בעיה עם צירקולציית אוויר.. תמונה בפנים.. - עמוד 2 - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

בעיה עם צירקולציית אוויר.. תמונה בפנים..

ksn1981

Recommended Posts

כמה נקודות:

חום עולה למעלה. לכן ספק שממוקם למעלה, בד"כ עוזר יותר בסילוק האוויר החם שבמארז.

ספקים איכותיים לא סובלים מהתחממות יתר, רכיבים אחרים שנמצאים ב-OC כן.

אם אין OC, גם אוורור מינימלי יעשה את העבודה ולמי אכפת אם למעבד יש יותר מ-37 חום.

אני מוצא את מיקום הספק למטה נוח יותר מבחינת סידור כבלים, לרוב משום שיש מרווח בין גב הספק לתחתית הלוח, וגם קרוב יותר לקשיחים.

המארז הנ"ל (P-183) הינו מארז מצויין ויקר, אני לא רואה צורך לשנות את האוורור בו, מה גם שייעודו הוא שקט ולכן לרוב המאווררים שלו לא יתנו תפוקה מלאה.

אם תחליף\תוסיף מאווררים, אתה תפגע בשקט של המארז ואז זה כמו לקנות כרטיס מסך 5870 ולעשות לו downclock ב-80%...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במאוור שמכוון לכיוון המעבד, כנראה האוויר יזרום 50% החוצה, 50% דרך הספק.

אז יזרום. נו אז מה?

ואם הספק למטה, האוויר החם סתם יזרום למעלה, וייווצר לך אותו כיס אוויר שדיברת אליו (אלא אם כן כאמור יש שם מאוורר נוסף שמוציא אוויר).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ספק עליון היה פתרון טוב כל זמן שקירור המעבדים התבסס על מאוורר בגודל עד 60 ממ

מעבר לכך מומלץ מאד על ספק תחתון כאשר הוא יונק מפתח תחתון ןפולט בגב המארז

אופציה זו מפרידה את הצירקולציה של הספק מהצירקולציה של המארז

באשר למארז עדיף מאוורר גדול של 120 או 140 ממ בתקרת המארז

באשר למאוורר אחורי לפעמים יש השפעות בלתי רצויות על המאוורר של המעבד

מאוורר קדמי תחתון צריך להכניס אויר לדיסקים וצריך להיות מותאם לספיקה של המאוורר בגג המארז

מניסיוני אני נותן את חשיבות הרבה ביותר למאוורר בגג המארז והכנסתי את השינוי הנדרש בהרבה מארזים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מעבר לכך מומלץ מאד על ספק תחתון כאשר הוא יונק מפתח תחתון ןפולט בגב המארז

יונק מאיזה פתח? ברצפת המארז? וגם מותקן לך פילטר שם?

כל ההתעסקות הזו עם המאווררים היא דבר נחמד אם זה הקטע שלך, אבל בפועל לא נותן כמעט שום דבר (ולפעמים גם מזיק, כי כפי שאמרת, המאווררים צריכים לעבוד בהתאמה, וככל שהקונפיגורציה יותר מסובכת, כך גם ההתאמה). אבל גם אם זה יוריד לך איזה 3 מעלות בטמפרטורה של המארז, בטח ובטח מוגזם לקרוא לזה משהו "נדרש". אלא אם אתה אוברקלוקר אקסטרים (ואז בכלל לא בטוח שקירור אוויר כלשהו יספיק לך).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מיקום הספק למטה זה דבר מעולה.

כשיש לך מעבד עם חום גבוה עדיף לא להזרים את האוויר שלו לתוך הספק כוח.

למטה הספק יותר רחוק ממך ולכן פחות מרעיש.

זה יותר נקי ונוח לאירגון כבלים, וגם עוזר לזרימת אוויר טובה יותר.

מאפשר לתכנן מארז עם מאווררי הוצאה גדולים + שליטה על מהירות.

כשהלוח ממוקם בדיוק בפינה בלי ספק שמפריע, אפשר לשים מאוורר עליון צמוד ללוח שלא רק מוציא אוויר מהנקודה הכי אופטימלית מבחינת סירקולציה, אלה גם עוזר ישירות להוצאת החום מגוף הקירור של המעבד, וגם יעיל במידה רבה בפינוי אוויר מקירור פסיבי גדול.

למעשה המקרה היחידי שבו הייתי מעדיף ספק עליון זה במחשב תקציבי שאין OC או רכיבים מאוד חמים ועדיף להשתמש במאוורר של הספק כדי לפנות אוויר ולחסוך בהוספת מאוורים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ואני חשבתי שהדיון ננטש.. :kopfpatsch:

1.

כשהספק למטה, הוא קרוב לרוב הרכיבים שאמור להזין.. תראה את הקווים הקצרים לקשיחים ולכרטיס מסך ותבין.. במקרה של המארז שלי ה- P183 שאר הכבלים עוברים מאחורי הלוח..

2.

ברוב המארזים עם הספק למטה, האוויר נשאף מתחתית המארז, והם דואגים להגבהת המארז ובד"כ גם לפילטר אבק (חלק עם גישה יחסית נוחה אליו, וחלק שצריך לפרק לגמרי את הספק בשביל להסירו).. במקרה של המארז שלי ה- P183, האוויר נשאף מקידמת המארז (דבר שממש אהבתי), לשם כך הספק עצמו מוגבה בתוך המארז, ועצם הפרדת התא התחתון (בו נמצא הספק), מאפשר את "היניקה" מקדימה.. והגישה לפילטר הרלוונטי (וגם לשאר) הפילטרים היא מיידית ללא שום צורך אפילו בהזזת המחשב!!

3.

החבר'ה פה אמרו עוד המון דברים טובים.. ואפשר גם להוסיף שאם המארז שלך מונח על השולחן, אז אתה תשמח שכבל החשמל שיוצא מהספק יהיה למטה ולא למעלה..

4.

הדברים לעיל, היו חלק בלתי נפרד מההחלטה לקנות את המארז הזה.. אבל בפועל נתקלתי בבעיה שתיארתי בתחילת הת'רד (עם האיור המצורף)..

כשאני חושב על כל הפרטים הקטנים שהושקעו במארז, כן מבאס אותי שעכשיו אבק סתם ייכנס מחריצי ההרחבה או ממקום אחר לא צפוי.. לא חסכתי במארז ואפילו לא במאוורר הקדמי שהוספתי לו (שכן הביקורות הצביעו על הצורך בכך)..

5.

היות ודנתם במארז/ספק/צירקולציה.. אני יותר מאשמח אם למישהו יש רעיון לבעיה שתיארתי בתחילת הת'רד.

יום טוב :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כשהספק למטה, הוא קרוב לרוב הרכיבים שאמור להזין.. תראה את הקווים הקצרים לקשיחים ולכרטיס מסך ותבין..

הקשיחים וכרטיס המסך למטה, אך הכוננים האופטיים ולרוב גם חיבור ה20/24 פינים וה12V למעבד נמאים למעלה. פה מרוויחים, פה מפסידים. בהתחשב בכך שמרבית הספקים מגיעים עם כבלים ארוכים, זה לאו דווקא יתרון שהספק קרוב יותר. בכל מקרה במארז שהוא מספיק גדול, יש מספיק מקום לסדר כבלים בין אם למטה ובין אם למעלה.

חבר'ה פה אמרו עוד המון דברים טובים.. ואפשר גם להוסיף שאם המארז שלך מונח על השולחן, אז אתה תשמח שכבל החשמל שיוצא מהספק יהיה למטה ולא למעלה..

אפשר להוסיף, אבל זו סתם שטות. למה שיהיה אכפת לימ מאיפה יוצא כבל שאני בכלל לא רואה אותו ושהוא אחד מתוך משהו כמו עשרה שיוצאים לי מהמחשב?

כל הטיעון שלי הוא לאו דווקא שספק למטה הוא רע. אלא שהוא גם לא טוב יותר אבסולוטית מספק למעלה. על כל יתרון שתציג אפשר להציג גם חסרון, תלוי באופן ההצגה. סה"כ מדובר בגימיק טרנדי (או טרנד גימיקי) ותו לא. ונראה שאתה נהיית שבוי באותה קונצפציה - אם יש מארז יקר שבו הספק למטה, כנראה שזה דבר טוב.

אם זה היה דבר שכולו טוב, לא היית רואה מאמרונים כאלה מאתרי חומרה רציניים:

http://www.tomshardware.com/reviews/System-Builder-Marathon,1962-8.html

היות ודנתם במארז/ספק/צירקולציה.. אני יותר מאשמח אם למישהו יש רעיון לבעיה שתיארתי בתחילת הת'רד.

נחזור לעניינינו...

במקרה שלך יש לך יותר מאווררים מוציאים מאשר מכניסים (2 לעומת 1) ועוד המאוורר של המעבד וקצת כרטיס המסך נושפים החוצה. למה זה מפתיע אותך שנוצר לחץ שלילי שגורם ליניקת אוויר דרך כל פתח אפשרי?

אם אתה חושש מכניסת אבק דרך חריצי ההרחבה, שים שם פילטר. ותשאיר את מאווררי המארז תמיד על LOW, ואז לא ייכנס לך אוויר דרך פתחי האוורור של הספק, אם הבנתי אותך נכון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכתבה מ- tomshardware מעניינת :xyxthumbs:

גם אם כל העולם יבין מה זה גימיק ומה זה טרנד, בסופו של דבר שנינו יודעים שזה עובד.. עליך עלי ועל כולם, אם לא בנושא ספק למטה אז בהרבה נושאים אחרים..

תחשוב על אופנה/אסתטיקה/פרסום/עיצוב/מיתוג.. שלב עם זה פסיכולוגיה ואלוהים יודע מה עוד.. ותודה שאין יציאה מהסיפור הזה!

ורק בשביל להמחיש.. במקרה הספציפי הזה, המחשב עלה לא מעט, והוא כרגע במשרד שעוצב בלא מעט, והייתי הולך על מארז יקר יותר רק אם היה משדר את המראה הנכון, ואפילו מחליף אותו רק מהסיבה הנ"ל..

אבל כמו שכבר אמרתי, המארז קרץ לי גם מבחינות אחרות. ושם כן התבאסתי קצת מהתוצאה..

ולענייננו..

האם ישנה שיטה אסתטית לחסימת חריצי ההרחבה עם פילטרים? לקנות פילטר של מזגנים (חח) או שיש ערכה מסודרת או משהו אחר?

תודה :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל הטיעון שלי הוא לאו דווקא שספק למטה הוא רע. אלא שהוא גם לא טוב יותר אבסולוטית מספק למעלה. על כל יתרון שתציג אפשר להציג גם חסרון, תלוי באופן ההצגה. סה"כ מדובר בגימיק טרנדי (או טרנד גימיקי) ותו לא. ונראה שאתה נהיית שבוי באותה קונצפציה - אם יש מארז יקר שבו הספק למטה, כנראה שזה דבר טוב.

אם זה היה דבר שכולו טוב, לא היית רואה מאמרונים כאלה מאתרי חומרה רציניים:

http://www.tomshardware.com/reviews/System-Builder-Marathon,1962-8.html

נחזור לעניינינו...

מה כבר הוא אמר שם ?

כמעט כלום.

הוא אמר שהספקים מתוכננים לעזור בהוצאת אוויר חם מהמארז.

שמעבר הספק למטה יבטל את ה"יתרון הזה" ושבמקומו יחליף אותו מאוורר נוסף שיעשה רעש נוסף.

זה נכון רק אם מערכת הקירור במארז היא מינימלית.

כשרוצים מערכת מהונדסת בצורה יעילה ונוחה לאיוורור החלקים השונים ולסירקולציה.

ויכולת התאמה ושליטה על גודל סוג ומהירות המאווררים.

אז להעיף את הספק למטה זה נחוץ והכרחי.

הוא גם אמר שהכבלים לא תמיד מגיעים,

וזה עניין של יצרנים ודגמים שמגיעים עם כבלים קצרים שלא מיועדים למיקום כזה.

יש יתרון בהעברת כבלים מאחורי פנל הלוח.

זה יותר נקי ומסודר.

מפחית את הסיכוי לתאונות ותקלות עקב תזוזות או התעסקות עם רכיבים.

ובמקרה שכזה קונים ספק מודרני שבו לא אמורה להיות בעיה עם אורכי הכבלים.

לסיכום, אי אפשר לומר באופן אבסולוטי שספק למטה עדיף בכל מצב לכל אחד.

במערכות עוצמתיות ואיכותיות יותר יש לזה יתרונות.

אולי הם לא חובה, אבל יש כאלו שיעדיפו אותם.

סך הכל זה דבר טוב לחשוב ולתכנן מחדש דברים באופן שיענה על צרכים משתנים.

ומיקום הספק למטה נובע בדיוק מזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...