האפשרויות עבור טרנזיסטור במולטימטר - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האפשרויות עבור טרנזיסטור במולטימטר

card

Recommended Posts

שלום

יש לי את המולטימטר הבא, והוא כולל 2 אפשרויות עבור טרנזיסטורים: PNP ו-NPN:

16bj94z.png

מה בעצם עושות האפשרויות האלה?

נניח ואכניס טרנזיסטור ל-3 מ-4 החורים שיש (EBCE),

מה זה יתן?

בדיקת תקינות+בדיקת יחס ההגברה? (אני מניח את זה בגלל שכתוב HFE שם)

האם משהו נוסף או רק שתי אלה?

לצערי אין לי את חוברת ההוראות של המולטימטר יותר,

ובאתר היצרן אי אפשר להוריד אותה...

תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה להעליב את המולטימטר? :)

היצרן הזה WENS אולי לא מוכר היום, אבל הוא נקנה אי שם לקראת סוף שנות ה-90, ועלה לא מעט אז..

(ועוד יותר אם מתחשבים בכך שהשקל אז היה ממש קרוב לדולר ולא כמו היום רבע מהדולר)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נכון..

מצד שני האם ידוע לך משהו על החברה הזו?

(היא מדרום קוראה)

או שרק בגלל שזה לא מוכר אז זה נראה לא טוב? :)

אני יכול להגיד לך שעד עכשיו המולטימטר הזה מאד נוח לעבודה,

לא מצאתי בו חסרון..

שקלתי לקנות לפני שנה מולטימטר אחר,

אבל זה היה רק בגלל שהנוכחי עובד על סוללת 9v, והייתי רוצה אחד שעובד על 2xAA

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הוא נותן הערכה כלשהיא ל Beta.. אם יש לך גם מצב מדידת vf של דיודות, אתה יכול למדוד vf של צומת ה B-E. התוצאה של ה Beta היא לא מדוייקת כלל כמו ש Ziggy Man אמר, התוצאה של ה vf עוד פחות כי הוא אפילו לא ממש קבוע (הוא תלוי בזרם שהמולטימטר מוציא)

זה יכול להיות שימושי פשוט בשביל לאמת שהטרנזיסטור עובד ולא שרוף, אבל לא מחליף בדיקה ב datasheet

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הוא נותן הערכה כלשהיא ל Beta.. אם יש לך גם מצב מדידת vf של דיודות, אתה יכול למדוד vf של צומת ה B-E. התוצאה של ה Beta היא לא מדוייקת כלל כמו ש Ziggy Man אמר, התוצאה של ה vf עוד פחות כי הוא אפילו לא ממש קבוע (הוא תלוי בזרם שהמולטימטר מוציא)

זה יכול להיות שימושי פשוט בשביל לאמת שהטרנזיסטור עובד ולא שרוף, אבל לא מחליף בדיקה ב datasheet

התוצאות של הביטא לא חייבות להיות מדוייקות בכדי להעריך את ההגבר של הטרנזיסטור שברשותך או לבחור ממספר טרנזיסטורים שני טרנזיסטורים בעלי הגבר שווה פחות או יותר.

גם נתוני ההגבר של טרנזיסטורים הם יחסית בתחום רחב מאוד בין 100-600 או בין 100-250 תלוי במנת הייצור או אם אתה קונה טרנזיסטור מקטגוריה מסויימת כמו BC547B ולא BC547.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קח לדוגמא את המכשיר שברשותיי הנקרא BK815 אשר נקנה לפני 23 שנים (מכשיר מצויין).

בדיקת טרנזיסטורים מתבצעת בזרם בסיס של 10 מיקרו אמפר ומתח קולקטור אמיטר של 3 וולט. התוצאה של הבדיקה הזו אכן נותנת את הגבר הטרנזיסטור בנקודה מסויימת באופיין בתלות בנתוני הבדיקה הספציפים של המכשיר אשר בידיי כלומר זה לא סתם נתון אלא נתון המתאים לתנאי הבדיקה.

מה אפשר להסיק מהבדיקה הזו:

1. תקינות של הטרנזיסטור קרי תקין לא תקין.

2. לבצע מיון של טרנזיסטורים מאותו סוג כלומר עם ברשותינו 10 טרנזיסטורים מסוג 2N2222 נוכל לבחור כמה טרנזיסטורים בעלי הגבר דומה במידה והדבר דרוש.

ברור לי שהבדיקה הזו היא לא בדיקת מעבדה של תלמידים בכיתה י"ב עם 10 אופיינים וכול השאר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל מדידה של hfe היא ברוב המקרים חסרת משמעות ולא נותנת דבר. בגלל שהנתון הזה כל כך לא יציב, תלוי בהרבה משתנים ואף לא ליניארי כל מעגל שמתוכנן בנוי כך שההגבר יהיה החלק הכי פחות משמעותי.

גם כשמתכננים משהו, משתמשים בדפי נתונים, ולא עוברים על ערימת טרנזיסטורים כדי להתקל במקרה במשהו מתאים. לכן מדידה כזו מיותרת לחלוטין. אני מעולם לא הייתי זקוק למדידת הגבר בטנזיסטור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...