עזרה עם עדכון ביוס ל Z87-G45 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

עזרה עם עדכון ביוס ל Z87-G45

LOOSE

Recommended Posts

שלום,

מזה כבר זמן שאני מנסה לעלות את מהירות הזכרון שלי שתומך 2400HMZ אך מסיבה כלשהי, גם לאחר שינויים בביוס אני לא מקבל תוצאות שונות. לדעתי מדובר בגרסה / התקנה דפוקה של הביוס והייתי רוצה לשדרג לגרסא הבאה, אך ככל שאני קוראה, יותר אני מסתבך.

אני אשמח אם תוכלו להדריך אותי או להפנות אותי למדריך שמסביר איך מעדכנים ביוס. להלן המפרט:

Board: MSI Z85-G45

Bios: Version 1.8

VGA: MSI Radeon R9 290

PSU: Seasonic M12II EVO Edition 750W

Intel Corei5-4670k LGA 1155

MEM: TeamGroup Vulcan RED 8GB (2x4GB) DDR3 PC3-19200C11 2400MHz

HDD: 2T, kingston ssd 256gb

CPU-Z

BIOS

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא קשה לעדכן ביוס

אתה צריך להוריד את הקובץ ולחלץ ממנו את קובץ הביוס

את קובץ הביוס תעתיק לדיסק און קי ותשאיר אותו מחובר למחשב

תפעיל מחדש את המחשב ותיכנס לביוס

יש שם אופציה לעדכן ביוס תפעיל אותה

חשוב בזמן העדכון לא לגעת במחשב, אסור לכבות אותו ולהתעסק איתו עד שמקבלים הודעה לעשות איתחול מחדש

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא קשה לעדכן ביוס

אתה צריך להוריד את הקובץ ולחלץ ממנו את קובץ הביוס

את קובץ הביוס תעתיק לדיסק און קי ותשאיר אותו מחובר למחשב

תפעיל מחדש את המחשב ותיכנס לביוס

יש שם אופציה לעדכן ביוס תפעיל אותה

חשוב בזמן העדכון לא לגעת במחשב, אסור לכבות אותו ולהתעסק איתו עד שמקבלים הודעה לעשות איתחול מחדש

אז אתה בעצם ממליץ לעקוב אחרי המדריך הזה

?

שם הוא מעדכן רק את הביוס ולא + ME

כאשר אני נגש להוריד את גרסא 1.9 של הביוס אז כתוב

You must use one of the following methods to update this .

- Use MFlash to update "BIOS + ME"

- Use LiveUpdate

אז זה קצת מבלבל ואני לא בטוח באיזה אופציה לבחור.

יש גירסה חדשה יותר 1.9 ->

http://www.msi.com/support/mb/Z87-G45-GAMING.html#down-bios

ניתן לעדכן מתוך מערכת ההפעל עם התוכנה MSI LiveUpdate ->

http://www.msi.com/page/live-update-5-manual

תודה, כבר הורדתי את הגרסא אבל כמו שאמרתי אני לא בטוח איך לעדכן אותה . חלק אומרים להשתמש ב MSIHQ Bootable Tool

וחלק אומרים פשוט לחלץ את הקבצים ל ולעדכן דרך הממשק של הביוס.

לגבי העדכון דרך LIVE

אז נסיתי אותו בעבר וזה גרם למסכים כחולים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@LOOSE

1. הלוח שלך הוא Z87-G45 GAMING (קישור) ולא Z85-G45 (אין דבר כזה Z85 למיטב ידיעתי).

2. הלוח שלך תומך בתדר של 2400MHz לזיכרון, כך שהוא לא זה שמגביל אותך.

3. טכנית המעבד שלך תומך בתדר זיכרון מקסימלי של 1600MHz, כך שהפעלת הזיכרון ב 2400MHz נחשבת המהרה, אבל אני לא חושב שבגלל זה אתה לא מצליח לקבוע את תדר הזיכרון ל 2400MHz.

4. כפי שכבר צויין ע"י levin445 ו HelpSupport - יש 2 שיטות לעדכן את הביוס:

א. מתוך מערכת ההפעלה בעזרת התוכנה Live Update 6 של MSI, אותה ניתן למצוא בחלק ה Support & Service Location -> Download -> Utility בעמוד הלוח. תוכנה זו תבצע את כל העדכון בצורה אוטומטית.

ב. מתוך תפריט ה M-Flash בביוס, כפי שמתואר בסרטון (יש להוריד את קיבצי העדכון, לשמור על כונן USB, להיכנס לביוס, לבחור לבצע עדכון מסוג BIOS+ME ולבחור את הקובץ המתאים).

5. יש לבדוק מדוע תוכנת העדכון Live Update 6 גורמת לך למסכים כחולים - אולי השתמשת בגירסה ישנה, אולי השתמש בגירסה שלא מתאימה למערכת ההפעלה שלך, משהו לא תקין במערכת ההפעלה שלך או שיש לך בעיית חומרה כלשהי (הייתי מציע לבדוק את הזיכרון בעזרת +memtest86 בכדי לוודא שהוא תקין).

6. שים לב שיש לך אפשרות לבצע אתחול בעזרת ביוס הנמצא על כונן USB (בתפריט ה M-Flash תשנה את Boot Function ל Enabled ואז תוכל לבחור את קובץ הביוס שנמצא על כונן ה USB) - אתה לא בהכרח חייב לעדכן את הביוס שלך. זו דרך טובה לבדוק האם עדכון הביוס בכלל יעזור לך. במידה ויש בעיה, פשוט תאפס את הביוס כך שבאתחול הבא יעשה שימוש בביוס הנמצא על הלוח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בד"כ מומלץ לעדכן BIOS+ME , ביוס עדכני דורש בד"כ גם גם עדכון של (intel management engine (ME. רצוי דרך הביוס כמו בסרטון ולא דרך התוכנה של , להמתין עד שיסיים ויעשה ריסטרט.

לפני העדכון תנסה להגדיר ידנית את הזיכרון לתדר שאתה רוצה ולא דרך XMP. תבטל את ה-XMP.

נתקלתי בעצמי בכמה מקרים כאלו שניתן היה לטעון את הזיכרון רק ידנית .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@LOOSE

1. הלוח שלך הוא Z87-G45 GAMING (קישור) ולא Z85-G45 (אין דבר כזה Z85 למיטב ידיעתי).

2. הלוח שלך תומך בתדר של 2400MHz לזיכרון, כך שהוא לא זה שמגביל אותך.

3. טכנית המעבד שלך תומך בתדר זיכרון מקסימלי של 1600MHz, כך שהפעלת הזיכרון ב 2400MHz נחשבת המהרה, אבל אני לא חושב שבגלל זה אתה לא מצליח לקבוע את תדר הזיכרון ל 2400MHz.

4. כפי שכבר צויין ע"י levin445 ו HelpSupport - יש 2 שיטות לעדכן את הביוס:

א. מתוך מערכת ההפעלה בעזרת התוכנה Live Update 6 של MSI, אותה ניתן למצוא בחלק ה Support & Service Location -> Download -> Utility בעמוד הלוח. תוכנה זו תבצע את כל העדכון בצורה אוטומטית.

ב. מתוך תפריט ה M-Flash בביוס, כפי שמתואר בסרטון (יש להוריד את קיבצי העדכון, לשמור על כונן USB, להיכנס לביוס, לבחור לבצע עדכון מסוג BIOS+ME ולבחור את הקובץ המתאים).

5. יש לבדוק מדוע תוכנת העדכון Live Update 6 גורמת לך למסכים כחולים - אולי השתמשת בגירסה ישנה, אולי השתמש בגירסה שלא מתאימה למערכת ההפעלה שלך, משהו לא תקין במערכת ההפעלה שלך או שיש לך בעיית חומרה כלשהי (הייתי מציע לבדוק את הזיכרון בעזרת +memtest86 בכדי לוודא שהוא תקין).

6. שים לב שיש לך אפשרות לבצע אתחול בעזרת ביוס הנמצא על כונן USB (בתפריט ה M-Flash תשנה את BIOS Boot Function ל Enabled ואז תוכל לבחור את קובץ הביוס שנמצא על כונן ה USB) - אתה לא בהכרח חייב לעדכן את הביוס שלך. זו דרך טובה לבדוק האם עדכון הביוס בכלל יעזור לך. במידה ויש בעיה, פשוט תאפס את הביוס כך שבאתחול הבא יעשה שימוש בביוס הנמצא על הלוח.

קודם כל תודה על התגובה .

עכשיו

1.לגבי תדר הזכרון אז ברמת העקרון אני רוצה להגיע רק ל1600.

2. ידוע שעדכון ביוס דרך הWIN זה מתכון לצרות.

3. אם אני אמור לעדכן את הביוס כמו שבסרטון שנראה כמו דרך פשוטה וקלה מאוד, מדוע הרבה ממליצים להשתמש ב MSIHQ USB Bootable Tool and ?

4. איך אני בדיוק מבצע את תהליך 6?

5. הבנתי שיש לי אפשרות להשתמש בביוס של הכרטיס מסך שלי (R9 290ׂ)

- - - תגובה אוחדה: - - -

בד"כ מומלץ לעדכן BIOS+ME , ביוס עדכני דורש בד"כ גם גם עדכון של (intel management engine (ME. רצוי דרך הביוס כמו בסרטון ולא דרך התוכנה של MSI, להמתין עד שיסיים ויעשה ריסטרט.

לפני העדכון תנסה להגדיר ידנית את הזיכרון לתדר שאתה רוצה ולא דרך XMP. תבטל את ה-XMP.

נתקלתי בעצמי בכמה מקרים כאלו שניתן היה לטעון את הזיכרון רק ידנית .

כנס לפה

http://imgur.com/bC1FbPn&SHxOkCA&ePuP4ZM&ql49Pst#0

העלתי של כמה שאני מקבל. גם כאשר ה XMP מכובה זה לא מגיב כמו שצריך.

אפשרות לראות שאחרי שחזור CMOS הכל נראה נורמלי אבל לאחר הפעלה מחדש של המחשב נוסף עוד אפשרות שינוי תדר שלא אמורה להיות שם ולמרות שכתוב מהירות מסויימת בזכרון הוא עדיין נשאר על 1333 (ניתן לראות בחלק העליון של התמונה)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. אם קנית זיכרון שמסוגל לעבוד בתדר של 2400MHz אין סיבה שלא תנצל אותו ותפעיל אותו "רק" ב 1600MHz.

2. עדכון ביוס דרך מערכת ההפעלה מוסיף מימד תוכנתי לכישלון העדכון - יכול להיות שמערכת ההפעלה בדיוק תקרוס, יכול להיות שתוכנה כלשהי תחסום לך העדכון או תפסיק אותו באמצע (שזה יותר גרוע), יכול להיות שיש באגים בתוכנת העידכון וכו', ולכן עבור משתמשים "מתקדמים" שמסוגלים לעדכן בצורה אחרת, עדכון דרך מערכת ההפעלה לא יהיה הבחירה הראשונה. לעומת זאת, עבור משתמשים "מתחילים" (כאלו שאינם מבינים בתחום חומרת המחשב) עדכון דרך מערכת ההפעלה יהיה הפתרון הפשוט ביותר.

3. אתה אמור לעדכן את הביוס בשיטה הכי נוחה לך. אני חושב שפשוט יותר לשמור את קובץ הביוס על כונן USB ולהשתמש בתוכנה המובנית בביוס בכדי לבצע את העדכון מאשר ליצור כונן USB שניתן לאתחל ממנו ואז הוא מבצע באופן אוטומטי עדכון בסביבת DOS או יביא אותך למצב של DOS "טהור" ואז עליך לכתוב את פקודת צריבת הביוס ידנית (רוב האנשים כיום לא השתמשו במחשב בתקופה שבה DOS הייתה מערכת ההפעלה הנפוצה ביותר למחשבים הביתיים...).

4. כתבתי לך בדיוק איך לבצע איתחול מביוס הנמצא כקובץ על כונן USB - עליך לשמור את קובץ הביוס לכונן ה USB, בתפריט ה M-Flash בביוס יש לשנות את BIOS Boot Function ל Enabled ואז תוכל לבחור את קובץ הביוס שנמצא על כונן ה USB. זה מוסבר בעמוד 3-26 בחוברת הלוח.

5. אין שום קשר בין הביוס של כרטיס המסך ונושא הדיון. צריך להבין שכרטיס מסך הוא למעשה מחשב בפני עצמו וגם לו יש ביוס, שהוא נפרד לחלוטין מהביוס של לוח האם. אגב, גם את הביוס הזה אפשר לעדכן, אבל את העדכון שלו אתה מקבל מיצרן כרטיס המסך ולא מיצרן הלוח.

6. בקשר לזיכרון שלך - אני מניח שמדובר על הזיכרון Team Vulcan PC3 19200 DDR3 2400 (קישור). אם כן, שים לב שזהו שמיועד לעבוד במתח של 1.65V. בהנחה שפרופיל ה XMP כבוי, כלומר נעשה שימוש בנתוני ה SPD, ייתכן שהזיכרון עובד במתח של 1.5V ולכן לא מסוגל לעבוד בתדר הגבוה מ 1333MHz. יכול להיות שבביוס שלך יש הגנות שמזהות שהזיכרון לא מסוגל לעמוד בתדר שנקבע לו ולכן מורידים את התדר שלו ל 1333MHz. שיהיה ברור - זה דיי ניחוש (כתבתי "בהנחה", "ייתכן ש" ו "יכול להיות"). עליך לבדוק בדיוק מה קורה עם הזיכרון שלך - תבדוק את נתוני ה SPD וה XMP של כל מודול בעזרת תוכנה מתאימה (כמו CPU-Z) ותסתכל על מתח העבודה של הזיכרון בעזרת תוכנת הניטור של לוח האם. בכל מקרה לא ברור למה יש לך 2 אפשרויות בשם DRAM Frequency אחת מתחת לשנייה בביוס (אולי זה באג בביוס).

אגב, ובלי קשר לנושא - האם בביוס שלך יש אפשרות לבצע צילום מסך ולשמור אותו על קובץ? אני רואה שיש אייקון של ולידו כתוב F12, אז אני מניח שזה קשור...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. אם קנית זיכרון שמסוגל לעבוד בתדר של 2400MHz אין סיבה שלא תנצל אותו ותפעיל אותו "רק" ב 1600MHz.

2. עדכון ביוס דרך מערכת ההפעלה מוסיף מימד תוכנתי לכישלון העדכון - יכול להיות שמערכת ההפעלה בדיוק תקרוס, יכול להיות שתוכנה כלשהי תחסום לך העדכון או תפסיק אותו באמצע (שזה יותר גרוע), יכול להיות שיש באגים בתוכנת העידכון וכו', ולכן עבור משתמשים "מתקדמים" שמסוגלים לעדכן בצורה אחרת, עדכון דרך מערכת ההפעלה לא יהיה הבחירה הראשונה. לעומת זאת, עבור משתמשים "מתחילים" (כאלו שאינם מבינים בתחום חומרת המחשב) עדכון דרך מערכת ההפעלה יהיה הפתרון הפשוט ביותר.

3. אתה אמור לעדכן את הביוס בשיטה הכי נוחה לך. אני חושב שפשוט יותר לשמור את קובץ הביוס על כונן USB ולהשתמש בתוכנה המובנית בביוס בכדי לבצע את העדכון מאשר ליצור כונן USB שניתן לאתחל ממנו ואז הוא מבצע באופן אוטומטי עדכון בסביבת DOS או יביא אותך למצב של DOS "טהור" ואז עליך לכתוב את פקודת צריבת הביוס ידנית (רוב האנשים כיום לא השתמשו במחשב בתקופה שבה DOS הייתה מערכת ההפעלה הנפוצה ביותר למחשבים הביתיים...).

4. כתבתי לך בדיוק איך לבצע איתחול מביוס הנמצא כקובץ על כונן USB - עליך לשמור את קובץ הביוס לכונן ה USB, בתפריט ה M-Flash בביוס יש לשנות את BIOS Boot Function ל Enabled ואז תוכל לבחור את קובץ הביוס שנמצא על כונן ה USB. זה מוסבר בעמוד 3-26 בחוברת הלוח.

5. אין שום קשר בין הביוס של כרטיס המסך ונושא הדיון. צריך להבין שכרטיס מסך הוא למעשה מחשב בפני עצמו וגם לו יש ביוס, שהוא נפרד לחלוטין מהביוס של לוח האם. אגב, גם את הביוס הזה אפשר לעדכן, אבל את העדכון שלו אתה מקבל מיצרן כרטיס המסך ולא מיצרן הלוח.

6. בקשר לזיכרון שלך - אני מניח שמדובר על הזיכרון Team Vulcan PC3 19200 DDR3 2400 (קישור). אם כן, שים לב שזהו זיכרון שמיועד לעבוד במתח של 1.65V. בהנחה שפרופיל ה XMP כבוי, כלומר נעשה שימוש בנתוני ה SPD, ייתכן שהזיכרון עובד במתח של 1.5V ולכן לא מסוגל לעבוד בתדר הגבוה מ 1333MHz. יכול להיות שבביוס שלך יש הגנות שמזהות שהזיכרון לא מסוגל לעמוד בתדר שנקבע לו ולכן מורידים את התדר שלו ל 1333MHz. שיהיה ברור - זה דיי ניחוש (כתבתי "בהנחה", "ייתכן ש" ו "יכול להיות"). עליך לבדוק בדיוק מה קורה עם הזיכרון שלך - תבדוק את נתוני ה SPD וה XMP של כל מודול בעזרת תוכנה מתאימה (כמו CPU-Z) ותסתכל על מתח העבודה של הזיכרון בעזרת תוכנת הניטור של לוח האם. בכל מקרה לא ברור למה יש לך 2 אפשרויות בשם DRAM Frequency אחת מתחת לשנייה בביוס (אולי זה באג בביוס).

אגב, ובלי קשר לנושא - האם בביוס שלך יש אפשרות לבצע צילום מסך ולשמור אותו על קובץ? אני רואה שיש אייקון של מצלמה ולידו כתוב F12, אז אני מניח שזה קשור...

מעריך את המושקעת, תודה.

אז ככה

1. מהמעט שקראתי הבנתי שלא בהכרח תדר הכי גבוה/ מהיר הוא גם הכי טוב. אותי מעניין נטו FPS ונדמה שתוצאות טובות מקבלים ב 1600/1866.

2.לכן אני מעדיף לא דרך מערכת הפעלה.

3. מה שהכי נוח זה דרך הווינדוס אבל הסכמנו שזה לא בהכרח הכי כדאי. כבר נסיתי פעם אחת לעדכן ביוס כמו שמצויין בוידאו ומה שקרה זה שהייתי צריך לשלוח את הלוח חזרה למפעל כי דפקתי את כל העסק שם. לדעתי זה קרה משום שהשתמשתי ב USB 3.0 ויש מצב שגם לא הגדרתי אותו כ FAT32.

אחרי שקראתי את המדריך הזה https://forum-en.msi.com/faq/article/printer/user-guide-for-msi-hq-forum-flash-tool נראה לי יותר הגיוני ובטוח לבצע את הפעולה בדרך הזאת (בעזרת MSIHQ)\ אשמח לשמוע את דעתך.

4. התבלבלתי, חשבתי שהתכוונת לכך שאפשר לעלות ביוס שני דרך ה . בעיה היא שעכשיו זה מבלבל אותי משום שאם אני העדכן בעזרת ה MSIHQ אני לא בטוח אם לגרום לו לעלות דרך האופציה הזאת או לקבוע ידנית שהמחשב יזהה קודם .

5. שמעתי שאם קרה והביוס הרגיל של הלוח קרס אז אפשר לעלות את המערכת הפעלה דרך הכרטיס.

6. נשמע לי קצת מסובך וגם נראה לי שהפתרון הכי טוב זה עדכון ביוס, במיוחד כאשר 1.9 פותר בעיית זכרון

01.Add Patch Code to fix Memory 2400 can't boot issue.

נ.ב

כן, אפשר לצלם דרך ה BIOS

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. ככל שתדר הזיכרון גבוה יותר כך אתה אמור לקבל ביצועים טובים יותר. נשמע לי מוזר שזיכרון שעובד בתדר של 1600MHz ייתן ביצועים טובים יותר מאשר זיכרון שעובד ב 2400MHz.

2. בעיקרון זה לא סיפור לעדכן את הביוס - פשוט צריך לעקוב אחר ההוראות וזהו. לא ברור לי איך "דפקת את כל העסק שם".

3. לפי מה שאני מבין מחוברת לוח האם שלך, אפשר לגרום למחשב לאתחל בעזרת קובץ ביוס הנמצא על כונן בלי שיהיה צורך לצרוב אותו לשבב הביוס של לוח האם. האם זה עובד? אני לא יודע, כי לא ניסיתי באופן אישי.

4. לא שמעתי שאפשר לאתחל את המחשב בעזרת הביוס של כרטיס המסך במקום הביוס של לוח האם - זה מאד מאד לא סביר.

5. תעדכן את הביוס בשיטה שהכי נראית לך ותראה האם הבעיה נפתרת או לא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. ככל שתדר הזיכרון גבוה יותר כך אתה אמור לקבל ביצועים טובים יותר. נשמע לי מוזר שזיכרון שעובד בתדר של 1600MHz ייתן ביצועים טובים יותר מאשר שעובד ב 2400MHz.

2. בעיקרון זה לא סיפור לעדכן את הביוס - פשוט צריך לעקוב אחר ההוראות וזהו. לא ברור לי איך "דפקת את כל העסק שם".

3. לפי מה שאני מבין מחוברת לוח האם שלך, אפשר לגרום למחשב לאתחל בעזרת קובץ ביוס הנמצא על כונן בלי שיהיה צורך לצרוב אותו לשבב הביוס של לוח האם. האם זה עובד? אני לא יודע, כי לא ניסיתי באופן אישי.

4. לא שמעתי שאפשר לאתחל את המחשב בעזרת הביוס של כרטיס המסך במקום הביוס של לוח האם - זה מאד מאד לא סביר.

5. תעדכן את הביוס בשיטה שהכי נראית לך ותראה האם הבעיה נפתרת או לא.

1.

אתה מוזמן לחפש, יש עוד הסברים על הנושא.

2. כתבתי לך מה השתבש בפעם האחרונה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. במקרה זה מדובר על מחשב שכבר יש בו שמסוגל לעבוד בתדר של 2400MHz, אז אין ממש טעם לדבר על קניית שמסוגל לעבוד בתדר מקסימלי של 1600MHz זה דיי חסר טעם.

2. צריך להבין שתיזמונים הם בעצם זמני תגובה של פעולות בתוך הזיכרון עצמו ויש תלות בין זמן זה לתדר הזיכרון. לדוגמא: שעובד בתדר של 1600MHz עם תיזמון מסויים של 11 - הזמן שלוקח לפעולה הזו להתבצע בתוך הזיכרון הוא 13.75ns (ערך התיזמון לחלק בתדר הזיכרון האמיתי, שהוא חצי מתדר הזיכרון בפועל). עבור שעובד בתדר של 1333MHz עם תיזמון מסויים של 9 - הזמן שלוקח לפעולה הזו להתבצע הוא בערך 13.5ns. אז כן, אותה פעולה מסויימת בתוך הזיכרון שעובד בתדר של 1333MHz עם תיזמון של 9 תהיה מהירה יותר מאשר בזיכרון שעובד בתדר של 1600MHz עם אותו תיזמון בעל ערך 11. מצד שני אתה מקבל יותר רוחב פס ככל שתדר הזיכרון גבוה יותר. התשובה לשאלה מה עדיף תלויה ביישומים.

3. לדעתי צריך קודם כל לדאוג שהמחשב יוכל לעבוד עם הזיכרון בתדר של 2400MHz - הזיכרון מסוגל לכך. לאחר מכן יש לבצע אופטימיזציה - לשנות את התדר והתיזמונים ולראות באיזו תצורה מקבלים את הביצועים הכי טובים.

4. אם יש מדריך מסודר שמסביר בדיוק כיצד לעדכן את הביוס בלוח האם, למה לא לעקוב אחריו בדיוק וזהו? נכון שיש סיכון בעדכון ביוס, אבל זה לא משהו שאפשר להימנע ממנו ובנוסף - כאן מדובר בצורך ממשי בעדכון הביוס ולא סתם בגחמה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...