ADSL ולינוקס (התשובה) - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ADSL ולינוקס (התשובה)

TheWizard

Recommended Posts

ובכן, בהמשך למדריך על הראוטר ולשאלות שהופנו אלי בדקתי את הנושא, ומסתבר שהשד לא נורא (כ"כ :)):

דבר ראשון אני ממליץ בחום לקרוא את ה HOWTO-ADSL-BEZEQ של מוליקס.

אני התקנתי על מערכת לינוקס מאנדרייק 8.1 אצל חברי Sman (שאגב פירסם שאלה על הנושא p;am

p;num=1002025850'>כאן באתר וכן בפורום רוטר וללא הואיל) אם כי אני לא חושב שיהיה הבדל גדול בין הדיסטרביושנים השונים.

ראשית כל - pppd, במידה והתקנתם התקנה רגילה זה צריך להיות מותקן, ובגירסה סבירה. בדיקה: pppd --version, עם מאנדרייק 8.1 מגיע גירסה 2.4.1 שבהחלט מספקת.

שנית - pptp. כפי שציינתי במדריך על הראוטר, הסיבה שזה "מסובך" פה בארץ היא משום שבזק בחרה לשלב בין ה ל PPTP (שילוב זה נושא בחובו יתרונות וחסרונות, החסרונות שלו עולים בהרבה על הייתרונות לדעתי - הידעתם שבכל בייט מידע נשלח גם ביט של אימות VPN?). אני חייב לציין שבהקשר זה הלינוקס הרבה יותר פשוט מהווינדוז (אם נתעלם לרגע מהממשק הגרפי), פקודת ה pptp מטפלת הן בהעברה והן ברשת ה .

דבר ראשון בדקתי את הגירסה: pptp תציג הודעת גירסה - במנדרייק 8.1 היא תציג 1.0.2. ניסיתי להפעיל את החיבור איתו וזה לא הצליח, מסכנה: אין מנוס מלעדכן לגירסה האחרונה (1.0.3) והמותאמת (לבזק ומודמים של אורקית ואלקטל) של מוליקס כאן (קובץ tar.gz, עם קוד מקור C).

אחרי שתפתחו אותו אולי יראה לכם מוזר (אם אתה חדשים לעולם של לינוקס) שאין שום קובץ פקודה (executable) - זאת משום שרוב התוכנות בלינוקס, וכל התוכנות (שנתקלתי בהם) שמגיעות כ tar.gz מגיעות כקוד מקור שמצריך הידור (קימפול - Compile). אגב, דבר זה נותר הרבה יותר גמישות הן למפתחים והן למשתמשים הסופיים, אך דורש הסתגלות מה.

כעת צריך לערוך את הקובץ Makefile (לזכרוני) ולוודא שנתיב ה pppd בו נכון (pptp משתמשת ב pppd שהיא תוכנת ההיתקשרות של עם Point-to-Point כדוגמת האינטרנט), אחרי שעשיתם את זה יש להריץ Make ע"מ להדר את קוד ה C לקובץ exacutable.

אם קרה לכם שהפקודה Make לא מותקנת (בעודכם עובדים כרוט), כפי שקרה לי, יש להתקין אותה. אני עשיתי זאת בעזרת כלי נחמד במאנדרייק שנקרא SoftwareManager (הכל לזיכרוני). אח"כ התקינו ספריית C (נדמה לי שצריך gcc). ואז הכל יעבוד.

הפקודה יצרה מס' קבצי הרצה, אחד מהם הוא PPTP, עכשיו נבדוק אותו כך: pptp/. - ה /. יבטיחו שהוא יריץ אותו מהסיפריה בה נמצאים עתה, אני לא זוכר בדיוק את התוצאה אבל רשום שם איפשהו 1.0.3 (טוב מאוד).

הצעד הבא היה להעיף את הקובץ החדש במקום הישן, כך שכל פעם שהמערכת קוראת ל pptp הוא יופעל. אני לא זוכר בדיוק איפה נימצא הקובץ הישן, אבל נדמה לי שהוא ב /usr/bin/ (אגב הבדלי הגודל הם משום מה עצומים, הקובץ החדש "התנפח" ליותר מ 130 קיי כשהישן היה בסביבות 30), באותה ההזדמנות "זרקתי" לשם את ה pptp_callmgr שהיתקמפל אף הוא (שוב מזיכרון), אני לא בטוח אם זה הכרחי אבל לא ניסיתי בלי זה.

הצעד הבא היה לבדוק את הכתוב במדריך של מוליקס - works like a charm, כך:

ifconfig eth0 10.200.1.1 netmask 255.0.0.0 mtu 1500 ע"מ לתת לכרטיס (eth0) את הערכים האלו.

אח"כ את הפקודה הזו:

pptp 10.0.0.138 debug user <username>@I<ISP> remotename "10.0.0.138 RELAY_PPP1"

defaultroute mtu 1452 mru 1452 noauth

*כמובן שקודם לכן ערכתי את הקבצים etc/ppp/pap-secrets/ ו etc/ppp/chap-secrets/ בהתאם למוסבר במדריך.

ולמרבה ההפתעה זה היתחבר, אגב, ע"מ להתנתק הריצו את הפקודות הבאות (שוב, כל הקרדיט כמובן למדריך):

ifconfig ppp0 down ו killall pptp.

אך לא בכך תמה העבודה, הרי לא ייתכן להריץ פקודה זו בכל התחברות ואפילו עם סקריפט כל העניין הזה מסורבל למדי, כל העניין היה לבדיקה בלבד...

נחוש בדעתי הייתי להפעיל את זה עם ה"חייגן" (אם ניתן לקרוא לכלי הזה כך) הגרפי של מאנדרייק.

דבר ראשון להיכנס ל Control Center. שם ללכת לרשת ולהגדיר כך:

לבחור ב Configure (זיכרון , אל תתפסו אותי במילה) כשהו מציע גילוי אוטומטי - לא (בהתחלה, תיכף נגיע לזה). אח"כ LAN ו ADSL, כשכאן זה מידע מאוד לא אמין (כשהו בא ממני כי זה רק מהזיכרון, אבל ננסה מה שנצליח)..

בהתחלה הוא מציג תפריט של ADSL עם פרטים כללים של שם (לחיבור), DNS, שם משתמש וסיסמה. הכניסו את כל הפרטים ונא לא לשכוח בשם המשתמש את: <username>@I<ISP>.

אח"כ הוא מציג תפריט של ה LAN: אייפי: 10.200.1.1 (לא זוכר מה עוד יש שם, אחרי זה נקסט) הוסט: "RELAY_PPP1 10.0.0.138" (זה אכן רווח וכמובן ה ריליי אחרי האייפי - יכול להיות שזה מתהפך פה), השאר ריק.

כשהוא שואל לאן להיתחבר תגידו לו ל LAN, אח"כ הוא יציע להפעיל את זה כל הפעלה (תגידו לו לא - אחרי הכל אנחנו לא יודעים אם זה עובד עדיין וחיפוש מתמיד שלו של הרשת יאיט מאוד את הפעולה שלו, מנסיון) ויגיד שהוא צריך להפעיל מחדש את הרשת (כן), אח"כ תעשו Apply כבו ותפעילו מחדש את המודם (תמיד עוזר :)) ותנסו להיתחבר. זה לא יצליח.

עכשיו תעשו זאת שוב רק כאשר הוא מציע את ההגדרה האוטומטית בהתחלה תענו כן, עכשיו בקטע של ה ADSL אם הוא מוגדר נכון הוא אמור להראות לכם את ה DNS של הספק, אם כך  ה-צ-ל-ח-ה, תמשיכו עד הסוף (כולל ה Apply) וסיימתם (!!!).

זהו, כך עשיתי וזה פעל, אם למשהו יש שאלות אני לא הכתובת כי אין לי ADSL או גישה אליו (הוא גר 30-40 דקות ממני), הרבה מאוד קרדיט מגיע למוליקס ורשימת התורמים שלו ולחבר שלי שבת'כלס עשה הכל, אז בהצלחה לכולם.

:hat:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היה לי פה עוד מה לכתוב אבל זה היה מוגבל במקום וכל הזמן דרש ממני לקצר, החוצפן...

בקיצור - הערות:

* יכול להיות שזה לא יפעל דרך ההגדרות של מאנדרייק מאחר והם לא עונים על דרישות מיוחדות (כמו "באגים" של אלקטל) וכו'

אם כך אין מנוס מלעשות סקריפט או לערוך את הסקריפטים שמאנדרייק משתמש (אני לא זוכר איפה זה אבל זו לא בעיה למצא).

** כל מה שכתבתי כתבתי מזיכרון. עדיין אין לי מאנדרייק 8.1 (עוד 26 שעות אני גומר להוריד אותו במודם 56 שלי, זה כדי להוכיח שאני מסוגל להוריד 2 ג'יגה ללא עזרה מחברי ה"מהירים"), ואין לי ADSL כלל.

*** היו לי עוד הערות אבל כבר שכחתי אותם מעצבים שזה לא נתן לי לרשום בהודעה הקודמת.

יאללה, לילה טוף ובהצלחה.

עוד הערות:

* * *

* * *

* *

בקטע של לרשום בכלי הגראפי של מאנדרייק:

"10.0.0.138 RELAY_PPP1"

זה עם המרכאות (שוב לזכרוני, ואני כותב את זה אחרי יותר מחודש בערך).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

TheWizard אתה חוצפן  :bash: , אני עשיתי הכל ? ???  :nono: אני רק כתבתי את מה שאמרת לי, זו היתה הפעם הראשונה שממש יצא לי לעשות משהוא בלינוקס חוץ מלהסתכל על הראוטר שלך  :lol: אז תפסיק להצטנע לנו כאן.

בכל אופן שנינו עשינו אחלה של עבודה ללא המדריך של כי מי שהמליץ עליו לא נתן לנו לינק  :P ובכל זאת הצלחנו ובגדול.

בכל אופן רציתי לנצל במה זו לומר תודה רבה על כל התמיכה והעזרה, כן ירבו כמוך חברים  :saint:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתם כאילו יודעים שיש הדרכה של צעד אחר צעד באתר של , כן?

אתה כבר השני שאומר את זה (אחד אמר ברוטר, כך אמר לי Sman), וללא קישור.

לידיעתך אני חיפשתי את המדריך הזה בייגע ולא מצאתי - ולא מאמין (על בסיס 'יגעת ומצאת - תאמין').

כך שלקבל לינק לשם שינוי יהיה מאוד מרענן, תודה.

:hat:, וויז.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

TheWizard אתה חוצפן

אחיך
אני עשיתי הכל ?  ???  :nono: אני רק כתבתי את מה שאמרת לי

ממש
אז תפסיק להצטנע לנו כאן.

הוצאת לי את המילים מהפה.
בכל אופן שנינו עשינו אחלה של עבודה ללא המדריך של כי מי שהמליץ עליו לא נתן לנו לינק  :P ובכל זאת הצלחנו ובגדול.

:biggthumpup: מה שנכון - נכון :biggthumpup:.
בכל אופן רציתי לנצל במה זו לומר תודה רבה על כל התמיכה והעזרה, כן ירבו כמוך חברים  :saint:

הפעם ממש הגזמת גזם... :-[ (אמור להיות מסמיק....).

וכמובן Right back at you - כן ירבו כמוך חברים :grinangel:

יאללה ביי, :hat:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לינק? שמעתם לינק? אני שמעתי לינק, אין בעיה:

http://www.bezeq.com/template/default.asp?textSearch=&maincat=3&catid=92

&pageid=1629

ממש משהו הנזק האלה, לא יכולים לכתוב מדריך רע יותר גם אם ינסו... :P

קודם כל הגירסה של PPTP שם ישנה.

שנית, למי בדיוק המדריך מיועד ????????? - האם זה למי שמבין בלינוקס או למי שנתקל בשם פעם ראשונה...

אם זה מיועד למי שמבין - ה HOWTO של מוליקס הרבה יותר טוב, מתאים ומסביר.

אם זה למי שעוקב

צעד אחר צעד
זה לא יפעל, בכל אופן לא מבלי שינויים והבנה בלינ', לפיכח אנו חוזרים לנקודה הראשונה ("למי שמבין..." לעיל).

לכן אני חושב שההסבר שכתבתי פה וכמובן ה HOWTO הרבה יותר במקום, ובכל אופן 'בזק' היו יכולים למצא את הזמן לכתוב משהו יותר לעיניין, לצד זה או אחר של הסקאלה (מבינים והדיוטים), ואולי אף להשקיע בתוכנת היתחברות קטנה משלהם (בדומה ל"חייגן") - לא שאני בעד זה, אך בכל אופן זה בהחלט היה עוזר לרוב האנשים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...