מציאת הערך פאי בעזרת מספרים אקראיים - עמוד 2 - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מציאת הערך פאי בעזרת מספרים אקראיים

maverick

Recommended Posts

• 4 שנים מאוחר יותר...

אם כבר החיו את השרשור הקדום הזה (משהו כמו שכבה XXIII מתקופת הברונזה המוקדמת), שדן בין השאר במספרים רנדומליים מעניין לציין שממש מתחת לאף שלנו יש הרבה מאוד דברים שלא ניתנים לחיזוי, אולם ניתנים לחישוב...

לדוגמא - רצף המספרים הראשוניים הוא דבר שלא ניתן לחיזוי כלל (אלא אם המספרים מחושבים אחד אחד), אתה אולי יכול לחשב ולגלות שהמספר 2 בחזקת X ועוד 1 הוא ראשוני, אבל אין לך שום דרך לחזות מי יהיה המספר הראשוני אחריו אם לא תבדוק אותם אחד-אחד. לכל דבר ועניין המרווחים בין המספרים הראשוניים הם אקראיים לחלוטין (לפחות עד שנגלה אחרת).

אם מדובר על pi על הקבוע הטבעי או כל מספר אי-רציונלי (שורש 2 לדוגמא), גם אז אין לנו אפשרות לחזות מה תהיה ספרה X אחרי הנקודה אם לא נחשב את הספרות עד לשם. אתה יכול לחשב מיליון ספרות של pi, אבל אין לך שום אפשרות להסיק מכך מה תהיה הספרה הבאה אם לא תחשב גם אותה.

דוגמא קלאסית נוספת - נוסחאות עקיבה מורכבות (לדוגמא - נוסחאות היוצרות פרקטלים), אתה לא יכול לחזות מה יהיה האיבר ה-X אם לא תחשב את כל האיברים שבאו לפניו. למעשה בנוסחאות עקיבה מורכבות ההפרש בין איברים עוקבים הוא אקראי לחלוטין מבחינת

כלים מתמטיים שיש לנו היום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

תודה לבן אדם שהקפיץ את השרשור הזה כי זה אחד הדברים הבאמת מעניינים שקשורים למתמטיקה שקראתי (ואני לא חסיד גדול של מתמטיקה)!

וגם ההגדרה של מספרים אקראיים ע"י המשולש... זה בלתי נתפס.

אגב נרשם בעמוד הראשון שלא צריך את הדברים האלה כי "המדע מספק לנו מספיק דיוק של פאי" (ושורש 2 וכו'...) אז העניין הוא שפשוט ל"מדע" יש שיטה אחרת (תעיינו באלגוריתם של superpi להדגמה) וזה לא אומר שהיא בהכרח יותר מדוייקת או יעילה.

מעניין מה באמת יותר מהיר, חישוב פאי בשיטה המקובלת (שאני בכלל לא סגור מה היא) או בעזרת שיטת מונטה קרלו עם מספרים אקראיים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אהבתי את השיטה .. אני לרוב אדם דטרמיניסטי ולכן לא אוהב אלגוריתמים אקראיים ודברים התלויים בהסתברות, אלא רק דברים אנליטיים וברורים - אבל זו שיטה ממש גאונית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...