הגדרות QOS במודם נתב אסוס AM604G - מיני מדריך והתרשמות - רשתות ואינטרנט - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הגדרות QOS במודם נתב אסוס AM604G - מיני מדריך והתרשמות

blue_core

Recommended Posts

אצלנו בבית יש שני מחשבים המחוברים לנתב של אסוס. אני מחובר חוטית וזוגתי עם נייד באופן . היא תמיד מתלוננת שאני "שותה" לה את האינטרנט עם הטורנט שלי. חיפשתי איך להפעיל QOS (איכות שירות) בנתב שלי ומצאתי להפתעתי אפס מידע ותיעוד לגבי האופציה הזו. אז אחרי הרבה ניסוי וטעיה, החלטתי לשתף אתכם בממצאים:

נכנסים להגדרות הנתב. בדר"כ בכתובת 10.0.0.138 עם משתמש וסיסמה (Admin בשניהם אם עדיין לא החלפתם)

תחת Advanced Setup בוחרים WAN:

adslrouter1224583877751jk7.jpg

לאחר לחיצה על Edit מגיעים למסך הזה:

adslrouter1224581704779ki3.jpg

ודואגים לסמן את האופציה לאיכות שירות. ממשיכים ב Next עד הסוף ומאשרים. לא לשכוח שחלק מהשינויים דורשים איתחול הנתב.

כעת עוברים ל Queue Config ובוחרים להוסיף תור חדש. אפשר להוסיף עד שלושה לכל סוג חיבור אז הוספתי שלושה בדרגות חשיבות שונות.

adslrouter1224584252248jc6.jpg

לחיצה על Add מביאה אותנו למסך הבא:

adslrouter1224581774923eg1.jpg

אם אינכם יכולים לבחור ב Queue את החיבור שלכם לאינטרנט אז עדיין לא סימנתם את האופציה לאפשר איכות שירות או שעדיין לא אתחלתם את הנתב לאחר השינוי.

גם פה צריכים לשמור את ההגדרות ולאתחל את הנתב.

עכשיו יש לגשת ל QoS Classification ע"מ להוסיף את החוקים לפיהם יקבל תיעדוף בתעבורת הרשת:

adslrouter1224581909554ko9.jpg

אני הגדרתי שלושה חוקים לפיהם תעבורת גלישה תקבל עדיפות על דואר וזו תקבל עדיפות על טורנט. חשוב לזכור שבמקרה הזה התיעדוף שולט בקצב ההעלאה בלבד אבל ב ADSL יש לכך השפעה גם על קצב ההורדה.

לאחר בחירת Add מגיעים למסך הגדרת החוקים:

adslrouter1224582010690ii7.jpg

תנו שם לחוק, מיקומו בהשוואה ליתר החוקים וסמנו האם הוא פעיל. בדוגמה במסך אפשר לראות שבחרתי את התור ששייך ל ADSL שלי ובעל עדיפות 1. עדיפות 1 היא הגבוהה ביותר ומס' 3 היא הנמוכה. סימנתי את פרוטוקול TCP ושני פורטי (Ports) יעד 80 ו 443. ע"מ להגדיר חוק לתעבורת טורנט יש לציין את פורט המוצא כפי שהגדרתם בתוכנה שלכם ואת הפרוטוקולים TCP ו UDP.

זהו. החוקים יכנסו לתוקף מייד וללא אתחול הנתב (סוף סוף).

בבדיקה השארתי את תוכנת הטורנט שלי שתעשה שימוש נרחב ב upload ובדקתי את מהירות הקו באתר http://www.speakeasy.net/speedtest/. עם חיבור במהירות 4 מגה קיבלתי קצבים של פחות מחצי בכל כיוון. כ 2000 הורדה ו 150 העלאה (ביט כמובן לא בייט). כעת אפשרתי את החוקים שקבעתי בנתב והתוצאה השתפרה פלאים 4082 הורדה ו 402 העלאה וזה עוד לשיקאגו!

לגבי החוק שקבעתי לדואר אני לא בטוח אם מדובר בפורטים יוצאים או נכנסים אז מי שיכול לתקן אותי מוזמן.

לא לשכוח שההגבלה היא על ההעלאה בלבד. כך שחשוב להגביל בתוכנת הטורנט את קצב ההורדה, שלא ימנע מכם ומאחרים המחוברים לקו, להוריד ממקורות אחרים.

זהו. אני מקווה שעזרתי למישהו לשמור על שלום בית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כפי שכתבת, בנתבים שבזק נותנת יש לך שליטה על ה-QOS בערוץ העולה בלבד. זה נכון ששליטה בערוץ העולה משפיעה במידה מסויימת על הערוץ היורד, אבל אם אתה רוצה שליטה יותר טובה עם יכולות הגדרה יותר מדוייקת (וגם יותר פשוטה) עדיף בהרבה לרכוש נתב עם תמיכה ב- QOS בערוץ היורד. קרא בסקירה הזו על ה-QOS של נתבי EDIMAX שמאפשרים להגביל לפי פורט או כתובת IP פנימית -- http://www.netcheif.com/Reviews/6216MG/6216MG.htm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...