[שאלה] מערכת שליטה על מאוררי המחשב - הכפתורים - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

[שאלה] מערכת שליטה על מאוררי המחשב - הכפתורים

omrishalev

Recommended Posts

כרגע יש לי במארז מתגים רגילים, אני רוצה פשוט מאוד בתהליך המודינג על המארז שלי לשים לו "פוטנציומטר" - עכשיו שלא תתחילו לרדת עליי מכיון שאני לא יודע אם "תקעתי" את המילה הנכונה, שהלכתי לחנות אלקטרוניקה היא אמרה לי במילים האלה:

"לא חמודי, פוטנציומטר צריך לדעת מה ה OHM שלו - זה לא יכול לשמש אותך לשינוי המתח של המאורר זה לא זה" - עכשיו אני רוצה ללכת שוב ביום ראשון ולבקש את החלק שאני באמת צריך...

השאלה שלי, מה אני אומר לה? נגד משתנה? קבל משתנה?

תודה רבה לכל מי שעונה :)

מי שיעזור לי אני מבטיח לעדכן באותו היום מה עשיתי עם אותו חלק :) זה יהיה יפה אני מבטיח :P

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פוטנציומטר זו המילה הנכונה(נגד משתנה)

אבל צריך פונציומטר עם התנגדות קטנה יחסית משהו כמו 100-200Ohm כתלות במאוורר. בכל מקרה הפוטנציומטר, ובעיקר אם הוא בעל ערך גבוה, יעיל רק בחלק קטן מהטווח שלו. אבל עושה את העבודה בסה"כ.

אם אתה רוצה שליטה טובה ומדויקת צריך לבנות מייצב מתח משתנה כתלות בפוטנציומטר ואז השליטה שלך הרבה יותר מדויקת וחלקה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פוטנציומטר זו המילה הנכונה(נגד משתנה)

אבל צריך פונציומטר עם התנגדות קטנה יחסית משהו כמו 100-200Ohm כתלות במאוורר. בכל מקרה הפוטנציומטר, ובעיקר אם הוא בעל ערך גבוה, יעיל רק בחלק קטן מהטווח שלו. אבל עושה את העבודה בסה"כ.

אם אתה רוצה שליטה טובה ומדויקת צריך לבנות מייצב מתח משתנה כתלות בפוטנציומטר ואז השליטה שלך הרבה יותר מדויקת וחלקה.

תודה רבה, אז אני מחר ילך לחנות ויבקש פוטנציומטר עם התנגדות של 150Ohm...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

החשבון הוא כזה:

מאוררים שונים עובדים בטווח שבין 100mA ל-500mA.

החיבור הוא ל 12V ולכן ההתנגדות שהם מציגים היא בטווח של 25-120Ohm.

כך שכאשר הפוטנציומטר יציג התנגדות זהה לזאת של המאוורר יהיה על המאוורר חצי מהמתח (כ 6V) מה שיגרום לו להיות מאוד שקט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שלומום: יש לך אולי בשלוף סכימה למעגל ממיר 12V --> 6-12V תלוי פוט'? (לא הכרחי הטווחים האלה, רק עקרון הפעולה)

ולפותח האשכול: כדאי לברר מה מתח הפעולה המינימלי של המאווררים שלך. יש כאלה שיתחילו לעבוד ב-5V ויש כאלה שעד שתתן להם 8V לא יזוזו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ולפותח האשכול: כדאי לברר מה מתח הפעולה המינימלי של המאווררים שלך. יש כאלה שיתחילו לעבוד ב-5V ויש כאלה שעד שתתן להם 8V לא יזוזו.

נכון, אבל בפוטנציומטר הוא יגיע לטווח הפעולה למרות שהוא יהיה מצומצם יחסית.

שלומום: יש לך אולי בשלוף סכימה למעגל ממיר 12V --> 6-12V תלוי פוט'? (לא הכרחי הטווחים האלה, רק עקרון הפעולה)

http://www.bit-tech.net/modding/2001/12/03/pwm_fan_controller/1

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...