dualboot - how to partition? - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

dualboot - how to partition?

eldad_z

Recommended Posts

שלום לכולם

אני מתכוון להתקין (על מחשב חדש):

win 7 64bit

ubuntu10.10 64bit

הכונן בגודל 500GB.

2 שאלות:

1. מה להתקין קודם?

2. אני רוצה שיהיו 3 מחיצות: מחיצה לחלונות (רק מערכת ההפעלה, שתהיה בגודל מינימלי), מחיצה ללינוקס (רק מערכת ההפעלה, שתהיה בגודל מינימלי), מחיצה ענקית לקבצים שיהיו נגישים מכל . מהם הגדלים המינימליים שאני צריך לתת לכל מערכת הפעלה? איזו מערכת קבצים להגדיר בכל מחיצה?

תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אני מבין נכון המערכת של החלונות תהיה PRIMARY - אזי למה אתה לא רוצה להפעיל את הלינוקס במכונה וירטואלית ושלום על ישראל

למה ההסתבכות הזו עם PARTITIONS ו-DUAL BOOT

בכל מקרה מחיצה למערכת הפעלה WIN היום לא הייתי נותן פחות מ-100 ג"ב - הלינוקס יכול להסתדר מצויין גם עם רבע מזה...

אבל עדיין - מכונה וירטואלית זה FUN FUN FUN

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מכיר את הפתרון של מכונה וירטואלית אבל זה לא מה שאני מחפש.

אני חושב שהשימוש הראשי יהיה באובונטו.

בכל אופן, גם אם מתקינים רק , אני עדין רוצה מחיצה נפרדת ל-data ואחת למערכת ההפעלה.

win7 לוקח 100GB? אתה לא קצת מגזים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התגובה שלי ממש לא קשורה.. אבל למה WIN7 ?

למשחקים?

WINE מריץ מעולה.. כל אלה שאומרים אחרת כנראה שלא ניסו אותו כבר כמה שנים... או שהם מכירים סיבה שזה גרוע..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

וינדוס לא בנויה לדואל בוט אם מערכת הפעלה נוספת. כדיי שוינדוס לא תעשה בעיות, תחלק את הכונן כך שכונן C של וינדוס הוא הכונן הראשון, ויתר הכוננים של וינדוס נמצאים ישר אחריו, והכוננים של לינוקס נמצאים בסוף הכונן. כך, וינדוס לא תצתרך "לדלג" מעל לכוננים של לינוקס כדיי להגיע לדברים שלה

ללינוקס לא משנה איך הכוננים שלה ממוקמים, ניתן ליצור אותם בכל מקום בדיסק ובכל סדר שהוא

תוכנת בוט (boot loader) היא תוכנה שמעלה את מערכת ההפעלה. היא מותקנת להתחלה של הדיסק, למקום שנקרה mbr ונמצא לפניי ההתחלה של הכונן הראשון. ה boot loader של וינדוס (ntldr) בצורה הרגילה שלו תומך בוינדוס בלבד. ה boot loader של לינוקס (grub) תומך בוינדוס ובלינוקס (וגם במערכות הפעלה אחרות)

מ 2 סיבות אלה, רצוי להתקין בסדר הזה :

תתקין את וינדוס

תיצור את הכוננים של וינדוס, ותשאיר מקום לא מנוצל בהמשך הכונן כדיי ליצור בו מאוחר יותר כוננים ללינוקס

תן לוינדוס להתקין את ntldr לתוך ה mbr

תתקין את לינוקס

בהתקנה בשלב של הכוננים תבחר "להתקין למקום הפנוי של הכונן". הכוננים של לינוקס יותקנו במקום הריק שהשארת מקודם

תן ללינוקס להתקין את grub, שמחליף את ntldr

כוננים של וינדוס :

כמה שמתאים לך. אם אתה משתמש בוינדוס הרבה ומחזיק בו קבצים של המשתמש, רצוי שתיצור כמה כוננים (C ו D וכו)

כוננים של לינוקס :

כונן / (נקרא גם כונן root, אבל לא /root) - מערכת ההפעלה ותוכנות. לדסקטופ לינוקס + כמות בינונית של תוכנות מספיק 10 - 20 G, תלוי במערכת שהתקנת. אם אתה לא יוצר כונן home תצתרך לעשות את הכונן הזה יותר גדול בהתאמה

כונן /home - תיקיות של המשתמשים (לא חיוני). אם אתה יוצר את הכונן הזה, כל הקבצים בתיקיות ואל הדסקטופ של המשתמשים נשמרים אוטומטית בכונן הזה, אחרת הם נשמרים בתיקיה בכונן של מערכת ההפעלה. תן לו גודל כמה שאתה רוצה לפי הדברים שאתה הולך להחזיק בתיקיה שלך

כונן /boot - קבצי הפעלה של לינוקס. הרבה מערכות ממליצות ליצור כונן לקבצים ההפעלה, אבל ברוב המקרים הוא מיותר וניתן להשאיר את הלינוקס בלי כונן מיוחד ל boot כך שהקבצים האלה נמצאים באותו כונן אם יתר המערכת (אני לא יוצר את הכונן הזה כשאני מתקין). אם אתה יוצר אותו, מספיק כמה עשרות MB

כונן swap - זיכרון וירטואלי. בוינדוס הקבצים pagefile.sys ו hiberfil.sys משמשים לזיכרון וירטואלי ומקום לשמור מצב של המחשב כשהוא עובד בהתאמה. בלינוקס שמים את 2 הדברים האלה בכונן נפרד (לא ניתן לפתיחה ממנהל הקבצים) כדיי לא להעמיס אותם בכונן של מערכת ההפעלה. תיתן כמה מאות MB אם אתה רוצה תמיכה בזיכרון וירטואלי בלבד, או קצת יותר מכמות ה במחשב אם אתה רוצה תמיכה ב hibernate וכו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מעולה, תודה.

אז קודם חלונות ואח"כ לינוקס.

בקשר למחיצות, הכוונה שלי שהמחיצות של חלונות ושל לינוקס לא יכילו מסמכים/תמונות/סרטים וכד', אלא רק את מערכת ההפעלה והתוכניות שמתוקנות בה. הדילמה שלי היא לגבי הגדלים והסוגים, כלומר:

מחיצה 1 - חלונות וכל מה שמסביבה, ללא my docs. איזה סוג? ntfs? אני מעדיף שאובונטו יוכל להציץ פה. כמה לתת פה - נגיד 40 גיגה יספיק לחלונות ועוד קצת תוכניות?

מחיצה 2 - אובונטו וכל מה שמסביבה, ללא home. איזה סוג? ext3/ext4? לא חשוב לי שחלונות תוכל להציץ פה. אז לתת פה 20 גיגה?

מחיצה 3 - מחיצת swap לאובונטו, 2GB כגודל ה-.

מחיצה 4 - אין פה תוכניות, רק קבצים ששתי מערכות ההפעלה צריכות להיות מסוגלות לקרוא. איזה סוג לעשות אותה?

את my doc של חלונות אגדיר (אנסה) להיות במחיצה 4.

את home של אגדיר (אנסה) להיות במחיצה 4.

מי יכול לייעץ לגבי הגדלים, הסוגים והאם זה בכלל אפשרי לשלב home ו-my docs במחיצה אחת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בהתקנה של וינדוס :

כונן 1 - כונן C בוינדוס - ntfs. תן לו גודל איך שאתה רוצה (תלוי בשימוש שלך בוינדוס)

כונן 2 - הכונן המשותף - ntfs. תיצור אותו תוך כדיי ההתקנה של וינדוס. תן לו את הגודל שאתה רוצה

עכשו וינדוס מותקן ועובד, יש בדיסק 2 כוננים של וינדוס בהתחלה ואחריהם 22 G ריק שבו תיצור כוננים ללינוקס. לדעתי זה קריטי שהכוננים של וינדוס יהיו צמודים להתחלה של הדיסק ואחד לשני, כי לוינדוס יש בעיה לזהות כוננים של לינוקס ויכולה להיות בעיה "לדלג" מעליהם כדיי להגיע לכונן השני

בהתקנה של לינוקס :

כונן 3 - כונן / של לינוקס שמכיל את המערכת ואת תיקיית home ביחד - ext3 או ext4 (בדקתי פעם אם יש ביניהם הבדל בביצועים ולא ראיתי הבדל אצלי) - 20 G

כונן 4 - כונן swap - קצת יותר מ 2G (רצוי שיהיה גדול יותר מה כדיי להיות בטוח שה יוכל להיכנס לתוכו. אם אתה לא הולך לעשות hibernate אז מספיק 200 MB ב swap)

יכול להיות שבהתקנה של לינוקס תהיה אפשרות "תשתמש במקום הריק של הדיסק", ומערכות מסוימות (כנראה שגם אובונטו) יודעות להסתדר לבד בלי שתצתרך להגדיר ידנית גודל ל / ול swap וכו

את home של לינוקס לא ניתן להגדיר בכונן ntfs אלא רק בכונן ext3/4 וכו. אבל אז אתה לא יכול לגשת אליו מוינדוס. אם אתה רק מנסה את לינוקס, לא כזה קריטי שיהיה לך home נפרד (אם תרצה תוכל להוסיף אותו מאוחר יותר בלי לפרמט את הלינוקס)

אם אתה משתמש חדש שמנסה את לינוקס, תדע ותנסה :

דסקטופים - יש Gnome (מה שמגיע באובונטו) ו KDE (מה שאני משתמש), וכמה דסקטופים אחרים קטנים ומהירים יותר. אלה דסקטופים שנבנו בגישה שונה אחד מהשני ועובדים בצורה שונה. תנסה לפחות את Gnome ו KDE (ניתן להתקין כמה דסקטופים ביחד באותה מערכת לינוקס) שתוכל לבחור את זה שהכי מתאים לך

מערכות - יש (וכל האפשרויות האחרות שלה), אופן סוסה, פדורה . . . המון מערכות שונות שהכלי ניהול שלהם שונים, מגיעות אם הגדרות ותוכנות שונות, לפעמים כשיש תקלות או משהוא לא עובד הבעיה תהיה במערכת אחת אבל לא באחרת. אם אתה לא מסתדר אם המערכת (תקלות / לא מצליח להתקין משהוא / כלי ניהול לא נוחים וכו), אתה יכול לנסות לפרמט ולשים אחת אחרת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...