ת'רד חידות - עמוד 23 - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ת'רד חידות

3d7

Recommended Posts

• תגובות 362
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

תגדיר רגילים.

בכל מקרה, זה אפשרי עם אותם מפסקים כמו שכבר נידונו עם טוויסט אחד קטן.

נמאס לי לחשוב, אז מצאתי לזה פתרון בגוגל, ואחד המפסקים שיש להשתמש בהם הוא לא הכי טריוויאלי...

חידה נוספת:

יש תור למטוס עם N אנשים.

לכל אחד רשום בכרטיס מקום הישיבה שלו. כולם מתיישבים במקום המיועד להם פרט לסבתא משוגעת אחת המתיישבת במקום אקראי. לא ידוע המיקום בתור של הסבתא המשוגעת(אך היא לא אחרונה). אם המקום של מישהו תפוס, אז הוא יתיישב במקום פנוי אקראי.

מה ההסתברות שהאדם האחרון בתור יתיישב במקום שלו?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בוא נראה...

השאלה היא כזו: מה הסיכויים של מישהו שאינו הסבתא לשבת במקום הפנוי של הסבתא אחרי שהיא עלתה. החל מהרגע שזה קורה, כל אחד ישב במקומו הרשום, כאשר היחידים שאינם במקומם הם אלה שעלו החל מהסבתא ועד הרגע שמישהו התיישב במקומה. מה הסיכויים שזה יהיה דווקא האחרון? כמובן, 1 לכמות הנוסעים אחרי שהסבתא התיישבה - כולל הסבתא (אותו נסמן כM), מספר הנע בין 1 לN. הסיכוי שלו לשבת במקום שלו הוא 1 פחות הסיכוי שלו לתפוס את מקום הסבתא. נשאר לעשות סכום של כל השברים ולחלק את התוצאה ב N-1.

לכן התשובה היא 1 פחות 1/2+1/3+1/4+1/5 וכן הלאה עד שמגיעים ל1 חלקי N, וכל הסכום חלקי N-1

1-(1/2+1/3+1/4+1/5...1/n)/(n-1

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אפשר להסתכל על החידה גם ככה -

בכל פעם שהסבתא תופסת למישהו את המקום, הוא מגרש אותה למקום אקראי אחר.

נחפש את המאורע המשלים -

מה ההסתברות שהסבתא לא תשב במקום שלה, מהרגע שהיא עלתה למטוס, ועד שהנוסע האחרון יגרש אותה לשם?

(התמונה קצת ברחה)

24064040.jpg

ולכן ההסתברות המבוקשת היא -

31264997.jpg

עריכה: טוב, אני כבר יודע שיש לי טעות, כי הסבתא יכולה לעלות מתישהו וישר להתיישב במקום של הנוסע האחרון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה פתאום? יכול להיות שההסתברות נמוכה מאוד, אבל היא לא אפס.

אם הסבתא ראשונה והיא תופסת מקום אקראי כלשהו X, ואז מי שאמור לשבת במקום X תופס את המקום של הסבתא, כל שאר האנשים יישבו במקומות שלהם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...