

ציוד שמחובר לשקע אם אדמה לא תקינה או ללא אדמה (כל מה שיש לו תקע אם 2 מגעים) יכול להעביר זרם קטן בקיבול או השראה למארז המתכתי

בכל מקום שבו קיימת אדמה יכול להיות מעבר זרם קטן מה L של מערכת חשמל לאדמה : דרך קיבול או השראה בין חוטים שעוברים ביחד מרחק גדול, דרך קבל סינון הפרעות בספק כוח, דרך בידוד דפוק במערכת או בציוד, דרך רטיבות (במקומות כמו ארונות חשמל וארונות תקשורת בחוץ) וכו. אם בנוסף יש בעיות בחיבור האדמה, המתח על כל מקור אדמה יכול להגיע עד 340 V peak (המתח במערכות של 240 V), ובין 2 מקורות אדמה ל 585 V peak (המתח בין 2 פאזות במערכות 240 / 415 V)

המתח הגבוה הזה לא מחובר ישירות אלא מגיע דרך קיבולים, השראה, התנגדויות גבוהות וכדומה - יכולת העברת הזרם שם נמוכה מאוד (חוץ ממקרים של תקלה קרובה, ואז יכול להופיע 240 V חי על מוליכי אדמה - למשל קורה לפעמים בארונות תקשורת של הוט ואז יש 240 V על הכבל של הוט שמגיע למודם). לכן ניתן לגעת ב 2 מקורות אדמה בו זמנית ולא להרגיש כלום, או (במקרים של תקלה) להרגיש קצת זרם או עקיצה חלשה, למשל כשנוגעים בו זמנית בכבל של הוט ובמארז של המחשב, או במארז של המחשב ובריצפה

גם כשלא מרגישים (בגלל ההתנגדות הגדולה של מקורות המתח האלה כלומר הזרם שלהם אפסי), המתח הזה מספיק כדי להרוס חומרה : חיברת מסך שהיתה לו אדמה דפוקה למחשב, שרפת כרטיס מסך. חיברת ללפטופ שהיה מחובר למטען דפוק, שרפת את היציאת או את המחשב כולו

לכן, כשעובדים אל חומרה יש לוודא :

חיבורי אדמה מקומיים תקינים : כך שלפחות אצלנו לא תוכל להיות תקלה שתגרום להופעת מתח על המארז

ניתוק מקורות אדמה, ובמיוחד אדמה רחוקה, כשעובדים על חומרה : כשאנחנו מכניסים או מוציאים כרטיסים ננתק את הכבל של הוט, ונהיה מבודדים מהריצפה. ננתק את כל החוטים של המחשב שיכולים להכביא מתח או אדמה רחוקה (כבלי חוץ מדברים שלא מתחברים לחשמל בעצמם, כבלי , כבל מסך וכו)

קיצור מקורות אדמה דרך מוליכי אדמה : החזקת יד אחת על המארז בזמן מכניסים ומוציאים חומרה

סגירת מעל דרך חיבורי מתח גבוה : מחברים קודם את כל הדברים הרגישים וסוגרים את המגע האחרון בחיבור של 240 V. למשל אם יש לנו מחשב ומסך ואנחנו יודעים שיש אדמה לא תקינה בשקעים, קודם נחבר את המחשב למסך ורק בסוף ת שתיהם לחשמל (כך לא יקרה מצב שיש ביניהם מעגל סגור לרגע דרך קווי המידע אבל ללא מוליך אדמה מחובר, כמו בזמן שמכניסים או מוציאים תקע VGA / DVI)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...