איך לייצב ספק ממותג? - עמוד 2 - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

איך לייצב ספק ממותג?

card

Recommended Posts

אני לא בטוח שהפעלת על power bank היא פתרון טוב - בחלק מהם אין ממש שליטה על ה ripple.....

במה זה שונה מספק ממותג?

כלומר במה זה יהיה יותר גרוע?

תשובה לשאלות האחרות היא "כמה שיותר קיבול" ו "כמה שפחות ESR"...

אם הקפיצות הן קטנות ובתדר גבוה נסה לחבר במקביל קבל פוליאסטר או multilayer - מכיוון שיש לו לוחות מתכתיים פשוטים יש לו ESR נמוך

שכאתה אומר Multilayer אתה מתכוון לסוג Monolithic Ceramic?

cap.png

(זו הרשימת סוגים מ-Tayda)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 39
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

פשוט כמה מה power banks לא מיוצבים מספיק - היצרנים שלהם מניחים שלא צריך ייצוב משמעותי בשביל להצליח להטעין , אז הם לא משקיעים מספיק בייצוב... ויכולה להיות תלות של ה ripple בדברים כמו מצב הסוללה של ה power bank, לכן בדיקה אחת (נניח כשהסוללה מלאה) אינה מכסה את כל המקרים האפשריים

אם ה power bank אכן נותן מתח יציב (ripple נמוך מספיק) תמיד תחת תנאי עומס/מצב שונים אז הוא בסדר

multilayer = smd ceramic chip

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם ה power bank אכן נותן מתח יציב (ripple נמוך מספיק) תמיד תחת תנאי עומס/מצב שונים אז הוא בסדר

איזה ripple יחשב נמוך מספיק?

multilayer = smd ceramic chip

SMD זה מחוץ לתחום שלי :)

(כשמדובר על להלחים בעצמי, ולא לקבל מודול מוכן מהיצרן)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...
אני לא בטוח שהפעלת על power bank היא פתרון טוב - בחלק מהם אין ממש שליטה על ה ripple.....
פשוט כמה מה power banks לא מיוצבים מספיק - היצרנים שלהם מניחים שלא צריך ייצוב משמעותי בשביל להצליח להטעין , אז הם לא משקיעים מספיק בייצוב...

האמת שסיקרנת אותי לגבי השימוש ב-Power Bank לעומת ספק, אז עשיתי כמה בדיקות:

להלן המתח הכללי, כאשר המיקרובקר מקבל מתח מהמחשב (Desktop PC) דרך כבל USB:

1_USB_Cable_from_PC_No_Capacitor.gif

(הורדתי את הגל כך שיהיה על ציר ה-X, לכן הוא נראה כמו 0v למרות שהוא 5v)

ועכשיו שיניתי את מקור המתח להיות ה-Power Bank:

2_Power_Bank_No_Capacitor.gif

כפי שניתן לראות, יש Ripple מסוים

כעת הוספתי קבל במקביל לכניסת המתח, C=100µF:

(הקבל אלקטרוליטי)

3_Power_Bank_100u_F_Capacitor.gif

ה-100µF גרמו לשיפור, אבל עדיין לא מספיק.

אז הלכתי על הקבל הכי גדול שיש לי כרגע, C=470µF:

4_Power_Bank_470u_F_Capacitor.gif

לזה כבר אפשר לקרוא קו דיי ישר..

אבל זה הצריך קבל דיי גדול :)

מה דעתכם?

ומה לגבי העובדה שזה אלקטרוליטי ולא קרמי כמו שכל הזמן ממליצים עבור Bypass Capacitor?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לך שמץ כמה ripple current עובר דרך הקבל ? אם יותר מידי, הקבל יכול להתנפח אחריי תקופה במיוחד אם הוא לא מסוג שבנוי בשביל זה..... במקרים שבהם ה ripple משמעותי ניתן לנסות להוסיף גם סליל קטן (סדר גודל של mH) לפני הקבל (הסליל בטור ל +)

התכונות של הקבלים :

אלקטרוליטי - קיבול גבוה, ESR גבוה (גם אלה שהם low ESR הם יחסית ESR גבוה בהשוואה לסוגים אחרים של קבלים). הוא מתאים בשביל לייצב ripple בתדר נמוך יותר

קראמי - קיבול נמוך, ESR נמוך. הוא מתאים בשביל לייצב ripple בתדר גבוה מאוד, למעשה בתדרים האלה כבר אין ripple (הספק לא עובד בהם) אלא רעש מפעולת המעגל (קלוק וכו')

איזה קבל מתאים לאיזה סוג של ripple במעגל קיים - לפי החישוב c v = i t שהיה מקודם (ניתן "לשדרג" אותו בשביל להביא בחשבון גם ESR, פשוט תוריד מייצוב המתח I*ESR)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לך שמץ כמה ripple current עובר דרך הקבל ?

האמת לא..

יש דרך למדוד?

(או אי אפשר לראות מהסקופ? לפי גובה הגל, זה נראה Ripple של 200mV. מזה אפשר לחשב הערכה?)

התכונות של הקבלים :

אלקטרוליטי - קיבול גבוה, ESR גבוה (גם אלה שהם low ESR הם יחסית ESR גבוה בהשוואה לסוגים אחרים של קבלים). הוא מתאים בשביל לייצב ripple בתדר נמוך יותר

קראמי - קיבול נמוך, ESR נמוך. הוא מתאים בשביל לייצב ripple בתדר גבוה מאוד, למעשה בתדרים האלה כבר אין ripple (הספק לא עובד בהם) אלא רעש מפעולת המעגל (קלוק וכו')

איזה קבל מתאים לאיזה סוג של ripple במעגל קיים - לפי החישוב c v = i t שהיה מקודם (ניתן "לשדרג" אותו בשביל להביא בחשבון גם ESR, פשוט תוריד מייצוב המתח I*ESR)

תודה,

אני כבר מתחיל לזכור את זה :)

העניין הוא שאין לי (וגם אין אפשרות לקנות) שום קבל קרמי שיתאים לקיבול כזה גדול ויעשה את העבודה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זרם ה ripple שעובר בקבל הוא טעינה מהפולס של הספק ופריקה לעומס המחובר

טעינה - משך הזמן שבו עובר הפולס מהשנאי בספק / סליל boost במטען הנייד. בזמן הזה הקיבול (ידוע) נטען למתח (ידוע)

פריקה - בגדול זה פשוט זרם העומס שמחובר מהספק

אולי ניתן למדוד איכשהוא על ידיי חיבור נגד current sense בטור לקבל ומדידת המתח עליו בסקופ. הנגד חייב להיות בהתנגדות אפסית ממש (קטנה בהרבה מ ESR הקבל) בשיל שהוא לא ישפיע על המדידה, לא בטוח מה כבר תראה עליו. חוט נחושת דק וקצת ארוך יכול להיות אם התנגדות מספיקה.... (רק אל תעשה מהחוט סליל כי לסליל תהיה השפעה משלו)

דיי הגיוני שלא תוכל למצוא קבל קראמי של 100uF.... הקבלים הקראמיים הם בקיבולים קטנים (עד כ 100n.. אוליי 1uF לקבל ממש גדול) ולכן מתאימים לרכיב ה ripple בתדר גבוה בהתאמה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא תמיד קבל אלקטרוליטי ענק הוא הפתרון הטוב ביותר - כל מקרה ומה שקורה בו....

זרם ה ripple הוא מה שעובר בקבל. אם הוא גבוה מידי בשביל מה שהקבל בנוי לעמוד בו, הקבל יישרף (בדרך כלל בכך שהוא יתנפח אחריי כמה חודשים או שנים)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מהו הזרם שזורם כשקבל 470µF נטען ממצב שהוא ריק לחלוטין למצב שהוא מלא לחלוטין, עם מתח 5v?

והאם לא כדאי לשים נגד כלשהו בטור לקבל ה-470µF כדי להאיט את הטעינה שלו?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הזרם ההתחלתי הוא 5V / ESR, והוא גדול מאוד (כמה עשרות A) - לאחר מכן הוא יורד אקספוננציאלית. אבל זה קורה פעם אחת בהפעלה, לא במשך כל הזמן לכן אין ממש השלכות של זה על אורך חיי הקבל

במהלך העבודה המתמשכת הקבל נטען רק מהמתח של תחתית הגל למתח של שיא הגל, למשל 200mV. כלומר, בעבוסה המתמשכת כל טעינה מתחילה מ 200mV / ESR ויורדת (אקספוננציאלית או אחרת) ל 0. גם החישוב הזה הוא לערך של peak, הממוצע יהיה נמוך יותר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הזרם ההתחלתי הוא 5V / ESR, והוא גדול מאוד (כמה עשרות A) - לאחר מכן הוא יורד אקספוננציאלית.

אוי ואבוי

שכחתי מזה בכלל..

פעם זכרתי את עקומת הטעינה של קבל :)

אבל זה קורה פעם אחת בהפעלה, לא במשך כל הזמן לכן אין ממש השלכות של זה על אורך חיי הקבל

מי דואג לקבל..

אני דואג למקום שממנו מגיע המתח..

תחשוב שזה מחובר למחשב .. (לוקח זמן ל-polyfuse להתחיל לעבוד)

במהלך העבודה המתמשכת הקבל נטען רק מהמתח של תחתית הגל למתח של שיא הגל, למשל 200mV.

כלומר, בעבודה המתמשכת כל טעינה מתחילה מ 200mV / ESR ויורדת (אקספוננציאלית או אחרת) ל 0.

גם החישוב הזה הוא לערך של peak, הממוצע יהיה נמוך יותר

בקיצור חובה נגד בטור לקבל..

(הזכרת בהתחלה סליל. האם גם הסליל נדרש כאשר יש נגד בטור לקבל?)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...