מנכ"ל Triple C מעוניין לעבור למודל תשלום לפי נפח תעבורה - עמוד 16 - רשתות ואינטרנט - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מנכ"ל Triple C מעוניין לעבור למודל תשלום לפי נפח תעבורה

IRIVERMAN

Recommended Posts

אבל רק השורה הראשונה בציניות חחאיך זה יכול להחשב לדבר טוב? הרי בגלל "שאר החברות" אנחנו מתלוננים כל הזמן

לא משנה הוספתי הערה ;)

אני משתדל לא לנסות להיכנס לראש של כל אחד מהדיון הזה, אחרת אני באמת לא יצא מזה..

^^^

מה יקרה אם CCC תדפוק את הלקוחות שלה? הם יעזבו. מה, נראה לך שלקוח שלהם לא יכול להבחין שאחרי השינוי, החשבונית שלו גדלה ב- 150%?

אויש, באמת. נאמר שמחייבים אותך פר ג'יגה. הספק ירצה שתצרוך הרבה, נכון? כי אם צרכת עשרה ג'יגה, הוא ירוויח יותר מאשר אם צרכת חמישה ג'יגה. אבל אם העומס לא יאפשר לך לצרוך את העשרה ג'יגה האלו, היא לא יוכל להרוויח על עשרה ג'יגה.

משתמש כבד יצרוך את מאות הג'יגה החודשי שלו בכל מקרה, למרות שיתכן שתוספת רוחב פס תגרום לו לצרוך עוד כמה עשרות. משתמש קל יעזוב את אחרי חצי שעה ולא משנה אם הוא הנצליח לראות חמש דקות של באותה חצי שעה או את שכל אותה חצי שעה הוא צפה בסרטונים. למעשה, אם הסרטונים בקושי יזוזו בגלל העומס, סביר להניח שהוא ינטוש את האתר הרבה לפני שתעבור חצי שעה.

בשיטה הנוכחית לא אכפת לספק אם הסרטון עולה בעשר שניות או בעשר דקות - אתה משלם לו את אותו הסכום בדיוק בכל מקרה.

למה הספקים לא רוצים לעבור לשיטת תמחור לפי צריכה? כי השיטה הנוכחית טובה להם. בשיטת תמחור לפי צריכה סביר להניח שהם ירוויחו פחות. אז למה CCC מדברים על לעבור לשיטה הזו? כי אין להם מה להפסיד. הרי מספר הלקוחות הבייתיים שלהם אפסי. אם הם יצליחו להגדיל בצורה משמעותית את מספרם, זה רווח נקי ולא משנה באיזו שיטה הם יחייבו אותם. למה נטוויז'ן נגד? כי להם יש הרבה לקוחות בייתיים. אם CCC תצליח, הם גם יאלצו לעבור לשיטה הזו או שכל הלקוחות הקלים שלהם יעזבו אותם והם ישארו רק עם אלו שאינם רווחיים. כלומר בכל מקרה הם נדפקים - או שהם משקיעים הרבה בציוד וברוחב פס ועדיין מרוויחים פחות על כל לקוח, או שהם מפסידים הרבה לקוחות. ברור שהם לא יתלהבו מזה.

מי אמר שהחבילה הבסיסית תהיה של ג'יגה? זה מגוחך. הרי יכולת להציע חבילה בסיסית של 100KB בעשר אגורות, זה בוודאי מפתה יותר. "תאמין לי, 100KB לחודש בהחלט יספיק לך", עאלק. כבר הסבירו כאן יותר מכמה פעמים למה משתמש מזדמן ירצה חיבור של 10Mbps ויותר - גם המשתמש המזדמן רוצה לראות סרטונים ב- , למשל, מהרף בלי להמתין כמה דקות עד שיטענו.

ברור שטריפל C מעדיפה לעבור למודל אחר, היא חברה קטנה, היא חייבת למצוא דרך לקבל את האדת הציבור, אחרת היא אבודה מראש.

אני יצטט לך מה שרשמתי בתגובה קודמת:

ולסיום, בטח שאני במקום הספקיות ההיתי רוצה לעבור למדיניות תשלום לפי שימוש, לדחוף 15,000 לקוחות "מאוד קלים" בתעבורה של 100MBPS לשנייה, OVERSELLING מטורף, 100% רווח (מי ירגיש, שהאימייל יתעקב ב - 5 שניות..). מה שנקרא - כסף קל. הספקיות מתחילות לקנא בחברות הסלולר, האמת שבצדק.

ככה היא תשיג לקוחות שלא באמת צריכים אלא רק בישביל להגיד לעצמם שיש להם חיבור כזה בבית, לא תוציא אגורה ותקבל רווח מלא, למה רק טריפל C רוצה לעשות את זה כרגע? אמרת נכון, כי אין לה מה להפסיד. (או יותר נכון, אין לה איך להרוויח).

זהו, שזאת הבעיה בראייה הזאת שלך,

כן, הספק ירצה שתצרוך הרבה, אבל זה לא אומר שאם יהיה לך טיפה פינגים במשחק , התעבורה תרד, או לחלופין אם תוריד קובץ גדול ב חצי שעה או שעה, בישביל הספק זה אותה תעבורה (אלא אם הוא יחלק את זה לפי שעות - את התמחור, אבל אז המטרה מראש תיהיה להקטין את העומס - בישביל למנוע קניית רוחס פס)

הספק לא קונה תעבורה לפי שעות - אין דבר כזה. הוא מגדיל את התעבורה הכללית שלו בכל זמן נתון - ובגלל זה נוצר מצב של עומס,

לדוגמה, ואני סתם זורק מספרים, (כדי שיהיה ברור),

לספקית מסוימת יש 100 אלף לקוחות, שכולם על Y לשנייה רוחב פס, סטטיסטית רק 40 אלף מהם מנצלים את רוחב הפס בצורה מלאה, ככה שהספק צריך לקנות רק Y כפול 40 אלף רוחב פס.

הבעיה:

בשעה 8 בערב כל יום, 90 אלף לקוחות מתחברים בו זמנית, ואז אין מספיק רוחב פס, האפשרויות של הספקית:

1. לקנות Y כפול 90 אלף רוחב פס לכל הזמן, (ולהפסיד, כי רוב הזמן בקושי שיש 30 אלף לקוחות)

2. לקנות רק Y כפול 40 אלף רוחב פס לכל הזמן (ולהרוויח - כי שעה אחת ביום זה שטויות)

ולמען הסר ספק - לא, זה לא נותן לו שום אינטרס לקנות יותר רוחב פס, כי ההפרש במחיר בין אופציה 1 לאופציה 2 היא ענקית, בניגוד לרווח הזעום שאתה טוען שיצא לו בשיטת התמחור הנוספת, אם הוא יקנה יותר (סמוך על המשתמשים שינצלו מספיק)

*המספרים סתם זרוקים, בישביל לתת דוגמה.

בקשר לחיוב פר ג'יגה, אתם כאלה בעייתים, זאת היתה סתם דוגמה מוגזמת, למרות שהיא ממש לא רחוקה מהמציאות - חברות הסלולר, מוכר לך במקרה?

מי שירצה לראות סרטון מסוים ביוטיוב יראה אותו בכל מקרה, גם אם זה לוקח 5 דקות להיטען וגם אם זה יקח חצי שעה אפילו - החברות ירוויחו את התעבורה בכל מקרה.

אנחנו מנסים לשכנע חרשים, זה חסר טעם.

מדבר "ירח אפל"

ה - "מומחה לרשתות ואינטרנט" שלנו.. אני עדיין מחכה לדעת מומחה על האינטרנט TAG4 שהצעתי לך.. איך זה?

אתם חושבים שזה שחור - לבן.

לקנות רוחב פס או לא לקנות רוחב פס, תחזרו למציאות בבקשה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 267
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

מדבר "ירח אפל"

ה - "מומחה לרשתות ואינטרנט" שלנו.. אני עדיין מחכה לדעת מומחה על האינטרנט TAG4 שהצעתי לך.. איך זה?

איזו סיבה או טעם יש לי לקנות רוחב פס מובטח? (רמז: אני צורך פחות מ10 ג'יגה בחודש )

כנראה לאקראת את הדיון אם זאת ההצעה שלך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איזו סיבה או טעם יש לי לקנות רוחב פס מובטח? (רמז: אני צורך פחות מ10 ג'יגה בחודש )

כנראה לאקראת את הדיון אם זאת ההצעה שלך.

יפה, סוף סוף הגענו למה שרציתי,

אם בגלל שאתה צורך פחות מ 10 ג'יגה בחודש אתה רוצה שהמשמשים הממוצעים יסבסדו לך את האינטרנט?

שים לב, משתמש ממוצע - משתמש שעובר את ה 10GB בקלות, ללא הורדות, מספיק , וחדשות.

אז פתאום ששאר המשתמשים יסבסדו אותך זה בסדר?

סוף סוף הראת את האגואיסטיות שבתמיכה שלך, לשיטה הזאת.

ואם זה "כל כך משתלם להם", למה לדעתך החבילה לא קיימת היום?

דרך אגב, חבילת בסיס היום צריכה להיות באיזור ה30(פחות מזה אף אחד לא יקח, יותר מזה לא ישתלם לספק)

עכשיו אתה מדבר כמו ילד בגן,

"אבל למה זה?"

מצטער, אבל לרמה הזאת אני לא ירד.

יש לי שאלה שממש מסקרנת אותי.

בואו נגיד שתאורטית אין חיבור לחו"ל.

האם גם בארץ הספק מוגבל במהירויות ?

כלומר אם ההורדות הכבדות הם רק ממקורות בארץ ?

תודה

ברוב המקרים, לא.

מה שמגביל אותך בארץ יותר זאת התשתית במקרה של HOT או השרת שאליו אתה מחובר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא יודע היכן אתה חי, אבל עד כמה שזכור לי. 5 אחוז מצרכנים מנצלים 50 אחוז מהתעבורה ברשת. כאשר אחוז אחד מנצל 20 אחוז מהתעבורה.

ודבר נוסף, הצריכה שלי היא מעבר לחציון ולא מתחת לו. (למה נראה לך שצריך להתייחס לממוצע הצריכה ולא לחציון?)

ובשאלה שלי "למה החבילה לא קיימת היום" אני רק מנסה להוכיח לך שהיא לא בדיוק רווחית לספק.

זאת הסיבה שהיוזמה של טריפל C כל כך חשובה.

אם החבילה כן הייתה רווחית לברק, היא הייתה ממשיכה להתקיים.

[br]פורסם בתאריך: 12-12-2010, 23:11:05

http://lifestyle.nana10.co.il/Article/?ArticleID=559898&TypeID=1&sid=129
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למד נאוטילוס יש רוחב פס של 3.84 טרה בייט לשניה - 3,840,000 מגה לשניה

יש בישראל 1.6 מיליון בתי אב שמחוברים לאינטרנט - 1,600,000

גם בהנחה המופרכת שחברות האינטרנט קנו את כל הרוחב פס שמד נאוטילוס מאפשרת, והם לא כי זה ממש לא הדבר היחיד שעובר שם - עובר גם טלפון וערוצי טלוויזיה וכו', ולא רק שהם קנו את כל הרוחב פס, הם מוכרים אותו רק לשוק הפרטי ולא מוכרים לעסקים כאלו ואחרים חבילות של מהירות מובטחת יוצא שלכל אב בית יש בערך מהירות של 2 וחצי מגה לשניה (תנסו את זה בבית - שלוש מיליון ו840 אלף מגה לחלק למיליון ו600 אלף בתי אב), זה אולי היה מצויין לפני 5 שנים כשהמהירות הממוצעת היתה 1.5 מגה, וזה גם היה נחמד לפני שנתיים כשהיו כמה אנשים פה ושם עם 5 מגה, היום מהירות של 10 מגה היא לא משהו יוצא דופן

הכל טוב ונחמד כשכל האנשים האלה לא גולשים - אין עומס כי כולם ישנים/בעבודה, אבל ברגע שכל האנשים האלה הגיעו הביתה ונכנסו לפייסבוק וליוטיוב יש לך פתאום בתרחיש הכי אופטימי שאפשר לדמיין הקצאה של סך הכל 2.5 מגה ביט - בפועל פחות מחצי מזה..

אז מה היתה הבעיה כאן? שהורדתי החודש 500 ג'יגה? או שהבעיה היא שכשכולם נכנסים לאינטרנט אז כולם באינטרנט?

אני באמת לא מבין אנשים כאן.. איך זה לא ברור שכשכולם באינטרנט יש עומס?

אני אנסה לפשט את זה טיפה..

במקום אנחנו במסדרון

אני בן אדם שיש לו פטיש למסדרונות, כל הלילה אני הולך במסדרון הזה הלוך וחזור, אין לי עבודה אז גם כל היום אני הולך בו הלוך וחזור, אין לי שום בעיה והכל הולך חלק, כי כל הלילה אני לבד במסדרון בזמן שכולם ישנים, כל היום אני לבד במסדרון כי כולם בעבודה, אבל פתאום.. כל האנשים האלה, שיישנו קודם ואז הלכו לעבודה חזרו מהעבודה ועכשיו הם באים דרך המסדרון! נכון כל אחד מהם רוצה לעבור רק פעם אחת דרך המסדרון, אבל כולם פה, עכשיו פתאום יש פקק.. אני כבר לא יכול ללכת כמה שבא לי הלוך וחזור כי יש כאן תור, והמסדרון מלא אז אי אפשר ללכת בכל המהירות, כולם הולכים לאט לאט, אני לא יכול לרוץ יותר במסדרון.. איך זה יפתר?

הדרך שלכם זה לשים שומר בכניסה ולשלם על כל פעם שאתה הולך במסדרון, אבל איך זה יעזור? נכון אני יצתרך לשלם אלפי שקלים אם אני רוצה להמשיך ללכת כל היום במסדרון, אבל כל שאר האנשים עדיין יצתרכו ללכת במסדרון הזה ועדיין ימשיכו ללכת בו בשעות העומס, ועדיין יהיה בשעות העומס עומס

הדרך היחידה לפתור את זה היא להגדיל את המסדרון הזה

בקיצור, ואני לא חושב שאפשר לומר את זה יותר ברור מזה:

כשכולם גולשים באינטרנט ביחד - לכולם יש גם עומס ביחד גם אם כל אחד מהאנשים האלה רק רוצה טיפה ועוד שתי טיפות אז כל הטיפות האלה זה כבר זרם

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא יודע היכן אתה חי, אבל עד כמה שזכור לי. 5 אחוז מצרכנים מנצלים 50 אחוז מהתעבורה ברשת. כאשר אחוז אחד מנצל 20 אחוז מהתעבורה.

ודבר נוסף, הצריכה שלי היא מעבר לחציון ולא מתחת לו. (למה נראה לך שצריך להתייחס לממוצע הצריכה ולא לחציון?)

ובשאלה שלי "למה החבילה לא קיימת היום" אני רק מנסה להוכיח לך שהיא לא בדיוק רווחית לספק.

זאת הסיבה שהיוזמה של טריפל C כל כך חשובה.

אם החבילה כן הייתה רווחית לברק, היא הייתה ממשיכה להתקיים.

[br]פורסם בתאריך: 12-12-2010, 23:11:05

http://lifestyle.nana10.co.il/Article/?ArticleID=559898&TypeID=1&sid=129

עכשיו אני באמת כבר לא יודע איך להגיב על זה,

קודם כל, מאיפה כל הסטטיסטיקות האלה שאתה מביא? במיוחד שרואים שאתה לא מבין הגדרות בסיסיות:

יפה, סוף סוף הגענו למה שרציתי,

אם בגלל שאתה צורך פחות מ 10 ג'יגה בחודש אתה רוצה שהמשמשים הממוצעים יסבסדו לך את האינטרנט?

שים לב, משתמש ממוצע - משתמש שעובר את ה 10GB בקלות, ללא הורדות, מספיק , וחדשות.

שים לב מה שרמתי "משתמש ממוצע" לא "צריכה ממוצעת" אתה מבין שיש הבדל?

משתמש ממוצע - משתמש שאופן השימוש שלו באינטרנט היא כמו רוב המשתמשים מעל 50%.

צריכה ממוצעת, היא כמה GB בחודש כלל המשתמשים צורכים חלקי מספר המשתמשים,

אז מעונין להסביר לי מה הקשר לממצוע צריכה, או לחציון?

ואתה (במידה ותאה משתמש בפחות מ 10GB כמו שאתה טוען)

לא משתמש ממוצע, אתה משתמש קל מאוד, ויש מעט מאד משתמשים כמוך.

למה החבילה לא קיימת היום? בידיוק מהסיבה שבברק היא לא קיימת יותר, אין באמצע,

אם הם מאפשרים את שתי סוגי החבילות אז הם בבירור ירוויחו פחות כי ככה יעברו לחבילה הזאת רק משתמשים שבאמת מתחת לממוצע, (כמוך, ואפילו פחות)

ככה שיוצא שמשתמשים ששילמו גם ככה מעט בחבילה מסוימת, שילמו עוד פחות, ללא כל חריגות, ושאר המשתמשים, (הרוב המריע שלהם, ובשמם "המשתמשים הממוצעים")

נשארו בחבילה הרגילה.

עכשיו ברור לך? (שאלה רטורית, רק אל תשאל אותי מה זה.)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא נכון. לא היה אף הסבר שאפילו קרוב ללספק. עם 5M (ואולי אף פחות מכך - צריך לחשב) אתה יכול לראות כל סרטון ביוטיוב באופן מיידי (אם כמובן אתה מקבל את אותם 5M).

באמת? גם סטרימיג HD? כי אתם אלו שטענו שעם HD מזדמן אפשר להגיע לעשרות ג'יגה בייטים בחודש. עכשיו פתאום חיבור של 5Mbps מספיק לזה? אבל בסדר, נגיד ש- 5Mbps ללקוח קל זה מספיק. זה אומר ששניים כאלו צריכים לסבסד משתמש כבד שמשלם על 10Mbps?

ומה אם הלקוח הקל שלנו שפה ושם רוצה להוריד סרט ב- 720P? נאמר רק פעמיים בחודש. זה לא משתמש כבד לפי כל קנה מידה שהוא. סרט כזה שוקל בד"כ בסביבות ה- 5GB. בחיבור של 5Mbps ייקח לו קרוב לשלוש שעות להוריד את הסרט, בחיבור של 10Mbps הוא יוריד אותו בפחות משעה וחצי. לא נראה לך שהוא יעדיף להמתין פחות? ואם הוא ינסה להוריד סרט ב- 1080P עם פס קול DTS, משהו שיכול להגיע ל- 20GB, מה נראה לך שהוא יעדיף, כמעט תשע שעות או פחות מארבע וחצי?

יש לי חבר שמוריד סרטי HD כפי שהם שמורים על תקליטורי בלוריי, ללא כל דחיסה נוספת. זה בערך 50GB לסרט. הוא מוריד אותם סביב השעון, כיוון שהוא עדיין בחיבור של 2.5Mbps (והוא מאכסן אותם על שורה של -ים, לוקח לו קרוב לשעה להביא כל סרט למצב בו הוא יכול לצפות בו :lol:). אני מחובר ב- 10Mbps ומוריד בממוצע 2GB ביום. הוא משלם על החיבור שלו פחות ממני אבל מנצל אותו הרבה יותר ממני. הגיוני?

אז זהו, שהוא לא יחייב אותך פר ג'יגה (לפחות לא באופן הגיוני - נניח תעריף קבוע של X ש"ח לג'יגה) - הוא ימכור לך חבילה שלא תנצל, או שאם תחרוג ממנה תשלם מחירים מופקעים.

סביר להניח. ועדיין זה יצא לרובנו זול יותר ממה שאנחנו משלמים היום. שוב, למה אתם לא מצליחים להבין שספק זה לא לכל החיים? שיש יותר מספק אחד בארץ?

בואו נאמר ש- CCC תעשה בדיוק מה שאתה אומר: תחייב את הלקוחות שלה ביותר ממה שהם משלמים לה היום, או בגלל שהם ייקחו חבילות גדולות מידי או בגלל שהם ייקחו חבילות קטנות מידי ויאלצו לשלם על חריגות. מה בדיוק ימנע מהם לעזוב אותה וללכת לספק אחר, שמחייב לפי רוחב פס מקסימלי ולא לפי ניצול בפועל?

למי שלא מבוגר מספיק כדי לזכור, עברנו לחיבור לא מוגבל בזמן כש- IGN (ספק האינטרנט של , יהי זכרו ברוך) החליטה לעבור לתשלום גלובאלי במקום לתשלום לפי שעה. הסניף הישראלי נאלץ לעשות את זה כנגד רצונו - היה להם ברור בדיוק מה יהיו ההשלכות של זה ולא היתה להם תשתית מתאימה. כצפוי, מספר הלקוחות שלהם הכפיל את עצמו פי כמה בתוך כמה חודשים ושאר הספקים, שראו איך הלקוחות שלהם נעלמים, נאלצו להציע חבילות דומות.

וזה בדיוק מה שיקרה לספק שינסה לדפוק את הלקוחות שלו: הוא יישאר בלי.

אז תגידו "התחייבות". טוב, אף אחד לא מחייב אתכם להיות אידיוטים ולהתחייב לספק. אני מעולם לא התחייבתי לספק ואני מחובר לאינטרנט עוד לפני שהיו ספקים מסחריים בארץ. ובכלל, ההתחייבות המקסימלית שאני שמעתי עליה היא שנה, מה הספק הרמאי שלנו יעשה אחרי שנה, כשההתחייבויות יגמרו? יפשוט רגל. לא עדיף לא לרמות את הלקוחות שלך מלכתחילה? ובאותה שנה, מה יעשו נגד לקוחות ממורמרים שכבולים לחברה ולא יכולים לעזוב, אבל יכולים לספר לכל החברים שלהם כמה רע להם וכמה עדיף לעבור לספק אחר? ומה יכולים לעשות נגד עו"ד שיגיש בשם כל הפראיירים תביעה ייצוגית? ומה יכולים לעשות נגד החלטה של משרד התקשורת לקצר או אפילו לבטל את תקופות ההתחייבות (ראמה למשל מה שעושים עכשיו לחברות הסלולאר)?

הטענה הזו פשוט לא הגיונית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ובנימה צינית זו:

באמת? גם סטרימיג HD? כי אתם אלו שטענו שעם HD מזדמן אפשר להגיע לעשרות ג'יגה בייטים בחודש. עכשיו פתאום חיבור של 5Mbps מספיק לזה? אבל בסדר, נגיד ש- 5Mbps ללקוח קל זה מספיק. זה אומר ששניים כאלו צריכים לסבסד משתמש כבד שמשלם על 10Mbps?

יש בעיה קלה, שאתה לא מבין את הרעיון של תעבורה משותפת,

אין לך קו פרטי - גם 10MBPS מסבסד אותך בידיוק כמו שאתה מסבסד אותו, כל אחד משלם את החלק שלו כביכול בזמן נתון, לא במקסימום חודשי (בידיוק כמו שהספק קונה את הרוחב פס שלו)

ומה אם הלקוח הקל שלנו שפה ושם רוצה להוריד סרט ב- 720P? נאמר רק פעמיים בחודש. זה לא משתמש כבד לפי כל קנה מידה שהוא. סרט כזה שוקל בד"כ בסביבות ה- 5GB. בחיבור של 5Mbps ייקח לו קרוב לשלוש שעות להוריד את הסרט, בחיבור של 10Mbps הוא יוריד אותו בפחות משעה וחצי. לא נראה לך שהוא יעדיף להמתין פחות? ואם הוא ינסה להוריד סרט ב- 1080P עם פס קול DTS, משהו שיכול להגיע ל- 20GB, מה נראה לך שהוא יעדיף, כמעט תשע שעות או פחות מארבע וחצי?

ואו, לאן הגענו. אתה מבין כמה מפגרת הטענה הזאת נשמעת?

ומה אם יש לקוח מסוים שפעם בחודש בא לו לראות סרט, הוא מוריד רק באיכות BLURAY 1080P שזה 50GB לסרט.

עכשיו הלקוח הנ"ל מחובר ב 5MBPS, למה הוא צריך להמתין 23 שעות בערך כדי להוריד סרט של 50GB פעם בחודש בלבד? ולמה הוא צריך לשלם כמו כולם? הרי הוא מוריד רק 50GB בחודש, וזהו בעצם.

אז הלקוח יעבור ל 10MBPS מה שיגרום שעכשיו מתי שהוא יזכר שבא לו לראות סרט מסויים הוא יצטרך לחכות רק 12 שעות, אבל רגע, למה שהוא ישלם כמו מי שמוריד 100GB בחודש?

בעצם צריך לתת לו חיבור של 100MBPS ככה שתוך שעה הוא יוכל לראות כבר ולהנות מהסרט שלו, והוא לא צריך לשלם יותר ממי שגולש על 10MBPS ומנצל הרבה מהחבילה שלו, הרי הוא רק נוגע באינטרנט פעם בחודש.

אפילו אפשר להיות לארג'ים ולתת לו חיבור של 1GBPS ולגבות ממנו תשלום סימלי של רק עוד 10 שקלים, משתמש נחמד.. יאללה שיהנה.

ומה אם יש אדם מסוים משכיר דירה, עכשיו האדם המסויים הזה טס לחו"ל פעמיים בחודש לפחות לשבוע, למה הוא צריך לשלם שכר דירה מלא על דירה שהוא משתמש בה רק חצי חודש?

ושכחנו את האדם שקנה דירה יקרה, אבל רוב היום, עובד ורק בערב מאוחר מגיע הביתה. למה הוא צריך לשלם ארנונה כמו מי שנמצא 24\7 בבית?

יש לי חבר שמוריד סרטי HD כפי שהם שמורים על תקליטורי בלוריי, ללא כל דחיסה נוספת. זה בערך 50GB לסרט. הוא מוריד אותם סביב השעון, כיוון שהוא עדיין בחיבור של 2.5Mbps (והוא מאכסן אותם על שורה של -ים, לוקח לו קרוב לשעה להביא כל סרט למצב בו הוא יכול לצפות בו :lol:). אני מחובר ב- 10Mbps ומוריד בממוצע 2GB ביום. הוא משלם על החיבור שלו פחות ממני אבל מנצל אותו הרבה יותר ממני. הגיוני?

הגיוני לגמרי, אתה רצית פס רחב יותר, אתה שילמת על זה.

השכן שלי נמצא בבית יותר ממני, למה אני צריך לשלם ארנונה כמוהו? לא פיר.. באמת אין צדק.

בעצם, אני רוצה החזר מהמדינה על כל יום שאני לא משתמש במכונית שלי, אני חוסך זיהום, ולא משתמש בה, אני רוצה החזר יחסי של ערך המכונית חלקי הימים שאני לא משתמש בה, למה שאני ישלם כמו חברי הטוב שנוהג יום יום בכביש?

ולמה אני צריך לשלם מס על זה שיש לי בבית שבעצם עובר למימון ערוץ 11, הרי אני לא רואה ערוץ 11, ובכלל חברה של מכר שלי מכורה לערוץ 11 ורואה אותו יותר מכל ערוץ אחר, אבל מה? יש לה פטור מתשלום המס הנ"ל מסיבות כאלה ואחרות, לא הוגן!

סביר להניח. ועדיין זה יצא לרובנו זול יותר ממה שאנחנו משלמים היום. שוב, למה אתם לא מצליחים להבין שספק זה לא לכל החיים? שיש יותר מספק אחד בארץ?

בואו נאמר ש- CCC תעשה בדיוק מה שאתה אומר: תחייב את הלקוחות שלה ביותר ממה שהם משלמים לה היום, או בגלל שהם ייקחו חבילות גדולות מידי או בגלל שהם ייקחו חבילות קטנות מידי ויאלצו לשלם על חריגות. מה בדיוק ימנע מהם לעזוב אותה וללכת לספק אחר, שמחייב לפי רוחב פס מקסימלי ולא לפי ניצול בפועל?

אתה מבין שאם זה יקרה אז זה יהיה אצל כולם? זאת הבעיה..

מי שעכשיו לא מרוצה בפאלאפון, יכול לעבור לאורנג' או לסלקום.. יש הבדל? לא גדול.. לא סתם משרד התקשורת מתערב.

למי שלא מבוגר מספיק כדי לזכור, עברנו לחיבור לא מוגבל בזמן כש- IGN (ספק האינטרנט של , יהי זכרו ברוך) החליטה לעבור לתשלום גלובאלי במקום לתשלום לפי שעה. הסניף הישראלי נאלץ לעשות את זה כנגד רצונו - היה להם ברור בדיוק מה יהיו ההשלכות של זה ולא היתה להם תשתית מתאימה. כצפוי, מספר הלקוחות שלהם הכפיל את עצמו פי כמה בתוך כמה חודשים ושאר הספקים, שראו איך הלקוחות שלהם נעלמים, נאלצו להציע חבילות דומות.

וזה בדיוק מה שיקרה לספק שינסה לדפוק את הלקוחות שלו: הוא יישאר בלי.

אז תגידו "התחייבות". טוב, אף אחד לא מחייב אתכם להיות אידיוטים ולהתחייב לספק. אני מעולם לא התחייבתי לספק ואני מחובר לאינטרנט עוד לפני שהיו ספקים מסחריים בארץ. ובכלל, ההתחייבות המקסימלית שאני שמעתי עליה היא שנה, מה הספק הרמאי שלנו יעשה אחרי שנה, כשההתחייבויות יגמרו? יפשוט רגל. לא עדיף לא לרמות את הלקוחות שלך מלכתחילה? ובאותה שנה, מה יעשו נגד לקוחות ממורמרים שכבולים לחברה ולא יכולים לעזוב, אבל יכולים לספר לכל החברים שלהם כמה רע להם וכמה עדיף לעבור לספק אחר? ומה יכולים לעשות נגד עו"ד שיגיש בשם כל הפראיירים תביעה ייצוגית? ומה יכולים לעשות נגד החלטה של משרד התקשורת לקצר או אפילו לבטל את תקופות ההתחייבות (ראמה למשל מה שעושים עכשיו לחברות הסלולאר)?

הטענה הזו פשוט לא הגיונית.

ומה אם כולם ידפקו את כולם, או במילים אחרות כולם ישנו את החבילות שלהם לחבילות בתמחור כזה?

גם אני לא מחוייב לספק, אז מה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^^^

זו כבר לא ציניות, זו פשוט חוסר הבנה. לא יתכן שאני מסבסד אותך ואתה מסבסד אותי בעת ובעונה אחת. אם אני מסבסד אותך, המשמעות היא שאני משלם חלק מהעלות שלך. אם אתה מסבסד אותי, המשמעות היא שאתה משלם חלק מהעלות שלי. איך יתכן שאני משלם חלק משלך ואתה משלם חלק משלי? תאר לעצמך ששנינו משלמים 100 ש"ח, אבל 25 ש"ח מהמאה שלי נועדו לסבסד אותך ו- 25 מהמאה שלך מסבסדים אותי. רגע, מה ההבדל בין זה ובין המצב שבו כל אחד מאיתנו משלם את מלוא ה- 100 ש"ח? אין שום הבדל בכלל.

לא, זה לא מפגר. בוא שוב נלך על האנלוגיה שלך. יש לך דירה.אתה משכיר לי אותה לשנה. אני טס לחודש בחו"ל. בחודש הזה אתה יכול להשכיר אותה למישהו אחר? לא. זו הסיבה שאני ממשיך לשלם עליה גם כשאני לא נמצא בה חודש. עכשיו נגיד שיש לך רוחב פס. אצתה משכיר לי אותו. אני טס לחודש בחו"ל ולא משתמש בו. אתה יכול להשכיר אותו למישהו אחר? בטח. כולם עושים את זה כל הזמן. זו הסיבה שהחיבור שלך לאינטרנט עולה 25-100 ש"ח ולא 1000-2500 ש"ח. אם נחזור לאנלוגיית הדירה, זו כמו יחידת נופש משותפת: אתה משלם רק חלק מהעלות שלה ומשתמש בה רק חלק מהזמן. אני משלם על אותה דירה רק חלק ומשתמש בה רק חלק מהזמן. הבעיה מתחילה כשאתה רוצה לשלם כמוני אבל להשתמש בה פי עשר ממני.

ארנונה אתה משלם עבור השירותים שאתה מקבל מהעירייה.מאחר שאין שום אפשרות למדוד כמה שירותים אתה מקבל מהעירייה, הולכים על ה- next best thing: ההנחה היא שאם הדירה שלך דולה יותר, אתה מנצל יותר שירותים. למשל מייצר יותר זבל מה שמחייב יותר פינוי זבל, בין אם בגלל שיותר אנשים גרים בדירה הגדולה יותר שלך ובין אם בגלל שאתה עשיר יותר ויכול לייצר יותר זבל. אבל תאר לעצמך שאפשר היה למדוד בדיוק כמה שירותים אתה צורך, כמו שמודדים בדיוק כמה חשמל אתה צורך או כמה מים. נראה לך הגיוני שמי שצורך הרבה פחות חשמל כי הוא רוב היום מחוץ לבית ישלם את אותו הסכום כמו מי שצורך יותר? או שישלם יותר כי יש לו יותר מכשירים צורכי חשמל למרות שבפועל הוא משתמש בפחות?

אבל למה שכולם יעשו את זה? אחד יעשה את זה ויאבד את הלקוחות שלו. מי יהיה השני שיהיה אידיוט מספיק לחזור על הטעות? ואם יהיה שני, גם הוא יאבד את הלקוחות שלו. מי יהיה השלישי? ולמה שיהיה? הרי האחרים נהנים בינתיים מהלקוחות שנטשו את הראשון והשני (בלי להוסיף אפילו ביט אחד לרוחב הפס שלהם כמובן, אז מה אם החיבור הופך איטי יותר בינתיים).

למה משרד התקשורת מתערב? כ להחליף ספק סלולאר זה הרבה יותר מסובך מלהחליף ספק אינטרנט. היו מכשירים לא תואמים (פלאפון היתה עד לא מזמן בשיטת שידור שונה), היו ספקים שכדי להקשות על המעבר לא איפשרו לך להכניס סים שלהם למכשיר שלא נרכש מהם, ההתחייבות היתה לתקופת זמן ארוכה (שלוש שנים) והכי חשוב: היית מאבד את המספר שלך.

אז עכשיו כולם עובדים באותה שיטה (ללא קשר למשרד התקשורת), מחייבים אותם לפתוח את המכשירים, מקצרים את תקופת ההתחייבות ומאפשרים לך לנייד את מספר הטלפון. עכשיו זה קל.

לעומת זאת, מה בדיוק אתה צריך לעשות כדי לעבור מ- 012, למשל, ל- 013? אם אתה לא מחוייב אתה מתקשר ל- 012, מודיע להם שאתה רוצה להתנתק, מבלה רבע שעה עם שימור/טירטור לקוחות, מקסימום שולח להם פקס ואתה מנותק. אם אתה מחוייב, אתה ממתין לכל היותר שנה (שזה חצי שנה פחות מתקופת ההתחייבות לסלולאר אחרי שקיצרו אותה בחצי) . וברגע שהתנתקת, אתה מתקשר ל- 013 ותוך שעה לכל היותר אתה מחובר אליהם. אפילו לא צריך לגשת למרכז שירות.

ומה אם כולם יעשו את זה? אם הם לא יעשו את זה ביחד, ישארו כאלו שלא יעשו את זה. למה להם? הם ירוויחו את כל הלקוחות שינטשו את אלו שינסו להעלות את המחירים. בסה"כ מה מונע מספקי האינטרנט להעלות מחירים בשיטה הנוכחית? הרי ספק האינטרנט שלך יכול להודיע שממחר התשלום עולה ב- 50%. למה לא? זה 50% של רווח נקי. התשובה היא אז הוא ישאר בלי לקוחות, כולם ינטשו לספקים שלא יעלו את המחירים שלהם.

ואם כולם יעשו את זה ביחד? ראשית, זו דילמת האסיר הקלאסית. איך אתה יכול להיות בטוח שכל המתחרים שלך יעשו את אותו הצעד ביחד איתך? הרי אם אחד מהם יבטיח שגם הוא יעבור לשיטה החדשה אבל בפועל לא יבצע, הוא ידפוק אותך. ואם אתה בטוח שכולם יעשו את זה, האינטרס שלך הוא לרמות את כולם ולא לעבור לשיטה החדשה ואז כל הלקוחות שלהם יעברו אליך. אבל נגיד שאיכשהו זה הצליח וכולם עשו את זה ביחד. אז יש לך הוכחה מובהקת שמדובר בקרטל, הרי הסבירות שכל ספקי האינטרנט יחליפו את שיטת החיוב שלהם באותו הזמן ובדיוק לאותה שיטה ללא תיאום מוקדם הוא אפסי, וקרטל הא בניגוד לחוק. זה אומר ששורה של עורכי דין יתחרו זה בזה מי יהיה הראשון שיגיש תביעה ייצוגית נגד ספקי האינטרנט ויגרוף את המיליונים על חשבונם, וזה בלי לדבר על כך שאפשר ממש לקבל עונשי מאסר על תרגילים כאלו.

ושוב, אם אתה יכול לעשות תרגיל כזה ולצאת נקי, למה לא לעשות משהו פשוט יותר? כל ספקי האינטרנט יכולים להעלות את המחיר ביחד, בלי להסתבך עם שיטה חדשה.

הטענות שלך פשוט לא מחזיקות מים.

למד נאוטילוס יש רוחב פס של 3.84 טרה בייט לשניה - 3,840,000 מגה לשניה

יש בישראל 1.6 מיליון בתי אב שמחוברים לאינטרנט - 1,600,000

גם בהנחה המופרכת שחברות האינטרנט קנו את כל הרוחב פס שמד נאוטילוס מאפשרת, והם לא כי זה ממש לא הדבר היחיד שעובר שם - עובר גם טלפון וערוצי טלוויזיה וכו', ולא רק שהם קנו את כל הרוחב פס, הם מוכרים אותו רק לשוק הפרטי ולא מוכרים לעסקים כאלו ואחרים חבילות של מהירות מובטחת יוצא שלכל אב בית יש בערך מהירות של 2 וחצי מגה לשניה (תנסו את זה בבית - שלוש מיליון ו840 אלף מגה לחלק למיליון ו600 אלף בתי אב), זה אולי היה מצויין לפני 5 שנים כשהמהירות הממוצעת היתה 1.5 מגה, וזה גם היה נחמד לפני שנתיים כשהיו כמה אנשים פה ושם עם 5 מגה, היום מהירות של 10 מגה היא לא משהו יוצא דופן

הכל טוב ונחמד כשכל האנשים האלה לא גולשים - אין עומס כי כולם ישנים/בעבודה, אבל ברגע שכל האנשים האלה הגיעו הביתה ונכנסו לפייסבוק וליוטיוב יש לך פתאום בתרחיש הכי אופטימי שאפשר לדמיין הקצאה של סך הכל 2.5 מגה ביט - בפועל פחות מחצי מזה..

רק שזה לא עובד ככה. כשאתה גולש (שים לב: גולש), אתה לא מנצל 100% מרוחב הפס שלך גם אם יש לך רוחב פס מובטח. תאר לעצמך שאתה נכנס ל- ynet, למשל: אתה מורי כמה מגות, בעיקר באנרים. בעוד חמש דקות הדף יתרפרש אוטומטית ושוב תוריד כמה מגות. אבל בין לבין? אתה מוריד אפס. כמה זמן אתה מבלה בדף ממוצע של ynet? הרי גם אם אתה קורא רק את שתי הפסקאות הראשונות, עדיין לפחות 50% מהזמן אתה לא מנצל את רוחב הפס שלך.

אז מי דופק את הסטטיסטיקה? המורידים. כשאתה מוריד קובץ, נאמר אחד שלוקח שעה להוריד, אתה מנצל את רוחב הפס שלך במלואו במשך שעה. אבל זה לא נורא, בשאר היום אתה גולש כרגיל. עד שזה מגיע למשתמשים הכבדים, שלא מסתפקים בשעה, שתיים או שלוש של הורדה ביום. איתם אתה מגיע לסטטיסטיקה שלך מלמעלה.

ועדיין זו לא בעיה. כשיש ביקוש, יווצר היצע. הרי זו לא בעיה להניח עוד סיב תת-ימי ולהתחבר לעוד ספקים בחו"ל. כל מה שצריך זה $$$. כלומר אם תהיה מוכן לשלם יותר ממה שאתה משלם כרגע, לא תהיה בעיה לספק לך עוד רוחב פס. מוכן לשלם?

אז מה היתה הבעיה כאן? שהורדתי החודש 500 ג'יגה? או שהבעיה היא שכשכולם נכנסים לאינטרנט אז כולם באינטרנט?

אני באמת לא מבין אנשים כאן.. איך זה לא ברור שכשכולם באינטרנט יש עומס?

הבעיה היא שהורדת 500GB בחודש. אתה יודע כמה אני הורדתי בחמשת הדקות האחרונות? כלום. ביליתי אותן בכתיבת ההודעה הזו. אם אתה מוריד עכשיו, באותן חמשת הדקות אני לא תרמתי כלום לעומס ואתה בהחלט תרמת. גולש רגיל מנצל 100% מרוחב הפס שלו (בתאוריה) אבל רק לחלק קטן מאוד מהזמן. כדי להוריד 500GB בחודש אתה צריך לנצל את רוחב הפס במשך חלק נכבד מהזמן. כשהספק תימחר את החבילה שלך, הוא לקח בחשבון שתוריד הרבה פחות ולכן המחיר היה נמוך. כדי לרכוש את רוחב הפס שאתה צורך בפועל, הספק יצטרך לתמחר את החבילה במחיר הרבה יותר גבוה - ואתה תצטרך לשלם הרבה יותר.

אני אנסה לפשט את זה טיפה..

במקום אינטרנט אנחנו במסדרון

אני בן אדם שיש לו פטיש למסדרונות, כל הלילה אני הולך במסדרון הזה הלוך וחזור, אין לי עבודה אז גם כל היום אני הולך בו הלוך וחזור, אין לי שום בעיה והכל הולך חלק, כי כל הלילה אני לבד במסדרון בזמן שכולם ישנים, כל היום אני לבד במסדרון כי כולם בעבודה, אבל פתאום.. כל האנשים האלה, שיישנו קודם ואז הלכו לעבודה חזרו מהעבודה ועכשיו הם באים דרך המסדרון! נכון כל אחד מהם רוצה לעבור רק פעם אחת דרך המסדרון, אבל כולם פה, עכשיו פתאום יש פקק.. אני כבר לא יכול ללכת כמה שבא לי הלוך וחזור כי יש כאן תור, והמסדרון מלא אז אי אפשר ללכת בכל המהירות, כולם הולכים לאט לאט, אני לא יכול לרוץ יותר במסדרון.. איך זה יפתר?

שמת לב שבאנלוגיה שלך אתה ממשיך ללכת במסדרון גם בשעת העומס? מילא אם היית עושה את זה רק בלילה, אבל אתה לא באמת סוגר את ה- utorrent בשש בבוקר ופותח שוב בשתיים בלילה, נכון? הוא בד"כ רץ 24 שעות ביממה. ובנוסף, קצב ההורדה שלך גדול בהרבה מזה של משתמש ממוצע, גם אם הוא לפעמים מוריד קבצים או נכנס ל- . כלומר באנלוגיה שלך, אתה לא סתם הולך במסדרון, אתה דוחף שם עגלת קניות גדולה - אתה תופס מקום שכמה אנשים אחרים היו יכולים לעבור בו.

הדרך שלכם זה לשים שומר בכניסה ולשלם על כל פעם שאתה הולך במסדרון, אבל איך זה יעזור? נכון אני יצתרך לשלם אלפי שקלים אם אני רוצה להמשיך ללכת כל היום במסדרון, אבל כל שאר האנשים עדיין יצתרכו ללכת במסדרון הזה ועדיין ימשיכו ללכת בו בשעות העומס, ועדיין יהיה בשעות העומס עומס

הדרך היחידה לפתור את זה היא להגדיל את המסדרון הזה

אבל הגדלת המסדרון עולה כסף. ספק המסדרונות מרוויח את אותו סכום בין אם עוברים במסדרון מאה אנשים ובין אם עוברים בו מאה אלף - הוא מקבל תשלום תמורת הזכות לעבור במסדרון ולא תמורת מעבר בפועל. אם לא הצלחת לעבור כי הוא היה סתום, זב"שך. בלי לשלם לו אפילו לנסות לא תוכל. להיפך, יש לו אינטרס למכור את אותה זכות לעבור במסדרון לעוד ועוד אנשים בלי להגדיל את המסדרון בכלל, כך ההכנסות שלו גדלות בלי שההוצאות שלו גדלות. אז כולם עוברים במסדרון לאט יותר, מה אכפת לו?

אבל אם ישלמו לו תמורת מספר הפעמים שעברו במסדרון, יהיה אכפת לו. כי מה שאתה לא מבין זה שהמסדרון לא פנוי בלילה: גם בלילה עוברים בו הרבה מאוד אנשים. פחות מביום, אבל עדיין די הרבה. ומה שאתה עוד לא מבין זה שגם עומס הוא יחסי: יש עומס בו לוקח לה חצי שעה לעבור מסדרון שבלילה אתה עובר בדקה ויש עומס בו לוקח לך שעתיים לעבור במסדרון. הספק יעדיף בכל מקרה שהמסדרון יהיה עמוס, אחרת הוא לא מקבל תמורה להשקעה שלו במסדרון, אבל השאלה היא כמה עמוס הוא ירצה שהוא יהיה.

כרגע, המצב האידאלי מבחינת הספק זה שהמסדרון יהיה בעומס אינסופי. אז הרווחים שלו מקסימליים. נכון, אף אחד לא זז בכלל, אבל מה אכפת לו? אתה לא משלם על מהירות התנועה שלך במסדרון. אבל מה אם תשלם על מספר הפעמים שעברת? במצב בו העומס אינסופי, הרווח שלו אפס - אף אחד לא עובר. מצד שני, גם במצב בו העומס הוא אפס הרווח שלו הוא אפס - שוב, אף אחד לא עובר. ככל שהעומס גדל הרווח שלו יגדל עד לנקודת המקסימום שממנה הרווח שלו יקטן ככל שהעומס יגדל. למה? כי אנשים שהיו עוברים במדרון חמש פעמים לו הוא רק היה פחות עמוס נאלצים להסתפק בארבע. הנקודה הזו לא קיימת היום! היום אין עומס שמעבר לו הרווחים יורדים. ככל שהעומס גדול יותר, כך הרווחים גדולים יותר, עד אינסוף.

אני רואה את גרפי התעבורה של יותר מספק אחד ואני יכול לומר לך שהם בעומס של 100% בכל שעות היממה. אין שעה שבה לספקים יש רוחב פס פנוי ולא מנוצל. כמה גדול הביקוש? לא יודע. לא חושב שאפשר לדעת. אולי הוא רק 101% בשעות המתות, אולי הוא 200%. ובשעות העומס? אולי הוא 200%, אולי הוא 1000%. אבל ברור שאנשים לא מקבלים את כל רוחב הפס שהם רוצים בגלל שלספקים אין מספיק רוחב פס לתת להם, אחרת לא היה עומס של 100% כל הזמן. ולספקים אין את רוחב הפס הזה לא בגלל שיש איזה צוואר בקבוק פיזי כמו למשל רוחב הפס הסופי של מד נאוטילוס (שרחוק מלהיות מנוצל עד תום), אין להם מספיק רוחב פס כי לא משתלם להם לרכוש מספיק רוחב פס. בשיטה הקיימת עדיף להם שתהיה איטיות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^^^

זו כבר לא ציניות, זו פשוט חוסר הבנה. לא יתכן שאני מסבסד אותך ואתה מסבסד אותי בעת ובעונה אחת. אם אני מסבסד אותך, המשמעות היא שאני משלם חלק מהעלות שלך. אם אתה מסבסד אותי, המשמעות היא שאתה משלם חלק מהעלות שלי. איך יתכן שאני משלם חלק משלך ואתה משלם חלק משלי? תאר לעצמך ששנינו משלמים 100 ש"ח, אבל 25 ש"ח מהמאה שלי נועדו לסבסד אותך ו- 25 מהמאה שלך מסבסדים אותי. רגע, מה ההבדל בין זה ובין המצב שבו כל אחד מאיתנו משלם את מלוא ה- 100 ש"ח? אין שום הבדל בכלל.

אומר חוסר הבנה, וצודק, אתה באמת חסר הבנה, וכרגע הוכחת את זה.

שוב פעם, זה לא שחור על גבי לבן.

5 מגה מסבסד 10 ו 10 מגה מסבסד 5 מהעיקרון של התעבורה השיתופית.

ההנחה שלא תנצל את המקסימום שלך כל הזמן הוא מה שמסבסד את עלות הרוחב פס שלך.

ה OVERSELLING הוא מה שמסבסד את עלות הקו שלך.

לא קיזוז חשבוני כמו שלומדים בכיתה א', וכמו שאתה ניסית לעשות כרגע.

לא, זה לא מפגר. בוא שוב נלך על האנלוגיה שלך. יש לך דירה.אתה משכיר לי אותה לשנה. אני טס לחודש בחו"ל. בחודש הזה אתה יכול להשכיר אותה למישהו אחר? לא. זו הסיבה שאני ממשיך לשלם עליה גם כשאני לא נמצא בה חודש. עכשיו נגיד שיש לך רוחב פס. אצתה משכיר לי אותו. אני טס לחודש בחו"ל ולא משתמש בו. אתה יכול להשכיר אותו למישהו אחר? בטח. כולם עושים את זה כל הזמן. זו הסיבה שהחיבור שלך לאינטרנט עולה 25-100 ש"ח ולא 1000-2500 ש"ח. אם נחזור לאנלוגיית הדירה, זו כמו יחידת נופש משותפת: אתה משלם רק חלק מהעלות שלה ומשתמש בה רק חלק מהזמן. אני משלם על אותה דירה רק חלק ומשתמש בה רק חלק מהזמן. הבעיה מתחילה כשאתה רוצה לשלם כמוני אבל להשתמש בה פי עשר ממני.

ארנונה אתה משלם עבור השירותים שאתה מקבל מהעירייה.מאחר שאין שום אפשרות למדוד כמה שירותים אתה מקבל מהעירייה, הולכים על ה- next best thing: ההנחה היא שאם הדירה שלך דולה יותר, אתה מנצל יותר שירותים. למשל מייצר יותר זבל מה שמחייב יותר פינוי זבל, בין אם בגלל שיותר אנשים גרים בדירה הגדולה יותר שלך ובין אם בגלל שאתה עשיר יותר ויכול לייצר יותר זבל. אבל תאר לעצמך שאפשר היה למדוד בדיוק כמה שירותים אתה צורך, כמו שמודדים בדיוק כמה חשמל אתה צורך או כמה מים. נראה לך הגיוני שמי שצורך הרבה פחות חשמל כי הוא רוב היום מחוץ לבית ישלם את אותו הסכום כמו מי שצורך יותר? או שישלם יותר כי יש לו יותר מכשירים צורכי חשמל למרות שבפועל הוא משתמש בפחות?

יפה, התקדמת.

גם פה, הולכים על ה next best thing, ההנחה שאם הרוחב פס שלך גבוהה יותר אתה יכול לנצל יותר רוחב פס בזמן נתון (אתה יכול לתפוס יותר מקום בזמן נתון) (לאף אחד לא אכפת כמה תפסת סה"כ בכל החודש, אלא בזמן נתון)

בעיה שלך שאתה רוצה לקנות דירה יקרה ולהשתמש רק ב 10% ממנה.

אבל למה שכולם יעשו את זה? אחד יעשה את זה ויאבד את הלקוחות שלו. מי יהיה השני שיהיה אידיוט מספיק לחזור על הטעות? ואם יהיה שני, גם הוא יאבד את הלקוחות שלו. מי יהיה השלישי? ולמה שיהיה? הרי האחרים נהנים בינתיים מהלקוחות שנטשו את הראשון והשני (בלי להוסיף אפילו ביט אחד לרוחב הפס שלהם כמובן, אז מה אם החיבור הופך איטי יותר בינתיים).

למה משרד התקשורת מתערב? כ להחליף ספק סלולאר זה הרבה יותר מסובך מלהחליף ספק אינטרנט. היו מכשירים לא תואמים (פלאפון היתה עד לא מזמן בשיטת שידור שונה), היו ספקים שכדי להקשות על המעבר לא איפשרו לך להכניס סים שלהם למכשיר שלא נרכש מהם, ההתחייבות היתה לתקופת זמן ארוכה (שלוש שנים) והכי חשוב: היית מאבד את המספר שלך.

אז עכשיו כולם עובדים באותה שיטה (ללא קשר למשרד התקשורת), מחייבים אותם לפתוח את המכשירים, מקצרים את תקופת ההתחייבות ומאפשרים לך לנייד את מספר הטלפון. עכשיו זה קל.

לעומת זאת, מה בדיוק אתה צריך לעשות כדי לעבור מ- 012, למשל, ל- 013? אם אתה לא מחוייב אתה מתקשר ל- 012, מודיע להם שאתה רוצה להתנתק, מבלה רבע שעה עם שימור/טירטור לקוחות, מקסימום שולח להם פקס ואתה מנותק. אם אתה מחוייב, אתה ממתין לכל היותר שנה (שזה חצי שנה פחות מתקופת ההתחייבות לסלולאר אחרי שקיצרו אותה בחצי) . וברגע שהתנתקת, אתה מתקשר ל- 013 ותוך שעה לכל היותר אתה מחובר אליהם. אפילו לא צריך לגשת למרכז שירות.

ומה אם כולם יעשו את זה? אם הם לא יעשו את זה ביחד, ישארו כאלו שלא יעשו את זה. למה להם? הם ירוויחו את כל הלקוחות שינטשו את אלו שינסו להעלות את המחירים. בסה"כ מה מונע מספקי האינטרנט להעלות מחירים בשיטה הנוכחית? הרי ספק האינטרנט שלך יכול להודיע שממחר התשלום עולה ב- 50%. למה לא? זה 50% של רווח נקי. התשובה היא אז הוא ישאר בלי לקוחות, כולם ינטשו לספקים שלא יעלו את המחירים שלהם.

ואם כולם יעשו את זה ביחד? ראשית, זו דילמת האסיר הקלאסית. איך אתה יכול להיות בטוח שכל המתחרים שלך יעשו את אותו הצעד ביחד איתך? הרי אם אחד מהם יבטיח שגם הוא יעבור לשיטה החדשה אבל בפועל לא יבצע, הוא ידפוק אותך. ואם אתה בטוח שכולם יעשו את זה, האינטרס שלך הוא לרמות את כולם ולא לעבור לשיטה החדשה ואז כל הלקוחות שלהם יעברו אליך. אבל נגיד שאיכשהו זה הצליח וכולם עשו את זה ביחד. אז יש לך הוכחה מובהקת שמדובר בקרטל, הרי הסבירות שכל ספקי האינטרנט יחליפו את שיטת החיוב שלהם באותו הזמן ובדיוק לאותה שיטה ללא תיאום מוקדם הוא אפסי, וקרטל הא בניגוד לחוק. זה אומר ששורה של עורכי דין יתחרו זה בזה מי יהיה הראשון שיגיש תביעה ייצוגית נגד ספקי האינטרנט ויגרוף את המיליונים על חשבונם, וזה בלי לדבר על כך שאפשר ממש לקבל עונשי מאסר על תרגילים כאלו.

ושוב, אם אתה יכול לעשות תרגיל כזה ולצאת נקי, למה לא לעשות משהו פשוט יותר? כל ספקי האינטרנט יכולים להעלות את המחיר ביחד, בלי להסתבך עם שיטה חדשה.

הטענות שלך פשוט לא מחזיקות מים.

בגלל זה, שום חברה עדיין לא עשתה את זה, ורק טריפל C מוכנה לנסות, למה?

אין לה מה להפסיד!

רק שזה לא עובד ככה. כשאתה גולש (שים לב: גולש), אתה לא מנצל 100% מרוחב הפס שלך גם אם יש לך רוחב פס מובטח. תאר לעצמך שאתה נכנס ל- ynet, למשל: אתה מורי כמה מגות, בעיקר באנרים. בעוד חמש דקות הדף יתרפרש אוטומטית ושוב תוריד כמה מגות. אבל בין לבין? אתה מוריד אפס. כמה זמן אתה מבלה בדף ממוצע של ynet? הרי גם אם אתה קורא רק את שתי הפסקאות הראשונות, עדיין לפחות 50% מהזמן אתה לא מנצל את רוחב הפס שלך.

אז מי דופק את הסטטיסטיקה? המורידים. כשאתה מוריד קובץ, נאמר אחד שלוקח שעה להוריד, אתה מנצל את רוחב הפס שלך במלואו במשך שעה. אבל זה לא נורא, בשאר היום אתה גולש כרגיל. עד שזה מגיע למשתמשים הכבדים, שלא מסתפקים בשעה, שתיים או שלוש של הורדה ביום. איתם אתה מגיע לסטטיסטיקה שלך מלמעלה.

בוא נלך בהנחה שאתה צודק,

אתה יודע מה הבעיה העיקרית? שעות העומס, מי הכי מנצל רוחב פס בשעות העומס? המשמשים הקלים, אתה, כל האנשים שנכנסים בבת אחת לYNET או ל , לא המשתמש שכל לילה מוריד 20GB ובכלל לא מפריע (שוב פעם, התעבורה של הספק היא לא תלוית זמן, בכל זמן נתון יש לו אותו רוחב פס לחו"ל)

ועדיין זו לא בעיה. כשיש ביקוש, יווצר היצע. הרי זו לא בעיה להניח עוד סיב תת-ימי ולהתחבר לעוד ספקים בחו"ל. כל מה שצריך זה $$$. כלומר אם תהיה מוכן לשלם יותר ממה שאתה משלם כרגע, לא תהיה בעיה לספק לך עוד רוחב פס. מוכן לשלם?

הבעיה היא שהורדת 500GB בחודש. אתה יודע כמה אני הורדתי בחמשת הדקות האחרונות? כלום. ביליתי אותן בכתיבת ההודעה הזו. אם אתה מוריד עכשיו, באותן חמשת הדקות אני לא תרמתי כלום לעומס ואתה בהחלט תרמת. גולש רגיל מנצל 100% מרוחב הפס שלו (בתאוריה) אבל רק לחלק קטן מאוד מהזמן. כדי להוריד 500GB בחודש אתה צריך לנצל את רוחב הפס במשך חלק נכבד מהזמן. כשהספק תימחר את החבילה שלך, הוא לקח בחשבון שתוריד הרבה פחות ולכן המחיר היה נמוך. כדי לרכוש את רוחב הפס שאתה צורך בפועל, הספק יצטרך לתמחר את החבילה במחיר הרבה יותר גבוה - ואתה תצטרך לשלם הרבה יותר.

שמת לב שבאנלוגיה שלך אתה ממשיך ללכת במסדרון גם בשעת העומס? מילא אם היית עושה את זה רק בלילה, אבל אתה לא באמת סוגר את ה- utorrent בשש בבוקר ופותח שוב בשתיים בלילה, נכון? הוא בד"כ רץ 24 שעות ביממה. ובנוסף, קצב ההורדה שלך גדול בהרבה מזה של משתמש ממוצע, גם אם הוא לפעמים מוריד קבצים או נכנס ל- . כלומר באנלוגיה שלך, אתה לא סתם הולך במסדרון, אתה דוחף שם עגלת קניות גדולה - אתה תופס מקום שכמה אנשים אחרים היו יכולים לעבור בו.

אבל הגדלת המסדרון עולה כסף. ספק המסדרונות מרוויח את אותו סכום בין אם עוברים במסדרון מאה אנשים ובין אם עוברים בו מאה אלף - הוא מקבל תשלום תמורת הזכות לעבור במסדרון ולא תמורת מעבר בפועל. אם לא הצלחת לעבור כי הוא היה סתום, זב"שך. בלי לשלם לו אפילו לנסות לא תוכל. להיפך, יש לו אינטרס למכור את אותה זכות לעבור במסדרון לעוד ועוד אנשים בלי להגדיל את המסדרון בכלל, כך ההכנסות שלו גדלות בלי שההוצאות שלו גדלות. אז כולם עוברים במסדרון לאט יותר, מה אכפת לו?

אבל אם ישלמו לו תמורת מספר הפעמים שעברו במסדרון, יהיה אכפת לו. כי מה שאתה לא מבין זה שהמסדרון לא פנוי בלילה: גם בלילה עוברים בו הרבה מאוד אנשים. פחות מביום, אבל עדיין די הרבה. ומה שאתה עוד לא מבין זה שגם עומס הוא יחסי: יש עומס בו לוקח לה חצי שעה לעבור מסדרון שבלילה אתה עובר בדקה ויש עומס בו לוקח לך שעתיים לעבור במסדרון. הספק יעדיף בכל מקרה שהמסדרון יהיה עמוס, אחרת הוא לא מקבל תמורה להשקעה שלו במסדרון, אבל השאלה היא כמה עמוס הוא ירצה שהוא יהיה.

כרגע, המצב האידאלי מבחינת הספק זה שהמסדרון יהיה בעומס אינסופי. אז הרווחים שלו מקסימליים. נכון, אף אחד לא זז בכלל, אבל מה אכפת לו? אתה לא משלם על מהירות התנועה שלך במסדרון. אבל מה אם תשלם על מספר הפעמים שעברת? במצב בו העומס אינסופי, הרווח שלו אפס - אף אחד לא עובר. מצד שני, גם במצב בו העומס הוא אפס הרווח שלו הוא אפס - שוב, אף אחד לא עובר. ככל שהעומס גדל הרווח שלו יגדל עד לנקודת המקסימום שממנה הרווח שלו יקטן ככל שהעומס יגדל. למה? כי אנשים שהיו עוברים במדרון חמש פעמים לו הוא רק היה פחות עמוס נאלצים להסתפק בארבע. הנקודה הזו לא קיימת היום! היום אין עומס שמעבר לו הרווחים יורדים. ככל שהעומס גדול יותר, כך הרווחים גדולים יותר, עד אינסוף.

אני רואה את גרפי התעבורה של יותר מספק אחד ואני יכול לומר לך שהם בעומס של 100% בכל שעות היממה. אין שעה שבה לספקים יש רוחב פס פנוי ולא מנוצל. כמה גדול הביקוש? לא יודע. לא חושב שאפשר לדעת. אולי הוא רק 101% בשעות המתות, אולי הוא 200%. ובשעות העומס? אולי הוא 200%, אולי הוא 1000%. אבל ברור שאנשים לא מקבלים את כל רוחב הפס שהם רוצים בגלל שלספקים אין מספיק רוחב פס לתת להם, אחרת לא היה עומס של 100% כל הזמן. ולספקים אין את רוחב הפס הזה לא בגלל שיש איזה צוואר בקבוק פיזי כמו למשל רוחב הפס הסופי של מד נאוטילוס (שרחוק מלהיות מנוצל עד תום), אין להם מספיק רוחב פס כי לא משתלם להם לרכוש מספיק רוחב פס. בשיטה הקיימת עדיף להם שתהיה איטיות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אלה אם כן אתה רוצה יוטיוב בHD, ואתה בעצמך אמרת שהמשתמש הקל צריך 10 מגה כדי שהיוטיוב בHD שלו לא יתקע, ואז הוא כן מוריד כמה מאות מגה, בכל מקרה אם אתה רק גולש בYNET אתה לא תבחין באיטיות הזאת כי במקרה הכי גרוע האתר יעלה ב7 שניות במקום ב3 שניות.. בטח שלא צריך חיבור 10 מגה בשביל זה..

אני באמת חושב שאנשים מעטים מאוד מורידים 24/7 בלי להפסיק, ובשביל האחוז המסכן הזה לא צריך את לשנות כאן סדרי עולם שיגרמו לכך שכולנו נשלם יותר, ואין לי ספק שכולנו נשלם יותר

האמת שכן.. אם הספק לא יכול לספק את מה שהוא מבטיח בתשלום הזה אז שיעלה מחירים ויביא ללקוח את מה שהוא מבטיח.. אבל אניי אופטימי מידי, זה לא יקרה כאן, כי אנשים מעדיפים לשלם פחות ולקבל כלום

שוב, רוב האנשים כן נכנסים ליוטיוב, וכן נכנסים לפייסבוק ומתייגים ומעלים עשרות תמונות ולא רק קוראים YNET

אם אני דוחף עגלת קניות גדולה אני תופס יותר מקום במסדרון נכון, אבל לא בגלל שאני מוריד הרבה, בגלל שאני מוריד מהר! מי שמוריד מהר יותר צריך לשלם יותר כי הוא תופס יותר מקום

במקום נורמלי היו אנשים עוברים לספק מסדרונות אחר שמביא מסדרון רחב יותר, כאן זה לא עובד, בגלל זה הצעתי לפני כמה דפים שהספקיות יהיו מחויבות לדווח כמה משתמשים יש להם וכמה רוחב פס הם שוכרים כדי שלפני שאתה חותם איתם תוכל כן לעשות השוואה בין הספקיות וכן לגרום להם לתמריץ כלשהו לקנות יותר רוחב פס

אם זה באמת ככה אז אנחנו במצב עצוב ממש וממש לא תקין. אם גם כשאף אחד לא גולש הספק ב100% אחוז מהקיבולת שלו אז כנראה שהספק הזה צריך לעשות חושבים ולבדוק מחדש כמה גולשים ובאיזה מהירויות הוא יכול לשים על כמה רוחב פס, יכול להיות שפעם האחרונה שהם עשו את החישוב הזה היה לפני 5 שנים, אבל מאז המהירויות יותר מהוכפלו והתוכן נהיה הרבה יותר כבד והגיע הזמן להתעדכן

ולסיכום

שוב - ניקח שני גולשים

לאחד יש מהירות 2.5 מגה ולא מפסיק להוריד לשניה

לשניה יש 10 מגה, ורק גולש בפייסבוק ויוטיוב כשהוא חוזר מהעבודה, ממש במקרה זה בדיוק שעות העומס

הבחור השני לוקח בשעות העומס פי 4 יותר רוחב פס בשעת עומס מהבחור הראשון אז למה שהבחור הראשון ישלם יותר? כי הבחור הראשון מוריד גם כשאין עומס?

דרך אגב, אם איזשהו ספק היה אומר שאצלו יש חבילת גלישה כמו היום אבל עם הגבלה מסויימת שכדי להגיע אליה אתה צריך להוריד כמעט כל החודש ללא הפסקה על מהירות מקסימלית כן הייתי מבין את הספק הזה, אבל לקוח כזה הוא נדיר ביותר ואני מאמין שהפרסום הרע שיווצר לספק הזה לא שווה את הכמה שקלים שעולה לו הלקוח הזה.. גם נטוויז'ין בזמנו ניסתה לעשות דבר כזה כשהתקשרה ללקוחות שהורידו 300 גיגה ואמרה להם שהם חייבים להפסיק להוריד או שיקנסו, מהר מאוד הם ירדו מהעניין כי כמה כתבות על זה בYNET הם הבינו שאולי הלקוח הזה לא משתלם להם, אבל פירסום שלילי בYNET משתלם אפילו פחות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...