חרם האמנים - הספרי פותח תג'ורה - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

חרם האמנים - הספרי פותח תג'ורה

NuNaTaK

Recommended Posts

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3945487,00.html

גיבוב של שטויות, דמגוגיה נחותה, עלבון לדמוקרטיה, הבלים.

השוואה בין הופעה באריאל לשומר כשרות שאוכל במסעדה לא כשרה היא במקרה הטוב מגוכחת ובמקרה הרע נטולת קשר למציאות. גם מבלי להתייחס להבדל שבין הנושאים, השחקן מקבל משכורת כדי לשחק בהצגה בזמן ששומר הכשרות לא מקבל שכר כדי לבשל את המזון הלא כשר.

אז אם לא מתאים לך להופיע באריאל תתפטר מהעבודה, כי זו אחת מדרישות התפקיד.

אם המדינה תספח את אריאל תשמח להופיע על הבמה? אבל חשבתי שהסיבות שלכם הן פוליטיות-מצפוניות, לא חוקיות. אני בספק רב שהאמנים החתומים התייעצו עם עו"ד לפני החתימה וזה גם ממש לא הריח שעולה מן המכתב שלהם.

רוב העם מתנגד לעמדת נתניהו בנושא שליט? איזה עם, העם בתל אביב שטובת מחבלי החמאס עומדת לנגד עיניו ולא טובתו של שליט או עם ישראל?

רוב העם מסרב להיכנע לסחטנות החמאס ולשחרר מאות רוצחים שקרוב לוודאי ירצחו שוב בתוך זמן קצר לאחר שחרורם מהכלא, רוב העם מסרב לעודד חטיפות נוספות, רוב העם רוצה את גלעד בבית - אבל לא בכל מחיר!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 35
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אומנים אמורים להיות חופשיים :

חופשיים להחליט איפה להופיע ואיפה לא

חופשיים שלא לקבל תקציבים מהמדינה ובכך למנוע מעורבות שלה בתוכן שלהם

אם אתם מקבלים תקציב בטח שיקבעו לכם את התוכן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השחקן מקבל משכורת כדי לשחק בהצגה בזמן ששומר הכשרות לא מקבל שכר כדי לבשל את המזון הלא כשר.

אז אם לא מתאים לך להופיע באריאל תתפטר מהעבודה, כי זו אחת מדרישות התפקיד.

זו בדיוק הנקודה של הספרי. שחקני תאטרון הם לא פועלי בניין ולא תומכים טכניים בספקית , הם לא אמורים לרקוד לחליל של מי שמתקצב אותם (המדינה) והיצירה שלהם לא צריכה להיות מושפעת ממדיניות הממשלה או מי שעומד בראשה. אמנות היא לא עבודה, היא לא צריכה לשרת אף אחד, והמימון שלה הוא אינטרס ציבורי מהמעלה הראשונה, גם אם לפעמים הציבור לא אוהב את הדעות שהאמנים מביעים.

זה שנתניהו אמר שצריך לדון בתקצוב שלהם זה עצוב מאוד - תאטרון קיים לשם התאטרון, אם פתאום לא יהיה תאטרון אף אחד לא ירוויח מזה, כולם רק יפסידו.

תדמיינו מצב הפוך שבו ממשלה שמאלנית הייתה מחליטה לקצץ בתקציבם של אמנים שיתבטאו נגד תהליך השלום, נראה לי שהתגובות פה בפורום יהיו הפוכות.

אגב, אני לא אומר שהחרם הזה של השחקנים הוא מוצדק. לדעתי הוא מקומם ומגעיל, אבל מי שצריך להחרים את האמנים זה הציבור, לא הממשלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי גלעד שליט - התחושה שלי היא שרוב העם בעד שיחרורו המיידי אף במחיר גבוה. אינני יכול לדעת זאת לבטח ואינני יכול לדעת ההפך כיוון שלא נעשה סקר מקיף באמת/משאל עם בנושא. עד אז הצהרות בנושא "רוב העם בעד/נגד" הן דיבורי סרק במקרה הטוב.

בנוגע למה שהספרי כתב - אני מתנגד בכל תוקף לרצון לא להופיע באריאל. אבל - הוא העלה נקודה חשובה שאני חושב שצריך להקים בשבילה קול מחאה.

תסופח העיר אריאל למדינת לאלתר. דין אריאל כדין הגולן וירושלים המזרחית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רק שפה לא מדובר על האומנות, מדובר על העניין של "איפה להופיע", וכשהם לא מוכנים להופיע במקום מסויים בגלל אמירה פוליטית - המדינה באמת לא צריכה לתקצב אותם.

הכסף של "המדינה" זה למעשה הכסף של האזרחים. בין היתר של תושבי אריאל.

הם מקבלים את הכסף כדי שיופיעו, בזה שהם לא מוכנים להופיע במקום מסויים בארץ...אין שום סיבה שיקבלו את הכסף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זו בדיוק הנקודה של הספרי. שחקני תאטרון הם לא פועלי בניין ולא תומכים טכניים בספקית , הם לא אמורים לרקוד לחליל של מי שמתקצב אותם (המדינה) והיצירה שלהם לא צריכה להיות מושפעת ממדיניות הממשלה או מי שעומד בראשה. אמנות היא לא עבודה, היא לא צריכה לשרת אף אחד, והמימון שלה הוא אינטרס ציבורי מהמעלה הראשונה, גם אם לפעמים הציבור לא אוהב את הדעות שהאמנים מביעים.

זה שנתניהו אמר שצריך לדון בתקצוב שלהם זה עצוב מאוד - תאטרון קיים לשם התאטרון, אם פתאום לא יהיה תאטרון אף אחד לא ירוויח מזה, כולם רק יפסידו.

תדמיינו מצב הפוך שבו ממשלה שמאלנית הייתה מחליטה לקצץ בתקציבם של אמנים שיתבטאו נגד תהליך השלום, נראה לי שהתגובות פה בפורום יהיו הפוכות.

אגב, אני לא אומר שהחרם הזה של השחקנים הוא מוצדק. לדעתי הוא מקומם ומגעיל, אבל מי שצריך להחרים את האמנים זה הציבור, לא הממשלה.

אף אחד לא מונע מהם לעסוק באומנות (שהיא לא עבודה סטנדרטית שהחוקים בה ברורים), אבל אם אתם רוצים שאני אממן את זה זכותי שלא לתמוך בתכנים מסוימים.

חרם הוא לא אומנות, הוא הבעת עמדה פוליטית תוך כדי ניצול מעמדו של האמן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אף אחד לא מונע מהם לעסוק באומנות (שהיא לא עבודה סטנדרטית שהחוקים בה ברורים), אבל אם אתם רוצים שאני אממן את זה זכותי שלא לתמוך בתכנים מסוימים.

לא, למען האמת זו לא זכותך. יש מספר תחומים שהמדינה חייבת לממן מבלי להתערב בהם, למשל תקשורת ואקדמיה. וכך גם אמנות. שלושת התחומים הללו צריכים להיות מתוקצבים כראוי, ובלי קשר לדעות הפוליטיות של האנשים העוסקים בהם. שוב אני אומר, ה"חרם" הזה הוא מגעיל וצבוע, אבל מי שצריך לנקוט בסנקציות כנגד אותם אמנים הוא הציבור עצמו, שצריך להחרים אותם ואת ההצגות שלהם, לא הממשל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היא אמורה. אבל בתכלס התוצאה היא משחקי כוח בין המדינה והאומנים (חלק מהם מאחוריי הקלעים)

לא עדיף לנתק את המימון שלהם ממימון ישיר של בעלי אינטרסים כמו הממשלה כדיי למנוע את המשחקים האלה ? שיכלילו אותם בתוך תקציב כללי יותר ושיקבלו את הכסף 'מיד שניה' שהאינטרסים שלה פחות חזקים מאלה של הממשלה עצמה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא, למען האמת זו לא זכותך. יש מספר תחומים שהמדינה חייבת לממן מבלי להתערב בהם, למשל תקשורת ואקדמיה. וכך גם אמנות. שלושת התחומים הללו צריכים להיות מתוקצבים כראוי, ובלי קשר לדעות הפוליטיות של האנשים העוסקים בהם. שוב אני אומר, ה"חרם" הזה הוא מגעיל וצבוע, אבל מי שצריך לנקוט בסנקציות כנגד אותם אמנים הוא הציבור עצמו, שצריך להחרים אותם ואת ההצגות שלהם, לא הממשל.

אין פה שום התערבות באומנות.

חלק מדרישות התפקיד בהצגות שממומנות ע"י המדינה זה להופיע באריאל, לא מוכן להופיע באריאל? לא מתאים לתפקיד.

מה ההבדל בין זה לבין כתב חדשות בטלויזיה שמחליט שלא מתאים לו לשדר מהאולפן בירושלים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כאשר השחקנים חתמו על חוזה, אני בטוח ומשוכנע שלא היה סעיף בשום מקום המזכיר את אריאל. לשנות חוזה באופן רטרואקטיבי כך שיכלול משהו שאתה חושב שהיה צריך להיות כלול בו מלכתחילה, זה בעייתי. ואני מדבר מבחינה עסקית וחוקית נטו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש מספר תחומים שהמדינה חייבת לממן מבלי להתערב בהם, למשל תקשורת ואקדמיה. וכך גם אמנות. שלושת התחומים הללו צריכים להיות מתוקצבים כראוי, ובלי קשר לדעות הפוליטיות של האנשים העוסקים בהם.

עצרת פעם לחשוב לעצמך מאיפה הגיעה האקסיומה הזו?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חושב שהדרך הטובה ביותר של ציבור "להחרים" היא על ידי אי-צפיה ואי תשלום. מודל החרמה שכזה לא עובד כאשר המשרות והמשכורות של אנשי התיאטראות מובטח. אני לא בטוח שהמדינה חייבת לממן תרבות. לא בגלל שאותה תרבות יכולה להיות "אנטי ממסדית" אלא בגלל שאינני חושב שזהו מוצר חובה ואינני חושב שהמדינה יכולה לספק אותו ביעילות(ראה ערך שיפוץ הבימה בתל אביב).

אולי לא אריאל ספציפית, אבל ייתכן מאד שכן יש סעיף שמחייב אותם להופיע בכל מקום שבו הם ידרשו. חוץ מזה שלא בעיה להחיל את זה בהצגות עתידיות.

ייתכן, אך ייתכן גם שלא.

אני מניח אגב שרוב השחקנים חתומים על חוזים ארוכי טווח ולא פר-הצגות. מה גם שיש הצגות שזמן הריצה שלהן הוא אין-סופי במהותו(שייקספיר, חנוך לוין וכו').

אני כן חושב שאם מתחילה עוד חצי שנה הצגה חדשה ושחקן א' רוצה לקחת בה חלק, וההצגה אמורה להציג גם באריאל - מותר לשחק א' לא לקחת בה חלק ואי לכך ובהתאם לזאת מותר לתיאטרון שלא לשכור כלל וכלל את שירותיו של אותו שחקן, מוערך ככל שיהיה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חלק מדרישות התפקיד בהצגות שממומנות ע"י המדינה זה להופיע באריאל, לא מוכן להופיע באריאל? לא מתאים לתפקיד.

נכון, וכך התאטראות אכן צריכים לנהוג. אלא ששוב מדובר בטיפול "מתוך" המערכת, ולא התערבות ממשלתית המונעת משיקולים פופוליסטיים ופוליטיים.

כאשר השחקנים חתמו על חוזה, אני בטוח ומשוכנע שלא היה סעיף בשום מקום המזכיר את אריאל.

אני די בטוח שגם לא היה שום סעיף שמזכיר את חיפה, תל אביב או ערד. אז מה?

עצרת פעם לחשוב לעצמך מאיפה הגיעה האקסיומה הזו?

איזו מהן בדיוק? השיקולים לאי התערבות ממשלתית בתקשורת שונים מהשיקולים שנוגעים לאמנות, ואלו בתורם שונים מהשיקולים הנוגעים לאקדמיה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...