אבד לי פלאג הגנה של תוכנה מסוימת, אני צריך לשלם מחיר מלא על התוכנה? - תוכנה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אבד לי פלאג הגנה של תוכנה מסוימת, אני צריך לשלם מחיר מלא על התוכנה?

m_g

Recommended Posts

בוקר טוב,

בחברה שאני עובד קנינו לפני מספר שנים תוכנה בכמה אלפי שקלים וקיבלתי איתה פלאג הגנה, הפלאג אבד לנו וכרגע לא ניתן להשתמש בתוכנה, יצרתי קשר עם בית התוכנה והם דורשים שאשלם שוב אלפי שקלים עבור הפלאג למרות שרכשתי את התוכנה וכל מה שאבד לי זה הפלאג הגנה.

זה מקובל? זאת תוכנה שמשתמשים בה בעסק שאני עובד בו ולמיטב ידיעתי היא עולה עשרות אלפי שקלים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממה שאני מכיר מתוכנות אודיו מקצועיות, כן.

הפלאג הוא הרשיון וכל מי שמחזיק בו, מחזיק רישיון חוקי.

השאלה היא אם המפתחים יכולים "לפסול" את הרישיון האבוד ולתת לכם אחד חדש במקומו או אם לא ניתן לבטל את הרישיון האבוד ואז הם כאילו נותנים לך עוד רישיון במתנה (מבחינתם מסתובבים שני רשיונות מאושרים שרק אחד שולם)

מותר לשאול אם זה משהו ישראלי או בינלאומי?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תלוי. אם יש לכם ראיות אחרות כלשהן לכך שרכשתם את התוכנה, למשל חשבונית הקנייה או המספר הסידורי, ניתן לטעון שבית התוכנה נוהגים שלא בתום לב כשהם דורשים ממך לקנות את התוכנה כולה מחדש, ושהדבר שקול למפעיל בריכה שדורש מלקוח שאיבד את כרטיס המנוי שלו לשלם מחדש על כל המנוי למרות שאין ויכוח על כך שהלקוח אכן רכש מנוי. מצד שני, אם אין כל אסמכתא אחרת לכך שהעותק שברשותכם הוא עותק חוקי שנקנה מאותו בית התוכנה, הרי שהם יכולים לטעון שאין להם דרך לוודא שדרישתך מוצדקת ושבסירובם הם מגינים על אינטרס לגיטימי שלהם.

בשורה התחתונה, אתה (או החברה בה אתה עובד) רכשת זכות להשתמש בקניין רוחני מסויים, במקרה זה התוכנה המדוברת, ומה שאיבדת אינו מה שרכשת - הרי הרכיבים הפיזיים המעורבים עולים שברי אחוז מהמחיר הכולל. עם זאת, אם בית התוכנה עומד בהתעקשותו, לא נראה לי שיש לכם ברירה אלא לתבוע אותו - ואז יש סיכוי שתפלו על שופט מפגר שישווה את המצב שאתה מתאר למצב בו אדם איבד ספר ודורש מסטימצקי עותק חדש בחינם.

ולבחור מעלי, "מקובל" זה לא בהכרח אומר "חוקי".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בכל מקרה זה לא משנה, יש תנאי שימוש לרישיון ומי שרכש אותה הסכים להם.

ברמה הפרקטית, אם החברה מסוגלת לפסול את הרישיון האבוד ככה שהדונגל הזה יהפוך לחתיכת פלסטיק בלי שימוש, לא צריכה להיות בעיה.

אם הם לא מסוגלים לפסול את אותו רישיון ועכשיו מסתובבת לה תוכנה שלהם שמישהו לא שילם עליה, למה שייתנו עוד אחת? מה מונע ממני לתת את הדונגל שלי לאחותי הקטנה ולדרוש שיספקו לי עוד אחד?

תוספת:

אני זוכר מימי לימודי הסאונד שלי שכל המדריכים בבית ספר הסתובבו עם הדונגל של לוג'יק תלוי להם על הצוואר כדי שלא יאבד, כי התוכנה הזו עובדת מול הדונגל בלי ליצור קשר עם שרתי חברת האם (אפל), הווה אומר - מי שמצא דונגל מצא תוכנה בשווי מאות פאונדים, רק למצוא דיסק התקנה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"תנאי שימוש", גם כאלו שהלקוח הסכים להם, אינם גוברים על החוק במידה והם סותרים אותו או על עקרון תום הלב.

מר רובוקופ, מה שאתה אומר זה בעצם הדבר הבא (מנקודת המבט של בית התוכנה): "אמנם אתה לקוח שלנו, ששילם אלפי שקלים מכספו ורכש תוכנה לעסק שלו, שכרגע מספר שהוא איבד רק את המפתח, אבל אנחנו מעדיפים להניח שאתה גנב שבעצם מחפש למכור את העותק שלו ולקבל אחד במקומו בחינם."

זה נראה לך כמו משהו שנעשה בתום לב?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל, זה רובוטקופ ;)

ולא, אני לא אומר שבית התוכנה מעדיף להוכיח שאתה גנב ובלה בלה בלה.

אני רק אומר שצריך להבין שיש כאן עוד צד.

אם לא ניתן לבטל את הרישיון שעל הדונגל, המוצר הוא בעצם הדונגל. הם מכרו לך רישיון ייחודי שאמור להיות רק שלך ואי אפשר לבטל אותו.

עכשיו אמור לצאת עוד רשיון כזה (אישי ובלתי ניתן לביטול) ומבחינתם זה מוצר חדש.

ברור שעדיף שהם יחתימו את הלקוח על איזושהי הצהרה שבה הוא מתחייב שהמוצר כבר לא ברשותו והוא לא מכר אותו לצד שלילי וכו' וייתנו לו דונגל חדש, אבל הם יכולים להחליט שהם לא מעוניינים לעשות את זה.

ואני לא אומר שזה צודק, אבל זה עלול להיות המצב.

כאילו, נגיד סתם, אחד העובדים דפק את הדונגל והוא הולך לפתוח עסק עם התוכנה הזו.

מי צריך לשלם על זה? הלקוח? המפתחים?

יש פה איזושהיא בעייתיות.

צריך לבדוק טוב טוב את תנאי השימוש, לראות מאיפה מתחילים בכלל.

אחר כך להחליט אם נכנסים בהם או לא (או שניהם, אפשר גם לקנות רישיון כדי שהעסק ימשיך לרוץ ואז לתבוע אותם)

אולי זה המקום לומר שזו רק דעתי האישית ואפשר גם אפשר להתעלם ממנה לחלוטין אם רוצים :cognee:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם לא ניתן לבטל את הרישיון שעל הדונגל, המוצר הוא בעצם הדונגל.

המוצר הוא התוכנה, לא הדונגל. הדונגל זה בסך הכל המפתח לתוכנה. הלקוח לא איבד את המוצר, אלא רק את המפתח.

ושוב - זה נחמד שאתה חוזר ואומר שכל עסק יכול להחליט לנהוג איך שבא לו, אבל יש גם חוק במדינה. הם לא יכולים סתם "להחליט" שהם לא מעוניינים, כדבריך, לנהוג לפי החוק. אני לא טוען בזאת שהחוק בהכרח תומך בעמדתי (אין לי מספיק ידע בשביל לקבוע זאת), אלא רק שטענתך אינה הגיונית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בסדר גמור, זו רק דעתי ולכן אפשר להתעלם ממנה בקלות...

מקווה שזה יגמר בלי בית משפט ושטויות.

הייתי שמח אם מישהו עם ידע משפטי יגיב גם ויחכים אותנו.

אגב, כשאני חושב על זה, אתה אף פעם לא קונה את התוכנה. אתה קונה רישיון לשימוש בתוכנה וזה בדיוק מה שנאבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קבל קטע ממגזין גדול של סאונד שמדבר על דונגלים של תוכנות. לקראת סוף המאמר יש את הקטע שרלוונטי לנו - Loss & Theft

http://www.soundonsound.com/sos/jul08/articles/dongles.htm

לאנשי האמל"ק, הם אומרים שיצרנים שונים נוקטים בגישות שונות וחלקם טוענים שאתה צריך לבטח את הדונגלים שלך כי הם לא נותנות החזרים. ואלו חברות בינלאומיות גדולות שחלקן הגדול יושבות במקום מאוד ידידותי לצרכן, גרמניה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה כבר נושא משפטי שקשור בחוזה שבינך לחברת התוכנה.

אבל יכול מאוד להיות שזו הדרך של החברות האלו להתחמק מהנושא באופן גורף.

כאילו: "אם קנית רישיון יחודי ואין יותר כמוהו ואי אפשר לבטל אותו וכל קיומו הוא על הדונגל שלך........ אז הרישיון שלך הוא הדונגל שלך. ואם הוא נהרס, גם הקוד הייחודי שהיה רק שלך נהרס."

נראה לי שזה נופל תחת "כשר אבל מסריח"

יש מצב שהן הכניסו את עצמן למצב הזה כדי להימנע מסיבוכים עתידיים (הרי יש דונגלים שאפשר לשחזר את הקוד, זו בחירה של היצרן לעשות את זה).

ובנוגע לחוק, אני לא מכיר אבל קשה לי להאמין שכבר יש לנו בארץ חוקים שמסדירים נושאים כאלו.

תוספת: כל הקטע של הדונגלים הייחודיים האלו זה שכמעט בלתי אפשר לפרוץ אותם.

לוג'יק נפרצה (בגרסא 8) רק אחרי שאפל הפסיקו את השימוש בדונגלים.

ושוב, אם יש משפטן בקהל, אשמח לשמוע דעה מלומדת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה נושא ''אפור'' ושאלתי כבר עשרות אנשים ולאף אחד אין תשובה חד משמעית.

מבחינה אתית כשלקוח ששילם מחיר מלא על מוצר ורק בגלל שאיבד את הפלאג הגנה של התוכנה זה לא אומר שעכשיו צריך לנצל את המצב ולתקוע לו שוב את המחיר המלא ששילם. מבחינת החוק אני לא יודע אם בית משפט יתעסק אם דבר כזה.

במקרה שלי יש לי חשבוניות ומכירים אותי טוב מאוד בחברה שממנה רכשתי את התוכנה, הפלאג שאבד הוא פלאג הגנה בלבד ולא כולל את התוכנה.

ולמי ששאל אז אני בטוח שניחשת נכון... מדובר כמובן בחברה ישראלית :)

חברה שמכבדת את עצמה ואת הלקוחות שלה לא הייתה פועלת כך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...