מס' שאלות חשובות על זיכרונות ולוחות-אם.. - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מס' שאלות חשובות על זיכרונות ולוחות-אם..

ksn1981

Recommended Posts

שלום לכולם,

קראתי את המאמר על הזכרונות.. ועדיין יש לי כמה שאלות.. אם תוכלו לעזור בבקשה ;)

1.

האם מהירות הזיכרון צריכה או עדיפה להיות ב- FSB של הלוח??

אולי ב- FSB של המעבד ??

אולי ב- DUAL זה צריך להיות חצי מה FSB ??

האם פה נכנס עניין המכפלות\השעון של הרכיבים ??

אם כן אז אני צריך להגדיר אותו ב- או שהמחשב ידע מה יותר מתאים ?

2.

איך יודעים אם אפשר לחבר מסויים לא בזוגות זהים?

וכשכן מותר האם המס' האיזוגי חייב להיות של רכיבים זהים?

וכמה זה משנה בכלל?

3.

לפי מה שהבנתי.. 800MHZ עם CL4 יהיה זהה ל- 1600MHZ עם CL8 !

האם זה נכון גם כשהראשון הוא והשני הוא ??

האם אז לא תהיה שום משמעות לתדר המהיר ? ולא לתאימותו יותר ללוח\למעבד ??

מקווה שתענו לי בהקדם..

תודה מראש !!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נראה לי שאתה קצת מבולבל. למרות שחיפוש בפורום היה כנראה עונה על רוב השאלות שלך, בוא ננסה לעשות קצת סדר בבלאגן בכל זאת:

ללוח האם ישנו טווח תדרי BUS מסויימים ומספר יחסים אפשריים בין הבאס לזכרון. למשל, מעבד E8400 הוא בעל באס אמיתי של 333 (המספרים המוצגים בד"כ הם התדרים האפקטיביים, כלומר כאלה שמחשיבים גם את "רוחב הפס", הגדולים פי 4 מהאמיתיים). כשמרכיבים את המעבד על לוח אם (מן הסתם אחד שתומך בו), אז מהירות הבאס של הלוח נקבעת ל333. נניח ואתה רוצה להרכיב על אותו הלוח 800 - אשר התדר האמיתי שלהם הוא 400 - אתה צריך שהיחס בין הזכרונות לבאס יהיה 400 לחלק ל333 או 1:1.2 כמו שזה מוצג בד"כ בביוס. באותו אופן, למעבד בעל FSB 1066 יוגדר יחס של 1:1.5 עבור אותם הזכרונות.

ברוב המוחלט של המקרים הביוס ידע לזהות לבד את הBUS והיחס הנכון.

לגבי לא זהים - אין בכך שום בעיה, רק תקח בחשבון שכל העסק יעבוד לפי הרכיב האיטי ביותר.

לגבי תזמונים - עקרונית זה נכון, היות והמספר המוזכר בתזמון הוא יחסי לתדר. עם זאת, המספרים מציינים את זמני ההמתנה ולא את קצב התעבורה. תאורטית, ברגע שנמצא המידע הדרוש מהירות העברתו מושפעת בעיקר מהתדר ולא מהתזמונים - אבל בפועל הרווח למשתמש הוא אפסי, שכן הזכרון עובד ב"חלקים" קטנים ולא ברצפים גדולים של מידע כמו הארד דיסקים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

vic07 תודה רבה.. תשובות ממש מסודרות ולעניין :xyxthumbs:

סוף סוף ובזכותך יש לי סדר בדברים :yelclap:

רק שתי שאלות..

1.

עד כמה עדיף יחס של 1:1 ???

2.

איך מבדילים בין זכרונות שניתן לחבר בבודדים לבין אלה שחייבים לחבר בזוגות זהים ?? האם הסוג השני זה ה- DUAL או שגם פה אני מבולבל ??

אנ שואל כי אני רואה מחשבים שמוצעים עם 3GB (כנראה בגלל OS 32BIT)

שוב תודה ומחכה לתשובה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יחס 1:1 נתפס לפעמים כ"עדיף" בגלל שיחסים אחרים יוצרים מראית עין של צוואר בקבוק. בפועל עד כמה שאני יודע זה לא ככה, ולא באמת משנה אם יש הפרש בין השעון של המעבד לזה של הזכרונות, ולו מהסיבות שהוזכרו קודם בנוגע לתזמונים.

לגבי זוגות: אין דבר כזה "זכרונות שחייבים לחבר בזוגות זהים". כל זכרון אתה יכול לחבר כסטיק בודד (בהנחה שהסוג נתמך ע"י הלוח). חיבור בזוגות מייעל את קצב ההעברה כיוון שאז הוא נעשה במקביל, אבל לא מדובר בהבדל קריטי. חוץ מזה, גם 3GB אתה יכול להרכיב ע"י זוגות של זכרונות זהים - 2 של גיגה ו2 של 512 מגה, אבל אני לא מאמין שמישהו באמת עושה את זה כיום.

עם זאת, קח בחשבון שישנם לוחות התומכים בשני סוגי זכרון שונים - ו , אך לא בו זמנית. כלומר, אתה יכול להרכיב בהם איזה סוג שתבחר, אבל ברגע שעשית זאת לא תוכל להרכיב בהם את הסוג השני כל עוד הראשון מותקן. אולי לזה התכוונת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שוב תודה.. ענית לי בול..

ובעניין הזוגות..

כשאומרים DUAL הכוונה היא שהלוח תומך בייעול שדיברת עליו ?

חיבור בזוגות מייעל את קצב ההעברה כיוון שאז הוא נעשה במקביל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כיום אני מאמין שכל לוח תומך בכך. אגב, בשביל התכונה הזו לא חייבים זוגות זהים ואף לא כמות זוגית - הדרישה היחידה היא שיהיו לפחות 2 כרטיסי זכרון במערכת. רוב לוחות האם יוכלו לנצל בDUAL CHANNEL את כל הזכרון שיצליחו "לזווג" עם הכרטיסים האחרים, ואת היתר יפעילו בSINGLE CHANNEL.

כמו שאמרתי - התועלת מכל העסק הזה זניחה למדי (וכשאמרתי "מייעל" שכחתי את מילת הקסם "תאורטית"). מבחני ביצועים סינטטיים (כמו ודומיו) ומשחקים הראו שאין הבדל ממשי בין SINGLE לDUAL.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...