אינטילגנציה מלאכותית - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אינטילגנציה מלאכותית

guycnaan

Recommended Posts

טוב אני די סגור הפעם על העובדה שהדבר הנ"ל שייך לפורום...(כרגיל פאט',לא מתאים כפתור הדילייט נמצא לרשותך)

אינטלגנציה מוגדרת במילון אבן שושן כ:

שכל,תבונה, הבחנה בין דבר לדבר,תפיסה כללית.

מהי אינטילגנציה מלאכותית?

אינטילגנציה מלאכותית היא בעיקרון הניסיון לתת למכונת או לחפץ מעשה ידי אדם את התכונות הנ"ל.

כיצד אפשר לאבחן אינטלגנציה מלאכותית?

הגדיר זאת ראשון המדען הגאון אלן טיורינג (ממציא המחשב הראשון,וממפענחי צופן האניגמה הגרמני במלחה"ע השנייה),

בספרו i robot, שטען שברגע שאדם יוכל לנהל שיחה עם מכונה (או מחשב בשביל העיקרון) מבלי להרגיש כי הוא מדבר עם אחת,

אזי נדע כי הצלחנו בפיתוח אינטלגנציה מלאכותית.

כלומר אפשר להגדיר אינטילגנציה מלאכותית כתוכנה אשר יכולה להסתגל בעצמה למצבים שהיא לא תוכנתה אליהם,להגיב אליהם בצורה המתאימה וללמד את עצמה כתוצאה מהמקרה.

ראינו העוסקים באינטילגנציה מלאכותית שחזו לה עתיד מבריק שבו מכונות מפתחות רגשות אנושיים ואף עוזרות לאנשים (AI,איש המאה,המכונה ממסע בן כוכבים) אך מצד שני ראינו גם העוסקים במציאות קודרת ואפוקליפטית הנוצרת בעקבות העובדה שמחשבים מתחילים "לחשוב" בזכות עצמם (טרילוגיית שליחות קטלנית,טרילוגיית המאטריקס).

בסך הכל כיום אנו נמצאים בתחילת הדרך של תכנון מכונות שבאמת "חושבות" בזכות עצמן,ויעבור זמן רב עד אשר נוכל להגיע לרמת מכונות שבאמת יכולות לנהל איתנו שיחות נפש אבל הזמן הזה יגיע...

ולשאלות לדיון...

1.איך אתם תנסחו את ההגדרה של אינליגנציה מלאכותית,ואיך אתם חושבים שאפשר עקרונית לגרום לתוכנה "ללמוד"?

2.האם אתם מכירים תוכנה שמשתמשת באינטלגנציה מלאכותית,אם כן מהי ומה שימושיה?

3.מה לדעתכם היתרונות בפיתוח מכונות היכולות לחשוב בזכות עצמן,ומנגד מה החסרונות?

4.האם אתם חוששים מחזון אפוקליפטי שיתרחש בעקבות העובדה שמכונות "ירכשו" כוח חשיבה עצמאית?

אשמח לשמוע את התגובות שלכם בעניין,וכל מי שיש לו דעה עניינית או משהו לתקן להאיר ולהעיר מוזמן,בתנאי שיעביר זאת בדרך בונה ולא קוטלת.

דיון נעים..:)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למעשה אינטלגנציה מלאכותית כל מטרתה היא לדמות את המוח האנושי ואת פעולותיו......

אבל המוח שלנו עד כדי כך מורכב ויש בו כל הרבה ניואנסים שאני לא חושב שנראה תוכנה

או ייצור שיכול לדמות את המוח שלנו, חשיבה שלנו, או כל חשיבה עצמאית אחרת.

אומנם פותחו שונים ומשונים אשר כביכיול יכולים "לחשוב" אבל זה בעצם אותם

פעולות מתוכנתות שלימדו אותם להגיב עליהם. מכונה לא יכולה לחשוב לבד, לא עם הטכנולוגיה של היום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה עושה אותך ליותר ממכונה מסובכת ?

אנילא מאמין שבני אדם יוכלו לתכנת מכונה בעלת מושלמת, אבל אפשר לתכנת מכונה בעלת יכולת ללמוד (כמו תינוק) ולתת לה להתפתח בעצמה.

אני מאמין שכח חישוב הוא לא המכשול אלא מציאת אלגוריתם מתאים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מסכים עם כל מה שאמר path finder.

מקסימום אפשר לתכנת משהו שיתן לנו תשובות "ידועות", לא שום דבר אחר.

אם כי האפשרות שיהיה את המחשב הקולי באנטרפרייז, די הגיונית. אבל אל תצפו לאורקל. :P

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Artificial intelligence will never match human stupidity

חחחחחחחח LOL אהבתי... :lol:

ראיתי פעם בחדשות, משחק שמשולבת בו . זה מן משחק שבו אתה מלמד יצורים מה הם צריכים לעשות בשביל להתקיים בטבע. מה לאכול, איך להקים מחסה וכו' ולאחר מכן, הם מלמדים את הצאצאים שלהם מה שהם למדו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לאדם שאמר שבחיים לא תוכל להמציא מכונות שישתתו למוח האנושי...

אני לא צריך להזכיר לך שלפני 100 שנה חשבו שז'ול ורן משוגע בגלל רעיונות על הגעה לירח.....

בכל מקרה השתדלו להתייחס לשאלות בדיון..:)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חבר שלי עשה תוכנה שמחשבת סיכויי התאבדות של חולי נפש (משהו כמו 80% ומעלה ACCURACY) התוכנה השתמשה ברשת ניורונים, זה מבטל את הרגשות של האדם בחישוב ולכן זה כביכול יותר מדוייק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כלומר אפשר להגדיר אינטילגנציה מלאכותית כתוכנה אשר יכולה להסתגל בעצמה למצבים שהיא לא תוכנתה אליהם,להגיב אליהם בצורה המתאימה וללמד את עצמה כתוצאה מהמקרה.

איך שאתה מגדיר אז אפשר לומר שקימות דווקא הרבה מכונות בעלות . דוגמאות לכך הן תוכנות המשתמשות ברשתות ניורונים, שמתאימות את התשובה שלהן לפי מה שאתה מלמד אותן. השימושים הנפוצים זיהוי קול, זיהוי כתב יד (למשל התוכנה הזאת שמעבדת קובץ תמונה של סריקת טכסט לטכסט) ובכלל ניתוח . אני חושב שלהגיע לרמה שמכונה תפעל כמו מוח אנושי יקח הרבה זמן, עשרות רבות של שנים, אולי בכלל אף פעם. לרשת ניורונים שמישהו כותב שתפעל על מחשב יש מגבלה אחת, צריך לתכנן אותה מראש כדי שתיהיה מסוגלת לבצע פעולה מסויימת, ומכאן שהמבנה שלה קבוע. מבנה הרשת במוח (מבלי להתייחס לכך שהוא מורכב מכל מה שכתבו אי פעם) משתנה עם הזמן ומסתגלת לדברים חדשים. ולסיום רק הערה אחת, אני לא מומחה בעניין כך שיכול להיות שאני טועה בכמה דברים פה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל מצד אני, אפשר לתכנת לה פקודות בסיסיות (לא פעולות שלמות), ולהוסיף אלגוריתם שידע למצוא את קבוצת הפעולות הבסיסיות, והסדר הנכון לביצוע שלהן, שדרושות לביצוע פעולה מסויימת (מעיין אלגוריתם רקורסיבי).

משהו מאוד פרימיטיבי לזה כבר קיים, לדעתי, במנגנון מציאת מסלולי הנסיעה באתרים כמו www.emap.co.il. הרי תסכים איתי שאין להם "פקודות מתוכנתות מראש" (כלומר, מסלולים ידועים מראש מכל נקודה בארץ לכל נקודה בארץ) - זה הרי יהיה מסד נתונים בלתי הגיוני של מאות ג'יגה בייטים... יש למערכת הזאת אלגוריתם דיי בסיסי, שכל מה שהוא יודע לעשות זה לקחת ציר מסויים ונקודת מוצא, ולמצוא את היעד הסופי, ואת יעדי הביניים שלו. בכל יעד שהוא (ביניים או סופי) הוא קורא לעצמו ברקורסיה וממשיך עם הציר החדש, עד שהוא מוצא את הדרך הקצרה ביותר להגיע ליעד המבוקש.

סה"כ הכל "מתוכנת מראש", אבל המערכת יודעת לקחת את הפקודות הבסיסיות המתוכנתות מראש, ובעצם "לחשוב" לבד על המסלול הטוב ביותר (אם תסתכל על זה במבט חיצוני, נניח של אחד שאין לו טיפת מושג במחשבים ורק רואה שהוא נתן נקודת מוצא, נקודת יעד, והמערכת מצאה לו את המסלול הכי קצר\מהיר מאלפי מסלולים אפשריים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דווקא המקרה האחרון הוא יחסית פשוט - קודם כל מייצגים את המפה במחשב כרשת של כבישים ("גרף"), ואחר כך מפעילים עליה אלגוריתם שמוצא את המסלול הקצר ביותר בגרף, כמו האלגוריתם של דייקסטרא (דוגמה: http://ciips.ee.uwa.edu.au/~morris/Year2/PLDS210/dij-op.html)

אני לא בטוח שאפשר להתייחס לזה כאינטליגנציה מלאכותית, כי בסך הכל ה"חשיבה" של המחשב מתוכנתת מראש כסדרת הוראות - תמצא בכל שלב את הדרך הקצרה ביותר לשלב הבא.

זה מעלה שאלה מעניינת - לאילו סוגים של ישומים אפשר להתייחס כאינטליגנציה מלאכותית? האם אפשר להתייחס באותה צורה לתוכנה שמשמחקת משחק (למשל, דמקה) ולתוכנה שמשמשת לזיהוי (למשל לזיהוי חשודים בשדות תעופה וכו')?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...