ווינדוס לא עולה מ-raid אחרי עדכון BIOS - תמיכה טכנית למחשבים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ווינדוס לא עולה מ-raid אחרי עדכון BIOS

vstots

Recommended Posts

שלום רב,

מדובר בלוח אם Intel DH67CL עם בקר RAID מובנה.

קינפגתי שני דיסקים של 1 טרה כ"א ל-RAID 1 (מירור), והתקנתי עליהם Windows 7 Pro 64bit, עד כאן הכל טוב ויפה.

הורדתי עדכון (שם BLH6710H.86A, גירסה 0125), ועדכנתי.

הוא איפס את הגדרות ה-, לכן נכנסתי להגדרות וקינפגתי את בקר ה-SATA למצב RAID.

מכאן ואילך, הווינדוס לא עלה: בתחילת העלייה (מיד כשמופיעים החלונות הצבעוניים) מסך כחול ואחריו ריסטארט, וחוזר חלילה.

בהגדרות ה-RAID (לחיצה על Ctrl+I) הכל נראה תקין, המערך מסומן כ-Bootable והכל.

אפילו ניסיון להתקין מחדש ווינדוס 7 נתקל בקשיים, כאשר ההתקנה טוענת שהמחיצות על דיסק ה-RAID אינן Bootable, ולכן לא ניתן להתקין עליהן ווינדוס.

ה"פתרון" היחיד שמצאתי היה למחוק את מערך ה-RAID, ליצור אותו מחדש, ולהתקין מחדש ווינדוס, ועם כך יש שתי בעיות:

1. יש לי עוד מחשב עם לוח אם וקונפיגורציה זהים, ואני לא רוצה לעבור תהליך מפרך נוסף של התקנה מחדש גם עליו.

2. מה יהיה בעדכון ה- הבא? הפעם זה מחשב חדש כך שתכל'ס לא קרה שום דבר ולא איבדתי שום מידע, רק כמה שעות עבודה. בפעם הבאה תוצאות זהות יהיו הרות אסון...

יש למישהו רעיון מה הבעיה ומה הפתרון?

תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יכול להיות שזו באמת הדעה המקובלת, ויכול להיות שזה נכון - אבל עברתי על התיקונים שהוכנסו בגרסאות ה- שבין זו שהיתה מותקנת (0105) לבין זו שאליה עדכנתי (0125) והיו שם דברים שנראה שטוב אם יהיו מעודכנים. למשל, שניים שאני זוכר - תיקון ביכולת לעשות Boot מדיסק USB, ותיקון באג שגרם לכך שחיבור מקלדת USB בזמן שהמערכת פועלת יכול לגרום ל-Reboot.

מעבר לזה, כאמור - עדיין לא הספקתי "לטחון" את המערכת, אז אני לא ממש יודע אם הכל עובד תקין וטוב, אבל נראה לי שהתקנת מחשב נקי חדש זו הזדמנות טובה ליישר קו עם גרסאות עדכניות של הכל, כולל .

בנוסף - יש אפשרות גם להוריד גירסת בחזרה לגירסה המקורית, כך שלא בוצע שום דבר בלתי הפיך, לכאורה.

ואחרי שאמרנו את כל זה - בין אם הייתי אמור לעדכן או לא, זו בטח לא התנהגות הגיונית, שעדכון יגרום לזה שמערכת ההפעלה שהיתה מותקנת לא תוכל יותר לעלות, לא תוכל לתקן את עצמה (repair לא עבד, לא הצליח למצוא מערכות הפעלה מותקנות) ותחייב מחיקה ויצירה מחדש של מערך ה-RAID (כאמור, אפילו התקנה מחדש בלי ליצור מחדש את ה-RAID לא עבדה, טענה שכל המחיצות הן non-bootable).

רעיונות? מישהו נתקל בבעיה דומה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עדכון יכול לגרום לתופעה כזאת כאשר המערך בנוי על בקר ערכת השבבים. הסיבה לכך היא שתוכנית השירות הקשורה שבעזרתה אתה יוצר ומנהל את המערכים קשורה בדרך כלל ל-. אני מסכים שזה לא אמור לקרות, אבל סיכון קיים.

אני יודע שעכשיו כבר כנראה מאוחר, אבל לדעתי היית צריך לבדוק באופן הבא:

1. לנתק את אחד הכוננים שהיו במערך.

2. להעביר את בקר ה-SATA למצב IDE או AHCI (ייתכן שלא יעבוד ב-AHCI לכן הכי בטוח לשם בדיקה זה IDE).

3. לנסות לבדוק אם זה עובד. בחלק די גדול ממערכי ה-RAID1 שבנויים על בקר ערכת השבבים המידע נגיש גם מחוץ למערך.

כך שבמקרה הכי גרוע מבצעים Imgage למחיצת מערכת ההפעלה או לכונן כולו (בשביל זה אבל רצוי כונן נוסף) > יוצרים את המערך מחדש > פורסים את ה-Image.

בכל מקרה, קיים סיכון לאיבוד מערך ה-RAID שעל בקרי ערכת השבבים לאחר עדכון . למרבה המזל זה לא היה בשלב קריטי מדי אז מדובר יותר באי-נוחות מאשר באובדן מידע (ובלי קשר כמובן, אם המידע חשוב חובה לדאוג לגיבוי שלו).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בנוסף - יש אפשרות גם להוריד גירסת בחזרה לגירסה המקורית, כך שלא בוצע שום דבר בלתי הפיך, לכאורה.

לא זאת הבעייה. יש יותר מדי דברים שעלולים להשתבש בעדכון ביוס (וגם חזרה אחורה בגרסה). כל הבעיות שציינת שהביוס החדש אמור לסדר

לא בהכרח יופיעו אצלך.

כמו ש-About:blank אמר ואני אחדד - מערכי RAID רגישים מאוד לבעיות ולכן בכלל יש לנקוט משנה זהירות בכל פעולה כזאת (כולל גיבוי)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ללוחות האלה שנמכרו בארץ בחודש האחרון הייתה גרסת ביוס בעייתית שגרמה לי הרבה צרות שנפתרו על ידי העדכון האחרון. בלוחות עם גרסה קודמת לא נתקלתי בבעיות לחלוטין.

אופן עקרוני,

כמו שציינו כאן, אני גם מאוד ממליץ לך לא לעדכן ביוס אם לא נתקלת בבעיות.

פיתרון אפשרי מבחינתך הוא לחזור לגרסת ביוס הקודמת - אם לא מתחשק לך להתקין מחדש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לחזור לגרסה קודמת לאחר שכבר בוצע העדכון זה מיותר (אלא אם כן מדובר במצב נדיר שבו דווקא העדכון גורם לבעיות).

חזרה לאחת הגרסאות הקודמות לא מבטיחה שמערך ה-RAID יזוהה בצורה תקינה, להפך, לדעתי הסיכוי שזה יקרה שואף לאפס.

גיבוי זה תמיד רעיון טוב, ואין לו תחליף. אי אפשר להדגיש במילים את חשיבות העניין. הבעיה מתחילה בכך שרוב האנשים לומדים ומעריכים את חשיבותו של גיבוי לאחר שנכוו. אני תמיד ממליץ פה בפורום, ובכלל, לא לחכות לאובדן מידע כדי להפנים כמה חשוב הגיבוי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...