מעוניין לקנות אל-פסק לקראת החורף להגן על המחשב החדש כמה שניתן - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מעוניין לקנות אל-פסק לקראת החורף להגן על המחשב החדש כמה שניתן

Da-Funk

Recommended Posts

קראתי כמעט את כל התר'רדים האחרונים בנושא אל-פסק ראיתי את ההודעות של בינארי. את החסרונות היתרונות ומה שביניהם.

בעיקרון הבנתי שמגן מתח יכול להספיק עם הספק כוח הוא סביר פלוס.

הבנתי שיש בעיית קרינה.

הבנתי שהבטריות הולכות אחרי שנתיים בממוצע וצריך להחליף.

בכל זאת לא רואה שום פתרון נוח יותר והייתי מעוניין לרכוש את ה"רע במיעוטו" שהוא הטוב ביותר עבורי.

ספק - seasonic 650W 80+ gold modular

מעבד - i7 6700K

לוח - Z170 pro...

כ.מסך - SC

זיכרון - 16GB DDR4

SSD + HDD

קירור מים + 3 מאווררים 140mm

יצא לי הספק מקסימלי של 453W עם OC לפי המחשבון אונליין.

אם החישוב שלי נכון 1000VA יעשה את העבודה.

אשמח לשמוע לעצתכם\המלצות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבנתי בכל אופן במחשבון השני אין את הדגמים של skylake ו DDR4

המחשבון הראשון כן אומר מה ההספק המשוער תחת עומס אבל אתה צודק זה לא לפי דגמים ספציפיים ולכן המחשבון השני מדוייק יותר.

אני אחפש בגוגל עבור כל חלק בנפרד פשוט כרגע אני עייף מדי.

זה מה שנתן לי החישוב הגנרי.

Load Wattage:403 W

Recommended UPS rating:800 VA

Recommended Wattage:453 W

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמה דברים שבהם מחשבון נראה לי יכול להטעות :

מקדם ביטחון :

ספק כוח מחזיק את המחשב כל הזמן, ואם הוא מתאמץ קרוב למקס' הוא מתחמם. מכמה בדיקות שעשיתי ההתחממות המשמעותית מתחילה ממשהוא כמו 3/4 מאמץ מקס' (בכללי - שונה בספקים שונים)

בשביל לשמור על תקינות הספק לאורך שנים (שקבלים אלקטרוליטים לא יתחממו ויתייבשו אם הזמן, ...) אנחנו בוחרים ספק אם מקדם ביטחון גדול, כך שהוא שלעולם לא ייכנס לתחום העבודה הזה גם כשהחומרה במחשב מושכת את ההספק המקס' שלה (במאמץ במשחק מודרני למשל)

אורך החיים של UPS (מסוג offline) בעבודה מהסוללה לא ארוך במיוחד, אבל UPS מחזיק את המחשב על הסוללה רק לכמה דקות בהפסקת חשמל או לכמה שניות בנפילה קטנה, כלומר הוא "מנצל" את אורך החיים הזה דיי בחתיכות קטנות ולעיתים רחוקות. בצורה כזאת אורך החיים שלו יספיק להרבה שנים גם בלי אף מקדם ביטחון נוסף, ולכן לא צריך מקדם ביטחון בבחירה של UPS offline (ב online הסיפור שונה)

אין לי שמץ האם במחשבון יש מקדם ביטחון (לא פוגע, אבל יביא להמלצה על UPS גדול מידי ללא צורך) או לא....

ההיפך ממקדם ביטחון

הרבה חישובים (גם בעל פה וגם במחשבונים שונים) מסתמכים על דברים כמו "החומרה לעולם לא מגיעה למקס'" וכך בסוף ממליצים ספק או UPS קטן יותר במידה מסויימת ממה שבאמת צריך

ההנחות האלה מעולם לא היו נכונות מהתחלה, אבל היום, יצרני וכ מסך גם הם הבינו שיש כאן "פינה לניצול" והם מנצלים אותה בכל הדורות האחרונים של החומרה. מה שאומר שמבחינתנו כמשתמשים, אין יותר מקום בכלל להניח הנחה כזאת

ואני עדיין מוצא מחשבוני ספקים שמכילים אותה....

גודל ה UPS ב VA

לכל דבר שמייצר מתח AC (גנרטור, UPS, ...) או עובד על מתח AC (ספק כוח של מחשב..) יש 2 דירוגי הספק :

הספק ממשי W - כמות האנרגיה החשמלית שבאמת מיוצרת או נצרכת ביחידת זמן

הספק מדומה VA - אם נפשט את זה (יותר מידי, אבל מספיק לענייננו) הוא כולל את ההספק הממשי + זרם "מיותר" שלא עושה כלום חוץ מלעבור קדימה ואחורה בחוטים

אם נניח של UPS יש דירוג של X W ו Y VA זה אומר :

- ה UPS יכול לייצר באמת X חשמל (ג'אול של אנרגיה חשמלית בשניה)

- ה UPS יכול לעמוד בהעברת זרם של Y (שכוללת את הזרם שבאמת מנוצל - שמרכיב את X + הזרם שלא מנוצל שרק יוצא מ הUPS וחוזר בחזרה אליו)

הנתון של Y גדול יותר כי הוא מכיל את X ועוד משהוא. בדרך כלל הוא גדול בערך פי 2 מ X. יצרני ה UPSים רוצים לכתוב על הקרטון (ועל ה UPS) מספר גדול, לכן הם כותבים את Y כמה שמייצג את גודל ה UPS

הקטע הוא כזה : ספקי כוח מודרניים כוללים Active PFC, ש (שוב פישוט יתר) מונע את הופעת הזרם המיותר. כלומר, כשספק Active PFC צורך חשמל, הזרם שמגיע אליו הוא רק מה שבאמת הולך להיות מנוצל ולא חוזר כלום מהספק אחורה

לכן, נניח שיש לנו UPS של 1000VA. הנתון שנכתב בקטן הוא שהוא 600W. מחשב צורך 600W ו 600VA, וזהו המחשב המקס' שניתן לחבר באמת ל UPS הזה. נתון ה 1000VA חסר משמעות.....

כשמחשבון מליץ על גודל UPS ב VA, אין לי שמץ מה זה אומר - מה הוא הביא בחשבון ומה לא...

השקרים של יצרני ה UPSים

"אורך החיים של UPS (מסוג offline) בעבודה מהסוללה לא ארוך במיוחד, אבל UPS מחזיק את המחשב על הסוללה רק לכמה דקות בהפסקת חשמל"

יצרני ה UPSים קלטו את זה לפנינו, ומבחינתם, זה אומר שניתן לשים ב UPS רכיבים חלשים שלא באמת בנויים להחזיק את מה שכתוב על ה UPS מבחוץ. ההנחה היא שעד שהרכיבים יספיקו להישרף הסוללה של ה UPS תיגמר, וכך "תציל" אותם. הבעיה היא שהרכיבים כן מספיקים לקבל נזק מכל הפעלה כזאת, ואם הם לא יישרפו מייד, הם יישרפו אחריי כמה הפסקות חשמל

הרכיב הבעייתי ביותר מהבחינה הזאת הוא הסוללה עצמה. במקום השני אחריה רכיבים במעגל שממיר את המתח מהסוללה ל AC בעבודה בהפסקת חשמל. מכאן, שאם אנחנו רוצים למצוא מה באמת ה UPS יכול להחזיק, עלינו לא להאמין לנתון ה W שכתוב בקטן, אלא לחשב בעצמנו (ולקבל נתון קטן עוד יותר)

ברוב ה UPSים בגדלים 650/850/1000 עומדות סוללות של 12V 7Ah (או סוללות "משודרגות" עד 9Ah, אבל באותו גודל חיצוני - הקיבול הגדול יותר מגיע על חשבון לוחות דקים וצפופים יותר בתוך הסוללה, כך שחוץ מהקיבול, היכולות של סוללות ה 7, 7.5, 8, 9 וכו' דיי דומות)

ב 650 ו 850 יש אחת

ב 1000 יש 2 סוללות

כל כזאת יכולה להחזיק כ 280W מקס', מתוכם ~10%..20% נצרכים ב UPS עצמו - החוצה נשאר רק 220W..250W

650VA - כתוב 360W, מציאותית 220..250

850VA - כתוב 420W, מציאותית 220..250

1000VA - כתוב 600W, מציאותית 440..500

אין לי שמץ האם המחשבון מביא בחשבון את ה "תופעה" הזאת....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נגיד יש לנו מחשב שעובד בהספק קבוע של 300W בחרנו לו ספק 500W והטמפ' בפנים קרירות יחסית לצורך הדוגמא 40 מעלות.

האם בספק 600W נגיד אותה פלטפורמה בטח יש קבלים גדולים יותר וכו' שלצורך הדוגמא בגלל שהטמפ' מראש קרירות יעבוד גם ב40 מעלות, האם הוא צפוי לשרוד יותר?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

על כל רכיב בספק יש "התנגדות תרמית" - התנגדות למעבר חום מהרכיב אל האוויר שעובר בספק. ברכיבים שנופל עליהם הספק משמעותי (הפסדים) - מיישרים של חלק המתח הנמוך למשל, מוסיפים צלע בשביל להגדיל את שטח המגע אם האוויר וכך להוריד את ההתנגדות הזאת עד כמה שניתן. ברכיבים אחרים כמו קבלים ההספק שנופל קטן, והם מתחממים אבל לא במידה שממש מחייבת צלע - ולא נכעשה ממאץ להגדיל את שטח המגע שלהם אם האוויר

אבל מבחינת היצרן, טמם' סבירה של קבל עדיין יכולה להיות גבוהה - כזאת שתגביל את אורך חיי הקבל לסדר גודל אורך תקופת האחריות על הספק. גם לא ניתן לדעת מה הטמפ' מבחוץ, כי בגלל השטח הקטן של הקבלים, הטמפרטורה שלהם היא לא חלק מורגש בטמפ' הכללית של האוויר שיוצא מהספק, גם כשהם חמים

אנחנו רוצים שהספק יחזיק מעמד הרבה יותר זמן, ועוד משהוא : בהרבה מחשבים במוקדם או במאוחר יש בעיות יציבות כלשהן (בגלל הספק או שלא בגללו), לפעמים כאלה שלא ממש ניתן למצוא מי אחראי להן, ואז מתחילים להניח הנחות בין היתר בכיוון של בעיה בספק. אם אנחנו מראש בוחרים ספק שלא יתאמץ וכל הרכיבים שלו יעמדו בטמפ]' נמוכות כל הזמן, זה מאפשר לשלול בוודאות גבוהה את הספק מקור לבעיות אם קורה משהוא בהמשך

אורך החיים של קבל אלקטרוליטי מוכפל אם כל ירידה של 10C בטמפ'

יש איזה שהוא מרחק טמפ' בין הקבל והטמפ' של האוויר שיוצא מהמחשב לספק, שתלוי בהספק שנופל על הקבל (משתנה כפונקציה של ההספק שהולך מהמחשב), וההתנגדות התרמית מהקבל לאוויר (משתנה כפונקציה של מהירות המאוורר של הספק), כלומר אם האוויר שעובר מהמחשב הוא 40C, הקבל יהיה חם יותר. אני מנחש שהמרחק הזה הוא בסדר גודל של 10C..20C אבל זה משתנה אם כל מערכת ספציפית

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן לא ברור מה אדם ממוצע אמור לעשות כדי להגן על החומרה שלו... בלי להוציא 2000 פלוס על אל-פסק אונליין.

אנחנו ב 2015 וזה נראה שכל שאתה יכול לעשות הוא להתפלל...

כבר היום התחילו הפסקות חשמל ועוד לא התחלנו את החורף

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

None77 :

הטמפ' של הקבלים בספק תלויה משמעותית בהתחממות של הקבלים עצמם (I^2 R כש I הוא הצריכה של החומרה, R הוא ESR) וזו כן תלויה בצריכת החשמל מהספק. לכן מבחינתי כן, יש ערך מוסף למקדם ביטחון של כ 1.4..1.5 (הערכה סובייקטיבית שלי..)

Da Funk :

UPS הוא סוג של ביטוח, ויש לשקול אותו בהתאם :

אף אחד לא אמר שקנייה של ה UPS תציל את המחשב בדיוק פעם אחת מנזק וודאי. לא ניתן לצפות מראש מה יקרה, ניתן רק להעריך סיכויים.... לכן אין בשביל מה להשוות אותו למחיר המחשב. במקום זאת, נניח שיש סיכוי של 0.5 שיקרה נזק של 1000 ש"ח ללא UPS, וסיכוי של 0.3 שאותו נזק בדיוק יקרה גם כשיש UPS, למרות ה UPS. במקרה זה ההגנה של ה UPS שווה רק 200 ש"ח...

דוגמה :

מתכננים ל 10 שנים קדימה

מחיר UPS בקנייה : 500 ש"ח

מחיר סוללות : 200 ש"ח כל 4 שנים = 500 ש"ח במשך 10 שנים

מחיר חשמל : ~1500 ש"ח במשך 10 שנים

____

2500 ש"ח עלות UPS

מחיר ספק כוח : 500 ש"ח * (2 ספקים ב 10 שנים - 0 ספקים ב 10 שנים)

מחיר חומרה : 2500 ש"ח * (1 מחשב שרוף ב 10 שנים - 0.8 מחשבים שרופים ב 10 שנים)

מחיר downtime בשעה : 50 ש"ח * (40 שעות ב 10 שנים - 20 שעות ב 10 שנים)

____

2500 ש"ח תועלת מה UPS

הנתונים כאן הם מהאוויר ושיחקתי איתם בשביל להתאים את העלות והתועלת להיות 1:1, אבל המציאות יכולה להיות קרובה לזה או שונה לכל כיוון

יכול בהחלט לצאת, שאין כל טעם ב UPS למחשב ספציפי : שעדיף פשוט לקחת את הסיכון שמשהוא יישרף וזהו... זה למשל המצב אצלי - ה UPS עומד סתם בתור סוללה ניידת (לא מחובר קבוע לחשמל), המחשבים (מחשבים לא יקרים שהרכבתי מחומרה ישנה יד שניה) בכלל לא מחוברים דרכו. מה שיישרף - אני אחליף..

חוץ מה UPS, דברים אחרים שעולים פחות אבל יכולים להשפיע לא פחות :

- הפרדה וחיבור אדמה בתשתיות כמו . כל מקרה בו המחשב נמצא בין 2 חיבורי אדמה שונים (האדמה מהשקע והאדמה מכבל ה Ethernet) זו דרך לפגיעה בו שה UPS לא יכול להגן ממנה

- תקינות מערכת החשמל של הבית : אדמה, חיבורים שלמים, מתח יציב וכו'

- איכות ספק הכוח במחשב

- כיבוי ידני : אין כל סיבה שבלילה של סערה כשהמחשב לא עושה כלום או כבוי הוא בכלל יישאר מחובר לחשמל. פס שקעים פשוט אם מפסק מאפשר לנתק אותו בצורה הרבה יותר מלאה (חוץ מהאדמה)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...