י"ג-י"ד באורט סינגאלובסקי - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

י"ג-י"ד באורט סינגאלובסקי

assaf181

Recommended Posts

שלום :)

אני לומד כרגע בכיתה י"ב באורט גבעתיים, במגמת מחשבים-פיזיקה, ויש לי אפשרות להמשיך ללמוד י"ג-י"ד בהנדסת תוכנה במכללה באורט סינגאלובסקי.

יש שני מסלולים - ללמוד רק בכיתה י"ג, שאחריה מקבלים תעודת טכנאי, או להמשיך גם לי"ד ולקבל תעודת הנדסאי.

אחר כך, לפי מה שאמרו לנו, כל מי שעושה את אחד המסלולים משרת בצבא בתפקיד במחשבים (הזכירו יחידות כמו ממרם, אבנט כחול, 8200 וכו').

בעקרון, בכל מקרה אני מתכנן לעשות משהו במחשבים בצבא (ברור לי שהתפקיד שלי לא ייבחר לפי התכנון שלי אלא לפי צרכי הצבא, אבל זה הכיוון שלי).

מה אתם אומרים? התעודות האלה שוות משהו? אשמח לעוד מידע על העניין.

תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הממ אני מכיר הרבה אנשים מהבסיס שלי שלא עשו שום י''ג וי''ד והם טכנאי וכאלה.

כמו כן יש לי חבר שעשה י''ג י''ד כהנדסאי מכונות ועכשיו הוא סתם מכונאי D9 ( בגדול מחליף רק פילטרים)

ואני לא סיימתי שום דבר ושמו אותי ליהיות מכונאי מטוסים

אז תחשוב מה כדאי לך יותר לעתיד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם בפניי עמדה שנה שעברה האופציה ללמוד י"ג בסינגלובסקי במגמת הנדסת תוכנה.

אני כבר נרשמתי והכל ובערך חודש ומשהו לפני תחילת הלימודים התחרטתי ויצאתי מזה.

הבנתי שלא כולם מקבלים את התפקידים שהם רצו, וביחס לכמות ההשקעה בלימודים שם התוצאה לא כל כך כל כך משתלמת.

הלימודים יקרים 7600ש"ח אם אני לא טועה, לא מקבלים שום נקודות אוניברסיטאיות,

לומדים הרבה שעות וזו מתכונת של לחץ לימודים עבודות מבחנים שלא היה לי מתאים להיכנס אליה ישר אחרי התיכון.

אני עם פרופיל קרבי והחלטתי שאני מחפש תפקיד קרבי עם יותר אופי טכנולוגי שמושך אותי ואולי גם אותך...זה דבר שיש בצה"ל רק צריך לחפש.

לבעלי פרופיל קרבי לימודי י"ג נונתנים רק את האופציה להתמיין למקומות שונים שהם לא יכלו להתמיין אליהם ללא הלימודים, אך המיונים לא מבטיחים לך דבר.

לכן החלטתי שאני מוותר על זה, וכעת אני מחכה לגיוס שלי בדצמבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אסף נתתי לך דוגמה

אני יודע לקרוא טפו טפו טפו.

לא רואה סיבה מיוחדת לזה למה שהיחס למישהו שעשה מגמת מחשבים יהיה מיוחד...

בכל מקרה מה שהבנתי מחבר שלי שסיים את כל הבררה הזה זה לא נתן לו כלום בגדול חוץ מעוד שנה וחצי קבע מובטח בצבא.

אחרי זה במכללה או אוניברסיטה הוא יצטרך ללמוד את כל זה עוד פעם הכל מהתחלה.

אז אני רואה את זה בתור בזבוז.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא התגייסתי לצבא, עשיתי י"ג-י"ד, ונכנסתי לתחום ה-web. וזה הספיק לי לגמרי.

וזה לא ממש נכון שלא מקבלים שום נקודות אוניברסיטאיות- יש כמה קורסים חופפים, ומי שרוצה להמשיך לתואר ראשון לאחר שעשה הנדסאי תוכנה בהחלט מקבל קיצור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני נגד עתודה כעקרון, אבל לא עדיף לשקול תואר במדעי המחשב או הנדסת תוכנה במקום?

החישוב הכי נכון יהיה לראות כמה זמן כל מסלול ייקח ממך - הנדסאי--קבע-תואר מול, תואר--קבע מול -קבע(אבל אז אתה מוותר כנראה על תפקיד טוב).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא התגייסתי לצבא, עשיתי י"ג-י"ד, ונכנסתי לתחום ה-web. וזה הספיק לי לגמרי.

וזה לא ממש נכון שלא מקבלים שום נקודות אוניברסיטאיות- יש כמה קורסים חופפים, ומי שרוצה להמשיך לתואר ראשון לאחר שעשה הנדסאי תוכנה בהחלט מקבל קיצור.

כמה קורסים חופפים יש ? וכמה נ"ז אתה מקבל ? בהחלט לא מספיק כדי לפצות על השנתיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל תודה לכולם על התגובות.

Big White, ברור לי שרק נתת דוגמה, וזה עזר לי להבין קצת יותר טוב את העניין, אבל רק רציתי להיות בטוח.

השאלה היא אם החלוקה במקצועות במחשבים דומה למכונאות?

גם בפניי עמדה שנה שעברה האופציה ללמוד י"ג בסינגלובסקי במגמת הנדסת תוכנה.

אני כבר נרשמתי והכל ובערך חודש ומשהו לפני תחילת הלימודים התחרטתי ויצאתי מזה.

הבנתי שלא כולם מקבלים את התפקידים שהם רצו, וביחס לכמות ההשקעה בלימודים שם התוצאה לא כל כך כל כך משתלמת.

הלימודים יקרים 7600ש"ח אם אני לא טועה, לא מקבלים שום נקודות אוניברסיטאיות,

לומדים הרבה שעות וזו מתכונת של לחץ לימודים עבודות מבחנים שלא היה לי מתאים להיכנס אליה ישר אחרי התיכון.

אני עם פרופיל קרבי והחלטתי שאני מחפש תפקיד קרבי עם יותר אופי טכנולוגי שמושך אותי ואולי גם אותך...זה דבר שיש בצה"ל רק צריך לחפש.

לבעלי פרופיל קרבי לימודי י"ג נונתנים רק את האופציה להתמיין למקומות שונים שהם לא יכלו להתמיין אליהם ללא הלימודים, אך המיונים לא מבטיחים לך דבר.

לכן החלטתי שאני מוותר על זה, וכעת אני מחכה לגיוס שלי בדצמבר.

אז אתה אומר שזה לא מבטיח שירות בתחום המחשבים אלא רק מגדיל את הסיכויים?

אני מעדיף שירות לא קרבי - מעדיף משהו בפיתוח. אפשר לשאול לאיזה תפקיד אתה מתגייס?

אני נגד עתודה כעקרון, אבל לא עדיף לשקול תואר במדעי המחשב או הנדסת תוכנה במקום?

החישוב הכי נכון יהיה לראות כמה זמן כל מסלול ייקח ממך - הנדסאי-צבא-קבע-תואר מול, תואר-צבא-קבע מול צבא-קבע(אבל אז אתה מוותר כנראה על תפקיד טוב).

המנהל של המגמה הזאת בסינגאלובסקי, שבא להציג בפנינו את האפשרות, הציג את זה כיותר משתלם מעתודה.

הוא אמר שעתודאים לא בטוח משרתים בנושא שאותו למדו והרבה פעמים מקבלים תפקידים של ניהול, לעומת כאלה שעושים י"ג-י"ד ובשירות עושים תפקיד של ואז כשהם משתחררים כבר יש להם ניסיון של לפחות 3 שנים ו"חוטפים" אותם לעבודות אפילו בלי תואר (ואז הם מתחילים ללמוד כשכבר יש להם עבודה בהייטק).

נשמע טוב ויפה מה שהוא אמר, השאלה היא אם זה נכון? האמת שזה נשמע קצת Too good to be true...

עוד שאלה - זה פותח אפשרויות לתפקידים שאין אפשרות להתקבל אליהם בלי זה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אחד שנמצא בתוכנית כזאת ואני חייב לומר בצער רב שאני מצטער שבחרתי את המסלול הזה, החיים חייבים ל"דפוק" מישהוא, והפעם זה אני.

אני אנסה להציג את עמדתי בצורה כמה שיותר אובייקטיבית ומקווה שתסיק את המסקנות הנכונות לגביך.

קודם כל אל תאמין לאף אחד שבא לספר לך על המקום שלו, הכל אותו חרא, הם רק מספרים אבל אף אחד לו מוכן לחתום על ההבטחות שלו.

אם אין לך ידע מעבד לידע "בית ספרי" במחשבים, ויש לך פרופיל עורפי (64 ומאטה), אתה יכול לנסות כבר עכשיו להתקבל לבסמ"ח שזה בית ספר למחשבים, אני אומנם לא מת על המסלול הזה אבל הרבה יחלקו על דעותי ויגידו שזה מסלול לא רע עם אפוציות לא רעות בחיים אחרי השירות.

י"ג: "תלמידי" י"ג מתחלקים ל - 3 קטגוריות, אלה שלא רוצים להיפרד מבית ספר, אלה שמאמינים לצבא, וכאלה שאין להם פרופיל עורפי ורוצים להגיע לבסמ"ח (או שיש להם פרופיל עורפי, ולא עברו/לא קיבלו זימון במהלך בית הספר).

קטגוריה ראשונה, זה אלה שלא רוצים להיפרד מבית ספר. זה מתבטא בהתנהות שלהם (פאקינג אנשים בני 18-19, שחבריהם מחזיקים כבר ביידים והם עדיין מפריעים למורה ללמד, עצוב עצוב).

קטגוריה שנייה, זה אלה שמאמינים לחייל שבא ואומר "עתודה טכנולוגית, זה מסלול מפואר שבו תתעסקו עם הטכנולוגיות הכי חדישות בצבא ואחרי השיחרור תתקבלו לכל חברת היי טק". אני נוטה לא להסכים עם זה אומנם עוד לא התגייסתי ואני אסביר בהמשך.

קטגוריה שלישית זה אלה שרוצים להגיעה לבסמ"ח ולא הצליחו במהלך בית הספר. כל המועמדים (!!!עד כמה שיודע לי!!!) שנרשמו ל י"ג מקבלים זימון לעבור את המבחנים של בסמ"ח ולנסות להתקבל לשם ללא קשר בפרופיל (גם זה לא בדיוק נכון, אני אישית לא עברתי בגלל פרופיל [לפחות לא הצלחתי למצוא סיבה אחרת כי את המבחן עשיתי לא פחות טוב, אם יותר טוב מחברי לכיתה שכן התקבלו]).

אחרי י"ג זה מתחלק שוב ל 3 קטגוריות: 1. מתגייסים שלא לבסמ"ח, 2. מתגייסים לבמס"ח, 3. ממשיכי י"ד.

מתגייסים שלא לבסמ"ח זה אלה שמגיעים לרוב לניהול רשתות (שאין בזה שום דבר רע אבל זה לא תיכנות) ועוד תפקידים ש"קשורים" למחשבים (זה יכול להיות כל דבר החל מלחבר מחשבים ועד לתיחזוק, מעטים מגיעים לפיתוח).

מתגייסי בסמ"ח אין פה מה להרחיב, הם עושים קורס במשך 3 חודשים ואז משובצים ליחידות שונות שמתעסקות בתיכנות (לא דווקא , יש גם תחזוקה [שזה גם תיכנות אבל טיפה יותר מגעיל]).

י"ד: עוד שנה שתעלה דיי הרבה כסף ומפה אפשר להגיעה לשתי מסלולים:

1. אלה שמבצעים פרוייקט במכללה: אנשים שלא הצליחו להתקבל לקטגוריה השנייה שאליה אפרט בקרוב, חלקם יגיעו לאבנט כחול (שלפי מה שהבתי זה ניהול רשתות ופחות פיתוח) והחלק השני יגיעו לאותם תפקידים כמו אלה שמתגייסים אחרי י"ג בלי בסמ"ח, בגלל זה לדעתי אם אתה לא מגיע לקטגוריה השנייה (שאליה אני עוד מאט מסביר) אין טעם להמשיך י"ד, אלה אם אתה רוצה לעשות עוד קצת שטויות בכיתה ולא לתת למורים ללמד. סתם ביזבוז של זמן וכסף.

2. פרוייקטנטים או מבצעי הפרוייקט ביחידה צבאית: לפני תחילת הלימודים בי"ד, למכללה יגיעו נציגים הבצא שיציגו את החיל שלהם ויאפשרו ל"סטודנטים" לבצע את הפרוייקט במסגרת . כלומר אתה תגיע פעם בשבוע לבסיס ותעשה שם את הפרוייקט, בתמורה הצבא מבטיח לך שיבוץ לחיל בו אתה עושה פרוייקט (ופה אני מאמין שבאמת יש הבטחה כי נכון להיום כל מי שאני מכיר אכן הגיעה לחיל בו ביצע את הפרוייקט). לזה יש הרבה יתרונות, עוד לפני הגיוס אתה תכיר את הצוות, את הטכנולוגיות שבהם החיל הזה עובד, ותכיר את המקום שבו תבלה את ה 5 וחצי שנות שירות שלך.

חוץ מזה ההצואות דיי גדולות (יותר יקר או לפחות באותה המידה יקר כמו שנה וחצי של תואר באוניברסיטה) והצבא לא משתתף במימון (לעומת עתודה אקדמאית).

היה פה מישהוא שגם אמר שזה נותן נקודות זכות וזה שטויות, בדקתי את האו"פ וזה לא נותן, כמו כן ב Q&A של אוניברסיטת תל אביב נאמר במפורש שבעלי תעודת הנדסאי (ובטח ובטח טכנאי) לא זכאים לפתורים וכדומה, אז אני לא מאמין ששאר האוניברסיטאות כן נותנות פטורים, גם אם כן (ששוב אני לא מאמין לזה) זה אולי פתור של חודש מבחינת הלימוד (כל החומר שאתה לומד פה במשך ש-נ-ה נלמד תוך שבוע-חודש באוניברסיטה), מה שכן שמעתי שמכללות נותנות פתורים (אבל אני אישית הייתי מתרחק ממכללות).

אני יודע שהדעה שלי לא יצא אובייקטים מי יודע מה אבל אני באמת מרגיש שדפקו אותי חזק והרסו לך את החיים (אשמתי גם כן), אז תקח את הדעה שלי בעירבון מוגבל, כל מה שאני יודע אני יודע מנסיוני האישי או מסיפורים של חבריי, ואם תשאל אותי האם הייתי יכול לחזור אחורה ולא לבחור את המסלול הזה, הייתי עונה "כן" בלי לחשוב. יש כאלה שיוצא להם מזה משהוא, לדעתי עדיף כבר לשרת 3 שנים ואז ללכת ללמוד, התעודה הזאתי לא שווה הרבה, מוכרת רק בארץ (באופן רשמי התואר P.E. קיים רק בישראל). אם לא אתה לא מצליח להתקבל לבסמ"ח או פרוייקטנט זה ביזבוז לדעתי האישית! (מצטער הייתי חייב להדגיש).

מצטער על האורך של זה, כמו כן אני לא נוטל אחראיות על מעשים של אף אחד, אני רק מציג את דעתי והתרשמותי מהמסלול הנ"ל.

דרך צלחה!

נ.ב.

אתה מוזמן לשאול שאלות או פה או בפרטי ואם אוכל לענות עליהן, אני אשמח. לי לא היה מידע רב, ולכן אני מנסה להציג כמה שיותר מידע לאנשים שנמצאים במצב שבו אני הייתי (אפילו שהמידע מבוסס הרבה על הדעה שלי).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובה המפורטת, תגובה כזאת זה בדיוק מה שחיפשתי.

לפי איך שאתה מציג את זה - כנראה שזה לא כל כך מתאים לי.

נראה שהיתרונות היחידים של זה הם סיכוי גדול יותר להתקבל לבסמ"ח עם פרופיל קרבי והאפשרות של לעשות פרוייקט גמר במסגרת הצבא.

גם אני, כמוך, לא ממש מתלהב מהמסלול של בסמ"ח ממה ששמעתי עליו, ולא נראה לי ששווה לסכן שנתיים מהחיים בשביל האפשרות השניה - שלא בטוח שתצא לפועל.

אגב, למה נכנסת לזה מלכתכילה?

לסיכום, בינתיים קיבלתי כמעט רק תגובות שליליות על המסלול הזה, אז כנראה שאני אחליט לוותר. אם למישהו יש דעה שסותרת את הדעה הרווחת פה אני אשמח לשמוע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...