חידה פשוטה שיש בה המון ויכוחים - עמוד 3 - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

חידה פשוטה שיש בה המון ויכוחים

Ran B

Recommended Posts

ההסברים הפשוטים ברורים לי לחלוטין. כנראה הויכוחים היו על סגנון ניסוח השאלה.

אחי אל תיפגע, אבל אני מציע לך לקחת איזה ספר הסתברות/קומבינטוריקה בסיסי מהספרייה הקרובה לאיזור מגוריך ולקרוא בו את ה-15 עמודים הראשונים.

תודה על ההמלצה, אני אבדוק את זה :)

נראה לי סיכמנו את הנושא.

רן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 38
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

הסיכוי להוציא מספר מסויים בהטלה אחת הוא תמיד 1/6

אנחנו מדברים על הסיכוי ל-2 מספרים ב-2 הטלות.

אחרי ביצוע ההטלה הראשונה הסיכוי הוא 1/6. מאחר שלמדתי סטטיסטיקה לפני המון שנים, נדמה לי שקוראים לתכונה הזו משהו בסגנון 'אפקט חוסר הזיכרון בהסתברות'.

לדוגמה: כדי להוציא 3 פעמים ברציפות עץ בהטלת מטבע, הסיכוי הוא 1/2*1/2*1/2 דהיינו שמינית. אבל אם יצא כבר פעמיים עץ, ההסתברות להוציא עץ בפעם השלישית, זהה להסתברות להוציא עץ בפעם הראשונה דהיינו 1/2.

אם הבנתי נכון, מה שאתה אומר זה מה שהיה בהטלה הראשונה היה, מה הסיכוי להוציא מספר שיתן לי בהטלה השניה תוצאה של 6:6, ומה הסיכוי להוציא מספר שיתן לי תוצאה של 6:5, ואז אכן הסיכויים זהים.

הגישה הזאת כמובן לא נכונה, כי אינך יכול להתעלם מראש מההטלה הראשונה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תלוי אם יש משמעות לסדר - אם 5 צריך להופיע בהטלה הראשונה ו-6 בשניה אז ברור שהסיכוי לזה שווה לסיכוי לקבלת 6|6. אם לא, אז הסיכוי לא שווה, לפי מה שהסבירו קודם. שוב, תלוי איך מסתכלים על זה. ובטח שלא צריך דיון של 4 עמודים על דבר כל כך טיפשי.

יכול להיות שהכוונה גם ל-bayesian statistics, שבה מניחים איזשהו ידע מוקדם על הקוביה, ואז הסיכוי להטלה שניה גדל או קטן בהתאם להטלה הראשונה. אבל זה כבר סתם התחכמות, כי זה מתקדם מדי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תפתח ספר בגרות של יחידה 005 ותראה איך הכל מוסבר שם.

הסתברות מותנית בד"כ משתמשים בה בשאלות מהסוג, ידוע שכך וכך .. אז מה ההסתברות, לדוגמא : ידוע שבאחת הקוביות יצא 6 מה ההסתברות שבקוביה האחרת יצא 5 או 3 למשל .. מן הסתם יש לך פה יותר אינפורמציה , אתה לא צריך ל"נחש" שתי קוביות אלא רק אחת, ולכן ההסתברות לכך תהיה גבוהה יותר מבשאלה המקורית

לגבי השאלה

כפי שנאמר מרחב המדגם הוא 36 וזאת כי כל קוביה מהווה 6 אפשרויות . נרשום טבלה

123456

1

2

3

4

5

6

כפי שניתן לראות האפשרות עבור 6 6 היא אפשרות אחת 1/36. והאופציה השניה ניתן לקבל 5 6 ולהיפך 6 5 כלומר 2/36

הסתברות מהסוג הבסיסי הזה אפשר לסכם כל במונה : מה שרצוי , במכנה : מה שמצוי

HTH

g0vner_t.s.y

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסבר פשוט יותר מתמטית (אני מקווה?):

הסיכוי ל-6\6:

הסיכוי שיצא 6 ואז 6 הוא 1/6 * 1/6 = 1/36

הסיכוי ל-5\6:

(אם הסדר לא משנה)

הסיכוי שיצא 6 ואז 5 הוא 1/6 * 1/6 = 1/36

הסיכוי שיצא 5 ואז 6 הוא 1/6 * 1/6 = 1/36

מכאן שיש מספר אפשרויות, אז מחברים את הנ"ל ויוצא שהסיכוי הוא 1/36 + 1/36 = 2/36

2/36 > 1/36

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אפשר להסתכל על זה בעוד אופן,

עבור 6|6

לקוביה הראשונה יש רק אופציה אחת , 6. והקוביה השניה חייבת להיות 6. כלומר. שישית כפול שישית.

עבור 5|6 או 6|5

לקוביה הראשונה שני אופציות , 5 או 6 , כלומר שני שישיות, כלומר שליש. והקוביה השניה מקובעת מכיוון שהקוביה הראשונה כבר נבחרה. לכן היא נותנת שישית

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...