מה גורם לרוב הלוח להישרף? - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה גורם לרוב הלוח להישרף?

יניב51

Recommended Posts

שלום לכולם,

הסיפור בקצרה -

הפעלתי בדיקת זכרונות של ווינדוס למחשב לפני שבועיים

בבוקר המחשב כבר לא הגיב וצפצף בהפעלה מחדש.

מפה לשם גיליתי שעם כרטיס מסך אחר המחשב עובד.

הפעלתי אחרי שבוע שוב עם הכרטיס השני, ושוב לא עבד.

השתגעתי ולקחתי למעבדה

מצאו שכרטיס מסך שרוף, חריץ PCI שרוף, 2 חריצי זכרונות שרופים

ואני מנסה להבין מה יכול היה לגרום לכל זה.

האם סתם מהבדיקה?

האם טעויות שלי בפיוק והרכבה של זכרונות / כרטיס מסך?

יכול להיות שהספק כוח מזייף ועשה את כל זה?

הטכנאי אמר לי ( ואני יודע גם ) שבלוח אם יש שני חריצי PCI-E, השאלה היא האם בשני לא יהיה הבדל מהירות?

כלומר האם ניתן גם אליו לחבר כרטיס מסך שיריץ משחקים וכו'?

מפרט:

Intel i5-750

Scythe Ninja Rev. B

Gigabyte GA-P55-UD2

Samsung Spinpoint F3 1TB

G.Skull 2048X2 1333Mhz CL 9-9-9-24

Connect3D ATI Radeon HD4890 Twin Turbo Pro 1024MB

Seasonic S12II 500W

LIan-LI -A17

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבקרים שאחראים על הדברים האלה במחשבי ix (מכל הדורות) נמצאים בתוך המעבד. יכול להיות שהוא נהרס למה שהוא. יכול להיות שהוא לא, והבעיה בלוח - למשל בממירי מתח שאחראים על רכיבי מסוימים

בדוק את אותו מעבד בלוח אחר (אל תבדוק מעבד אחר בלוח הזה - הסיכוי שמעבד לא תקין יהרוס לוח הוא נמוך ביותר, הסיכוי שלוח לא תקין יהרוס מעבד גבוה)

האם המחשב התחמם יותר מידי (צלע קירור שיצאה מהמקום) או הלוח התעקם יותר מידי (בגלל לחץ מהקירור של המעבד) וכו ? אם כן, יכולות להיות הלחמות שבורות מתחת לסוקט, בין הסוקט והלוח - אם כי זה ממש לא נפוץ שדברים כאלה קורים לסוקט. הרבה יותר נפוץ שהם יקרו לציפ של ה chipset, אבל אז זה לא אמור להיראות כמו סלוטים של שיוצאים מכלל פעולה כי הם לא עוברים דרך ה chipset

ספק באיכות נמוכה יכול להרוס לוח וכן להביא לבעיות מהסוג הזה. לא נראה לי אפשרי אם ספק כמו שלך

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בגדול אני חושב שהמחשב היה במאמץ בבדיקת הזכרונות, אך מעולם לא היו לי בעיות חימום והמחשב מאורר טוב מאוד.

ויש לי הנחה שאולי אני גרמתי לזה עם הכרטיס מסך, יכול להיות שהפעלתי קצת יותר מדיי כוח והסלוט נפגע, אבל לא מסתדר לי כי כן בדקתי כרטיס אחר והוא עבד פעם אחת ופעם שניה לא, ובזיכרונות קשה לי להאמין שפגעתי כי שם לא הסתבכתי.

הקטע זה שהבעיה התחילה עוד לפני שהתעסקתי פיזית עם הרכיבים.

אני אציין שהמחשב כן עשה לי בעיות עם תקיעות רבות מאוד סתם כך והייתי בטוח שהזכרונות הן הבעיה ובגלל זה הפעלתי את בדיקת הזכרונות.

אני לא בטוח שיש לי איך לבדוק את המעבד, הוא ישן יחסית ולוחות אם כאלו לא נפוצים היום..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעיות התחממות נקודתית במעבד יכולות להיות אם הקירור לא היה מחובר אליו כמו שצריך למשל 1 מהפלסטיקים שאמורים להחזיק אותו לא היה מחובר ללוח עד הסוף. אתה יכול בכלל לא לראות את זה עד שלא תנסה להוציא אותו

תשאל אצל חברים וכו' ו/או בפורום, אולי יש מי שיוכל לבדוק בשבילך באיזור, תלוי מאיפה אתה בארץ

אם המעבד נבדק ויצא תקין, זה כנראה הלוח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. מכיוון שנשרפו לך מספר רכיבים בלוח, מומלץ שלא להשתמש בלוח הזה. אם הלוח שרף לך זיכרונות וכרטיס מסך, אין מניעה שהוא לא יעשה זאת שוב. כנ"ל לגבי ספק הכח.

2. מכיוון שנשרפו לך מספר רכיבים בלוח, החשוד המיידי הוא ספק הכח. ייתכן גם שמההתחלה הלוח או ספק הכח לא היו תקינים (זה קורה גם עם החברות הכי איכותיות). אם יש לך אחריות על רכיבים - תממש אותה.

3. כמו ש 11010010110 כתב, בהחלט ייתכן שרכיבים נוספים, כמו המעבד, נפגעו. מומלץ לבדוק אותם במחשב אחר (לא את הלוח או את ספק הכח).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעקרון לא נגעתי פיזית במעבד מעולם אז ניראה לי מוזר שככה קרה איתו משהו.

המחשב מתפקד כמעט מעולה ( פרט לתקיעות שצוינו ) כבר כמעט 6 שנים ועבד בעומסים כך שקשה לי להאמין שהגיע משהו לא תקין.

אין לי בעיה לקחת סיכום עם כרטיס של 300 שקל, אני האמת לא בתקופה שאני יכול באמת לשחק במחשב ( ויש גם סוני ) אלא בעיקר רואה סרטים ( מעביר לטלויזיה ) וקצת ותכנות.

להחליף לוח משימה כמעט בלתי אפשרית, זה יגרור ככל הניראה גם להחליף מעבד ואולי ואני לא במצב תקציבי שאני יכול לאפשר את זה...

אגב, רק הכרטיס מסך נשרף, הזכרונות תקינים.

בעקרון יש לי אחריות לעוד חודשיים על הספק כוח, הבעיה היא שהוא מסקייפיסי ( שפשטו רגל ) ואין לי באמת איך להוכיח שהספק לא תקין ( + אין לי עם מי לדבר )

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רכיבים לא נשרפים סתם, גם לא כתוצאה מבדיקת מאמץ. מסקנה - יש רכיב לא תקין במערכת - יכול להיות שזה הלוח ויכול להיות שזה ספק הכח. מכיוון שהיו לך בעיות וחשדת בזיכרון, בהחלט ייתכן שהייתה בעיה בלוח שפשוט החמירה. מכיוון שנשרף לך כרטיס המסך וחריץ PCI, אף אחד לא יכול להבטיח לך שהדבר לא ייקרה שוב והפעם - בחריץ ההרחבה בו יותקן כרטיס המסך השני, דבר שבהחלט יכול לגרום לו נזק. בדומה - נשרפו לך 2 חריצי הרחבה לזיכרון, אז אי אפשר להבטיח שבפעם הבאה לא יישרפו לך חריצי ההרחבה לזיכרון שבהם מותקנים מודולי הזיכרון שלך ויגרמו להם נזק. בנוסף פגיעה בזיכרון יכולה להוביל לפגיעה בבקר הזיכרון, שנמצא במעבד.

אני לא הייתי משקיע במחשב שהוא "חצי מת" ותקינות החלקים שכן עובדים לא מובטחת. אם השימושים שלך הם רק צפייה בסרטים וגלישה באינטרנט (ואולי גם שימושים קלים), אולי יהיה עדיף להשקיע כ-500 ש"ח במעבד G3220 ולוח בעל ערכת שבבים H81 (כמו ה H81M-HD3 של Gigabyte) במקום בכרטיס מסך (במעבד G3220 יש ליבה גרפית מובנית). כמובן שיש לבדוק את הזיכרון ולוודא שהוא תקין. אני מניח שספק הכח תקין, או לכל הפחות לא סביר שיגרום נזק לשאר הרכיבים גם אם הוא לא תקין, פשוט בגלל שמדובר בספק איכותי של Seasonic, ולכן אני חושב שתוכל להשתמש בו.

אגב, על זיכרונות של (ולא G.Skull) יש בד"כ אחריות לכל החיים, כך שגם אם הם לא תקינים - תוכל לנסות ולממש את האחריות עליהם (ציינת מההתחלה שחשדת בבעיה בזיכרון).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ראשית תודה רבה לכולם על התגובות והעזרה.

יש לי קצת תהיות.

המחשב אכן עשה בעיה ולא נדלק לאחר בדיקת הזכרונות, אך לאחר מכן שניסיתי עם כרטיס מסך אחר הוא עבד כרגיל.

אני לא ממש מנוסה פיזית עם החומרה במחשב, כשאני מנסה לחשוב אם עשיתי משהו לא נכון מאוד יכול להיות שהפעלתי כוח לא רציונלי.

כשאני נזכר, הנסיון הראשון שלי היה להעביר את הסטיקים של הזכרונות לסלוטים הפנויים ( אחד אחרי השני ) כשהייתי בטוח שהם הגורם לבעיה ( בכל מקרה, קרה אחרי בדיקת מאמץ של זכרונות ).

הייתה לי בעיה בהתחלה שלא שמתי לי ששמתי הפוך את הסטיק וכן הפעלתי כוח, הזכרון עצמו לא נפגע ( לפחות לא בניראה לעין ) אבל מאוד יכול להיות שזה גרם לסלוט פגיעה.

יכול להיות שרק אחד מהם לא עובד ( 1 ו 3 היו תפוסים, ניסיתי את השני שרק לאחר מכן התברר לי שזה גם לא יעבוד אם הסטיק לא בסלוט הראשון ) והטכנאי טועה ( אי אפשר לדעת מה הוא בדק ומצא ).

אז כן יש לי תהיות שאולי אני הוספתי נזק למשהו שהיה קיים ( למרות ששוב, עוד לפני שהתחלתי להתעסק עם המחשב פיזית הוא צפצף בעליה ).

איך אני בודק שהספק תקין והוא לא המקור לבעיה? ( לא הייתה קפיצת חשמל בלילה, אבל הוא לא מחובר למגן ברקים או משהו )

לגבי המעבד שוב בעיה כי גם במעבדה הוא אמר לי שאין לו ציוד מתאים לבדוק את המעבד ( הוא ישן בכל זאת ), אם הוא עובד במחשב ואני בבית אפעיל בדיקת מאמץ למעבד והכל יצא טוב - אפשר להסיק שהוא טוב?

כשאני חושב על זה, אין לי בעיה "להקריב" כרטיס מסך שיש לי בבית ולחבר אותו, המחשב לא בשימוש ועדיף לשרוף אותו אם כבר אני שורף משהו.

שוב - בהתחלה ה PCI-E עבד לי ( הפעלתי את המחשב עם כרטיס מסך אחר ) ובבדיקה השניה לאחר שבוע כבר לא עבד.

ולגבי החשדות לזכרונות - זה סתם משהו שקראתי באינטרנט, באותו אופן חשדתי גם ב HD אבל רציתי שלפני שאני קונה HD חדש אני אבדוק שהזכרונות בסדר.

בדיעבד אני נזכר שהיו לי איזה פעמיים מסך כחול בתקופה האחרונה אבל לא טרחתי לבדוק מה עומד מאחוריהם.

אם אני מביא את המחשב - אני זוכר ש-ב היה לוג למסכים כחולים ולא הצלחתי למצוא משהו כזה בווינדוס 7, איפה למצוא את זה ולאתר את הגורם לבעיה?

באופן עקרוני התקיעות שהיו במחשב היו באות והולכות, היה יכול להיות ששבוע לא יהיה כלום ויכול להיות שביומיים יתקע 4 פעמים ( לפעמים בעליה הראשונה שלהווינדוס, לפעמים בחזרה מכיבוי מסך, ממצב שינה, מסתם גלישה באינרטנט ופשוט קורה באקראיות בלי חוקים ).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. אתה יכול לנסות להריץ בדיקת מאמץ כמו OCCT ולראות אם יש קריסות. קריסה יכולה להעיד על בעיה במעבד, אבל גם בספק הכח, בלוח או בזיכרון...

יש באתר של אינטל כלי לבדיקת תקינות מעבדים - תנסה אותו (אני לא בטוח עד כמה הוא יעיל, אבל אין לך מה להפסיד):

http://www.intel.com/support/processors/sb/CS-031726.htm

2. בקשר לניתוח המסכים הכחולים - נסה להשתמש ב BlueScreenView.

3. זיהוי בעיית חומרה ספציפית במחשב נעשית בד"כ בשיטת האלימינציה (שלילה) - מחליפים רכיבים עד שמאתרים את הרכיב שגורם לבעיה. ציוד בדיקה "אמיתי" ללוחות, וזיכרונות בד"כ נמצא במפעל הייצור, ואני בספק אם יש מעבדות שמחזיקות ציוד כזה שכן סביר להניח שפשוט יהיה הרבה יותר זול לבדוק את החומרה מול חומרה תקינה מאשר לקנות ציוד כזה. כמובן שאם אתה מזהה רכיב שרוף, קבל מפוצץ או מזהה איזור שרוף ("נצבע" בשחור ויש לו ריח שירוף) אז אין ספק שמדובר בבעיית חומרה.

4. הפעלת כח פיזי על רכיבים אלקטרוניים יכולה לגרום נזק שקשה או לא ניתן לראות בעין באופן רגיל. בהחלט יכול להיות שגרמת נזק למודול הזיכרון או/ו לתושבת הזיכרון בלוח אם הפעלת כח פיזי רב.

לידע כללי, רוב החומרה במחשב מתוכננת כך שלא נדרש כח רב בכדי להתקינה במקום, ולכל היותר נדרשת לחיצה קלה.

5. במקרה שלך הייתי מציע לבדוק את המעבד (עם תוכנת מאמץ), הזיכרון (עם +memtest86), הדיסק הקשיח (עם התוכנה המתאימה מאתר היצרן או/ו עם MHDD) ואת ספק הכח (גם כן עם תוכנת מאמץ). הבעיה היא שאם לוח האם לא תקין, בהחלט ייתכן ששגיאות בזיכרון, במעבד או בדיסק הקשיח נגרמות מהלוח ולא מהרכיב עצמו.

בסופו של דבר, ממה שכתבת וניסית אני יכול להסיק רק שכרטיס המסך המקורי לא תקין או שספק הכח לא תקין (לא מספק לו מספיק מתח). בקשר למה שאמר הטכנאי - אני לא יכול לדעת בוודאות מה הוא בדק ואיך. אם אתה רוצה להסתכן ולנסות כרטיס מסך אחר - זכותך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

החזרתי את המחשב מבדיקה.

מה שהטכנאי כניראה לא טרח לבדוק, זה שהווינדוס עולה ( המחשב אכן עולה עם הכרטיס מסך בסלוט PCI E השני, אבל בגלל שהסלוטים של הזכרונות נהרסו גם כן, אני מגיע לעליית הביוס ושם הוא נטען ממש ממש ממש לאט ובלופ, כשהוא מגיע לאיזו בדיקת הוא נכנס ללופ ).

העברתי את הזכרונות למחשב השני ( לוח אם עם אותו צ'יפ ) וכרגע העברתי גם את ה HD מהמחשב שלי למחשב השני ( מעבד זהה, לוח אם עם אותו צ'יפ ).

כאמור, כשהזכרונות בסלוטים 1 / 3 המחשב עולה עם הבעיה שתיארתי קודם, בסלוטים 2/4 מצפצף כאילו אין מחר.

החלטתי כרגע לעזוב זאת אלא אם כן אמצע מציאה שמישהו מוכר לוח אם לתושבת 1156 במחיר ששווה לנסות.

הבעיה התקציבית שלי בגלל טיול עם החברה לשבועיים מה שדיי הולך לגמור לי את הספיירים שלא תכננתי להוציא על המחשב.

כרגע אני במחשב הזה לא אעשה בדיקת , אבל כן אבדוק אם המחשב נתקע כמו פעם קודמת ( הזכרונות מהמחשב שלי + ה HD במחשב הזה ) ואז אני אדע לפחות אם אחד מהם בעייתי.

אני מאוד מפחד לבצע בדיקת בגלל הקטסטרופה הקודמת שהייתה.

( שוב, לא יודע מה קרה, כי אחרי כל הבלאגן הזה בפעם הראושנה שחיברתי כרטיס מסך אחר המחשב עלה כרגיל, כניראה בין הנסיונות אחר כך משהו השתמש / עשיתי משהו לא טוב, לא ניראה לי לחץ פיזי כי אחרי שבדקתי את הכרטיס השני הבנתי את כל הקטע הפיזי ).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

גם אצלי נשרף הלוח (רכיבים שיושבים מסביב למעבד) עם I3 ותושבת 1156.

התושבות הללו הוחלפו למיטב ידיעתי כשנה לאחר שהם יצאו לשוק.

נאמר לי שכנראה היה ליקוי בתכנון של התושבות מה שגורם ללוחות להישרף יחסית מהר (זה הלוח השני שנשרף, הראשון מת לפני כשנתיים).

לוחות כאלו ניתן להשיג באיביי במחיר של כ 400 ש"ח כך שזה לא נראה לי כל כך כדאי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...