התלבטות אסטרטגית ביחס לשילוש - עמוד 2 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

התלבטות אסטרטגית ביחס לשילוש

Kukishin

Recommended Posts

אפשר להידחף? P:

התלבטתי בין הלוח המדובר (Z170-A) לבין Z170 Pro (שניהם של אסוס) עד שגיליתי את Maximus VIII Ranger והחלטתי ללכת עליו. הבעיה היא שהתקציב שלי כבר די קרוב למערכת מבוססת X99 ואני נורא מתלבטת: האם להמשיך עם 6700K או לכוון אל 5820K?

אני נורא נוטה אל סקיילייק, אבל לא בטוחה שזה מהסיבות הנכונות. המחשב מיועד ללייב סטרימינג (של משחקי מחשב) ומדי פעם גם ישמש אותי לעריכת (לא ברמה מקצועית).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 34
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

@ProtossOP

1. את צריכה לבדוק עד כמה הביצועים של היישומים תלויים במעבד - האם הם ירוויחו ממעבד מהיר יותר? האם הם יודעים לנצל ריבוי ליבות ואם כן - עד כמה ליבות?

רצוי שתחפשי באינטרנט מבחני ביצועים ליישומים שלך בכדי לענות על השאלות האלו, ואז יהיה אפשר לדעת יותר טוב איזה מעבד מתאים לך.

2. באופן כללי ניתן לומר את הדברים הבאים:

א. מבחינת כח העיבוד של ליבה בודדת, ה Core i7-5820K הוא "הכי חלש", אחריו נמצא ה Core i7-4790K, והמעבד הכי "חזק" (זה שייתן את הביצועים הטובים ביותר) הוא ה Core i7-6700K.

ב. מבחינת כח העיבוד כאשר היישום יודע לנצל ריבוי ליבות בצורה טובה, אז ה Core i7-5820K כנראה יהיה המעבד "הכי חזק", אחריו ה Core i7-6700K ולבסוף ה Core i7-4790K.

ג. מבחינת כח העיבוד כאשר היישום יודע לנצל עד 4 ליבות, אז המעבד "הכי חזק" יהיה ה Core i7-6700K, אחריו ה Core i7-4790K ואילו ה Core i7-5820K יהיה "הכי חלש".

יש לזכור שלמרות שהמעבד Core i7-5820K הוא איטי יותר מבחינת ביצועי ליבה בודדת, יש לו 6 ליבות עיבוד פיזיות (12 לוגיות) לעומת 4 ליבות עיבוד פיזיות (8 לוגיות) במעבדים האחרים, כך שאם מופעלות מספר תוכנות במקביל, יכול להיות שמבחינת הביצועים הכוללים הוא יהיה העדיף.

3. אם הגעת למסקנה שמתאים לך מעבד ביתי רגיל ולא מעבד High End כמו ה Core i7-5820K, לדעתי עדיף לבחור במעבד Skylake כי:

א. מחשב המבוסס על מעבד כזה יהיה מעודכן יותר טכנולוגית.

ב. למרות שהוא לא גדול, עדיין קיים הבדל ביצועים בין מעבדי ה Skylake למעבדי ה Haswell המקבילים.

ג. ההפרש במחיר עומד על כ-200 ש"ח בלבד (לפי המחירים של פלונטר) עבור מעבד Core i7 עם מכפלה פתוחה, לוח אם של ו 16GB של זיכרון (כ-3100 ש"ח לשילוש המבוסס על ה i7-4790K וכ-3300 ש"ח לשילוש המבוסס על ה i7-6700K).

אגב, שילוש המבוסס על ה i7-5820K יהיה יקר יותר בכמה מאות שקלים לפחות (המחיר של שילוש דומה בפלונטר יוצא כ-3900 ש"ח).

אני אחזור על נקודה שכבר ציינתי מספר פעמים בדיון הזה - מחשבים מודרניים אמורים להחזיק מעמד מספר רב יחסית של שנים (תשאלו את אלו שיש להם מעבדי i5 מהדור השני למשל), ולכן כדאי להשקיע בחומרה מתקדמת יותר בכדי להבטיח "חסינות לעתיד" ארוכה יותר. זו גם הסיבה שבגללה צריך להשקיע בלוח אם איכותי (בכדי שאורך החיים שלו יהיה ארוך ככל האפשר).

4. בסופו של דבר אני מאמין שלדרישות שלך גם מעבד מהדור הרביעי "יעשה את העבודה", אבל הבחירה צריכה להיות מבוססת על הדרישות, השימושים והתקציב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מצטרפת לליאור, תודה רבה על המענה המפורט!

אני בהחלט מכוונת לחומרה שתחזיק כמה שיותר. המחשב שלי ממש לא מודרני (Core 2 Quad Q9400) ועדיין מלווה אותי משנת 2009.

אין לי מושג כמה זמן אנסה את מזלי בסטרימינג (הכל תלוי באיך ילך לי ואם זו תהיה המשרה היחידה שלי). בהנחה שבשלב מסוים אפסיק לשדר, המחשב הבא שלי יהיה אוברקיל (שכן אני לא רואה את הצרכים שלי מתעלים על הנוכחיים) ולכן אמור לשרת אותי תקופה זהה לפחות (למעשה, לא תהיה לי סיבה להחליף אותו כל עוד שהוא לא שבק חיים).

התוכנה שמשמשת אותי לשידור היא OBS. ממסכי ההגדרות ומהכתוב אני מסיקה כי ליבות זה בהחלט משהו שהיא יודעת לנצל.

מבחינה כספית, התקציב שלי הוא 8000 ש"ח ואמנם 5820K יחרוג ממנו, אך כיוון שלא מדובר בתקציב זעום, תהיתי אם לא עדיף להוסיף עוד קצת (יחסית, כמובן) עבור X99.

אני משוחדת לכיוון של סקיילייק בעיקר מהסיבות שציינת; מעבד טרי בשוק ולכן הכי מעודכן, לוחות האם גם יותר משתלמים. לצורך העניין, בסקיילייק אלך על הריינג'ר של אסוס (שאגב, אשמח לדעת מה הדעה שלך לגביו ואם היית בוחר בלוח אחר, אולי אפילו של חברה אחרת). הוא כולל (בין היתר) Type C וגם Type A, בעוד שלוחות X99 כאלה יצריכו מכירת כלייה או ריאה, מה שאומר שאאלץ להתפשר כדי שהחריגה בתקציב לא תהיה משמעותית מדי. ז"א, עם 5820K לא תהיה לי ברירה אלא לרכוש לוח פחות מתקדם (סוג של זנב לאריות) כי הם נורא יקרים.

כשאני חושבת על זה, נדמה לי שאפשר לצמצם את הדילמה שלי לכזו: חדישה עם שמציע יותר (6700K) מול תעדוף של ריבוי ליבות הבא על חשבון לוח שמציע פחות (5820K).

מה אתה היית עושה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ל smalul

תודה רבה על תשובותייך המפורטות ועל הסבלנות . באמת כל הכבוד לך.

וכעת לענייננו. הבנתי את דברייך ואני מסכימה לחלוטין עם עמדתך קניית חומרה איכותית על מנת שמחשב חדש יחזיק יותר משנתיים שלוש.

גם אני כשאני קונה משהו במיוחד כשמדובר במחשב, אני משקיעה עד הסוף( עד כמה שאני יכולה בתקציב ) וקונה כמו שצריך .

עם זאת אתה נוגד את עצמך. לא אחת ולא פעמיים ציינת שזכרון ולוח אם הם רכיבים שכדאי לקנות את ההכי זולים שבהם.

אני לא מבינה כבר.

התקציב שלי הוא 6000- 6200 והקנייה באייבורי . המעבד שאני אקנה הוא i7 6700k כי ההפרש קטן ויותר משתלם מהרגיל נכון להרגע. כרטיס המסך יהיה 970.

להוסיף קצת כסף למעבד ופה ושם ללוח אם או זכרון, אבל גם יש גבול למה שאני יכולה לחרוג מהתקציב. עם כל זאת אני שוב חוזרת ואומרת שחשוב לי להשקיע בחומרה איכותית ,ולא סתם גם חיכיתי בסבלנות עד עכשיו לקנייה.

אני לא חשבתי שיהיה ככה.. לוקח לחנויות המון זמן להביא את הדגמים של לוחות אם וזכרונות, ובכלל באייבורי הקצב לא זז.

העניין הוא שאני ממתינה לקנייה הזו כמעט שנה וכבר כמה אפשר. אז בזמנו אתם כולל אתה עזרתם לי במפרט, אבל לבסוף החלטתי שכדאי לי לדחות את הקנייה ולחכות ל skylake ול , כי בעזרתכם הגעתי למפרט סופי לקנייה לפני רק חודשיים ולכן כבר השתלם לחכות.

אני מניחה שאם חיכיתי עד עכשיו אצטרך למשוך עוד חודש להגעת הדגמים ( בתקווה שלא יותר ) , ובכלל על הורדת מחירים אין לי מה לסמוך או להמתין.

התקציב שלי ללוח אם 600- 650 ומחברת בלבד. יש לוח כזה שאיכותי ומשתווה לזה שהמלצת ? שיהיה כמה שיותר חיבורים ממה שציינת במסגרת התקציב, ובעיקר דגש על אפשרויות של הרכיבים בלוח ושלבי ייצור מתח למעבד ( שעל זה לא היה לי מושג )

או שבכלל אין מה לדבר כעת, ועל פי האתר הרישמי של היצרן יגיעו בעתיד עוד דגמים שמשתווים לו ופחות יקרים ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@ProtossOP

1. את אומנם משתמשת במחשב יחסית ישן (לא ישן כמו שלי, שכולל מעבד E6750 ונקנה ב-2007), אבל את צריכה לבדוק האם הוא מגביל אותך, ואם כן - באיזו צורה. בזמן השימוש בתוכנות שלך - אם כל הליבות במעבד בעומס הקרוב ל 100%, אז המעבד הוא צוואר הבקבוק, אם כרטיס המסך בעומס הקרוב ל 100% אבל המעבד לא, אז כרטיס המסך מגביל אותך, ואם לא נפח הזיכרון הפנוי הוא 0, אז את צריכה יותר זיכרון.

2. במידה ורמת הביצועים שאת מקבלת כרגע מספקת אותך ואם התקציב מגביל אותך, אז למרות שמעבד Core i7 יהיה נחמד וייתן "חסינות לעתיד" קצת יותר טובה, את בהחלט יכולה להסתפק במעבד Core i5 מודרני.

3. נכון להיום, מבין שלושת המעבדים הנ"ל המעבד שייתן לך את ה"חסינות לעתיד" הכי טובה הוא ה Core i7-5820K פשוט בגלל שיש לו 6 ליבות עיבוד פיזיות. למעשה רוב האנשים שקנו מעבד Core i7 בעל 6 ליבות עיבוד מהדור הראשון (Core i7-980X או Core i7-990X) עדיין מרוצים מההשקעה שלהם וסביר להניח שעבור רוב השימושים שלהם מעבד כזה עדיין "עושה את העבודה". מצד שני מדובר השקעה דיי גדולה - מעבד Core i7-5820K עולה בסביבות ה-2000 ש"ח ולוח מתאים עולה בסביבות ה 1000-1500 ש"ח לפחות, כך שלא בטוח שמעבד כזה מתאים לכולם.

4. בנוגע ללוח MAXIMUS VIII RANGER של Asus:

כבר כתבתי בהודעה קודמת בדיון הזה את רשימת התכונות שאני אישית מעוניין לראות בלוח אם, וכן כתבתי שבד"כ לוחות אם של Asus לא ממש משתלמים. הלוח הנ"ל עולה בארץ בסביבות 900-1000 ש"ח, ולמרות שהוא הלוח הפשוט ביותר בסידרת ה ROG, הוא כולל את רוב התכונות שאני אישית מחפש בלוח אם (אין לו ביוס כפול או יציאות גרפיות מכל הסוגים ובפרט איו לו יציאת DVI, אבל זה פחות קריטי). קצת מוזר לי שבעמוד הלוח Asus לא טרחו לכתוב כמה שלבי ייצוב מתח למעבד יש לו, אבל אני משער שיש לו 10 שלבי ייצוב (בביקורת הזו נטען שיש לו מערכת של 8+2 שלבי ייצוב מתח - 8 למעבד ועוד 2 לליבה הגרפית), שזה לא רע, אבל הייתי מעדיף יותר שלבי ייצוב מתח (המהרה היא לא הייעוד העיקרי של הלוח הזה, למרות שנראה שהוא מסוגל לעמוד בהמהרה קלה עד בינונית בלי בעיות). הביקורות שקראתי לגביו לא מעלות טענות כלפיו (נראה שיש בלוח הזה כל מה שצריך, אבל עדיין יש תחושה שמשהו חסר), והבעיות שראיתי שמדווחות לגביו (באתרים כמו newegg ו amazon) נוגעות בעיקר לבעיות עם הזיכרון ובפרט בנוגע לשימוש בפרופיל ה XMP של הזיכרון (אני חושב שיש בעיות דומות גם בלוחות אחרים של Asus, דבר שאולי מעיד על כך שיש בעיה עם הביוסים של הלוחות במקרה הטוב או בעיית תכנון במקרה הרע).

בגדול זה לוח שהייתי מוכן לשקול לקנות לעצמי (אני לא מתכנן לבצע המהרה), אבל כמובן שהייתי מעדיף אילו המחיר שלו היה קצת יותר נמוך.

בנוגע ללוחות אחרים - זה תלוי בתקציב ובמבחר הלוחות שיש בחנות ממנה הייתי קונה את המחשב. אין לי בעיה לבחור לוח שיש בו את כל התכונות שאני רוצה, אבל לוח כזה פשוט יהיה יקר מדיי, ולכן אני לא רואה טעם לציין דגמים של לוחות כאלו.

@ORLY9992

1. אני בד"כ כותב שכל עוד לא מתוכנת המהרה לזיכרון אין טעם לקנות את הזיכרון הכי "מהיר" (כזה שעובד בתדר גבוה יותר או בעל תיזמונים הדוקים יותר) או כזה בעל גופי קירור, פשוט כי מבחינת הביצועים ברוב היישומים לא יהיה הבדל מורגש, ולכן חבל להשקיע כסף בזיכרון כזה. כמובן שאם מדובר על תוספת של שקלים בודדים בשביל לקבל זיכרון שמסוגל לעבוד בתדר מקסימלי גדול יותר אז משתלם לקנות זיכרון כזה.

2. אני לא חושב שבשנה האחרונה המלצתי לקנות את לוח האם הכי זול שאפשר, ולמעשה כאשר מדובר על מעבד Core i5 ומעלה אני תמיד ממליץ להשקיע בלוח אם עם יותר מ-4 שלבי ייצוב מתח. אולי ראית הודעות שלי שבהן יש התייחסות למספר לוחות אם, ואז כתבתי שמתוך אותו מבחר עדיף לקנות את הזול מבינהם.

3. ההבדל במחיר בין שילוש המבוסס על מעבד מהדור השישי (ה Skylake) לכזה המבוסס על מעבד מהדור הרביעי (ה Haswell) נובע בעיקר מהפרש המחירים בין לוחות האם. מבחינת המעבדים ההפרש הוא דיי קטן (משהו כמו 3%) ומבחינת הזיכרון - עבור מודול זיכרון פשוט של 8GB ההפרש הוא כ-70 ש"ח (בפלונטר מוכרים זיכרון 8GB DDR4 2133MHz ב-282 ש"ח, קישור, וזיכרון 8GB DDR3 1600MHz ב-215 ש"ח, קישור). סביר להניח שמחירי לוחות האם "יירגעו" קצת בחודשים הקרובים, אבל גם כרגע ההפרש במחירי המפרטים נע בסביבות ה-100 ש"ח עד 400 ש"ח (תלוי בחומרה שנבחרה), כך שזה לא ממש נורא, במיוחד בהתחשב בכך שמדובר בתקציב של אלפי שקלים וזו השקעה שנעשית פעם בכמה שנים.

4. תקציב של 650 ש"ח ללוח אם הוא בעייתי, במיוחד אם את מעוניינת בלוח אם של Gigabyte ואת קונה מאייבורי פשוט כי לוח האם המתאים הזול ביותר הוא ה GA-Z170-D3H והוא עולה 670 ש"ח.

שימי לב שאם תבחרי לקנות מחנות אחרת יכול להיות שתגלי שפתאום התקציב ללוח גדל, כי המחיר של חלק מהרכיבים נמוך יותר. לכן יש להסתכל על העלות הכוללת של כל המחשב ולא על העלות של רכיב כזה או אחר.

בכל מקרה היות ואת קונה מעבד i7, אני ממליץ לוודא שבלוח האם יהיו יותר מ-4 שלבי ייצוב מתח למעבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ברשותך, אתחיל מהסוף: אולי זה מוזר, אבל אני קודם מעדיפה להינעל על המפרט ולפיו לבחור את החנות, לא להפך. זה אומר שאת המחשב ארכוש מחנות (TMS או פלונטר או StartPC או IQPC) שתציע את רוב החלקים (ומה שלא קיים אצלה, ארכוש מחנות אחרת, אפילו דרך KSP או אייבורי, ואעביר לה לצורך הרכבה) במחיר הכי מפתה.

כששידרתי עם המחשב שלי זה היה בלתי אפשרי. עיקר הסטרים ביליתי בהתבכיינות על לאגים ובשינוי הגדרות במטרה למצוא את הרע במיעוטו. המעבד היה מגיע אל 100%, המחשב מלא לאגים (כמו המשחק ובקושי מגיב. כדי לנסות להקל עליו ולשחרר זיכרון, סגרתי כל דבר שאינו הכרחי לשידור (כמו סקייפ ופוטושופ), והשארתי רק טאב אחד בכרום עבור הצ'אט. בסופו של דבר, אחרי דם, יזע ודמעות, החלטתי לחתוך עד שארכוש מחשב חדש.

הו, מתישהו חשבתי להקליט את עצמי במקום לשדר לייב. המחשב קרס אחרי מספר דקות. כשניסיתי לערוך וידאו, התוכנה (וגאס) התבכיינה (ובצדק) שאין מספיק זיכרון. עם פוטושופ אני מצליחה איכשהו לשרוד, אבל עדיין לוקח זמן לקבצים להיפתח (והם אפילו לא ענקיים).

כרטיס המסך שלי לא חזק בכלל (עלה בסביבות 230 ש"ח, HD 6450), אני משחקת על גרפיקה הכי נמוכה (ומנטרלת כל דבר שלא חיוני). אמנם בסטארקראפט הגרפיקה פחות משנה, אבל אפילו צפייה בריפליי במשחק במהירות פי 8 בלתי אפשרית. משחקים אחרים כן הייתי רוצה להריץ על גרפיקה גבוהה (כרגע את חלקם אני בכלל לא יכולה להריץ).

אני בונה על GTX 970 G1 Gaming, אז נדמה לי שמבחינת גיימינג אני מסודרת (אם כי יש לי התלבטות קלה בינו לבין R9 390).

יש לי שני מסכים (הראשון 1080p והשני משהו כמו 18-19 אינץ'), נאלצתי לנתק את הקטן כי המחשב לא הצליח לסחוב אותם יחד (ואגב, מיותר לציין שגם את הגדול אני לא מנצלת כראוי).

בקיצור, מכל בחינה אפשרית, המחשב הנוכחי לא עונה על הצרכים שלי. אין סיכוי שאתפשר על i5, אני נעולה לגמרי על i7 עם 16GB זיכרון, פשוט עדיין בהתלבטות בנוגע לליבות. נדמה לי שבצמצום דילמת המעבד ליתרונות מול חסרונות, סקיילייק לוקח אך אמשיך להרהר בנושא.

כיוון שקראתי את כל הת'רד, ההתרשמות שלך בנוגע לריינג'ר סקרנה אותי ולכן שאלתי. תודה על ההתייחסות הספציפית! (=

מה שכן, הבעיה שציינת בהקשר ללוחות של אסוס ערערה אותי (אני בונה על זיכרון בתדר של 2800 לפחות. אין לי כוונה לבצע OC גם למעבד, לפחות לא בשנים הקרובות). מדכא שדווקא בלוחות שלהם זה ככה, הייתי מצפה לתקלות כאלה בחברות אחרות.

אני לא בטוחה אם לקוות שמדובר בבעיה פתירה ולהתעקש עליו או ללכת על אחת האלטרנטיבות (Extreme6 של ASRock או Gaming M5 של MSI או Gaming 5 של GB. ביצעתי השוואת עלויות בפלונטר והלוחות הללו הכי קרובים במחיר לריינג'ר).

שוב, תודה רבה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@ProtossOP

1. בנוגע להתלבטות בין מעבד i7-6700K למעבד i7-5820K:

א. קודם כל יש לבדוק מה אפשרי תקציבית

מחיר המעבד i7-5820K הוא כ-2000 ש"ח ומחיר סביר הוא כ-1500 ש"ח. כלומר הוצאה של כ-3500 ש"ח רק על ומעבד.

מחיר המעבד i7-6700K הוא כ-1800 ש"ח ומחיר סביר (לטעמי) הוא כ-1000 ש"ח. כלומר הוצאה של כ-2800 ש"ח.

מדובר כאן על הפרש של כ-700 ש"ח (כל שאר הרכיבים במחשב אמורים להיות זהים ולכן אין טעם לדבר עליהם).

ב. מבחינת הביצועים במשחקים - סביר להניח שהם יהיו דומים עם יתרון למעבד ה .

ג. מבחינת הביצועים כאשר מספר תוכנות עובדות במקביל (מבצעות עיבוד, לא סתם פתוחות ברקע) - סביר להניח של -5820K יהיה יתרון פשוט כי יש לו יותר ליבות עיבוד.

ד. מבחינה טכנולוגית אין יותר מדיי הבדל בין לוח לתושבת 2011-3 ללוח לתושבת 1151 - כמעט בכולם יש חיבורי M.2 ו SATA Express ומסלולי ה PCI Express הם מגירסה 3.0 (המספר של החיבורים השונים תלוי כמובן בלוח הספציפי). ההבדל העיקרי הוא אולי בחיבורי ה 3.1 - יש לציין כי ברוב הלוחות לתושבת 2011-3 הקיימים בשוק כרגע אין חיבורי 3.1 (יש לוחות שבהם כן יש חיבורים כאלו, אבל הם יקרים, גם יחסית ללוחות לתושבת 2011-3).

ה. מבחינת אפשרויות השידרוג בעתיד - סביר להניח שלוח לתושבת 2011-3 יהיה עדיף כי בד"כ אפשר להתקין בו יותר ויש לו יותר חיבורי SATA (אבל לא בהכרח יותר חיבורי SATA Express או M.2).

אני מאמין שבין אם תקני מעבד -6700K או מעבד -5820K הוא יישאר אצלך למשך שנים ארוכות, ובכל מקרה מדובר במעבדים טובים שייתנו לך ביצועים טובים.

2. בנוגע ללוחות האם שציינת:

א. קודם כל צריך לזכור שמדובר בלוחות אם יחסית חדשים בשוק, ויכול להיות שיש איתם "בעיות ילדות" שיתוקנו בעתיד ע"י עידכוני ביוס או שרק בעתיד יתגלה שיש איתם בעיות כאלו או אחרות.

ב. הכנתי השוואה בין כל ארבעת הלוחות הנ"ל מבחינת התכונות:

55fe5e9f5097b.png

בגדול כולם עולים בסביבות ה-1000 ש"ח וההבדלים בתכונות הם לא גדולים מספיק בכדי לומר שלוח אחד עדיף בצורה משמעותית על האחרים. באופן אישי הנטייה שלי היא לבחור בלוח Z170 Extreme6 של בגלל מספר שלבי ייצוב המתח, אבל אני לא חושב שבחירה באחד מהלוחות האחרים תהיה טעות.

ג. כמובן שלפני שבוחרים , יש לחפש ביקורות ותגובות גולשים בכדי לראות האם יש בעיה שחוזרת על עצמה בלוח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

OMG, אני מקווה ששלפת את הטבלה מאתר כלשהו ולא ישבנת על זה באקסל, כי זה נראה לי פשוט מטורף. תודה רבה על ההשקעה!

אין לי ספק שלא משנה באיזה מעבד אבחר, אצא מרוצה. הדילמה פשוט נובעת מכך שבהשוואה לתקציב כולו, תוספת של 700 ש"ח נראית זניחה. כלומר, אם אני משקיעה 8000 ש"ח, אולי יהיה יותר כדאי להוסיף את הסכום כדי לסיים עם מערכת בעלת יותר ליבות (הבנתי שזה גם יהווה יתרון כשיצא DX12).

מנגד, עדיין מדובר בכסף שאני "זורקת" על משהו שהוא סה"כ בגדר תחביב ואין לי מושג איך יתפתח. אם בעוד שנה, שנתיים, אגלה שאני עדיין בתחום וזקוקה למחשב חזק יותר, תמיד אוכל לשדרג את המעבד ואת הלוח.

מניחה שיהיה יותר קל לוותר על 5820K אם אמתין לירידת המחירים של סקייליק כי זה רק יעצים את ההפרש. אך כיוון שאני כבר על תקן מזוכיסטית עם המחשב הנוכחי שלי, הרכישה די דחופה.

אגב, מתנצלת על כל החזרות בהסברים שלי אודות ההתלבטות. אני פשוט "מקיאה" את מה שעובר לי בראש כדי שאח"כ אוכל לקרוא את הכל, יחד עם התגובות שלך, ולשקול את הדברים שוב.

מסתבר שבין Extreme6 לבין Fatal1ty K6 מפרידים 80 ש"ח, אז אולי עדיף לפזול לכיוון Fatal1ty?

ותהייה נוספת: כיוון שמדובר בלוחות חדשים בשוק, לא רצוי להמשיך עם לוחות שמאפשרים עדכון ביוס בצורה פשוטה יותר, כמו M5 (והריינג'ר. מניחה שזה די דפוק שאני ממשיכה לשקול אותו למרות הסיכון הכרוך בכך)? יש עוד לוחות שאתה מכיר שמציעים את האופציה הזו ולא יקרים בהרבה מאלו שציינתי?

מנגד, אולי בכלל אתפשר על גרסה יותר קלה של הלוחות, כמו M3 או Extreme4, כדי להגדיל את הפער לעומת 5820K (מודה שלנסות לפתור ככה את הסוגייה זה עקום במיוחד ודי לא משהו, בלשון המעטה).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. אני מכין את הטבלאות שלי בעצמי ב Excel - אני בודק את התכונות של כל לוח אם ומכניס אותן לטבלה, וכאשר יש צורך אני יוצר טבלה חדשה עם העמודות הרלוונטיות.

2. בחירה בין המעבדים Core i7-5820K, Core i7-6700K או אפילו Core i7-4790K תלויה בתקציב ובצרכים. נכון, זה נחמד להשתמש במעבד הכי חזק שיש, אבל צריך לבדוק האם באמת יש צורך בכך והאם התקציב מאפשר זאת. כנ"ל לגבי לוח האם - נחמד שיהיו בו הרבה תכונות, אבל לא בטוח שצריך אותן או שאפשר כלכלית להשקיע סכום גדול יותר בלוח האם. צריך להבין שכל עוד המחשב לא מיועד לצרכי פרנסה לא ממש יגרם "נזק רציני" אם במשחקים ה FPS יהיה נמוך יותר או פעולות העריכה הגרפית יקחו עוד מספר שניות. אני אישית הייתי שמח לקנות מעבד Core i7-6700K, שעולה כ 1700-1800 ש"ח, ולוח אם עם כל התכונות שציינתי קודם, שעולה בסביבות ה 1000-1500 ש"ח, אבל מעשית אני לא צריך את זה ואני בהחלט יכול להסתפק במעבד Core i5-6600K (או אפילו Core i5-6500) שעולה בסביבות ה 900-1200 ש"ח ולוח אם שעולה בסביבות ה 800-1000 ש"ח.

חוץ מזה, אני מאמין שאם קובעים תקציב מקסימלי צריך לעמוד בו ולא להעלות אותו בכל פעם שנראה שיהיה אפשר לקנות משהו יותר טוב רק אם "מגדילים קצת את התקציב" (אלא אם כן מדובר בתקציב לא ריאלי לדרישות, ואז חייבים להעלות אותו), פשוט כי תמיד יהיה "משהו טוב יותר באופק", ואז לא יהיה לזה סוף.

3. ההבדל בין הלוח Fatal1ty Z170 Gaming K6 והלוח Z170 Extreme6 הוא רק בכרטיס הרשת (ובצבעים, אבל חוץ מזה הלוחות נראים נראים זהים לחלוטין פיזית) - כרטיס הרשת Killer E2400, שמאפשר תיעדוף תעבורת רשת כך שביצועי משחקי רשת אמורים להיות קצת יותר טובים, לעומת כרטיס הרשת ה"פשוט" יחסית Intel I219V. אלא אם כן המחשב ישמש למשחקי רשת בצורה רצינית ביותר (ברמה שכל מילי-שנייה של תגובה חשובה וכמובן בהנחה שהמחשב יהיה מחובר עם כבל רשת לאינטרנט ולא בצורה אלחוטית) אני לא רואה טעם להוסיף עוד 80 ש"ח.

4. בנוגע ללוח MAXIMUS VIII RANGER של - העובדה שלמספר אנשים הייתה בעיה איתו לא אומר שלכולם יש בעיה איתו. למעשה יכול להיות וסביר מאד להניח שהבעיה של הזיכרון תיפתר בשלב מסויים עם עדכון ביוס, כך שלא הייתי ממהר לפסול אותו, בעיקר מפני שהמחיר שלו ביחס ללוחות עם תכונות דומות הוא קצת יותר נמוך (בניגוד לרוב הלוחות של Asus).

5. התכונה המאפשרת לעדכן את הביוס גם ללא מעבד או זיכרון היא מאד נחמדה אבל היא לא בגדר חובה, ולמעשה לרוב המוחלט של המשתמשים אין תכונה כזו והם מסתדרים מצויין בלעדיה. צריך לזכור שתכונה כזו בד"כ נמצאת בלוחות האם היקרים יותר, כך שאני לא בטוח שלרוב המשתמשים משתלם לקנות לוח אם יקר רק בשביל לקבל את התכונה הזו.

אני רוצה לציין שכמעט כל לוח אם כיום מאפשר לעדכן את הביוס בצורה דיי קלה - פשוט מורידים את קובץ העדכון, מעתיקים אותו לכונן USB, נכנסים לביוס ומבצעים את העדכון.

מבחינת הלוחות היחסית זולים בעלי התכונה הנ"ל - מבין כל הלוחות שבדקתי עד עכשו ושעולים בסביבות ה-1000 ש"ח, יש את התכונה הזו בלוח ה MAXIMUS VIII RANGER של ובלוח ה Z170A M5 של . יכול להיות שיש לוחות נוספים שעולים בסביבות ה-1000 ש"ח בעלי התכונה הזו, אבל עדיין לא ראיתי אותם בחנויות בארץ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Smalul

אתה קצת מנפח את עניין שלבי ייצוב המתח. למשתמש "רגיל" שלא עושה , המשמעות היא אפסית עד לא קיימת. גם ההשלכה שאתה עושה על אורך החיים של המוצר בעקבות זה רחוקה מלהיות מוכחת סטטיסטית.

עשית אחלה השוואה למעלה עם הלוחות, ואתה נוטה להמליץ על לוח בגלל שיש לו 12 שלבי ייצוב לעומת 11 או 10? קצת פרופורציות...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@omrij

אני מבין שזה יכול להיראות שאני קצת "אובססיבי" לגבי מספר שלבי ייצוב המתח בלוח אם, אז אני אפרט קצת:

1. בהנחה שיש שני לוחות זהים לחלוטין (כל הרכיבים זהים לחלוטין), כאשר בלוח א' יש X שלבי ייצוב מתח ובלוח ב' יש Y שלבי ייצוב מצח ו Y גדול מ-X, אז סביר להניח שלוח ב' יעבוד במשך זמן יותר ארוך (יתקלקל לאחר יותר זמן) כי הבלאי ("השחיקה") של מייצבי המתח יהיה קטן יותר. הסיבה - בכל רגע נתון פועל שלב ייצוב מתח אחד, ואם שני הלוחות יעבדו T זמן (נניח בשניות), אז בלוח א' כל שלב ייצוב מתח יעבוד T/X שניות ובלוח ב' כל שלב יעבוד T/Y שניות, כלומר כל רכיב בלוח ב' יעבוד פחות זמן ולכן הבלאי/השחיקה שלו תהיה קטנה יותר ומכאן שלוח האם יוכל לעבוד זמן רב יותר.

2. באופן כללי (אבל לא בהכרח בכל המקרים), אפשר לומר שלוח בעל יותר שלבי ייצוב מתח הוא איכותי יותר הבנוי מרכיבים איכותיים יותר, ולכן הוא יחזיק מעמד זמן רב יותר מבחינת אורך החיים שלו. כלומר לדעתי קיים מתאם (קורלציה) בין איכות לוח האם למספר שלבי ייצוב המתח שבו. בדומה, לוח אם בעל יותר שלבי ייצוב מתח בד"כ עשיר יותר בתכונות, אבל זה פחות רלוונטי לנושא ההודעה הזו.

3. ההתייחסות שלי למספר שלבי ייצוב המתח נובעת ממה כתבתי בנקודה 1 ולא מתוך חשיבה על יציבות המתח, דבר שחשוב להמהרה, פשוט כי רוב המשתמשים לא יבצעו המהרה. שוב - ההעדפה שלי ליותר שלבי ייצוב מתחך נובעת מתוך מחשבה שלוח האם אמור להחזיק כמה שיותר שנים (כבר הסברתי מספר פעמים שכיום אין ממש טעם להחליף מחשב פעם בשנתיים או שלוש כי השיפור בכח העיבוד הוא יחסית קטן, ולכן קניית מחשב מודרני יכולה וצריכה להיחשב כהשקעה לטווח ארוך).

4. אני בד"כ כותב בנוגע למספר שלבי ייצוב המתח שמדובר בהעדפה אישית שלי, אבל בכל מקרה אני עדיין חושב שעבור מעבד Core i5 או Core i7 רצוי לוח אם עם יותר מ-4 שלבי ייצוב מתח. עבור מעבד Core i3 או מעבד Pentium G אפשר להסתפק בלוח העל 4 שלבי ייצוב מתח. לדעתי האישית בלבד לקנות לוח אם בעל 3 שלבי ייצוב זו טעות בלי קשר למעבד שנבחר.

5. לדעתי אנשים עדיין לא הפנימו את החשיבות של לוח אם איכותי, ועדיין אפשר לראות מפרטים מוצעים עם מעבד Core i7 ולוחות אם יחסית פשוטים, וזו לדעתי טעות, שכן ככל שהמעבד "חזק" יותר, כך הוא "ישחוק" את לוח האם מהר יותר. לאור נקודות 1 ו-2, מבחינתי ככל שהמעבד "חזק" יותר, כך רצוי שלוח האם יהיה בעל יותר שלבי ייצוב מתח.

6. בקשר ללוחות שבטבלה - כתבתי:

באופן אישי הנטייה שלי היא לבחור בלוח Z170 Extreme6 של בגלל מספר שלבי ייצוב המתח, אבל אני לא חושב שבחירה באחד מהלוחות האחרים תהיה טעות.

אולי הייתי צריך לציין גם את מה שניתן לראות בטבלה - בלוח האם של יש יציאות גרפיות דיגיטליות מ-3 סוגים שונים (DVI, ו DisplayPort) בעוד שבלוחות האחרים יש יציאות גרפיות רק מ-2 סוגים שונים, מספר חיבורי ה 3.0 בפאנל האחורי של הלוח גדול מאשר בלוחות האחרים וכמו כן יש בלוח 8 חיבורי SATA לעומת 6 בשאר הלוחות. היות שההפרש במחיר הוא כ 150-100 ש"ח (תלוי בחנות) בין הלוח הכי זול והלוח הכי יקר, באופן אישי שווה לי להוסיף עוד כמה שקלים בשביל לקחת את הלוח הזה., אבל למשתמש אחר זו לא תהיה טעות לבחור אחד מהלוחות האחרים, במיוחד אם התכונות האלו פחות חשובות לו או/ו אם התקציב מגביל אותו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Smalul

אתה קצת מנפח את עניין שלבי ייצוב המתח... ואתה נוטה להמליץ על לוח בגלל שיש לו 12 שלבי ייצוב לעומת 11 או 10? קצת פרופורציות...

ולמה לא להעדיף בגלל יותר שלבי ייצוב מתח ?

סה"כ בהשוואה שלו, כל הלוחות הם בסביבת ה 1000 ש"ח...

נושא ה OC הוא נושא כאוב אצלי, למרות שתמיד רכשתי לוחות אם נאמר יקרים, אם כי לא לוחות קצה.

ולמרות זאת, שאני רוצה להמהיר את המעבד מ 2.8MH ל 3.5MH לדוגמה (עם תוכנית העזר של יצרן לוח האם או ידנית)

פעם זה עובד ופעם זה נתקע עד שלאחרונה הפסקתי את ההמהרה בלוח האם שלי.

אם מייצבי מתח פותרים את הבעיה, מה טוב...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הקביעה שמייצבי המתח למעבד הם "צוואר הבקבוק" באורך החיים של לוח האם היא הנחה לא מבוססת.

למעבד יש ספספיקציות, אם תשים 100 שלבי ייצוב בדרך זה לא יעשה משהו נוסף על פני (נניח) 8.

יותר חשוב למשל שיהיו עליהם גופי למשל, או שהקבלים יהיו מסוג solid בשביל להבטיח אורך חיים.

אני לא טוען שהasrock הוא לא הבחירה הנכונה במקרה הנ"ל, רק שהסיבה שצויינה היא לא הפקטור החשוב להחלטה כזאת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@Cahiml

כתבתי כרגע (בהודעה הקודמת מלפני מספר דקות) שההתייחסות שלי למספר שלבי ייצוב המתח פחות קשורה ליציבות תהליך ההמהרה אלא יותר קשורה לאורך החיים של לוח האם.

אני רוצה לציין שללוח שמיועד להמהרה כלשהי לדעתי רצוי שיהיו לפחות 8 שלבי ייצוב מתח, למרות שמעשית ניתן לבצע המרה גם בלוח עם 4 או אפילו 3 שלבי ייצוב מתח. הסיבה היא, כפי שציינתי בהודעה הקודמת, שככל שהמעבד "חזק" יותר הוא "ישחוק" יותר את לוח האם (מעשית - ימשוך יותר זרם וייצור יותר חום, דברים שמקצרים את אורך חיי רכיבים אלקטרוניים באופן כללי), וככל שהמעבד מומהר לתדר גבוה יותר, כך הוא למעשה מעבד "חזק" יותר...

בהזדמנות זו, למרות שזה פחות קשור לנושא, אני גם רוצה לציין מדוע מספר שלבי ייצוב המתח חשוב להמהרה, ובמיוחד להמהרה כבדה - ככל שיש יותר שלבי ייצוב מתח, כך המתח המגיע למעבד אמור להיות יציב יותר (ה"קפיצות" במתח בין המתח שנקבע למעבד לבין המתח המקסימלי או/ו המינימלי שמגיע אליו תהיינה קטנות יותר). המטרה בהמהרה היא להגיע למצב יציב של המערכת תוך שימוש במתח מינימלי למעבד, כך שפליטת החום מהמעבד תהיה כמה שיותר קטנה. בנוסף יש לציין שמתח גבוה מדי למעבד עלול לגרום נזק פיזי למעבד או/ו ללוח האם. אם יש קפיצות גדולות במתח למעבד ביחס למתח שנקבע, יכול להיות שבשלב מסויים המתח שהמעבד יקבל יהיה נמוך מדיי ואז המחשב "יאבד יציבות". לחילופין - יכול להיות שהמעבד יקבל מתח גבוה מדיי, דבר שעלול לגרום לו נזק. לכן השאיפה היא לשמור על גודל "קפיצות המתח" הזה ברמה מינימלית, וזה בד"כ נעשה על ידי שימוש ביותר שלבי ייצוב מתח למעבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...